Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 05:25

Sfat binoclu roof?

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Sfat binoclu roof?

Mesajde florin90 pe 31 Aug 2018, 11:01

Buna ziua,numele meu este Florin,sunt pasionat de binocluri inca de la 12 ani cand tatal meu mi-a cumparat din targul Vitan un Tento 12x40 primul meu binoclu adevarat.
Detin in jur de 40 de binocluri toate cu sistem optic porro,intotdeauna am fost atras de binoclurile militare iar prin comparatie cu unele binocluri roof ce-i drept nu de foarte buna calitate am considerat superioare binoclurile porro in special raportul calitate pret al acestora si mai ales pentru senzatia tridimensionala pe care o ofera.In colectia mea se afla binocluri precum Omegon Nighstar 7x50 ED care mi-au placut asa de mult incat am cumparat 2,Nikon 7x50 If Hp wp, Nikon 7x50 Sports and Marine(japonez),Glory 8x30(Katsuma Japan) 3 bucati cumparate din Anglia la un sale overstock de la Francis Barker cei care aprovizioneaza armata engleza cu optica, nou noute cu etui din piele in cutie,Tamaya 7x50(produs de katsuma si dupa parerea mea un binoclu excelent dar mare si greu),Fujinon Fmtr 7x50, Vixen Ultima 10x42(produs de Hyoshi Kogaku), Optolyth Alpin 8x30 si Opticron sr ga 8x32(Hyoshi) care a batut la fund un nikon monarh 7 8x30 al unui prieten.
Cu scuzele de rigoare pentru marimea introducerii facuta doar pentru a arata ca am o oarecare idee despre optica de calitate as dori de la persoane avizate,preferabil care sa fii testat binoclurile la care fac referire,in special domnul Tranan care stiu ca este distribuitorul mai multor marci de renume in Suedia un sfat in legatura cu un binoclu roof.
Doresc sa cumpar un binoclu roof de calitate,stiu foarte bine ca Zeiss Victory si Swarowski Swarovision sunt regi dar mi se par prea scumpe,vreau sa cumpar totusi in binoclu roof bun si m-am orientat catre cateva binocluri din gama second tier.In primul rand conditiile specifice pe care le-am avut au fost,sticla Schott,acoperire antireflex multipla pe toate suprafetele optice,acoperire diaelectrica a prismelor,o perioada de garantie mare si facute in Europa.Asa ca am ramas cu variantele Meopta Meostar B1 8x42, Minox Bl 8x44 HD,Zeiss Conquest 8x42 HD(despre care am auzit ca e facut de kamakura cam 50% la fel ca si Minoxul deci nu in totalitate in Germania ).Conform testelor facute de allbinos sunt constient ca niciunul dintre ele nu va fi mai performant decat Fujinonul 7x50 pe care il detin,dar nu ma intereseaza acest lucru,am inceput sa imbatranesc si binoclurile porro au devenit destul de grele pentru mine de carat asa ca vreau un binoclu all-around Roof dar pe care sa nu dau o mana si un picior.In afara ce cele 3 binocluri mentionate sunt deschis la sugestii din partea oricui are bunavointa sa ma ajute.
Va multumesc anticipat!
florin90
 
Mesaje: 3
Membru din: 31 Aug 2018, 10:34

Re: Sfat binoclu roof?

Mesajde AXP pe 31 Aug 2018, 12:58

Daca ai ocazia, incearca sa te uti printr-un Kahles Helia 8x42, ..., eu unul am ramas placut impresionat de acest binoclu.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Sfat binoclu roof?

Mesajde florin90 pe 31 Aug 2018, 18:17

Multumesc pentru sfat,am luat in considerare si firma Kahles dar din cate am vazut in reviewuri ,mai ales pe Allbinos nu sunt recomandate si au note medii!
florin90
 
Mesaje: 3
Membru din: 31 Aug 2018, 10:34

Re: Sfat binoclu roof?

Mesajde liviur pe 05 Sep 2018, 09:51

Eu am un Zeiss Marine 7x50 T* de care sunt fff multumit, avand camp vizualmare, claritate si luminozitate si de care, cel putin pentru moment nu vreau sa ma despart, mai cu seama ca are si o valoare sentimentala.
Singurul minus ar fi magnificatia cam mica.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Sfat binoclu roof?

Mesajde florin90 pe 05 Sep 2018, 12:58

Sunt in asentimentul dumneavoastra si mie imi plac foarte mult binoclurile porro,iar ca sa ai calitatea unui porro la un roof tre sa platesti de 3-4 ori mai mult din pacate nu am avut ocazia sa privesc printr-un Zeiss Marine 7x50,cred ca este singurul binoclu porro inca produs de Zeiss, fac cateva zeci pe an fiindca nu l-am vazut in niciun magazin prin care am fost nici macar unele din Germania,iar pretul lor noi este cat al unui Zeiss Victory.Le-am vazut rar pe Ebay fabricate inainte de 90 cu inscriptia Made in West Germany.Dar am spus acum mi se par prea grele,Fujinon Fmtr-sx 7x50 pe care il consider cel mai bun binoclu pe care il am are 1,5kg si este greu de carat la munte,roofurile sunt mai compacte si mai usoare de aceea sunt in cautare de roof!
florin90
 
Mesaje: 3
Membru din: 31 Aug 2018, 10:34

Re: Sfat binoclu roof?

Mesajde liviur pe 10 Sep 2018, 16:58

Al meu parca 1100-1200 grame are, iar ca si calitate a sticlei e acolo cu zeiss 8x56 T* RF, le-am comparat si nu am vazut diferente majore. O idee mai luminos RF, dar are iesirea pe 56, iar 7x50 are un camp vizual mult mai mare.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate