Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 22:04

GECO CAL 3006, 11, gr

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: GECO CAL 3006, 11, gr

Mesajde 3pac pe 20 Feb 2018, 00:03

Salutare,
Eu de jumatate de an am procurat o carabina Benelli Argo cu teava de 51cm in cal. 30-06 su vreau sa ma ajuntati cu mai multe intrebari despre munitie, pt k anul accesta am afost la vinat mai mult la caprior si am avut munitie Geco EXPRESS 10,7 g si dupa cate am vazut glontele la iesire o facut un gauroi ca m-am speriat. Ce care cunosc mai mult din practica sa ma indrume, nu ce recomanda producatorul:

- ce gramaj ii bun pt caprior k sa nu distruga vinatul?
- ce gramaj ii bun pt mistret
- ce inseamna pe cutile de munitie “grani 165” sau “180”
- de ce trebuie la panda si la goana munitie diferita.

O sa fiu recunascator pt taspunsuri.
3pac
 
Mesaje: 19
Membru din: 22 Noi 2008, 21:30

Re: GECO CAL 3006, 11, gr

Mesajde the_mav pe 20 Feb 2018, 05:45

Parka e altceva... ghiocei de primavara, parfum de lakramioare, savurezi pe indelete o kfea matinala.

Glontzul de tzap nu mai konteaza, ca "pesa" pik repede din aproape orice gramaj, dak prinde ceva oase poate rupe putzin carnitza de "jnitzel". K sa mergi pe sigurantza la tzap, cel mai bine tragi de la 338 in sus, 375 e p'acolo dar la 400 nu ai surprize ca trece bine de tot prin el si nu lasa urme. Argo cu tzeava de 51 e foarte misteaux
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: GECO CAL 3006, 11, gr

Mesajde radubichis pe 20 Feb 2018, 07:46

the_mav scrie:Parka e altceva... ghiocei de primavara, parfum de lakramioare, savurezi pe indelete o kfea matinala.

Glontzul de tzap nu mai konteaza, ca "pesa" pik repede din aproape orice gramaj, dak prinde ceva oase poate rupe putzin carnitza de "jnitzel". K sa mergi pe sigurantza la tzap, cel mai bine tragi de la 338 in sus, 375 e p'acolo dar la 400 nu ai surprize ca trece bine de tot prin el si nu lasa urme. Argo cu tzeava de 51 e foarte misteaux

Mavule ai tras ceva pe nas?
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: GECO CAL 3006, 11, gr

Mesajde pipabh pe 20 Feb 2018, 08:04

the_mav scrie:Parka e altceva... ghiocei de primavara, parfum de lakramioare, savurezi pe indelete o kfea matinala.

Glontzul de tzap nu mai konteaza, ca "pesa" pik repede din aproape orice gramaj, dak prinde ceva oase poate rupe putzin carnitza de "jnitzel". K sa mergi pe sigurantza la tzap, cel mai bine tragi de la 338 in sus, 375 e p'acolo dar la 400 nu ai surprize ca trece bine de tot prin el si nu lasa urme. Argo cu tzeava de 51 e foarte misteaux

I like this!! :D d
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: GECO CAL 3006, 11, gr

Mesajde Sly_Fox pe 20 Feb 2018, 18:28

3pac scrie:Salutare,
Eu de jumatate de an am procurat o carabina Benelli Argo cu teava de 51cm in cal. 30-06 su vreau sa ma ajuntati cu mai multe intrebari despre munitie, pt k anul accesta am afost la vinat mai mult la caprior si am avut munitie Geco EXPRESS 10,7 g si dupa cate am vazut glontele la iesire o facut un gauroi ca m-am speriat. Ce care cunosc mai mult din practica sa ma indrume, nu ce recomanda producatorul:

- ce gramaj ii bun pt caprior k sa nu distruga vinatul?
- ce gramaj ii bun pt mistret
- ce inseamna pe cutile de munitie “grani 165” sau “180”
- de ce trebuie la panda si la goana munitie diferita.

O sa fiu recunascator pt taspunsuri.

Mr @3pac în primul rând trebuie să te anunțăm că limbajul de tip facebook nu este tolerat pe acest forum. Trebuie să scrii coerent, fără prescurtări, astfel încât să înțeleagă toți colegii ceea ce vrei să spui. Este de bun simț să nu ne batem joc de limba română și nici de răbdarea colegilor de pe forum.
Așadar în următoarele tale postări nu trebuie să mai apară prescurtări de genul "pt" sau "k".
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: GECO CAL 3006, 11, gr

Mesajde the_mav pe 20 Feb 2018, 21:27

Mmm.... te-ai foit in stand si s-a speriat :D :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: GECO CAL 3006, 11, gr

Mesajde 3pac pe 20 Feb 2018, 21:36

Imi cer scuze pentru prescutarile folosit, dar sa stiti ca nu mai eu le folosesc, dar eu am intrebat ceva si voi imi faceti corectie de scris, doar nu suntem la examenu de limba romana proba scrisa.
Astep poate cineva o sa ajute.
3pac
 
Mesaje: 19
Membru din: 22 Noi 2008, 21:30

Re: GECO CAL 3006, 11, gr

Mesajde mexx20_ro pe 21 Feb 2018, 00:00

3pac scrie:Imi cer scuze pentru prescutarile folosit, dar sa stiti ca nu mai eu le folosesc, dar eu am intrebat ceva si voi imi faceti corectie de scris, doar nu suntem la examenu de limba romana proba scrisa.
Astep poate cineva o sa ajute.

Haoleu dar te straduisi mult pana scrisasi asa bine? :(|)
Hacuma, hai sa iti si raspundem vere....Geco Express este scos din productia firmei Geco deci greu il vei mai gasi prin magazine. :-$
Referitor la munitia perfecta pt dorintele tale, daca citeai topicurile cu si despre munitie, aflai singur raspunsul....poti regla linistit pe un Norma Oryx de 13 grame sau un Sako HH de 14.3 grame si nu vei avea nici o problema, indiferent de situatia intalnita...si astfel rezolvaram dilema ta si asa iti ramasa mai mult timp pt studierea gramaticii limbii romana si poate faci si un pic de exercitiu si la partea scrisa! :-w
Mult succes si noroc iti doresc...pe toate planurile, inclusiv la vanatoare!!! :-bd

P.S. referitor la 180 grains sau 165 grains, vezi daca poti sa tastezi pe google ....grains into grams? Poate te descurci singurel, ce zici, te risti? :-??
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: GECO CAL 3006, 11, gr

Mesajde 3pac pe 27 Feb 2018, 21:51

Mersi mult pentru raspuns dn Mexx,dar eu nu stiu daca este scos din magazine crartusul Geco express, dar eu locuiesc in Franta si se gaseste peste tot, dar tot nu am inteles pana la urma Norma Oryx de 13 grame sau un Sako HH de 14.3 grame pentru ce vinatat pot sa le folosec? Pentru caprior sau mistret?
Mersi
3pac
 
Mesaje: 19
Membru din: 22 Noi 2008, 21:30

Re: GECO CAL 3006, 11, gr

Mesajde mexx20_ro pe 28 Feb 2018, 09:34

3pac scrie:Mersi mult pentru raspuns dn Mexx,dar eu nu stiu daca este scos din magazine crartusul Geco express, dar eu locuiesc in Franta si se gaseste peste tot, dar tot nu am inteles pana la urma Norma Oryx de 13 grame sau un Sako HH de 14.3 grame pentru ce vinatat pot sa le folosec? Pentru caprior sau mistret?
Mersi

Ambele le poti folosi la orice vanat european. :ymsmug:
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

Publicitate