Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:29

Prezentarea trofeelor de caprior

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde biriuck pe 13 Iun 2018, 12:31

Deschid acest topic legat de prezentarea trofeelor de caprior pentru ca am observat ca modalitatile de prezentare sunt foarte diverse pe la noi prin tara. Ca in multe alte lucruri, nu putem spune ca avem "un stil" care sa ne reprezinte si in acest domeniu si cei mai multi o fac dupa ureche (panoplie, taiere, preparare) sau incearca sa se inspire din Occident.

Nu cred ca are rost sa aduc in discutie kitsch-urile infioratoare in materie de panoplii prezentate de Facebook de tot felul de "mesteri". Nu as pune un tap vanat de mine pe asa ceva nici macar daca ar fi vreun paci degenerat vanat pentru carne. Cu multa indulgenta cred ca pot fi incadrate la "arta naiva" - naiva rau de tot :lol:
kitsch.jpg


In ceea ce priveste panopliile, eu folosesc 2 tipuri - unul pentru craniile intregi si altul mai simplu si mai mic pentru craniile taiate. Nici panopliile folosite la craniile intregi nu le tin prea incarcate pentru ca vreau sa scoata in evidenta coarnele, nu floricelele sculptorului.
Panopliile mai simple, asa cum le-am primit de la tamplar. Inca nu alesesem culoarea...
IMG_20180131_200733.jpg

Un alt pitic pe creier este legat de aspectul uniform pe perete. Niciodata nu mi-a placut sa vad panoplii cu modele diferite pe acelasi perete. Acest lucru ma duce automat la un anume efort financiar pentru ca incerc sa calculez cate panoplii incap pe un perete si sa le iau pe toate la fel. Daca as alege un model prea scump, ajung sa dau mai mult pe lemne decat am dat pe coarne iar asta nu accept.

Pastrez craniile intregi doar pentru acele trofee ce sunt medaliabile, pe restul le tai. In opinia mea, un caprior cu coarne mai mici arata mai bine taiat, craniul intreg facandu-l sa para si mai mic decat este :roll:
Taierea este de preferat sa se faca inainte de fierbere cu un dispozitiv special (usureaza efortul de curatare iar oasele fragile sunt tinute impreuna de cartilagii si pielite). Dispozitivul arata cam asa si nu e foarte scump (vreo 40-70E)
IMG_20171205_230053.jpg


Daca taierea se face dupa fierbere, apar probleme datorita oaselor subtiri din zona frontala. Eu folosesc un dremel de la Proxxon (nu foarte pretentios), o menghina mica, un patent si ... ochelari de protectie. Partea ce mai dificila este trasarea cu creionul a liniei de taiere air aici eu ma folosesc de niste repere anatomice (dupa cum se vede in pozele de mai jos)
IMG_20180604_232217.jpg

IMG_20180604_232212.jpg

Partea de taiat este destul de rapida daca ai ce iti trebuie. Obligatoriu geamuri deschise pentru ca mirosul de os incins nu e deloc placut, preferabil de facut la altul in casa operatiunea pentru ca se face deranj :D
IMG_20180604_220412.jpg


La final trebuie data o gaura cu alta freza dinspre sinusuri inspre creier pentru a se putea fixa craniul cu o sarma de panoplie (am vazut destul prinse cu suruburi inestetice). Fosele nazale pot avea un aspect mai neplacut din cauza distantarii dar acest lucru se rezolva rapid cu o picatura de epoxy (obligatoriu epoxy rapid, nu din cel cu actiune lenta pentru ca ala penetreaza osul ;) )
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde Sly_Fox pe 13 Iun 2018, 17:42

Mare chițibușar mai ești. ;)
La noi păsărarii este mai simplu, nu avem dureri de cap datorită panopliilor și altor asemenea obiecte exotice. Când mai cade câte un vier sau țap găsim noi câte o scândură și două suruburi să agățăm trofeul. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde UlissePro pe 13 Iun 2018, 20:42

:D :ymapplause:
Sly_Fox scrie:Mare chițibușar mai ești. ;)
La noi păsărarii este mai simplu, nu avem dureri de cap datorită panopliilor și altor asemenea obiecte exotice. Când mai cade câte un vier sau țap găsim noi câte o scândură și două suruburi să agățăm trofeul. :D
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde mialxx pe 13 Iun 2018, 20:45

Eu merg pe o varianta mai clasica. Craniul taiat si pus pe lemn de salcim.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde Dragan pe 13 Iun 2018, 23:00

Eu merg pe varianta personala de prezentare ,sculptura care sa nu iasa in evidenta mai mult decat trofeul si pe cat posibil toate panopliile egale.Trofeul albit si lustruit,fixarea cu clema fara sa apara suruburi in craniu.Panopliile vor avea model asemanator atat pentru mistret cat si pentru caprior .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde laurul pe 14 Iun 2018, 07:36

Dragan scrie:Trofeul albit si lustruit,.....

@dragan, dezvolti un pic ideea cu lustruitul?!
Multumesc.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde biriuck pe 14 Iun 2018, 10:49

@mialxx arata foarte bine cel postat de tine! :D Unghiurile de taiere a craniului sunt pana la urma dupa gustul fiecaruia, eu am ales acele puncte pentru taieturi doar ca sa am o constanta.
Intrebare, cum se stabilizeaza si coaja de pe felia de lemn?

@Dragan de unde faci rost de litele acelea pentru fixarea coltilor de mistret? Ma intereseaza si partile de la baza coltilor. Pentru trofeele mici/medii de mistret eu nu ma complic si le prind cu rasina de panoplie pentru "vecie" dar la cele mari nu ma indur :roll:

@Sly teoretic la voi e mai greu :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde Sebastian77 pe 14 Iun 2018, 10:56

Ce fel de clema folosești pt a prinde craniul de căprior, de placa de lemn?
Sebastian77
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 07 Mar 2009, 12:44

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde mialxx pe 14 Iun 2018, 20:46

Servus @biriuck, nu stiu cum se procedeaza sa ramina coaja pe lemn, dar ma pot interesa la cel de la care le cumpar.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde Dragan pe 14 Iun 2018, 23:04

Incerc sa raspund la intrebarile voastre.
Dupa fiebere craniul se curata cu multa atentie de resturile de carne ramase,se introduce in apa oxigenata de 100 sau 200 volum (nu stiu unde se poate gasi in tara :roll: ) sau peroxid de oxigen sub forma de praf ce se adauga in apa.Odata albit si uscat se trece la smirgluire cu smirghel fin 250-400 granulatie,care nu afecteaza craniul ci doar curata asperitatile,apoi lustruire cu discul de pasla si pasta alba,apoi cu un alt disc de lana fara a pune pasta.Saptamana viitoare am o comanda de cateva trofee de caprior si cabra montes ,voi incerca sa pun fotografii cu fazele lucrarilor.
La intrebarea lui @biriuc despre materialele folosite la colti cred ca nu le gasesti in tara,cel putin eu nu am idee cine ar putea vinde.Materialul se numeste alpaca (imi pare rau dar nu stiu cum se numeste in romana )este un fir semirotund de diferite dimensiuni 1-1,5 si 2 mm(eu lucrez cu 2mm)iar partea de la baza coltilor o fac din tabla de 0,4mm din acelasi material,se taie panglica de 4-5-6- sau 7 mm(eu o tai la 5mm) se indoaie dupa forma cotului se taie si cositoreste,apoi se taie capac dupa masura "inelului"obtinut si se cositoreste.Se taie bavurile,apoi smirluit,finisat si lustruit la pasla.Materialel nu sunt deloc ieftine,cositorul nu este unul normal care cu timpul inegreste,contine 12%argint .Multa migala,mult timp,multi bani .....dar merita.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde biriuck pe 15 Iun 2018, 10:18

Arata super coltii aia asa, Dragan! :!: :idea:
Voi cauta si eu materialul prin tara si, daca nu gasesc, o sa te rog sa ma ajuti sa cumpar :mrgreen:

Eu am folosit pana acum doar panoplii de la colegul @zeres pentru mistret si am optat sa le pun si frunza de la baza. Cam asa arata montat pe placa. In poze e un trofeu pentru care a trebuit sa improvizez din cauza ca ascutitorii erau foarte grosi :D
IMG_20180313_220519.jpg

IMG_20180312_215219.jpg

IMG-20180312-WA0006.jpeg

IMG-20180312-WA0008.jpeg


Dar deja o dam in mistret din caprior :lol:
Poti sa atasezi o poza mai de detaliu cu un trofeu de caprior finisat asa cum zici? Eventual in lumina naturala.
Peria aia banuiesc ca e fixata pe o scula de mici dimensiuni pentru ca altfel ii zboara oasele...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde adrian1123 pe 15 Iun 2018, 22:55

Biriuk in loc de alpaca se foloseste argint( Laurul stie).Orice bijutier iti face piesele de prindere a coltilor.Daca nu te descurci sunama.,
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde mialxx pe 16 Iun 2018, 23:01

Asa arata clema de prindere si panoplia pe spate.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde mialxx pe 16 Iun 2018, 23:06

Si daca tot am vorbit si de mistret, asa le fac eu.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde Ghinda pe 19 Iun 2018, 10:01

Rog un admin sa faca topic prezentare trofee mistret, sa rupa de aici partea de mistret si sa o puna acolo. Nu imi vine sa ma bag, sa nu fac vreo dracie.
Iute daca se poate!

Multumesc!

MODERATORUL(mai incapabil pe tehnica!) :ymhug:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde hawkeye pe 19 Iun 2018, 10:24

De unde se pot cumpara astfel de cleme pentru trofeul de caprior, precum si panoplii precum cele ale lui biriuck si mialxx?
hawkeye
 
Mesaje: 14
Membru din: 13 Oct 2008, 13:09
Locaţie: Timisoara

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde biriuck pe 19 Iun 2018, 12:02

Eu nu folosesc cleme :D
O prindere mult mai simpla consta in 2 gauri mici date in partea superioara a panopliei. Se trece o sarma printr-o gaura din spate, se trece sarma prin gaurile din craniu, se introduce prin a doua gaura si se strange cu patentul la spate. Poate fi dat jos imediat foarte usor oricand, e simplu si stabil.
In partea de pe spatele panopliei unde se strange sarma, se face o mica gaura astfel incat sarma sa nu depaseasca nivelul lemnului.
Sper sa fac niste poze in weekend ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde mialxx pe 19 Iun 2018, 13:31

hawkeye scrie:De unde se pot cumpara astfel de cleme pentru trofeul de caprior, precum si panoplii precum cele ale lui biriuck si mialxx?


Pe Internet sau Magazine de profil in Vest, o clema costa undeva la 6€. Panoplii ca a mea nu stiu daca gasesti de cumparat in Romania, dar ai putea sa vorbesti cu un timplar sa-ti taie citeva.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde laurul pe 19 Iun 2018, 16:24

hawkeye scrie:De unde se pot cumpara astfel de cleme pentru trofeul de caprior, precum si panoplii precum cele ale lui biriuck si mialxx?

Ia legatura cu Zeres Ciprian.
viewtopic.php?f=129&t=11280
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde Dragan pe 01 Iul 2018, 14:03

Am primit trofeele,acum la treaba.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde laurul pe 01 Iul 2018, 16:59

Iese o ciorba zdravana !!!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde biriuck pe 02 Iul 2018, 16:55

Intreba un coleg mai sus de modalitatea de prindere de panoplie. Uneori solutia simpla este mult mai buna. Prefer sarma pentru ca ma folosesc de orificiile naturale ale craniului si pentru ca pot da oricand trofeul jos pentru a aplica o noua mana de ulei lemnului sau pentru o evaluare.
IMG_20180630_093711.jpg

IMG_20180630_094229.jpg

IMG_20180630_100820.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde Dragan pe 06 Iul 2018, 22:17

Imi place mult felul de fixare cu sarma a lui @biriuc,simpla si eficace .In cazul ca vrei sa schimbi panoplia sau orice iti trece prin cap peste cativa ani ,demontarea trofeului este cat se poate de usor de facut.
Dupa fiebere ,curatire ,albire si uscare am ajuns la operatiunea de slefuire si lustruire pentru a impiedica praful sa patrunda in craniu.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde Dragan pe 06 Iul 2018, 22:40

De mare ajutor in lustruire este un dremel cu care putem slefui acolo unde discul mare nu ajunge.
Chiar daca eu sunt total de acord cu fixarea cu sarma a trofeului, aici nu cred ca ar fi o solutie,nimeni nu ar accepta astfel de lucrare,preturile la care se prepara trofeele nu sunt deloc mici ,ceea ce face ca omul sa fie destul de exigent,iti iasa unul rau ,ai pierdut sigur un client si vorba zboara repede.Ca sa "intru" pe piata trebuie sa lucrez la preturi mai mici dar la aceeasi calitate sau cat de cat apropiata cu taxidermistii profesionisti.
Urmeaza fixarea pe placa. Spor la treaba va doresc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde Dragan pe 08 Iul 2018, 18:08

Dupa operatiunile mentionate am ajuns la final,fixarea pe panoplie,montarea placutei si gata pentru a le inmana proprietarului.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde biriuck pe 09 Iul 2018, 12:37

Eu ma refeream la modalitatea de fixare pentru trofeele mele, nu ale altora. Care vrea, poate sa puna/ceara si clema din aur, e buzunarul lui. La caprior eu cred insa ca nu are rost, sarma nu este vizibila, e trainica, simpla, ieftina si foarte rapida :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde Dragan pe 09 Iul 2018, 23:14

La acest aspect ma refeream si eu@biriuck,la fixarea trofeelor cu sarma.Apreciez ideea ta si o vad ca una dintre modalitatile fixe,sigure,ieftine si cu optiunea de a schimba oricand panoplia.Dar daca faci lucrari pentru clienti care platesc pentru asta ,nu intra in discutie modul de fixare cu sarma,inca nu am vazut pe aici asa ceva si nu cred ca voi vedea,aici sunt multi taxidermisti de mare clasa,se respecta mult ,foarte mult trofeul.Sunt in contact cu unul foarte bun si recunoscut in lumea vanatorilor,as dori sa pot lucra cu el ca ucenic,insa programul meu de lucru nu imi permite iar omul nu prea lucreaza sambata cand as putea merge eu la atelier.Ar mai fi si vreo 300 km dus intors.Dar am sa rezolv si pe asta,am dorinta ca sa reusesc ca sa pot face impaierea animalelor aproape ca el,apoi sa ma pensionez si sa ma intorc in tara cu o buna experienta.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde Ghinda pe 10 Iul 2018, 08:48

In spate craniu, sub orificiul prin care scot creierul, o gaura mica, panopliile dotate cu un cui, surub, carlig etc, se gasesc variante mici si discrete si pun trofeul, practic in cui. Se scot rapid, le pot inlocui rapid, fara sa dau jos panoplia.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde biriuck pe 12 Iul 2018, 13:17

E foarte ok si modalitatea expusa de @ghinda. Pentru trofeele expuse sus merge fara nicio problema.
Eu am optat pentru varianta cu sarma pentru ca am si trofee ce sunt expuse relativ jos pe perete si se mai freaca cate un musafir de ele din greseala si le deranjeaza
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Prezentarea trofeelor de caprior

Mesajde Septimiu pe 02 Oct 2018, 10:03

O intrebare mai de incepator: forma panopliei se alege in functie de forma finala a craniului (intreg sau taiat).
Vreau sa imi comand un set de panoplii si am gasit 2 forme. As alege a doua varianta dar nu stiu daca merge la un craniu intreg. Chiar daca in poza pare mai mare, in realitate este putin mai mica decat prima varianta.
Mi-ar prinde bine niste argumente pro sau contra la ambele forme.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate