Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:16

recomandari lise

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

recomandari lise

Mesajde giosan.valentin pe 10 Iul 2018, 00:23

Salut. Sunt vanator incepator si as avea nevoie de un sfat. Din ce m-am interesat, pentru incepatori ar fi mai indicata o arma lisa. Voi ce recomandati din acest punct de vedere? Mentionez ca bugetul alocat ar fi de undeva la 1000 euro, poate si peste, dar s-ar merita? Mentionez ca locuiesc in zona de munte, dar intentionez sa merg si la vanatoare de pasari. Astept niste recomandari. Va multumesc.
giosan.valentin
 
Mesaje: 3
Membru din: 09 Iul 2018, 18:04

Re: recomandari lise

Mesajde pipabh pe 10 Iul 2018, 04:52

Bine ai venit printre noi! Cu toate ca prezentarea este destul de superficiala "treaca"!
Nu inteleg postura in care te afli, esti vanator incepator!, ce inseamna? Ai deja permis, arma etc, ai luat examenul si astepti autorizatia pt prima arma, esti in perioada de stagiatura , in ce situatie te afli?
Eu nu sunt de acord cu expresia "pentru incepatori e recomandat lisa"! Cand nu mai esti incepator sa treci la carabina? Aaaa faptul ca habar nu avem sa tragem cu o arma in momentul in care o cumparam asta e altceva. Faptul ca nu mai face nimeni stagiatura e grav. Fara sa te superi dar si la tine pare(din ce ai scris in postare) ca nu ai fost niciodata in teren , nu ai vazut si nici nu ai tras cu o arma. Eu recomand sa-ti adaptezi arma modului in care vanezi, faptul ca doresti sa mergi si la pasaret o arma lisa "pentru inceput"! ar fi potrivita. Bugetul este unul ok. Gasesti arme bune, noi, in zona aceea de pret: F.A.I.R. , Sabatti, Verney Carron, EOS....Calibru - 12
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: recomandari lise

Mesajde Sly_Fox pe 10 Iul 2018, 18:02

giosan.valentin scrie: Mentionez ca bugetul alocat ar fi de undeva la 1000 euro, poate si peste, dar s-ar merita?

Nu se merită. Ia banii și cumpără-ți ceva frumos sau petrece o vacanță frumoasă alături de familie. Vânătoarea a ajuns o mare bătaie de cap. Autorizații la păsări cu 2 grauri și 3 guguștiuci,iepuri la număr doar pe hârtie, mistreți suferinzi de dureri de dinți, căpriori cu dureri de cap până în vârfurile coarnelor, vulpi turbate, rațe și gâște gripate de aviară, fazani cu gălbează și cine știe ce naiba vor mai inventa ăștia. În plus stai după o autorizație de cumpărare a unei arme de îți vine lehamite, iar la prelungirea valabilității permisului de port-armă depui actele de Crăciun și primești ștampila de Paște ( asta dacă o mai primești, pentru că te trezești că îți cere cine știe ce document din urmă cu 10 ani).
Și după ce te lovești de toate acestea umbli să vinzi pe forum pușcociul de 1000 euro la jumătate de preț. Bineînțeles că nu ți-l cumpără nimeni și ajungi să mai faci un drum până la Cugir pentru a preda bubuitoarea în vederea casării.
PS: nu este la bășcălie, aceasta este realitatea. Am văzut destui ortaci în ultimii ani care au urmat exact traseul descris de către mine.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: recomandari lise

Mesajde kama3 pe 10 Iul 2018, 21:16

La cum le zisesi ii faci invidiosi pe Bacovia si pe Baudelaire :mrgreen:
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: recomandari lise

Mesajde violiv pe 11 Iul 2018, 06:15

"destui ortaci"?!
La raportul anual al politiei de anul acesta au comunicat ca sint in evidente un pic peste suta de mii de detinatori de arme. O cincime din ei avand dosare pentru nereguli, in principal depasirea termenului prelungirii valabilitatii. Cand ma gandeam ca inca stam bine citesc si continuarea: "o treime au arme letale"!!!
Adica, una peste alta depasim un pic 40.000, cu tot cu vreo 2-300 care-s numa colectionari sau tir-isti. Acum opt ani, acelasi raport indica in jur de 70.000 detinatori de letale.

Cativa ortaci care au renuntat sint jumate din cei de acu' 10 ani.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: recomandari lise

Mesajde Ghinda pe 11 Iul 2018, 07:12

Ia carabina. Pentru o iesire la camp, cauta o ruseasca sh, gasestei la 1000 lei. Este suficienta.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: recomandari lise

Mesajde Sly_Fox pe 11 Iul 2018, 07:44

violiv scrie:"destui ortaci"?!

Eu mă refeream la cunoscuți de prin împrejurimi.
La nivel național o fi cum spui tu.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: recomandari lise

Mesajde giosan.valentin pe 11 Iul 2018, 12:48

pipabh scrie:Bine ai venit printre noi! Cu toate ca prezentarea este destul de superficiala "treaca"!
Nu inteleg postura in care te afli, esti vanator incepator!, ce inseamna? Ai deja permis, arma etc, ai luat examenul si astepti autorizatia pt prima arma, esti in perioada de stagiatura , in ce situatie te afli?
Eu nu sunt de acord cu expresia "pentru incepatori e recomandat lisa"! Cand nu mai esti incepator sa treci la carabina? Aaaa faptul ca habar nu avem sa tragem cu o arma in momentul in care o cumparam asta e altceva. Faptul ca nu mai face nimeni stagiatura e grav. Fara sa te superi dar si la tine pare(din ce ai scris in postare) ca nu ai fost niciodata in teren , nu ai vazut si nici nu ai tras cu o arma. Eu recomand sa-ti adaptezi arma modului in care vanezi, faptul ca doresti sa mergi si la pasaret o arma lisa "pentru inceput"! ar fi potrivita. Bugetul este unul ok. Gasesti arme bune, noi, in zona aceea de pret: F.A.I.R. , Sabatti, Verney Carron, EOS....Calibru - 12

Intr-adevar, nu am tras cu o arma, doar arma de tir. Scuze daca te dezamagesc, dar fata de altii,am preferat sa nu trag cu arma aiurea atata timp cat nu am permis pentru asa ceva. Tu, daca nu ai permis pentru masina, intai conduci si iti cumperi masina, abia apoi faci scoala? Ce ai zis tu, e acelasi lucru cu "habar nu am sa conduc dar imi iau masina de 500 cai ca o sa ma invat". Toti ati fost incepatori la un moment dat si nu stiati cu ce se mananca. Cat despre termenul de "incepator", da, abia mi-am luat permisul si am pus doar o intrebare informativa, nu trebuie sa fiti asa uraciosi cu noi, avem timp sa invatam. :)
giosan.valentin
 
Mesaje: 3
Membru din: 09 Iul 2018, 18:04

Re: recomandari lise

Mesajde Septimiu pe 11 Iul 2018, 13:22

Nu ai nevoie de permis de arma ca sa poti trage cu una. Exista poligon unde poti exersa cat vrei fara permis. Eu asa am facut cu mult inainte de a obtine permisul de vanatoare si de arma.
Mai mult, pentru examenul de vanator ar fi trebuit sa ai cursul de arme facut iar acest lucru presupune si o sedinta de tragere in poligon. Daca nici astea nu se mai fac pe bune atunci...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: recomandari lise

Mesajde giosan.valentin pe 11 Iul 2018, 13:55

Septimiu scrie:Nu ai nevoie de permis de arma ca sa poti trage cu una. Exista poligon unde poti exersa cat vrei fara permis. Eu asa am facut cu mult inainte de a obtine permisul de vanatoare si de arma.
Mai mult, pentru examenul de vanator ar fi trebuit sa ai cursul de arme facut iar acest lucru presupune si o sedinta de tragere in poligon. Daca nici astea nu se mai fac pe bune atunci...

Le-am facut si am tras în poligon, de ce citiți printre rânduri?:)
giosan.valentin
 
Mesaje: 3
Membru din: 09 Iul 2018, 18:04

Re: recomandari lise

Mesajde Tragaciul pe 11 Iul 2018, 17:28

@Giosan.Chiar daca sfaturile de a renunta la acest frumos sport, vin de la oameni cu intentii bune si in cunostinta de cauza, eu as zice sa ti asculti sufletul si daca vrei sa devii vanator sa insisti pana vei devenii unul dintre ai nostrii!! Cat despre arme incearca, probeaza cat mai multe si alege ce ti place nu lasa pe altii sa aleaga ptr tine. Succes!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: recomandari lise

Mesajde kama3 pe 11 Iul 2018, 17:43

La obiect, du-te la un magazin mare de arme, si incearca armele care se incadreaza in bugetul tau. Asta presupune sa ai autorizatia la tine sau permisul de arma - dar fiind la prima nu e cazul inca.
Vezi ce ti s-ar aseza mai bine in mana - cu care epolezi cat mai natural si in ultima instanta care iti place cel mai mult.
Daca iti place sa hoinaresti alege o arma usoara pentru ca greutatea armei creste direct proportional cu numarul de kilometri pe care-i faci intr-o zi pe cocaluri.
Lisa poate fi juxtapusa, suprapusa, semiautomata, mixta sau single -shot.
Toate fac acelasi lucru, diferenta e pur subiectiva si exista tabere pentru fiecare dintre ele.
Alege ce-ti place pentru ca o iei pentru tine nu pentru altcineva.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: recomandari lise

Mesajde pipabh pe 11 Iul 2018, 23:10

giosan.valentin scrie:
pipabh scrie:Bine ai venit printre noi! Cu toate ca prezentarea este destul de superficiala "treaca"!
Nu inteleg postura in care te afli, esti vanator incepator!, ce inseamna? Ai deja permis, arma etc, ai luat examenul si astepti autorizatia pt prima arma, esti in perioada de stagiatura , in ce situatie te afli?
Eu nu sunt de acord cu expresia "pentru incepatori e recomandat lisa"! Cand nu mai esti incepator sa treci la carabina? Aaaa faptul ca habar nu avem sa tragem cu o arma in momentul in care o cumparam asta e altceva. Faptul ca nu mai face nimeni stagiatura e grav. Fara sa te superi dar si la tine pare(din ce ai scris in postare) ca nu ai fost niciodata in teren , nu ai vazut si nici nu ai tras cu o arma. Eu recomand sa-ti adaptezi arma modului in care vanezi, faptul ca doresti sa mergi si la pasaret o arma lisa "pentru inceput"! ar fi potrivita. Bugetul este unul ok. Gasesti arme bune, noi, in zona aceea de pret: F.A.I.R. , Sabatti, Verney Carron, EOS....Calibru - 12

Intr-adevar, nu am tras cu o arma, doar arma de tir. Scuze daca te dezamagesc, dar fata de altii,am preferat sa nu trag cu arma aiurea atata timp cat nu am permis pentru asa ceva. Tu, daca nu ai permis pentru masina, intai conduci si iti cumperi masina, abia apoi faci scoala? Ce ai zis tu, e acelasi lucru cu "habar nu am sa conduc dar imi iau masina de 500 cai ca o sa ma invat". Toti ati fost incepatori la un moment dat si nu stiati cu ce se mananca. Cat despre termenul de "incepator", da, abia mi-am luat permisul si am pus doar o intrebare informativa, nu trebuie sa fiti asa uraciosi cu noi, avem timp sa invatam. :)

Intentia si interesul de a invata ce inseamna o arma de vanatoare trebuia sa fie si a celui cu care vei merge la vanat, cel langa care vei sta in stand, cel langa care ai facut stagiatura (chiar ai facut-o?). Sa lasam exemplul cu permisul de conducere sau daca vrei comparatia o putem face , la conducere te-ai plimbat pardon , ai invatat sa inmvarti de volan si sa apesi pe pedale! De ce nu si la vanatoare? Pentru ca mai nou , stagiarii , nici nu vad campul sau padurea! Nu ai dovedit contrariul! Trebuia sa vii sa spui ce fel de arma lisa vrei, ti le-a insirat un coleg mai sus, ce calibru noi sa-ti dam doar cateva informatii despre producatori si cateva sfaturi suplimentare. Si masina de 1.000.000 de cai merge cu 20km/h! Si cea de 50 de CP poate face lucruri urate ca si cea de 500 CP ca tot masina e!
Dupa cum te-ai expimat pana acum nu mi-as dori in nici un caz sa te am vecin de stand!
Daca esti dornic sa inveti pune intrebari potrivite, pertinente ca vei primi de aici cele mai bune raspunsuri in materie de vanatoare. Mult succes in deprinderea acestui hobby!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: recomandari lise

Mesajde drmarius pe 17 Iul 2018, 15:48

La putin peste 1000 euro se gaseste Beretta A300 Outlander cu pat de lemn. Este si usurica si bine echilibrata.

Dar degeaba daca nu iti vine bine. Faci o lista cu preferinte apoi mergi si epolezi corect cu ele.
drmarius
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Apr 2011, 15:08

Re: recomandari lise

Mesajde radubichis pe 20 Iul 2018, 10:12

Cumpara orce lisa iti place, la un pret decent si in stare tehnica si optica buna .Cumpara apoi un recoil pad ajustabil ge Morgan ,Jones ,etc (recoil pad =amortizor soc din cauciuc montat pe pat) ,monteaza-l pe arma si incepi sa-l ajustezi conform constitutiei tale anatomice .Cind iti vine cel mai bine il stringi definitiv si iesi cu el in poligon pt antrenament ,apoi la vanatoare . Vei constata ca si o arma second de 300 euro trage la fel de bine ca si una de 3000 de euro
PS . Asculta-l pe Ghinda si cumpara-ti carabina noua si o lisa second ;)
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 121 vizitatori

Publicitate