Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:36

Statut legal - e braconaj asta?

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde seot pe 13 Sep 2018, 17:17

Buna,

Nu am avut nicio tangenta cu subiectul vanatorii/braconajului sau alte domenii adiacente. Casa bunicilor, care e nelocuita de cativa ani, dintr-un orasel de 10-15k locuitori, e pozitionata la marginea unei paduri, desi e la mai putin de 1km de centru orasului. Mai sunt si alte case dupa. Exista gradina de pomi fructiferi si vie mare, cred ca de vre-un ha, dispuse in deal.

Urme de mistret se gasesc in fiecare dimineata aproape, sub nuci se gasesc doar coji proaspete in fiecare dimineata, in mai multe locuri se gasec acel cacat caracteristic, precum si scormonituri in pamant proaspete. De asemenea, si urme clare. Astfel de urme sunt de gasit aproape zilnic. In rest, proprietatea s-a transformat intr-o jungla, vegetatie arboricola iesita de sub control, face relativ grea deplasarea (isi asteapta defrisarea). Cacat de mistret este si chiar in spatele casei, la vreo 5m sub niste pomi fructiferi.

Am mers recent acolo, si in unele seri/nopti eram >90% sigur ca aud impuscaturi, lucru confirmat si de alte persoane. Dupa cum spuneam, zona e destul de izolata din pricina vegetatiei, sunt multe zone unde nu esti vazut din vale/de vecini etc.

Intrebarea mea este: intra la categoria braconaj, dpdv legal, a omori un mistret din fata casei? Am tot rasfoit http://www.clr.ro/rep_htm/L407_2006.htm. "Nu se includ în fondul de vânătoare suprafeţele din perimetrul construit sau împrejmuit din intravilan" pare mentiunea relevanta, totusi nu e foarte clar. Gradina e imprejmuita cu un gard din "vegetal" dar care a fost neintretinut si in multe locuri lipseste + gard de sarma spre strada.

Multumesc pentru ajutor.
seot
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Sep 2018, 17:03

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde laurul pe 13 Sep 2018, 17:36

Trecand peste faptul ca ai intrat cam cu picioarele fara a te prezenta, afla ca intravilanul neimprejmuit face parte din fondul de vanatoare.
Daca terenul era imprejmuit , mistretii nu intrau si pe cale de consecinta nici vanatorii nu aveau ce cauta.
faptul ca ai auzit focuri de arma este irelevant, pentru ca focul de arma suna cam la fel si de la 200 si de la 500m, deci nu poti aprecia distanta la care s-a tras.
In alta ordine de idei....ar trebui sa-i cinstiti pe vanatorii aia ale caror focuri ti se pare ca le-ai auzit....fara ei, daunele ar fi fost enorme.

Drum bun!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde yoghi pe 13 Sep 2018, 17:54

laurul scrie:.....

Drum bun!


Pleaca undeva omul :mrgreen: ?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde laurul pe 13 Sep 2018, 19:14

yoghi scrie:
laurul scrie:.....

Drum bun!


Pleaca undeva omul :mrgreen: ?

Duca-se....asta e din specia aia care suna la 112 daca aude doua petarde in spatele casei sau daca unul isi babardeste colega pe bancheta din spate a masinii doar pentru ca e parcata la el pe strada....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde bogus pe 13 Sep 2018, 20:39

laurul scrie:
yoghi scrie:
laurul scrie:.....

Drum bun!


Pleaca undeva omul :mrgreen: ?

Duca-se....asta e din specia aia care suna la 112 daca aude doua petarde in spatele casei sau daca unul isi babardeste colega pe bancheta din spate a masinii doar pentru ca e parcata la el pe strada....

=)) :ymparty: :-bd
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde tehărău pe 13 Sep 2018, 21:43

@seot
Sa fiu sincer nu prea înțeleg ce vrei.
Să omori tu mistrețul că e în curte la tine și să-l mănânci? Dacă da, nu trebuie să întrebi pe nimeni, măcar să omori tu ligioana. Că nu e așa de simplu.
Sau dacă îi împușcă alții, dacă ai temei legal să îi reclami sau eventual să le ceri o pulpă din mijloc că să taci din gură?
Până lămurești treaba, în ambele situații, eu aș face așa:
Aș aștepta să se întunece bine și m-aș duce cât pot de tiptil pe sub nucii aia, pe unde ai găsit scormonit sau cum ai zis, pe unde ai găsit căcat. Și m-aș convinge ce e pe acolo. Fără lanterna, să nu-i sperii. Acum, eu am și ceva experiență, tu o poți căpăta. Dar, FOARTE important: nu face ce aș face eu pentru că eu nu fac mereu numai ce e bine...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde Starik pe 13 Sep 2018, 22:00

....astfel de intrebari.....

Pai daca tot intrebi, da, este. Nu, nu ai voie.

Daca nu intrebai....nu te stia nimeni

P.s: din curiozitate...cu ce sa ii faci felul nesimtitului care lasa excremente la 5 m de casa?
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde violiv pe 14 Sep 2018, 08:16

Cum cu ce? Cu latu'!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde Clujeanul pe 14 Sep 2018, 08:59

Il poti calca cu masina.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde kama3 pe 14 Sep 2018, 10:38

Da' si porcii astia ce nesimtiti... La 5m de casa omului? Bine ca n-au batut si la usa sa ceara hartie
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde Starik pe 14 Sep 2018, 10:57

violiv scrie:Cum cu ce? Cu latu'!

Nu, nu!

Lațu' este pentru cunoscatori și deținători de titlul de Doctor în braconaj!
Colegul nostru, întrebând astfel de lucruri, se dovedește neinițiat.

Am putea veni cu sugestii, gen groapa/tranșeul de 2 m lățime, lungime conform configurației terenului și adâncime suficientă, cu țăruși ascuțiți, amenajare camuflată ca în flrme.




P.S: Planeta maimuțelor
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde violiv pe 14 Sep 2018, 16:36

Indobitociti de-a dreptul de legile idioate, noi vanatorii am capatat o pervertire mentala.

Pentru orice om zdravan la cap, cetatean european al unei tari civilizate, soarecele, sobolanul, dihorul sau mistretul care-ti intra in curte si-ti deranjeaza acareturile sint pasibile de aceeasi soarta, fara mari discutii.
Numa' la noi proprietarul de pamant are un drept mai mult iluzoriu.

Da' daca noului nostru interlocutor, fara sa intrebe inainte, ii trecea prin cap sa le dea niste porumb "condimentat" si sa anunte apoi c-a gasit mistreti morti in curte? Mai ales in zilele astea....

Domnule, eu te felicit! Pentru ca ai incercat sa te informezi de la cineva care stie inainte sa actionezi.
Ca n-ai gasit intelegere, asta-i alta treaba. Scuza-ne!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde kama3 pe 14 Sep 2018, 21:01

Pai de unde sa stie porcul ca acolo e proprietate? Vegetatia e salbatica, gardul e viu si cu gauri in el, basca mai e si mancare in zona.
Proprietatea implica si obligatii nu numai drepturi, iar unde omul lasa de izbeliste natura isi reintra in drepturi.
Am auzit ca in tari civilizate daca nu tunzi iarba sau gardul viu din fata casei iti iei amenda...
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde Adrian Spinu pe 14 Sep 2018, 22:01

Alea cu amenda daca nu tunzi iarba sunt povesti. Numiti o tara/regiune dintr-o tara unde e legea asta, si va cred. Dar daca e doar o poveste de la un jardinier roman, care asta viseaza el, ca sa aiba de munca, e altceva.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde kleine pe 15 Sep 2018, 04:06

Salut,

Dupa umila mea parere, de greenhorn, adminul a luat masurile care se impun.
Eu, unul, as "parca" subiectul pentru a nu mai fi indexat de google.
Nu stiu daca e o masura buna sa expunem in spatiul virtual "idei".
Repet, parerea e pur personala, dar, vanatoarea practicata ca derivat din cinegetica,cu toate atuurile si repercusiunile sale mai mult sau mai putin aparent pozitive, ofera mai multa viata/continuitate fireasca decat alte masuri populiste.


Cu devodament,
Cel mai prost vanator de "carne/trofeu",
Kleine.
kleine
Nou membru
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Mai 2012, 12:02

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde mialxx pe 15 Sep 2018, 06:14

Adrian Spinu scrie:Alea cu amenda daca nu tunzi iarba sunt povesti. Numiti o tara/regiune dintr-o tara unde e legea asta, si va cred. Dar daca e doar o poveste de la un jardinier roman, care asta viseaza el, ca sa aiba de munca, e altceva.


De exemplu in Elvetia exista aceasta lege. Si nu vorbesc din auzite, pt. ca lucrez la primaria unui oras. Aici vb. de garduri vii (nu iarba) ce sunt direct la strada/trotuar, ele trebuiesc tunse pina la 1 noiembrie. Motivul este sa putem dezapezi.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde bogus pe 15 Sep 2018, 14:19

Adrian Spinu scrie:Alea cu amenda daca nu tunzi iarba sunt povesti. Numiti o tara/regiune dintr-o tara unde e legea asta, si va cred. Dar daca e doar o poveste de la un jardinier roman, care asta viseaza el, ca sa aiba de munca, e altceva.

Exista foarte multe localitati unde se aplica, nu este o lege in schimb sunt foarte multe primarii care au dat hotarari de consiliu local in acest sens. Iar horararile de consilu sunt tot acte normative si amenzile se aplica.
Uite un mic exemplu
http://www.bihon.ro/amenzi-pentru-iarba-necosita/1450672
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde Adrian Spinu pe 15 Sep 2018, 17:52

In Elvetia cred ca se poate, oricum face referire legea la gardul viu care ar impiedica deszapezirea.
Treaba de la Oradea e un abuz, care s-a incercat si la Buzau, cu obligativitatea intretinerii spatiilor verzi de catre locatarii blocurilor, dar s-a lovit de problema proprietatii acelor spatii. Treaba e clara, esti proprietar sau concesionar al unui teren, trebuie sa il intretii intr-un anume fel, nu esti proprietar, il intretine cel caruia ii apartine.
Cat despre mistretii din curte, daca proprietatea nu e imprejmuita, nu cred ca se poate face nimic. Oricum, daca ar fi ceva activitate prin curte din cand in cand, si ceva mirosuri neobisnuite, nu ar mai calca pe acolo.
Dar daca e paraseala, nu vad de ce sa deranjeze pe cineva ca mai intra cate un mistret din cand in cand prin curte.
Eu am casa intr-un camp, in spatele casei mele e porumb cat vezi cu ochii, in perioada asta porcii vin pana langa gard, dar daca imi intra vreunul in curte, o sa iau o autorizatie individuala, ca oricum s-a ieftenit foarte mult, si il execut. :lol:
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde ventura pe 17 Sep 2018, 11:07

Eu am primit avertisment de la Politia Locala pentru ca am lasat "in paragina" un loc de casa. Nu am trecut pe acolo vreo 2 ani si s-a umplut de buruieni. Fiind pericol de a adaposti sobolani, vecinii au reclamat la Primarie, care Primaria m-a contactat si am rezolvat situatia.
La punctul cu impuscatul..., treaba ta. Eu te-as sfatui sa nu impusti mistretul in curte...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde yoghi pe 17 Sep 2018, 19:17

in curte poti doar sa-l sinucizi sau .....sa se accidenteze pina moare !
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Statut legal - e braconaj asta?

Mesajde Adrian Spinu pe 17 Sep 2018, 19:37

Glumesc cu impuscatul mistretului in curte. :D
M-am apucat de vanatoare ca sa ies cat mai mut la padure, exact in perioada cand nu pot merge la pescuit sau la off-road. Impuscatul este pe planul doi. Cat despre mistreti, dupa anul asta, s-ar putea sa vanam doar la poligon la Joita(acolo parca au tinta mobila mistret).
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau


Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

Publicitate