Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:19

Noul proiect de modificare a legii armelor

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde Cristi pe 11 Mai 2018, 07:53

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde Cristi pe 11 Mai 2018, 08:17

Propunerile, sugestiile si opiniile persoanelor interesate pot fi transmise în termen de 20 de zile calendaristice, calculate de la data publicării anunțului, pe adresa de e-mail dj-international@mai.gov.ro.

Publicat în data de - 04.05.2018 -

http://www.mai.gov.ro/index05_1.html
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde Sly_Fox pe 11 Mai 2018, 08:23

După introducerea acestor modificări cred că se impune republicarea legii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde Dima pe 11 Mai 2018, 12:37

E un aliniat care chiar asta spune.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde tehărău pe 11 Mai 2018, 15:45

:D 8)

Cred că aveam o presimțire când ziceam că e loc și de mai bine...
@ Marius, @ violiv, optimismul vă caracterizează ;)

Domnilor, eu zic să faceți propuneri. Cele bune vor fi luate în discuție.
Felicitări inițiatorilor proiectului și celor ce au lucrat la el!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde Sly_Fox pe 11 Mai 2018, 17:37

Dima scrie:E un aliniat care chiar asta spune.

Mulțumesc, așa este. Articolul III specifică acest lucru.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde mihai_tud pe 11 Mai 2018, 23:48

Sa inteleg ca putem folosi magazie de munitie de maxim 10 cartuse la semiautomate?
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde zforis pe 12 Mai 2018, 07:33

Asa se pare... Si vom putea incarca acasa munitie...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde violiv pe 12 Mai 2018, 07:53

Impartirea armelor nu se schimba. Maxim doua boabe in magazie la semi pentru vanatoare. Legea aduce nou o restrictie nu o permisiune: nu vei mai avea voie sa detii magazii cu capacitate mai mare de 10 cartuse nici pentru semi nici pentru boltaction.

Iar cu incarcatul mai visati voi un piculet. Unde ati citit modificarea legii care zice ca dispare interdictia??? Doar s-au adaugat pulberea si capsele, ba chiar si tuburile si proiectilele in lista de "supuse autorizarii". In cel mai bun caz, pentru flinte cu incarcare pe la gura, colectionarii vor putea detine capse si pulbere.

Voi nu ati invatat inca? Nicio modificare nu aduce un bine!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde mihai_tud pe 12 Mai 2018, 09:05

Ai dreptate Violiv, nici o modificare nu aduce imbunatatiri ci doar restrictii.In schimb o sa ne bulverseze pe toti vanatori, politisti, colectionari.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde Ghinda pe 12 Mai 2018, 22:55

Încă o vomă! Praf pentru prostime!
O să încorseteze și mai abitir, iar om ăla de se lauda agvps, de căcat da altfel, o să fie egal cu zero. Pariu că 308 o să iasă în afară din nou.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde cata pe 15 Mai 2018, 00:27

Eu zic că ar trebui să insistăm pe clarificare acestei părți cu încărcarea cartușelor acasă. Din ce scriu in lege atât timp cât muniție înseamnă un ansamblu de capsa, tub, pulbere și proiectil și nu se specifica că fiind ilegală deținerea lor eu zic că s-a abolit acea tâmpenie cu deținerea de componente, sau cel puțin eu așa o vad. Poate putem face o adresă pe care sa o semnam mai mulți și așa macar nu se va răspunde?
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde ventura pe 15 Mai 2018, 06:05

Petiții semnate de câteva sute de oameni.... egal cu 0. Nu ne baga nimeni in seama.
Scrieți aici daca aveți propuneri motivate beton si va garantez ca vor ajunge unde trebuie. Si vor fi susținute. Nu garantez ca se si rezolvă, fiindcă habar nu am care-i intenția Ministerului, dar vor fi discutate și luate în calcul.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde biriuck pe 15 Mai 2018, 09:28

Ce se intampla cu autorizatiile de vanatoare pe durata efectuarii formalitatilor legate de viza periodica?
Ma gandesc la cazul in care vanatorul se duce cu 2 luni inainte la viza, adica permisul sau este valabil.
Din cate stiu eu, actele trebuie prezentate in original organizatorului.... :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde pipabh pe 15 Mai 2018, 09:31

biriuck scrie:Ce se intampla cu autorizatiile de vanatoare pe durata efectuarii formalitatilor legate de viza periodica?
Ma gandesc la cazul in care vanatorul se duce cu 2 luni inainte la viza, adica permisul sau este valabil.
Din cate stiu eu, actele trebuie prezentate in original organizatorului.... :roll:

Conform noilor reglementari, actele in original sa inapoiaza vanatorului si se retin doar copiile! Asa ca nu e o problema, ar trebui sa detii actele in original!
Articolul 40 alin 5
Ultima oară modificat de pipabh pe 15 Mai 2018, 09:34, modificat 1 dată în total.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde pipabh pe 15 Mai 2018, 09:33

SECȚIUNEA a 8-aProcedura de prelungire a valabilității permisului de armă
Art. 40. -
(1) Titularii permiselor de armă tip A și tip B au obligația ca, până la expirarea valabilității acestor documente, să depună la organul de poliție competent din cadrul inspectoratelor de poliție județene sau Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, în a căror rază teritorială domiciliază sau își au reședința ori locul de rezidență, un dosar care trebuie să cuprindă următoarele documente:
a) cerere-tip, al cărei model este prevăzut în anexa nr. 12;
b) actul de identitate al solicitantului, în original și în copie;
c) permisele de armă, în original și în copie, precum și să prezinte armele înscrise în acestea;
d) certificatul medical prevăzut la art. 5 alin. (1) lit. c), în original și în copie;
e) aviz psihologic, în original și în copie, din care să rezulte că solicitantul este apt să dețină, să poarte și să folosească arme și muniții letale sau neletale supuse autorizării, eliberat, cu cel mult 6 luni înaintea depunerii cererii, de un psiholog autorizat pentru efectuarea unor astfel de teste, atestat în condițiile legii;
f) documentele prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. f), după caz, care atestă calitatea ce i-a conferit dreptul de a deține sau, după caz, de a purta și folosi arma respectivă.
g) dovada efectuării tragerii experimentale, după caz;
h) dovada efectuării tragerii anuale în poligon, după caz;
(2) Instructorul în poligonul de tragere are obligația de a prezenta pe lângă documentele prevăzute la alin. (1), o adeverință eliberată de persoana juridică deținătoare a poligonului de tragere autorizat, care să ateste faptul că a desfășurat efectiv activități de instruire, îndrumare și supraveghere a tragerilor efectuate.
(3) În situația în care la data expirării valabilității permiselor de armă, titularul se află în una dintre situațiile prevăzute la art. 28 alin. (2), respectiv la art. 44 din Lege, acesta este obligat ca, în termen de 3 luni de la data încetării măsurii de suspendare a dreptului de deținere sau de port și folosire a armelor, să depună la organul de poliție competent documentele prevăzute la alin. (1).
(4) Perioada de suspendare a dreptului de deținere, respectiv, de port și folosire a armelor și munițiilor nu se ia în considerare la calculul perioadei de valabilitate a permisului de armă; perioada de suspendare se calculează de la data luării la cunoștință și până la data încetării măsurii de suspendare.
(5) Documentele originale prevăzute la alin. (1) lit. b) și c), împreună cu armele înscrise în acestea se restituie pe loc, după confruntarea copiilor cu acestea, respectiv verificarea caracteristicilor și seriilor înscrise pe armă și documente.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde biriuck pe 15 Mai 2018, 09:56

(5) Documentele originale prevăzute la alin. (1) lit. b) și c), împreună cu armele înscrise în acestea se restituie pe loc, după confruntarea copiilor cu acestea, respectiv verificarea caracteristicilor și seriilor înscrise pe armă și documente.

Nu am intrebat degeaba :D
La Politie, cand am intrebat, mi s-a spus ca "nu se poate". Poate ca acel lucrator nu se pusese inca la punct cu norrmele noi.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde laurul pe 15 Mai 2018, 09:58

biriuck scrie:La Politie, cand am intrebat, mi s-a spus ca "nu se poate". Poate ca acel lucrator nu se pusese inca la punct cu norrmele noi.

Dureaza mult pana se pun ei la punct cu ceva ce ne convine noua.....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde pipabh pe 15 Mai 2018, 12:24

biriuck scrie:
(5) Documentele originale prevăzute la alin. (1) lit. b) și c), împreună cu armele înscrise în acestea se restituie pe loc, după confruntarea copiilor cu acestea, respectiv verificarea caracteristicilor și seriilor înscrise pe armă și documente.

Nu am intrebat degeaba :D
La Politie, cand am intrebat, mi s-a spus ca "nu se poate". Poate ca acel lucrator nu se pusese inca la punct cu norrmele noi.

Sunt convins ca nu ai intrebat deageaba.
Daca mergi cu legea in mana ce s-ar putea intampla?
Te rog sa ne spui si noua cum ai procedat in continuare. Multumesc.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde biriuck pe 15 Mai 2018, 12:44

O sa ma duc pe la inceputul lui iulie, nu vreau surprize la boncanit sau la inceputul sezonului de goane :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Noul proiect de modificare a legii armelor

Mesajde Ghinda pe 15 Mai 2018, 14:49

Hai să îți explice fratele tău. Nu vă supărați, este ilegal să îmi rețineți permisul de armă. El, așa este dar așa facem, ordinele etc. Deci permisul meu este la politie, după intrarea în vigoare.
Deci?????
Propunem modificări? Mă .... Pe ea de garanție că ajung undeva, sunt oricum știute. Adta cu garanția, scuze Ventura trebuie să îți faci treabă de agv, dar este praf pentru prostime. Nu se întâmplă nimic.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate