Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:26

Revolver Black Powder

Categorie destinata pasionatilor de arme deosebite, de colectie

Moderator: liviur

Revolver Black Powder

Mesajde Azmodan pe 13 Apr 2018, 12:48

Buna
e primul meu post, deci in traditia locala sa ma prezint: sunt Radu, locuiesc in Cluj si n-am tras niciodata cu o arma de foc.
Dar din filme de pe youtube am prins o oarecare fascinatie pentru armele cu black power (pulbere neagra) si muzzleloading. revolverele Colt in special. Din acele filme am vazut in ca multe tari armele mai vechi de 1900 sunt la "liber". Uitandu-ma peste legea romaneasca, armele vechi par si la noi incadrate intr-o categorie speciala: "arme vechi - arme letale produse până în anul 1899 inclusiv sau reproduceri ale acestora" si sunt asociate regimului armelor neletale si supuse doar notificarii (categorie D).
Din ce am citit pe acest form sau pe forumul A.N.C.A. (unde am vrut initial sa intreb, dar unde admin-ul pare AFK), totusi in realitate aceste arme vechi nu sunt tratate cum zice in lege, sau legea scrie in alta parte altceva - dar eu nu sunt jurist si n-am avut timp sa citesc fiecare paragraf.
Asa ca as avea cateva intrebari - pentru un revolver de design vechi fara cartus (gen Colt 1851 Navy):
1) este arma letala sau neletala?
2) trebuie permis de arma sau ajunge notificarea? (si ce exact inseamna acea notificare)
3) cum se poate procura, detine si folosi (trage)?

multumesc
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Revolver Black Powder

Mesajde Sly_Fox pe 13 Apr 2018, 18:27

Cea mai bună cale este cea a colecționarului, respectiv dobândirea atestatului de colecționar.
1) Arma amintită este letală.
2) Atestat de colecționar
3) Autorizație de procurare, înregistrarea la poliție și apoi în poligon.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Revolver Black Powder

Mesajde yoghi pe 13 Apr 2018, 19:20

Acum ca e letala trebuie sa treci de toata birocratia standard .Diferenta este ca vei avea pistolul trecut in permis tip A,pe detinere cu destinatie colectie, fara munitie.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Revolver Black Powder

Mesajde Azmodan pe 13 Apr 2018, 21:55

de ce e letala? la ce arme mai vechi de 1899 se face referire in lege ca neletale daca asta din 1851 e letala?

atestatul de colectionar implica permis de port-arma in prealabil? cu curs de arme si inscriere in asociatie?

in lege zice "si munitia aferenta". dar pt un astfel de pistol munitia e compusa din 3 piese: capsa, pulbere si bila. care e interzis sa o detii acasa?

ca si colectionar, trebuie cerere de fiecare data cand scoti arma din casa ca sa mergi la poligon?

pentru detinere de arma de colectie veche, trebuie dulap de metal fixat de perete? sau poate si afisata in casa pe un stand?

scuze de intrebarile multiple, dar nu am gasit nici un text(ghid) clar care sa explice pentru un novice toti pasii si toate cerintele pentru a procura, detine si folosi o arma (de colectie)

multumesc
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Revolver Black Powder

Mesajde Sly_Fox pe 13 Apr 2018, 22:42

1) Este letală datorită energiei dezvoltate de către proiectile trase din această armă.
2) Da, atestatul de colecționar implică și un permis de port-armă de tip A în care sunt înscrise armele de colecție, plus tot tacâmul, adică curs de arme, înscriere într-o asociație de profil, procedurile periodice de prelungire a valabilității permisului etc.
3) Prin modificarea legii colecționarii nu mai pot deține muniție, însă noile norme reglementează partea cu pulberea neagră și capsele de aprindere. Art 80 din norme sună cam așa
Articolul 80
(1) Posesorii de arme prevăzute în categoria D pct. 25-27, 29 și 31 din anexa la Lege, sunt obligați să păstreze armele și munițiile la domiciliul sau la reședința menționată în certificatul de deținător, în dulapuri sau casete metalice special amenajate, fixate în perete sau în pardoseală, încuiate și asigurate, astfel încât să nu permită accesul persoanelor neautorizate.
(2) Dulapurile sau, după caz, casetele prevăzute la alin. (1) trebuie să fie prevăzute cu compartimente diferite care să fie asigurate fiecare cu câte un sistem de închidere, pentru păstrarea muniției separat de arme. Pulberea neagră și capsele de aprindere, destinate armelor prevăzute în categoria D pct. 31 din anexa la Lege, altele decât cele prevăzute la art. 3 alin. (1), se păstrează în compartimente separate.
4) Trebuie cerere însă aceasta are o anumită valabilitate, nu mai știu exact perioada. În acea perioadă poți merge cu arma în poligon.
5) Trebuie dulap metalic compartimentat. Vezi normele metodologice.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Revolver Black Powder

Mesajde yoghi pe 13 Apr 2018, 23:06

incep cu sfarsitul

ghidul este acelasi pt orice arma letala.diferit e doar dovada de membru in asociatia de colectionari.

Da dulap metalic .

Cerere la fiecare iesire

pe noua lege..norme din 2018 ai voie cu capse dar nu cred ca vei gasi in RO.

ordinea e asa. membru in asociatie, atestat de colectionar, autorizatie de arma .si la sfarsit permisul tip A.

Nu conteaza anul ci starea tehnica a armei. Daca pui o bila de 10...15g sa tragi la 50m crezi ca e neletala ?


pt clasificare vezi la definitii. art2/ III/ 14.
arme de colecţie – armele destinate a fi piese de muzeu, precum şi armele, aflate sau nu în stare de funcţionare, care constituie rarităţi sau care au valoare istorică, artistică, ştiinţifică ori
documentară;
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Revolver Black Powder

Mesajde yoghi pe 13 Apr 2018, 23:07

in timp ce scriam ma uitam si la film si...am ramas in urma.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Revolver Black Powder

Mesajde Azmodan pe 13 Apr 2018, 23:18

deci bottom line: in romania nu e nici o diferenta intre un percussion cap revolver din 18xx si un desert eagle din 2000.
(in Franta, din cate inteleg, poti sa iei revolverul doar prezentand un buletin sa areti ca ai peste 18 ani)

oricum, multumesc de lamuriri
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Revolver Black Powder

Mesajde Sly_Fox pe 13 Apr 2018, 23:58

Așa cum s-a mai spus pe forum avem poate cea mai restrictivă lege a armelor din Europa și una dintre cele mai restrictive din lume, cel puțin din lumea considerată civilizată. Eu am mari dubii cu privire la locul pe care îl ocupă țara noastră pe scara valorilor democratice și a civilizației.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Revolver Black Powder

Mesajde yoghi pe 14 Apr 2018, 00:04

Ba este diferenta
Desert Eagle NU poti sa-l cumperi pt ca este in categoria armelor de aparare si paza.

iar daca o dam in discutii din Franta ...mergi in Franta.(o cumperi de acolo cu buletinul si o inscrii aici cu permis :lol: )
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Revolver Black Powder

Mesajde Cristi pe 16 Apr 2018, 08:37

Armele cu incarcare pe la gura, sunt considerate NEletale, conform anexei (cat.D), si pot fi detinute pe certificat, si procurate prin procedura notificarii prealabile. Doar armele vechi si reproducerile acestora, care folosesc munitie cu cartus metalic urmeaza procedura autorizarii, conform noilor norme. Coltul 1851(si reproducerile moderne) e revolver cu incarcare pe la gura, deci se poate detine pe certificat, iar iesirea in poligon se face respectand aceeasi procedura ca pentru orice arma pentru care ai doar drept de detinere.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Revolver Black Powder

Mesajde Sly_Fox pe 16 Apr 2018, 13:06

Da așa este, a fost nevoie de postarea unui colecționar veritabil să realizez că am ratat capitolele notate cu litere romane, rezumându-mă doar la categoriile de arme. Oooppppssss! :oops: :oops: :oops:
Eu eram convins că este letală, iar cea mai bună procedură era calea colecționarului, cu atestat și alea alea.
Deși este oarecum ciudat, arma în cauză este considerată neletală și supusă notificării conform anexelor.
I. Arme şi muniţii interzise
Categoria A
II. Arme şi muniţii letale supuse autorizării
Categoria B
III. Arme şi muniţii neletale
Categoria C - Arme supuse autorizării
Categoria D - Arme supuse notificării
Categoria E - Alte categorii de arme şi dispozitive neletale
Scuze colegului Azmodan și mulțumesc colegului Cristi! ^:)^
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Revolver Black Powder

Mesajde Remo pe 16 Apr 2018, 13:43

Problema va fi procurarea pulberii si a capselor. Nu cred ca exista vreun poligon care sa vanda asa ceva. Apropos, ungurii sunt la al 10 sau 11/lea campionat national de single action shooting. Oare nu este nimeni interesat sa inregistreze un club sportiv tip Sincle Action Shooting Society ?
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Revolver Black Powder

Mesajde yoghi pe 16 Apr 2018, 21:46

@cristi le are luate pe notificare ;ok dar

Eu am cinci arme "cu pulbere" , patru revolvere cu incarcare a butoiasului si unul cu incarcare pe la vvarful tevii si toate sunt trecute in permis tipA ca arme letale .

Cineva a facut o greseala! :) Legea e cat se poate de clara privind armele vechi!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Revolver Black Powder

Mesajde Azmodan pe 19 Apr 2018, 13:16

ce exact inseamna "detinute pe certificat"? de colectionar? asta implica si permis de port arma?

cu capsele, si mai ales cu pulberea neagra, nu imi fac iluzii ca vor putea fi detinute vreodata. si la americani, pulberea e incadrata la "explosives" (nu "propelant" cum e smokeless powderu) si nu poate fi vanduta decat in conditii speciale. la noi... nici o sansa.
trag doar speranta ca in viitor candva o sa existe o asociatie de muzzle loading ca in ungaria, cu poligoane dotate cu ce trebe.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Revolver Black Powder

Mesajde yoghi pe 19 Apr 2018, 16:39

cerificat de detinator-documentul de detinere a unei arme neletale ce poate fi folosita doar in locul de depozitare(locuita).
atestat de colectionar-documentul care dovedeste ca poti cumpara arme de colectie.

colectionarul detine armele letale in permis tip A sau neletale trecute in certificatul de detinator.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Revolver Black Powder

Mesajde Azmodan pe 19 Apr 2018, 20:04

ma scuzati dar eu ma prind mai greu (ardelean :) )...
din ce s-a zis mai sus: "membru in asociatie, atestat de colectionar, autorizatie de arma". ar ajunge atat in caz ca arma e neletala? fara pasii urmatori? (curs arme, test psihologic, permis arma) fara cutie metalica in casa?
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Revolver Black Powder

Mesajde yoghi pe 20 Apr 2018, 02:23

daca arma este neletala e posibil sa nu trebuiasca curs.Dar pt a obtine certificatul de colectionar este nevoie de curs.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Revolver Black Powder

Mesajde romaniac pe 23 Apr 2018, 16:33

Azmodan scrie:ce exact inseamna "detinute pe certificat"? de colectionar? asta implica si permis de port arma?

cu capsele, si mai ales cu pulberea neagra, nu imi fac iluzii ca vor putea fi detinute vreodata. si la americani, pulberea e incadrata la "explosives" (nu "propelant" cum e smokeless powderu) si nu poate fi vanduta decat in conditii speciale. la noi... nici o sansa.
trag doar speranta ca in viitor candva o sa existe o asociatie de muzzle loading ca in ungaria, cu poligoane dotate cu ce trebe.

O mica corectie pe langa subiect. Eu aici peste balta nu am auzit de asa ceva. Eu cumpar capse si pulbere chiar si on-line.
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Revolver Black Powder

Mesajde Azmodan pe 23 Apr 2018, 16:55

romaniac scrie:O mica corectie pe langa subiect. Eu aici peste balta nu am auzit de asa ceva. Eu cumpar capse si pulbere chiar si on-line.

da, dar un magazin care vinde BP trebe sa aiba ceva depozitare speciale si certificari. Care costa, si din cauza asta se gaseste mai greu (decat Pyrodex de exemplu, care e clasificat "propellant") - nu toate magazinele is dispuse la cheluiala extra. La fel, trimisu acasa de BP costa mai mult pentru ca este ceva taxa extra de "hazmat" (~20$ per shipment). (toate astea aflate de pe youtube :) )
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Revolver Black Powder

Mesajde romaniac pe 23 Apr 2018, 20:05

Sunt state si state baiete, fiecare cu legile lor! La mine nu exista asa ceva! State comuniste precum Illinois, California si state multiple de pe coasta de est da, dar nu in rest!
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Revolver Black Powder

Mesajde romaniac pe 23 Apr 2018, 20:36

Si ca sa ma corectez, intradevar e taxa de 20 pe care nu am observat-o niciodata, care pentru noi e minimala cand comandam ceva de la Cabelas sau Midway! Asta nu ne opreste sa comandam on-line pulbere neagra sau palete de pulbere sau capse. Asta e singurul impediment pe care cred ca doar tu l-ai observat. :lol:
Avatar utilizator
romaniac
Veteran
 
Mesaje: 1803
Membru din: 05 Aug 2008, 21:33
Locaţie: WI

Re: Revolver Black Powder

Mesajde Azmodan pe 02 Mai 2018, 14:36

pana la urma am mers la politie (serviciul arme) sa pun aceste intrebari. Nici ei nu stiau/nu s-au mai lovit de asa cerere, asa ca au "zis din lege":
revolverul (Colt Navy 1851) e considerat "arma neletala supusa notificarii" - categoria D.31 (arme vechi).

Pt procurare trebuie atestat de colectionar (aviz psiho, 18 ani, cazier, curs arme, apartenenta la o asociatie de colectionari de cel putin 6 luni articolul 36 din normele metodologice), si dovada de notificare. Dupa ce se procura arma, se elibereaza certificatul de detinator. (detalii in articolul 78 si 79 din norme)

Pt detinere trebuie caseta metalica fixata etc. Sunt mentionate specific pulberea neagra si capsele ca trebuie stocate in compartimente separate.

Pt folosire - doar in poligon (art. 92 din norme) - probil cu cerere de scoatere din casa (asta n-am mai intrebat)
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Revolver Black Powder

Mesajde Azmodan pe 18 Iun 2019, 10:44

Dupa mai bine de un an de cand mi-am pus in gand sa-mi iau revolver black powder, in sfarsit s-a intamplat (cumparat din Franta, venit pe posta - franceza si apoi romana):

reproducere Pietta a Colt 1851 Navy .36cal
20190610_114334.jpg

20190610_114318.jpg

20190610_114309.jpg

20190610_114247.jpg


si un filmuletz cu unboxing: https://youtu.be/UhNotWc_FR0

pana la urma a fost trecut pe "certificat de detinator", o simpla hartie (deci nu pe permis A sau B)
pentru scoaterea din casa NU trebuie hartie de la politie. Doar arma sa fie insotita de certificat.
acte necesare pt obtinerea armei: doar atestatul de colectionar (dar acesta necesita cursul de arme, avizele medicale, inspectie acasa la cutia de depozitare) si notificarea.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Revolver Black Powder

Mesajde Remo pe 18 Iun 2019, 15:28

Felicitari pentru perseverenta si pentru achizitie. Eu am o o repro uberti colt 1873 SAA, dar e cu glont si trebuie sa cer voie sa-l scot din casa la fiecare iesire la poligon. De ceva vreme imi doream si unul cu pulbere neagra - imi facea pofta https://www.youtube.com/user/capandball - dar mereu au aparut alte prioritati, cel putin pana in acest moment.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Revolver Black Powder

Mesajde CCM pe 18 Iun 2019, 20:10

Foarte frumos revolver, felicitari!

Cum e cu munitia? Imi pare ca e diferita fata de cele din ziua de azi nu numai prin tipul de pulbere, ci si prin materialul din care e facut cartusul, in sensul ca e nemetalic cu exceptia glontului propriu-zis, din plumb.
De unde o cumperi? Se gaseste sau se poate comanda relativ usor?
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Revolver Black Powder

Mesajde Azmodan pe 18 Iun 2019, 21:47

CCM scrie:Foarte frumos revolver, felicitari!

Cum e cu munitia? Imi pare ca e diferita fata de cele din ziua de azi nu numai prin tipul de pulbere, ci si prin materialul din care e facut cartusul, in sensul ca e nemetalic cu exceptia glontului propriu-zis, din plumb.
De unde o cumperi? Se gaseste sau se poate comanda relativ usor?


munitia e compusa din pulbere neagra, bile de plumb si capse - nu foloseste cartus.
pulberea neagra e problema. nu se gaseste si e tratata ca explozibil. nu stiu daca voi putea sa-l folosesc vreodata...
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Revolver Black Powder

Mesajde yoghi pe 20 Iun 2019, 00:05

Azmodan scrie:....


pana la urma a fost trecut pe "certificat de detinator", o simpla hartie (deci nu pe permis A sau B)
pentru scoaterea din casa NU trebuie hartie de la politie. .....
.

NU stiu cine te sfatueste dar """certificat de DETINATOR""" este pt DETINERE ,la adresa indicata, fara drept de port si folosire.

Pe acelasi certificat sunt trecute si pistoalele cu gaze cal.9 sau 8 mm.Documentul nu se vizeaza dar nu poti iesi din casa cu arma.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Revolver Black Powder

Mesajde Azmodan pe 20 Iun 2019, 08:28

lucratorul de politie de la biroul AEST Cluj...
l-am intrebat f clar ce trebe sa fac ca sa scot arma din casa. asta a fost raspunsul lui


yoghi scrie:
Azmodan scrie:....


pana la urma a fost trecut pe "certificat de detinator", o simpla hartie (deci nu pe permis A sau B)
pentru scoaterea din casa NU trebuie hartie de la politie. .....
.

NU stiu cine te sfatueste dar """certificat de DETINATOR""" este pt DETINERE ,la adresa indicata, fara drept de port si folosire.

Pe acelasi certificat sunt trecute si pistoalele cu gaze cal.9 sau 8 mm.Documentul nu se vizeaza dar nu poti iesi din casa cu arma.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Revolver Black Powder

Mesajde CCM pe 20 Iun 2019, 11:48

Da... mare pacat cu legile tampite din Ro.!
In Franta de pilda, revolverul cu pulbere neagra in cauza este in vanzare libera, daca ai minimum 18 ani. Cat despre pulbere, nu stiu exact, nu m-am interesat inca, desi imi face cu ochiul un Remington 1858 Sheriff, dar sigur nu e restrictionata in masura in care ai o eventuala licenta de tir: care e relativ usor de obtinut (eu am chiar doua, una pentru talere si alta pentru glont - asta insemnand in plus aproape orice calibru), ca si permisul de vanator, dealtfel, pentru care nu trebuie nici un stagiu ca la noi, ci doar un examen, e adevarat, destul de sever, dar daca inveti... poti deveni vanator in doua - trei luni.
Poate s-or schimba si la noi capetele patrate de prin unele ministere, odata si-odata.
Sau poate ca e doar wishfull thinking.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Următorul

Înapoi la Arme de colectie, deosebite, cu care ne mandrim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate