Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:55

Browning Maxus sau Benelli Raffaello Power Bore

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Browning Maxus sau Benelli Raffaello Power Bore

Mesajde ALEX_RAVEN pe 01 Oct 2018, 22:10

Buna ziua dragi vanatori! Sunt nou in bransa si doresc sa achizitionez prima mea arma de vanatoare. Imi voi achizitiona una dintre aceste 2 arme ( Browning Maxus Ultimate Partridges sau Benelli Raffaello Power Bore Deluxe) si as dori sa va rog sa imi impartasiti din experientele voastre si sa ma ghidati in a face o alegere cat mai inspirata. Va multumesc anticipat!
ALEX_RAVEN
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Oct 2018, 21:57
Locaţie: Bacau

Re: Browning Maxus sau Benelli Raffaello Power Bore

Mesajde Remo pe 02 Oct 2018, 06:55

Salut. Americanii se refera la tripleta beretta browning benelli cu apelativul "B guns" si ideea e ca nu poti gresi cu niciuna dintre ele. Cea mai importanta diferenta intre optiunile tale este sistemul de operare, cu imprumut de gaz si piston la browning si inertial la benelli. Ar fi mai multe de spus despre diferente, in experienta mea, una ar fi senzatia provocata de recul. Pentru mine, la sistemul benelli, reculul se simte ceva mai tare, mai sec, decat la o arma cu imprumut de gaze. Evident, reculul simtit e o chestie subiectiva. Pe de alta parte sistemul inertial este mai curat si nu prea are ce sa se strice la el. Ca optiune personala, eu am ales benelli si nu am regrete.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Browning Maxus sau Benelli Raffaello Power Bore

Mesajde radubichis pe 02 Oct 2018, 08:46

Remo scrie:Salut. Americanii se refera la tripleta beretta browning benelli cu apelativul "B guns" si ideea e ca nu poti gresi cu niciuna dintre ele. Cea mai importanta diferenta intre optiunile tale este sistemul de operare, cu imprumut de gaz si piston la browning si inertial la benelli. Ar fi mai multe de spus despre diferente, in experienta mea, una ar fi senzatia provocata de recul. Pentru mine, la sistemul benelli, reculul se simte ceva mai tare, mai sec, decat la o arma cu imprumut de gaze. Evident, reculul simtit e o chestie subiectiva. Pe de alta parte sistemul inertial este mai curat si nu prea are ce sa se strice la el. Ca optiune personala, eu am ales benelli si nu am regrete.

Am prins la ultima vanatore in Delta (inchiderea sezonului in 2010) , ploaie la temperatura de -7 grade celsius ,vanatorii impreuna cu armele ,aratau ca niste statui de gheata .Semiautomatele inertiale trageau cartusul care era in camera ,cele din magazie ,pa. Cele cu imprumut de gaze nu au avut aceasta problema si posesorii lor au dat tare in gaste si rate
In concluzie ,inertialele sunt mai curate dar mai sensibile la intemperi
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Browning Maxus sau Benelli Raffaello Power Bore

Mesajde violiv pe 02 Oct 2018, 11:32

Maxus e copilul bolnav al firmei, dupa multi cea mai putin reusita de la Auto 5 incoace. Undeva pe forum am pus o data un test comparativ Vinci-Maxus-MP 153.
Ce nu mi-a placut la Maxus?
- sistemul speed load functiona cand voia el, dependent de pozitia armei, modul de impingere a cartusului in magazie si fazele Lunii
- demontare, curatare si mai ales montare la loc foarte greoaie.

Daca vrei cu imprumut de gaz ia Beretta.
Daca vrei inertiala ia Benelli.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Browning Maxus sau Benelli Raffaello Power Bore

Mesajde mihai_tud pe 05 Oct 2018, 19:55

As merge pe imprumut de gaze in cazul de fata.Am avut o lisa inertiala si la anumite cartuse reculul nu era destul de puternic sa declanseze mecanismul aferent.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Browning Maxus sau Benelli Raffaello Power Bore

Mesajde yoghi pe 05 Oct 2018, 22:37

Benelli colegule.
Nu functioneaza cu 24 ,doar uneori cu 28 g dar de la 30 pina la 56g nu sunt probleme. Mecanismul e f simplu de curatat.(jet cu apa calda si suflat cu uscatorul de par- sau propii plamani daca pusca cade din barca in namol)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Zeres Ciprian şi 72 vizitatori

Publicitate