Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 14:22

Arma cu aer comprimat

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Arma cu aer comprimat

Mesajde Ciptes pe 14 Mar 2018, 14:19

Vă salut domnilor ! Am o nelămurire, vreau să cumpăr o arma cu aer comprimat Gamo Whisper IGT 5,5 mm și la un magazin mi-au spus să cumpăr Cometa că aceste modele sunt superioare celor de la Gamo (și nu aveau Gamo pe stoc). Știe cineva sa îmi spună care ar fi mai ok ? Gamo sau Cometa. Mă interesează modele doar IGT de la Gamo sau Power Gas Sistems de la Cometa. Vă mulțumesc mult !
Ciptes
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Mar 2018, 18:55
Locaţie: Simeria HD

Re: Arma cu aer comprimat

Mesajde Sly_Fox pe 14 Mar 2018, 16:09

Te salutăm și noi! Acesta este un forum de vânători și este puțin probabil să găsești informații detaliate despre arme cu aer comprimat, acest tip de arme nefiind folosite la vânătoare.
Treaba cu superioritatea unei anume arme este relativă și depinde ce întelegi prin "superioară". Te referi la fiabilitate, la finisajele pieselor, la viteza și energia dezvoltată de către proiectil, la precizia armei?
Mult mai probabil vei găsi informații detaliate și date tehnice pe forumuri ce sunt dedicate celor care practică tirul sportiv cu asemenea arme.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Arma cu aer comprimat

Mesajde Ciptes pe 14 Mar 2018, 16:20

Am întrebat în speranța că unii vânători au și arme cu aer comprimat in rastel și poate au unul din aceste modele sa îmi spună dacă sunt mulțumiți de ele.
Ciptes
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Mar 2018, 18:55
Locaţie: Simeria HD

Re: Arma cu aer comprimat

Mesajde teuton pe 14 Mar 2018, 16:41

salut!
eu am avut o Gamo Whisper IGT 5,5 mm si pot sa iti spun ca am fost destul de multumit. ca problema imi amintesc ca sistemul mecanic de ochire era sub orice critica, practic inutilizabil.
ce pot sa iti spun este ca daca vrei sa tragi cu aer comprimat si vrei sa tragi bine, aproape sigur vei ajunge sa cumperi PCP !
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Arma cu aer comprimat

Mesajde Pisicaa pe 18 Mar 2018, 16:55

Sal . Ce anume doresti de la o arma cu ac ? Eu am arma cu ac pina si dupa ce mi-am luat arma am tras cu citeva modele si tipuri . In primul rand eu te sfatuiesc sa iti iei un pcp ( ai dezavantajul buteliei de tre sa o cari dupa tine ) dar asta este singurul defect in rest pcp-ul este net superior celor care se incarca prin fringere sau butelie mica de co2 . Ce buget ai alocat pentru pusca ? Daca vrei ma poti suna si vrb live .
Pisicaa
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Mar 2018, 00:46

Re: Arma cu aer comprimat

Mesajde Ciptes pe 07 Mai 2018, 18:50

Mi-am luat Gamo Whisper IGT cal. 5,5. Dar am o problemă cu luneta și nu știu dacă mai pot face ceva cu ea. Lupa dinspre cătare este albicioasă pe interior (că și cum ar fi prăfuită rău) și se vede in ceata prin lunetă. Este un Gamo compact. Credeți că se poate curăța sau... alta ? Mulțumesc !
Ciptes
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Mar 2018, 18:55
Locaţie: Simeria HD

Re: Arma cu aer comprimat

Mesajde Ciptes pe 07 Mai 2018, 18:51

Am incercat sa pun și foto dar este prea mare și nu mă lasă și pe telefon nu pot sa le modific.
Ciptes
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Mar 2018, 18:55
Locaţie: Simeria HD

Re: Arma cu aer comprimat

Mesajde Ciptes pe 10 Mai 2018, 17:51

Îmi poate spune cineva ce înseamnă diferența între "wr" și "wrc" la o lunetă ? Va mulțumesc !!!
Ciptes
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Mar 2018, 18:55
Locaţie: Simeria HD

Re: Arma cu aer comprimat

Mesajde Choice77777 pe 11 Oct 2018, 07:00

Sly_Fox scrie: arme cu aer comprimat, acest tip de arme nefiind folosite la vânătoare.

Se folosesc cele de sub 220 ms numai bine la vanatoare de iepuri si vulpi si pasari in tari civilizate...deci ro e exclude.
Choice77777
 
Mesaje: 6
Membru din: 11 Oct 2018, 06:15

Re: Arma cu aer comprimat

Mesajde laurul pe 11 Oct 2018, 08:10

Choice77777 scrie:
Sly_Fox scrie: arme cu aer comprimat, acest tip de arme nefiind folosite la vânătoare.

Se folosesc cele de sub 220 ms numai bine la vanatoare de iepuri si vulpi si pasari in tari civilizate...deci ro e exclude.

Avem un nou Raducioiu?!
Sau Robertzica a inviat?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Arma cu aer comprimat

Mesajde Sly_Fox pe 11 Oct 2018, 10:09

Choice77777 scrie:
Sly_Fox scrie: arme cu aer comprimat, acest tip de arme nefiind folosite la vânătoare.

Se folosesc cele de sub 220 ms numai bine la vanatoare de iepuri si vulpi si pasari in tari civilizate...deci ro e exclude.

Eu m-am referit la noi ăștia mai necivilizați de tragem la vulpi cu .223 Rem și la iepuri cu alice de 3,5 și 4 mm. Cei de spui tu că sunt crema civilizației pot trage cu ce vor dacă le permite legislația, noi cercopitecii avem o legislație și așa cum este bună sau rea trebuie respectată.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Arma cu aer comprimat

Mesajde the_mav pe 11 Oct 2018, 10:49

Sly_Fox scrie:
Choice77777 scrie:
Sly_Fox scrie: arme cu aer comprimat, acest tip de arme nefiind folosite la vânătoare.

Se folosesc cele de sub 220 ms numai bine la vanatoare de iepuri si vulpi si pasari in tari civilizate...deci ro e exclude.

Eu m-am referit la noi ăștia mai necivilizați de tragem la vulpi cu .223 Rem și la iepuri cu alice de 3,5 și 4 mm. Cei de spui tu că sunt crema civilizației pot trage cu ce vor dacă le permite legislația, noi cercopitecii avem o legislație și așa cum este bună sau rea trebuie respectată.

:angelic-little: :angelic-little: :text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti:
ce Uameni, dom'ne… lasati-l putin, sa se aseze :mrgreen: :mrgreen: :D
abia mi-am luat si eu o cafea, ma duc sa iau si floricele ca devine palpitant

@choice: vorbesti de pest control sau la ce te referi cand spui despre vulpi? :? :? ca sa tragi cu ACul la pasare la zbor trebuie sa fii smecheeeer de smecheeer, sa ai mana sigura, ochii buni, etc
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Arma cu aer comprimat

Mesajde laurul pe 11 Oct 2018, 10:58

Mavule, doar ca sa iti iei tu floricele si sa te asezi comod, nu trebuie lasati sa se aseze.
Din contra, atitudini de genul asta trebuie stopate imediat.
Nu de alta , dar aici mai citesc si incepatorii si cine stie ce mai inteleg( vezi cazul colegului cu munitia in acelasi loc cu armele).
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Arma cu aer comprimat

Mesajde the_mav pe 11 Oct 2018, 12:29

laurul scrie:Mavule, doar ca sa iti iei tu floricele si sa te asezi comod, nu trebuie lasati sa se aseze.
Din contra, atitudini de genul asta trebuie stopate imediat.
Nu de alta , dar aici mai citesc si incepatorii si cine stie ce mai inteleg( vezi cazul colegului cu munitia in acelasi loc cu armele).

zici de stopat imediat cand ei "au dreptul la libera exprimare" si defileaza cu el peste tot?
eu zic ca e MULT mai sanatoasa invatarea prin practica ;)
adica o comiti, stai pe tusha, daca esti prost si nu pricepi mai stai o data, de 2 ori, de n-shpe ori, etc.

vrei exemplu concret: da frate, tine-o cum vrei munitia, poti sa o pui si in pomul de craciun, da-le baietilor adresa sa nu mai piarda timpul prea mult ca ar fi pacat de toti si toate: eu sa te am coleg la vreo goana unde ai venit ca invitat cu obligatii, organele sa nu iti ridice fiarele, societatea de azi sa citeasca parerile defecte scrise de oricine online, samd.
il inchizi aici, zbiara pe sociale, gaseste 250 de trogloditi cu like si vreo 15 cu share incat in 3 zile devine opinion-leader si formuleaza un postulat pe subiectul respectiv, un ziarist cu foamea-n gat il preia si maine dimineata e la stiri pe sticla. cam asa se face "comunicarea" in zilele noastre.
de ce sa te pui de-a latul lui Darwin si sa nu lasi selectia naturala sa isi urmeze cursul ori de cate ori ar fi posibil?

cu ceva timp in urma m-a prins un tip asemanator intr-o dimineata fara cafea, i-am spus ca i-as da nu doar warn, ci ban permanent pe IP forever + o raza de vreo ceva zeci de km in jurul lui preventiv - ca se poate transmite nu doar prin nevasta altuia, ci si prin aerul respirat.
mi-au zis atunci multi ca sunt prea intransigent, nu am mai mare deschidere spre noile trenduri, etc, etc, etc - discursul …. :-B :-B :-B

ps: vine una alaltaieri la mine de la nu stiu ce mega corporatie intergalactica ca si-a inchiriat o bicicleta cu care a cazut (evident as spune, daca urci o 3:-O pe o bicicleta n-are cum sa functioneze schema) si si-a rupt mana; vroia sa dea in judecata pe ala cu bicicletele ca nu i-a facut nimeni instructajul de sanatate si securitate in munca cu privire la procedura de cadere de pe bicicleta si actiunile ce trebuie facute ulterior acestei etape, ca ea n-a stiut cum sa se comporte in cadere si ulterior acesteia (desi omul i-a explicat inainte tot, ba a mai si semnat aia).
tu intelegi unde s-a ajuns?!?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Arma cu aer comprimat

Mesajde laurul pe 11 Oct 2018, 14:41

Spre deosebire de alte agora, aici avem niste reguli , cativa Moderatori si un Admin.
Sa pofteasca aia 250 de postaci....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 80 vizitatori

Publicitate