Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 22:37

Norme de aplicare L 295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde the_mav pe 03 Mar 2018, 03:40

Prevederi noi ca trebuie tinute in cutii metalice fixate in pardoseala etc etc?!?!
Wtf?!?!?!?! Unde au trait aia pana acum, sub pamant?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde NightSirc pe 03 Mar 2018, 12:49

the_mav scrie:Prevederi noi ca trebuie tinute in cutii metalice fixate in pardoseala etc etc?!?!
Wtf?!?!?!?! Unde au trait aia pana acum, sub pamant?

Simtea nevoia omul sa apara in media, din pacate..."capra se bese si oaia trage rusinea"
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde bogus pe 03 Mar 2018, 13:51

Eu am impresia totusi ca ultima partea aia cu noutatile ii apartine ziaristei ca o concluzie
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Cristi pe 05 Mar 2018, 09:54

https://www.politiaromana.ro/ro/comunic ... egislative

Comunicate
Acasă
Comunicate
DEŢINĂTORII DE ARME ŞI MUNIŢII, [...]
04 Martie 2018Sursa: IGPR
DEŢINĂTORII DE ARME ŞI MUNIŢII, VERIFICAŢI DE POLIŢIŞTI ~ NOI NORME LEGISLATIVE ~

De la începutul anului, Poliția Română, prin structurile de Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, a anulat dreptul de deținere, respectiv port și folosire al armelor în 536 de cazuri. Peste 200 de amenzi au fost date celor care nu au respectat condițiile privind regimul armelor și munițiilor sau vânătorii, iar dosare penale au fost întocmite în urma constatării a 860 de infracțiuni.

Din prima zi a anului, până la finalul lunii februarie, polițiștii de la structurile Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat activități ce au vizat respectarea condițiilor de desfășurare a vânătorii și combaterea deținerii ilegale de arme.

Pentru combaterea faptelor de braconaj și a deținerii ilegale a armelor au fost organizate și efectuate 772 de acțiuni, printre care și verificări privind îndeplinirii condițiilor de păstrare a armelor.

Au fost depistate 860 de infracțiuni și indisponibilizate, în vederea confiscării, 143 de arme.

În urma abaterilor constatate, polițiștii au aplicat 242 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape 170.000 de lei.

Poliția Română, prin structurile de Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, notifică titularii permiselor de armă, cu privire la aspecte ce țin de valabilitatea permisului de armă, prin scrisoare cu confirmare de primire, scrisoare recomandată, poștă electronică, telefonic, încheindu-se în acest sens un proces-verbal sau prin verificări acasă.

În primele două luni ale anului a fost anulat dreptul de deținere, respectiv port și folosire al armelor în 536 de cazuri.

~⁂~

IMPORTANT DE ȘTIUT, PENTRU DEȚINĂTORII DE ARME!

La data de 29 ianuarie 2018, în Monitorul Oficial al României - Partea I, nr. 83 și 83 bis a fost publicată Hotărârea Guvernului nr. 11/2018 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor și al munițiilor, precum și Anexa la hotărâre, act ce a intrat în vigoare la data de 28 februarie 2018.

Astfel, au fost aduse unele modificări legislației, dar și unele aspecte de noutate:

Persoanele fizice sau juridice nu au voie să dețină sau să folosească armele de foc lungi, letale, a căror muniție dezvoltă o energie cinetică la gura țevii ce depășește 10000 Jouli.

Sunt interzise deținerea, portul și folosirea de către persoanele juridice a armelor utilitare cu țeavă lungă, în activități de pază a obiectivelor, bunurilor și valorilor, cu excepția societăților specializate de pază.

Dacă ați împrumutat arma de vânătoare unei persoane autorizate, aveți obligaţia ca, în termen de 2 zile lucrătoare, să informați poliția. În caz contrar, riscați o amendă între 501-1000 lei.

Depunerea permisului de vânătoare, în original și în copie, este obligatorie, în vederea autorizării pentru procurarea armelor letale de vânătoare, în cazul în care se solicită acordarea dreptului de deținere, precum și a carnetului de membru vânător, în original și în copie, în cazul se solicită acordarea dreptului de port și folosire a acestor arme.

Armele letale și munițiile acestora trebuie să le păstrați, la domiciliul sau la reședința menționată în permisul de armă, în dulapuri sau casete metalice special amenajate, fixate în perete sau în pardoseală, încuiate și asigurate, astfel încât să nu permită accesul persoanelor neautorizate. Armele letale, cu excepția celor cu destinația apărare și pază, se păstrează neîncărcate cu muniție.

Colecţionarii de arme pot fi autorizaţi, la cerere, să transporte şi să folosească armele deţinute în colecţie în vederea participării la manifestări culturale, artistice sau istorice, organizate de instituţii sau organizaţii cu atribuţii în domeniu.

Durata pregătirii teoretice și practice, în cadrul cursului de instruire teoretică și practică în domeniul armelor și munițiilor este de 80 de ore. Durata pregătirii teoretice și practice, în cadrul cursului de instructor în poligonul de tragere este de 720 de ore.

Certificatul de absolvire își pierde valabilitatea dacă se constată că persoanei i-a fost anulat dreptul de deținere sau port și folosire a armelor, cu anumite excepții.

În situația în care la data expirării valabilității permiselor de armă, titularul care are suspendat dreptul de deţinere, respectiv de port și folosire al armelor, este obligat ca, în termen de 3 luni de la data încetării acestei măsuri, să depună la organul de poliție competent documentele necesare prelungirii valabilității permiselor de armă.

De asemenea, noua normă mai prevede unele schimbări în ceea ce privește atestatul de instructor sau călătoria cu arme în străinătate sau introducerea armelor în ţară.



ALTE INFORMAȚII UTILE GĂSIȚI AICI:

https://www.politiaromana.ro/ro/structu ... iciul-arme
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Cristianu pe 05 Mar 2018, 12:44

"Depunerea permisului de vânătoare, în original și în copie, este obligatorie, în vederea autorizării pentru procurarea armelor letale de vânătoare, în cazul în care se solicită acordarea dreptului de deținere, precum și a carnetului de membru vânător, în original și în copie, în cazul se solicită acordarea dreptului de port și folosire a acestor arme."

Deci pana la urma e obligatoriu a fi membru intr-o asociatie la viza sau la cumparare de arma noua?? ..
Pentru mine tot nu e clar.
Cristianu
 
Mesaje: 16
Membru din: 19 Ian 2009, 23:32

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde alinboboc pe 05 Mar 2018, 14:46

Permisul de membru vanator al unei asociatii de vanatoare, iti da dreptul de port si folosire, iar permisul de vanatoare drept de detinere. Mai pe romaneste:
promovezi examenul de vanator, ai drept de detinere al armei de vanatoare,(ti arma in casa in rastel, ii faci poze etc) iar daca vrei sa si vanezi prezinti si permisul de membru vanator al unei asociatii de vanatoare.
La prelungire la fel: vrei sa vanezi depui la dosar si permisul de membru vanator
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 05 Mar 2018, 20:13

Astăzi am primit și eu un plic de la Poliție, plic ce conține 3 documente. Aceste documente sunt: înștiințarea cu privire la faptul că valabilitatea permisului expiră la data de ...( undeva prin vară), o listă cu documentele necesare alcătuirii dosarului în vederea prelungirii valabilității permisului de port-armă și un formular de fișă medicală ( formularul primit este cel cu 4 rubrici dar cel mai probabil o să fie nevoie de cel cu 6 rubrici).
Lista de documente cerute în vederea prelungirii valabilității ( găsită în plic):
-cerere tip ( se va completa la Serviciul A.E.S.P)
-actul de identitate în original și copie
-certificat medical, cu mențiunea "apt port-armă" ( anexată)
-certificat de cazier judiciar
-certificat de absolvire a cursului de pregătire pe linie de arme și muniții ( în cazul în care dețineți și arme neletale)
-o fotografie color 3X4 cm
-copie și original permis de armă
-copie și original permis de vânătoare
-armele înscrise în permisul de armă
-dovada efectuării unei ședințe de tragere anual ( perioada 2016-2017-2018), într-un poligon autorizat sau adeverință de la AVPS din care să reiasă faptul că ați participat la partide de vânătoare
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Ghinda pe 06 Mar 2018, 08:35

Nemembru? Cazier judiciar? :shock:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde the_mav pe 06 Mar 2018, 08:37

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D :D :D :D :D
:evil:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 06 Mar 2018, 11:16

Am prezentat lista așa cum am găsit-o în plic. :mrgreen:
Oricum am sunat la Serviciul Arme pentru lămuriri și mi-au spus că plicul a fost emis cu o săptămână mai devreme ca noile norme să intre în vigoare. Au specificat că este nevoie de noua fișă medicală cu 6 rubrici și un upgrade la documente.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde the_mav pe 06 Mar 2018, 11:39

cum cum cum vulpoiule? un upgrade la CARE dintre documente?
la autorizatiile de vanatoare de acum 2 ani? alea dinainte de aparitia normelor, nu-i asa? adica o autorizatie din actualul sezon (sau cel mai recent) + vizele asociatiei de membership nu ajung, trebuie DIN URMA documente.... am inteles correct?
:D :D :D :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 06 Mar 2018, 12:27

the_mav scrie:cum cum cum vulpoiule? un upgrade la CARE dintre documente?

Fișa cu 6 rubrici în locul celei cu 4 și chestia cu membru vânător. Nu îmi cer nicio copie după autorizații ci o adeverință de la asociație din care să rezulte participarea la vânătoare în perioada 2016-2017-2018 ( bine am discutat strict pe cazul meu).
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Krieghoff pe 06 Mar 2018, 12:53

Anul trecut in vara la Ilfov: nu au acceptat adeverinta de la asociatie ci au solicitat 2 copii de pe autorizatii de vanatoare (una pentru anul in curs 2017 si una din 2016). Bineinteles copie de pe carnetul de membru.
PS: Spre marea mea uimire (in mod normal nu trebuia sa fiu uimit) toata procedura cu reinnoirea vizei a durat fix 3 saptamani! (De la momentul depunerii documentelor pana la ridicarea permisului vizat)
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 06 Mar 2018, 16:18

Păi și dacă nu le aveai ce se întâmpla? Te puneau să cauți prin arhive după autorizații?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde the_mav pe 06 Mar 2018, 16:24

mda... deci doar eu sunt singurul nebun caruia mi se pare ca a face trimiteri retroactive dintr-o lege aparuta acum 6 zile NU e normal.
:? :? :? :?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Sly_Fox pe 06 Mar 2018, 16:46

Co o ușoară tentă de amuzament pot spune "normal că nu este normal". Normal era dacă exista o lege clară, simplă și totodată bine structurată, astfel încât să nu existe interpretări peste interpretări. Legislația și birocrația românească se pot asemăna cu un stufăriș atât de des încât nici cei mai alunecoși șerpi nu pot pătrunde prea ușor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 06 Mar 2018, 18:29

the_mav scrie:mda... deci doar eu sunt singurul nebun caruia mi se pare ca a face trimiteri retroactive dintr-o lege aparuta acum 6 zile NU e normal.
:? :? :? :?

+ 1
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde laurul pe 06 Mar 2018, 18:58

aghiuta scrie:
the_mav scrie:mda... deci doar eu sunt singurul nebun caruia mi se pare ca a face trimiteri retroactive dintr-o lege aparuta acum 6 zile NU e normal.
:? :? :? :?

+ 1

+2
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Ghinda pe 07 Mar 2018, 08:47

=)) =)) =)) =)) =))
V-am scris ce mi s-a cerut la Pitesti. Dupa aparitia normelor, pardon, dupa intrarea in vigoare.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde violiv pe 07 Mar 2018, 10:28

Bine ca va plangeti de copii dupa autorizatii...
Da' de "cazier judiciar" ce parere aveti? Parca exista lege in vigoare ca "politie" la "politie" nu mai cere cazier...

In legisoare parca exista o portita "precum si alte acte bla-bla"..... Fara sa fie prevazut expres in lege un "judet" poate lua decizia sa-ti ceara si adeverinta de la nevasta sau de la locul de munca :ymdevil: :-$
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde laurul pe 07 Mar 2018, 10:55

violiv scrie:Da' de "cazier judiciar" ce parere aveti? Parca exista lege in vigoare ca "politie" la "politie" nu mai cere cazier...

Asta e ca si cum tu nu ai primi pacientii decat cu trimitere si reteta!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3078
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde the_mav pe 07 Mar 2018, 11:02

...sau de cand te-ai facut vanator, de ce doar pe ultimii 2-3 ani?!?
De fapt cred ca o hartie nu probeaza suficient de bine precum o inregistrare video - spre exemplu. Sau suplimentar, si o declaratie cu martori - spre alt exemplu. Sau... etc.
Cum facem?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde adigeo pe 07 Mar 2018, 11:17

Deci , ma imprietenesc cu un avocat ,,,, ca dracu mai are autorizatie de acum 2 ani , iar anul trecut n-am iesit deloc ,,,,,
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde bogus pe 07 Mar 2018, 11:34

adigeo scrie:Deci , ma imprietenesc cu un avocat ,,,, ca dracu mai are autorizatie de acum 2 ani , iar anul trecut n-am iesit deloc ,,,,,

Hmm chiar ca e o situatie aiurea, sunt probabil mai multi ca si tine, oameni care lucreaza afara sau care au fost plecati sau care pur si simplu din anumite motive au facut un an pauza la iesiri, pentru ei ce solutii exista?
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde adigeo pe 07 Mar 2018, 11:55

"La cremenal , birjar " ,, conform legii :
cerere;
permisul de armă şi armele înscrise în acesta;
actul de identitate;
permisul de vânătoare (în cazul persoanelor cu drept de port şi folosire al armelor de vânătoare;
o fotografie color ( dimensiune 4 x 5 cm);
atestatul de colecţionar, în cazul persoanelor fizice care deţin arme în colecţie;
certificatul medical tip, din care să rezulte ca persoana este aptă să deţină şi să folosească arme si muniţii, eliberat de o unitate sanitară specializată, cu cel mult 6 luni înainte de depunerea cererii;
aviz psihologic din care să rezulte ca persoana este aptă să deţină şi să folosească arme si muniţii, eliberat cu cel mult 12 luni înainte de depunerea cererii de către un psiholog autorizat pentru astfel de teste, atestat în domeniul siguranţei naţionale;
adeverinţă care să ateste calitatea de antrenor sau sportiv categoria I, pentru persoanele care deţin arme de tir si nu sunt vânători autorizaţi;
adeverinţă din care rezultă calitatea conferită de lege pentru deţinerea portul şi folosirea armelor de apărare şi pază
certificat de cazier judiciar.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Marius pe 07 Mar 2018, 12:49

Krieghoff scrie:Anul trecut in vara la Ilfov: nu au acceptat adeverinta de la asociatie ci au solicitat 2 copii de pe autorizatii de vanatoare (una pentru anul in curs 2017 si una din 2016). Bineinteles copie de pe carnetul de membru.

Ce prostie! Ca si cand o copie dupa ceva (care este doar o copie) e mai buna decat o adeverinta originala...
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde aghiuta pe 07 Mar 2018, 18:47

bogus scrie:Hmm chiar ca e o situatie aiurea, sunt probabil mai multi ca si tine, oameni care lucreaza afara sau care au fost plecati sau care pur si simplu din anumite motive au facut un an pauza la iesiri, pentru ei ce solutii exista?

Da' unde scrie ca autorizatiile alea, ca ai fost la vanatoare, trebuie sa fie MUSAI DIN ROMANIA ?
La fel si "carnetul de partid". Unde scrie ca trebuie sa fie de la o asociatie DIN Romania ?? :ymdevil:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde Krieghoff pe 07 Mar 2018, 21:26

Marius scrie:
Krieghoff scrie:Anul trecut in vara la Ilfov: nu au acceptat adeverinta de la asociatie ci au solicitat 2 copii de pe autorizatii de vanatoare (una pentru anul in curs 2017 si una din 2016). Bineinteles copie de pe carnetul de membru.

Ce prostie! Ca si cand o copie dupa ceva (care este doar o copie) e mai buna decat o adeverinta originala...


Adeverinta originala era cu antet cu date de identificare, tot dar...

Am uitat sa specific: daca nu aveam copii xerox de pe 2 autorizatii trebuia sa duc dovada efectuarii unei sesiuni de tragere in poligon (nu stiu in ce consta dovada asta, nu am fost inspirat sa intreb daca o poza in poligon la Joita e o dovada). Mergand mai departe, in textul de lege si in norme nu se specifica ce inseamna o sesiune de tragere in poligon (talere cate?, manse? cartuse, cutii, baxuri, glont, distanta, cutii, etc).

Off topic: un prieten, vanator cu acte in UK, vrea sa-si cumpere o arma. Trimite mail cu o cerere la Metropolitan Police, acestia fac verificarile necesare, in maxim 3 zile are acasa in cutia postala autorizatia. Se hotaraste la o arma, o comanda si ii vine la usa prin curier. Dupa care trimite iar un mail cu seria armei si datele de unde a cumparat-o (persoana fizica sau dealer). Asa e la ei...
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde radubichis pe 08 Mar 2018, 08:14

Krieghoff scrie:
Marius scrie:
Krieghoff scrie:

Off topic: un prieten, vanator cu acte in UK, vrea sa-si cumpere o arma. Trimite mail cu o cerere la Metropolitan Police, acestia fac verificarile necesare, in maxim 3 zile are acasa in cutia postala autorizatia. Se hotaraste la o arma, o comanda si ii vine la usa prin curier. Dupa care trimite iar un mail cu seria armei si datele de unde a cumparat-o (persoana fizica sau dealer). Asa e la ei...


De ce sa fie simplu ,cind poate fi complicat?
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Norme de aplicare L 295

Mesajde pipabh pe 08 Mar 2018, 09:32

Nici romanii nu-s englezi!
Ce comparam?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 116 vizitatori

Publicitate