Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 21:08

Doresc sa imi cumpar o pusca

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Doresc sa imi cumpar o pusca

Mesajde Pisicaa pe 18 Mar 2018, 16:39

Buna ziua. Am si eu nevoie de un sfat din partea domniilor voastre . Doresc sa imi iau un benelli super nova (nu pentru vanatoare ci pentru talere ) . Am deja un hatsan cu aer comprimat si un pistol fort 17r cal45 am nitica experienta . Ce nedumeriri am eu : este buna ca prima pusca , pentru talere este buna ? Sunt doritor de sfaturi . Va multumesc .
Pisicaa
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Mar 2018, 00:46

Re: Doresc sa imi cumpar o pusca

Mesajde Adrian Spinu pe 18 Mar 2018, 19:40

Buna seara, sunteti autorizat pentru arme de foc lungi/vanatoare? Benelli supernova nu se incadreaza la alt fel de arme.
Nu de alta, dar dorinta de a cumpara o arma este mare, inclusiv la mine. Doar ca eu am inceput procedura de a deveni vanator in noiembrie 2016, am parcurs toti pasii, am dat examen in decembrie 2017, am luat, carnetul de vanator s-a lasat putin asteptat, acum sunt in a 48-a zi de cand am depus actele pentru prima autorizatie de cumparare(termen legal 30-45 zile), si tot mai am de asteptat.
Intre timp m-am informat despre diverse arme, si mi-am schibat planurile de multe ori. Aproape ca m-am cam saturat, si cand o sa vina autorizatia abia o sa o iau de la inceput cu planurile. Pana atunci, au trecut cateva arme bune pe langa mine, si cand voi cauta, nu o sa gasesc ce trebuie.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Doresc sa imi cumpar o pusca

Mesajde Pisicaa pe 18 Mar 2018, 20:02

Multumesc domn adrian . Am actele depuse nu asta este problema .
Pisicaa
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Mar 2018, 00:46

Re: Doresc sa imi cumpar o pusca

Mesajde yoghi pe 19 Mar 2018, 02:05

Supernova e ...pompa.Va fi putin incomod sa repeti focul la talere, de fapt cam imposibil pt un incepator.
si mai este si supermagnum de care nu ai nevoie la talere.

cauta un bok sau o semi .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Doresc sa imi cumpar o pusca

Mesajde kama3 pe 19 Mar 2018, 06:18

Ai mai tras cu pompa/semi/bock/juxtapusa la talere, in serie astfel incat sa-ti faci o parere, iar sfatul primit pe forum sa fie doar pt confirmare?
Care ar fi motivul pt care te-ai oprit la respectiva?
La talere chiar nu merita sa iei o arma doar pt ca e frumoasa. Trebuie sa-si faca treaba si sa se potriveasca cat mai bine cu tragatorul.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Doresc sa imi cumpar o pusca

Mesajde Pisicaa pe 19 Mar 2018, 09:39

Sal cu juxtapusa am tras si avind doar 2 cartuse nu mi-a placut as vrea mai multe cartuse sa am sanse sa nimeresc ceva . Imi si place cum arata sincer sa fiu . Va multumesc de sfaturi .
Pisicaa
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Mar 2018, 00:46

Re: Doresc sa imi cumpar o pusca

Mesajde the_mav pe 19 Mar 2018, 10:51

:roll: :roll:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Doresc sa imi cumpar o pusca

Mesajde pipabh pe 19 Mar 2018, 11:53

:-o :-o :-s :-s =; :-$ :-$
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Doresc sa imi cumpar o pusca

Mesajde ventura pe 19 Mar 2018, 13:48

La talere nu ai voie sa tragi mai mult de 2 focuri, asa ca nu are rost sa iei pompa ori semi.
In concursuri, cel putin...
Daca vrei doar sa tragi cartuse dupa talere, mai bine o semi, dar faptul ca vei reusi sa nimeresti cateva, nu inseamna ca ai reusit sa inveti si nu vad unde ar fi placerea...
O suprapusa ar fi mai indicata pentru asa ceva.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Doresc sa imi cumpar o pusca

Mesajde Ghinda pe 20 Mar 2018, 09:25

Prietene, hai sa iti explic eu cum sta treaba. Colegii, in general, isi iau aere mai superioare fata de incepatori(ca ei nu au fost vreodata =)) ).
Dupa al doilea foc talerul este cam pe cadere, poate cazut si cu siguranta al treilea este tardiv, valabil si pentru tot vanatul care sare si fuge sau zboara. Semi, pompe etc. nu sunt mai bune decat cand stai si esti atacat de rate gaste sau mistreti.
Filme din alea cu semi si talere din mana, este pentru profi. Armele au modificari iar aia milioane de cartuse trase.
Deci, ia o suprapusa ca iei mai iute linia de ochire, sa iti vina bine si spor la spart talere.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Doresc sa imi cumpar o pusca

Mesajde alexbanulescu pe 20 Mar 2018, 12:15

Salut,
La fel ca tine gandeam si eu cand am inceput vanatoarea. Mai multe cartuse in magazie=mai multe sanse sa impusc vanatul. Si am cumparat o semi. Nimic mai fals. Stiind ca mai multe cartuse in magazie, ma grabeam si trageam mai prost. Mi-a luat mult timp sa realizez asta. Acum vanez cu o suprapusa, si am rezultate mai bune.
Pentru talere, varianta cu suprapusa este cea mai buna, in opinia mea.

Zi buna,
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate