Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:21

Recomandare arma lisa buget 5000RON

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde liviur pe 12 Noi 2018, 12:54

Nu am experienta cu 20-ul, dar am prieteni care au, dar nu o folosesc decat la prepelita, gugustiuc si mai rar la fazan. Toti au pe langa 20 si calibrul 12.
Eu am 2 de 12, un semi si un o/u, nu cred ca mi-as lua si un 20, cel putin nu acum, adevarul este ca nu stiu daca merg de 20 de ori pe sezon la vanat mic.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 819
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde vanatorul007 pe 12 Noi 2018, 23:01

Salutare tuturor...Cu permisiunea dvs.de a putea sa dau un sfat sau parere personala de purtator de arma lisa(25 si un pic de ani) , noului vanator ii impartasesc cateva sfaturi utile:
- arma juxtapusa ( sigur e mai usor de incadrat in catare vanatul si la inceput prinde bine );
- nu te arunca sa iei o arma neaparat noua si sa dai o groaza de bani( mai tarziu e posibil sa plangi dupa ei);
- incearca sa o probezi la ,,rece'' sa iti cada bine la umar si mana ( orice armurier sau in lipsa vanzator de arme iti va spune cum se face);
- calibrul 12 ( nu va dezamagii la tras ca celelalte calibre- o sa vezi );
- in doi ani sigur vei vrea altceva si nu are rost sa investesti prea mult pana vezi mersul cu arma.
- Cumpara o arma care nici sa te scoata in evidenta si nici sa nu te faca de ras alaturi de ortaci ( oricum de glume si botez nu ai cum sa scapi).
Catare plina si kkt la traista.
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde yoghi pe 13 Noi 2018, 02:36

vanatorul007 scrie:.....
- incearca sa o probezi la ,,rece'' sa iti cada bine la umar si mana ....


Aud mereu propoziatia asta.Are omul 5 sau 25 ani de vanatoare si asta e primul sfat care il da:
"probeaza arma vezi daca iti vine"

Domnilor unui incepator ii vin bine toate armele.De ce ? pt ca omul nu are habar sa tina arma in mina sau la umar...nici nu zic de ochit..

poate dupa ce intelege si apoi invata si in final exerseaza pozitia corecta de tragere sa ajunga la "probat" arme.

ps. amintiti va primul moment personal cu arma in mana!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde paungeorgica pe 14 Noi 2018, 14:40

E greu ca un începător sa facă cum i se spune.
Ca începător ori ai bani de pierdut la schimbarea armelor ori asculți. Varianta sa cumperi prima arma noua, să-ți placa, sa ți se potrivească și sa o ții mulți ani ii foarte rara.
Eu nu am ascultat, mi-am luat arma noua și după un timp am vândut-o sub jumate de preț. Dacă as putea da timpul înapoi as lua o arma la o treime din bugetul alocat, as trage cu ea minim 2 ani și dupa mi-aș lua o arma pe placul inimii.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde Ciprian_1 pe 14 Noi 2018, 16:04

Eu am fost mai norocos.
Cand mi-am dat seama ca nu mai e incotro si trebuie sa ma fac vanator am dat fuga la magazin sa vad minunatiile.
Aveam vreo 19 ani iar vanzatorul in pragul pensiei. Cu greu s-a lasat induplecat sa ma lase sa ma uit la ele, abia dupa ca ma gasit ceva cunostinte comune si i-am demonstrat cu buletinul in mana ca stam la 2 blocuri distanta. Ce sa vad pe atunci: cateva Shul-uri vai de mama lor si cateva rusoaice mai impanate si mai noi. Le-am pus la ochi, la umar, am ochit..., una imi venea turnata, intreb ce e, IJ 27 bock.
Omu' cred ca avea vreun comision la Shul-urile alea:" chiar daca e putin mancata teava, neamtul e neamt, lasa IJ-ul si ia una mai ruginita ca se curata".
Dupa ceva timp am rugat un prieten vanator din alt judet sa vina cu arma sa trag si eu la cartoane.
La vremea aia nu stiam niciun vanator, am fost primul din familie cu microbul asta.
Zis si facut! A adus arma, a cumparat cetava breneke-uri, cateva cartuse si ne-am dus pe un camp.
(Don't try this at home, ce va povestesc eu e de acum 20 de ani! :whistle:)
Am pus cartonul, trage prietenul doua focuri, primul in stanga sus, al doilea in drepata jos ambele foarte aproape de colturile cartonului.
Pun arma la ochi, imi vine prefect, trag si eu un foc, BUM - fix in mijloc.
- Ce arma e?
- IJ27, raspunde amicul.
Mi-am cumaprat una noua cu ejectoare imediat ce am devenit vanator.
A fost prima si singura lisa pe care am folosit-o!
Nu am gasit niciodata motive reale sa o schimb. Am probat zeci daca nu sute de arme dar nu m-am indurat sa o schimb.
Acum vreo doi ani am cumparat o Beretta Silver Pigeon calibru 20. O am in dulap, nu am tras niciun foc cu ea.
E fata mare.

La carabine nu am fost asa norocos.
Nu am permisul la mine sa le insiruiesc pe toate.
Din memorie la stiu pe astea... BRNO, TIKKA, SAVAGE, R93,IJ18,...acum R8
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde ventura pe 14 Noi 2018, 16:54

De curiozitate...
Ce ti-a displăcut la R93?
Mie R8 nu-mi pare manevrabila.
Am incercat, nu-mi iese...
Dar R93 e criminală.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Recomandare arma lisa buget 5000RON

Mesajde Ciprian_1 pe 15 Noi 2018, 09:27

Nu a avut probleme de functionare, manevrabilitate...
A fost o pasarica sa imi iau R8 sintetic. Am luat una cu 3 tevi, sa imi ajunga! :D
La R93 reconditionasem patul la Vasile Craciun cu lemn de abanos... o frumusete.
Dupa cateva vantori il zgariasem de imi dadeau lacrimile...
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Anterior

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori

Publicitate