Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 15:01

Caprior 2018

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Caprior 2018

Mesajde biriuck pe 10 Iun 2018, 09:38

2 minusuri i-am gasit.
1- Siguranta se da la o parte cu ceva efort si cu miscare mai ampla decat ma obisnuisem la Voere. In conditii de panda si dibuit nu e insa o problema serioasa.
2- Luneta are campul cam mic si, desi permite lejer focul pana pe la 150m chiar si in luminozitate scazuta si este buna la fixarea tintei, ridica ceva probleme la evaluarea trofeului la distante mari sau alea 10min din amurg cand ies tapii batrani. In fine, era de asteptat ca trecerea de la Leica Magnus x56 la un Zeiss din vremea in care mamaie iesea la hora sa nu fie chiar usoara :roll:

In rest e vis. O car intr-o singura mana fara probleme, ma strecor usor printre arbusti si maracini la apropiat pentru ca e scurta, armele moderne care au cursa inchizatorului atat de faina sunt putine si costa mult tare, trage suficient de bine (probabil mai bine decat voi fi eu in stare), RWS de 10.3g sunt suficient de potente pentru orice de pe la noi in conditii de dibuit/panda si (mai ales) are o valoare sentimentala aparte pentru mine :)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caprior 2018

Mesajde biriuck pe 09 Iul 2018, 13:50

Ultimul tap
IMG-20180708-WA0017.jpg

Ma grabeam sa inchei autorizatiile de caprior pentru acest sezon pentru ca apoi sa am timp si pentru 1-2 mistreti inainte de viza numai ca, asa cum se intampla de fiecare data la vanatoare cand te grabesti, am stat cu 2 saptamani mai mult decat planificasem dupa acest caprior.
La prima iesire semnele erau bune, plouase noaptea si dimineata era insorita. Ies cu paznicul intr-o faneata mare si observam repede un tap viguros undeva la ~200m in dreapta. Raze scurte, deschidere mica sar culoarea si grosimea erau OK. Se deplasa asa ca decidem sa ii taiem calea.
Ajuns la ~90m de tap observ ca urma sa intre intr-un des cu aluni asa ca nu aveam mult timp. Pun batul, sprijin arma, mut punctul rosu calm de la dreapta la stanga, il opresc in spatele piciorului din fata in partea superioara si dau drumul la foc. Si nimic! Tapul pleaca vesel... :roll: Stupoare! Distanta mica, focul calm, explicatii n-aveam. Verificam zona de sange vreo 30min si concluzionam ca n-a patit nimic asa ca plecam mai departe (eu aveam probabil o culoare verzuie in obraji)
Dam peste o ciuta si 2 cerbi la aproximativ 30m, surprindem o caprioara fara ied si iesim intr-un pisc. De acolo vedem la vreo 600m un tap pascand intr-o livada. Incepem apropierea si reusim sa ajungem aproape desi nu am putut sa mentinem contactul vizual. Vedem tapul printre pruni dar acesta era deja in alerta, uitandu-se insa in partea opusa. Sare la deal si vedem ulterior cauza, prin trestia din izvor misunau porcii...
Imi zic ca asta e si ne intoarcem resemnati spre masina, soarele era deja sus.
Aproape de masina, desi mergeam vorbind, observ un tapotei pascand linistit la marginea unui alunis. Imi zic ca asta e, nu a fost sa fie cel frumos, eram hotarat sa nu pierd mult timp asa ca pun arma pe bat (nu stiu de ce, erau vreo 60m) punctul la baza gatului si...buuum. Tapul sare in alunis dar nu mai iese. Ma uit nedumerit, trebuia sa cada secerat, poate am gresit cumva focul si i-am dat mai in spate... poate.
Ma duc in zona focului si aud troznind crengi in izvor, il chem si pe paznic si il atentionez ca e acolo cand... stupoare! Tapul brahneste si o ia la deal! :!: :!: Ies repede si eu pe culme si vad cum tapul meu se oprise la ~70m dezorientat, deja ma gandeam sa ii mai dau un foc cand o ia la deal perfect sanatos. Am ramas cu gura cascata in timp ce paznicul avea o postura similara. Nu sunt eu vreun sniper dar chiar atat de prost nu trag!
Imi zice apoi "vezi ca ai tras sub el si in stanga mult". Nu se poate, am incredere in luneta, in arma si in montura!
Ajuns la masina desfac capacelele de la luneta si raman blocat. Tineam minte ca le aveam la 20 si la 40 (dar nu mai stiam care e la 20 si care la 40) iar ele indicau ceva intre 80-90, respectiv 50-60. :shock: :shock: :shock: Sabotaj!
In fine, plec la poligon in timpul saptamanii, si se confirma verdictul - cineva a umblat la turete. Focul era 30cm sub tinta la 35m si vreo 7-8cm in stanga. Nici nu vreau sa ma gandesc cat s-a dus pe langa la 100m. Reglez arma cu instructorul si la final turetele aratau tot 20 si 40. De data asta am facut si poza ca sa stiu care cum este.

Ma intorc cu increderea refacuta si ne intoarcem in aceeasi zona. Gasesc tapul pe care l-am ratat prima data si reusesc sa il ocolesc si sa ajung la ~40m de el. Pun punctul pe el si buuuum. Tapul pleaca oracaind la deal si m-a "certat" inca vreo 10 min. Reusesc cu greu sa imi recuperez maxilarul inferior si ma duc spre locul unde era tapul in momentul focului. Dupa nici 10m descopar o craca de alun groasa ca pe degetul mare rupta de glont. Bun, exista o explicatie!
Ma uit resemnat la paznic si ii propun sa ne intoarcem la masina. "La asta nu ne mai intoarcem vara asta, are noroc!" Ne hotaram sa dam totusi un ocol, poate mai vedem ceva si...vedem. La ~ 70m un tap cu 2 sulite groase dar in puf. Buuuuum! Tapul sare in zig-zag si se duce sanatos. Acum eram complet catranit, nu mai ratasem tap de mai bine de 2 ani (coincidenta, tot cu acest paznic :lol: ) iar la aceasta autorizatie aveam deja 4 focuri aiurea.
Au urmat cateva iesiri in care am vazut mult vanat dar nu ceea ce cautam iar seara trecuta (normal ca inainte de plecarea spre bucuresti!) norocul mi se schimba. Dupa o urcare prin iarba uda (~1km) ajungem pe un platou si ...incepem sa culegem ciuperci. Asta asa, sa nu ma intorc cu mana goala. Am mai si facut glume cum am mai patit sa umplem rucsacii de galbiori si apoi sa ii varsam ca sa facem loc vanatului.
Continuam pe culme cu vantul batand din stanga si ajung la o faneata marginita la partea superioara de o portiune de gherghini. Printre acestia, la ~100m, observ tapul. Coarne bine ascutite dar subtiri, deschidere frumoasa, aparent simetric dar cu perlaj slab. Prin luneta am observat ca exista si o usoara asimetrie fata spate intre prajini asa ca ma hotarasc sa trag. Dau luneta de pe 14 pe 6, tinta pe baza gatului si...gata. Cade fulgerat.
Facem pozele, mutam toate ciupercile la un singur om, eu iau tapul si fuga-fuga la vale spre masina. Gazda ne astepta sa facem tochitura din maruntaie. Plecarea spre Bucuresti s-a amanat pe termen nedeterminat :lol:
IMG-20180708-WA0015.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caprior 2018

Mesajde zforis pe 10 Iul 2018, 03:08

Felicitari! Felicitari pentru curaj :-). Eu am tot asa o poveste, dar inca nu am avut curajul... 2 iesiri, 2 focuri, nimic... pana cand nu gasesc tapul ala la care am tras de 2 ori, nu pun nicio poza sau poveste. Ce e drept intre timp am puscat 2 tapi, dar nu ala...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Caprior 2018

Mesajde biriuck pe 10 Iul 2018, 09:13

Multi vanatori povestesc numai reusitele dar eu zic ca nu e nimic rusinos in esec. Pana la urma din alea invatam :)
Tapul ala in care am tras de 2 ori si a avut noroc (turete, apoi craca) zic eu ca isi merita un an de liniste. Macar...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Caprior 2018

Mesajde radubichis pe 10 Iul 2018, 10:03

Stai linistit ca nu esti singurul .
Distanta 142 m ,tap de-a latul,ochit la baza gatului ca la manual ,arma rezemata ,tras si spulberat trofeul . De vina a fost o creanga din care a ricosat glontul fix in freza tapului
Alta
Vier cara jimuia . Distanta 80-90 m .Ochit in dosul urechi ,tras si umplut ochii porcului de tarina .Cauza?
Schimbat luneta de pe arma si strins inelul din fata deasupra bazei .Ce sa-i faci ,neatentia mea :oops:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Caprior 2018

Mesajde ventura pe 01 Aug 2018, 10:51

Un trofeu atipic.
58f941e6-9dd1-4b44-a4db-7bdcb697703d.jpg

Distanta aprox. 120 m.
Cal. 8x57, Geco Plus 12.7 g
Tras de pe tripod.
Am tras safe fiindca aveam emoții.
E primul meu trofeu "altfel".
Țapul foarte energic nu stătea o secundă locului.
A trebuit să dau din chematoare pentru al face sa se oprească câteva secunde.
271e2194-21d4-462f-b190-ee180af8794b.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Caprior 2018

Mesajde Ghinda pe 01 Aug 2018, 11:19

Foarte frumos!
Inclin sa cred ca nu este genetica de vina. S-a lovit in timpul cresterii coarnelor.
Felicitari!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7686
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Caprior 2018

Mesajde Septimiu pe 10 Sep 2018, 12:13

Dupa o lunga si grea asteptare (autorizatia era platita inainte de inceperea sezonului) am reusit si eu sa dobandesc primul caprior cu Savage Axis 2 XP Hardwood, calibrul .30-06 Springfield, munitie Sako Super Hammerhead de 9.7g, luneta Weaver cu care a venit arma, distanta aprox. 70m. Nu imi explc cum proiectilul a intrat prin spatele piciorului din fata si a iesit prin gat in conditiile in care tapul statea de-a latul si nici nu a facut mari stricaciuni sa zic ca a ricosat din ceva os. Satisfactia este cu atat mai mare cu cat mi-am reglat singur luneta cu o zi inainte in poligon fara sa fiu ajutat de nimeni si fara sa fi avut experienta in asa ceva.
Am avut si mult noroc deoarece atunci cand am ochit prima data am uitat ca siguranta era activata dar tapul nu a plecat si am apucat sa dezactivez siguranta si sa ochesc din nou (asta referitor la discutiile de mai sus), deh, greseala de incepator :)
20180905_071847.jpg


20180905_071927.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 667
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Caprior 2018

Mesajde ventura pe 10 Sep 2018, 12:54

"greseala de incepator"...

Nici vorba.
Am patit-o de vreo 3-4 ori la caprior...
Distanta mare, incercarea de a da o lovitura buna, m-au facut sa uit sa armez.
Dupa "rateu" iti dai seama ce era in mintea mea... "ghinon... sigur ratez acum... :D ).
Din fericire niciodata nu am ratat dupa vreun astfel de episod.
Probabil o sa mai patesti si tu
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Anterior

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate