Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:24

Schimbare teava Mauser 8*60

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde Gabriel zis Obe pe 30 Noi 2018, 14:54

Salutare ! Am un Mauser Magnum calibrul 8*60 si din cauza faptului ca nu se mai gasesc cartuse dar si a ghinturilor uzate fiind folosite diferite proiectile , doresc sa schimb teava dar nu stiu cu ce calibru. Daca puteti sa ma sfatuiti , va multumesc ! :)
Gabriel zis Obe
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Noi 2018, 14:38

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde laurul pe 30 Noi 2018, 16:46

De "bună ziua" nu ai auzit...de prezentare nu ai citit...
Cred ca ți o schimba nea Mircea la Sadu cu 416 Dakota.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde Gabriel zis Obe pe 30 Noi 2018, 17:09

Buna seara! Un nr. de telefon se poate ? Multumesc !
Gabriel zis Obe
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Noi 2018, 14:38

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde yoghi pe 30 Noi 2018, 17:57

colegaa vezi ca nu exista Mauser Magnum.

vezi ca trebuie sa iei aprobare de la politie intai dar sigur nu primesti daca nu stii ce arma ai.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde tehărău pe 30 Noi 2018, 18:20

laurul scrie:De "bună ziua" nu ai auzit...
Cred ca ți o schimba nea Mircea la Sadu cu 416 Dakota.


Tocmai i-am dus lui nea Mircea un mistreț sa facă și el o jumară. Zicea ca nu mai face transformări aprobate ca se cârâie mereu cu autoritatea ca ăia au alt standard la pas la ghinturi.
Cine vrea sa facă ceva bun sa tacă și să se ducă direct. Cu telefoane nu merge. Dar în Sadu îl știe toată lumea. Întrebi în centru un pensionar de nea Mircea de la uzină și te îndrumă omul.
Fiecare face cum îl duce capul...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde violiv pe 01 Dec 2018, 12:39

Hai sa zicem c-aveti circumstante atenuante ... sarbatoriri diverse. Chiar si bascalia buna cand e prea multa cere palme.

Revenind la lucruri serioase...
Exista Mauser Magnum, culata dedicata magnum-urilor cu adevarat mari. Pentru ca s-au facut si se fac putine sint scumpe ca naiba.
Nu e cazul aici, nu cred ca noul coleg are asa ceva. Cel mai probabil ca are o culata standard model Mauser 98. Nu greseste foarte mult folosind "magnum" pentru ca asa au fost cunoscute armele in acest calibru pentru a le deosebi de cele in 8x57.

Teava se poate schimba cu una in aproape orice calibru care-ti trece prin cap pentru ca M98 foloseste o culata mult supradimensionata, care duce linistit si 375 h&h sau 416 Remington, 458 Win Mag.
Pentru usurinta operatiunii este de preferat sa alegi un calibru asemanator ca dimensiuni, ca sa nu trebuiasca sa faci modificari la capul inchizator, gheara extractoare, magazie. Adica un calibru din gama zisa standard, dupa cum le-a mers numele de cand cu popularizarea tevilor de schimb si a capetelor inchizator. Mai exact: 6,5x55/57, 7x57, 7x64, 270 win, 30-06, 8x57, 9,3x62, astea fiind printre cele mai populare si usor de gasit cartuse si care nu necesita modificari la arma.

Poti face asta numai cu autorizatie prealabila de la politie si doar la un armurier autorizat pentru reparatii.
Teava la M98 se schimba greu, mult mai laborios decat la Remington, Winchester, Savage, etc. Cred ca exista maxim trei armurieri in Ro dispusi sa faca operatia asta. Teava ar trebui sa o importe tot un armurier pentru ca in UE nu se livreaza tevi de schimb persoanelor fizice. Complicat si mai scump decat o arma noua.

O varianta ceva mai accesibila este la Cugir, unde iti vor monta corect o teava de productie romaneasca in 30-06, ca altceva nu au. Costa cam 1000 lei plus doua drumuri pana acolo.

Sint in exact aceeasi situatie si de vreo 4 ani ma chinui sa ma conving ca merita investitia da' mereu cumpar alta carabina. Mai gandeste-te si eventual continuam in privat pentru mai multe detalii. Aici nu-i loc de atatia mesteri mari.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde yoghi pe 01 Dec 2018, 13:32

Gabriel zis Obe scrie:Salutare ! Am un Mauser Magnum calibrul 8*60 .....


Omul zice MauserMagnum 8×60.
crezi tu ca scrie pe arma asa? Am spus ca nu exista denumirea asta.Aaa calibru...da poate fi magnum dar oricum in 375 sau 416 .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde violiv pe 02 Dec 2018, 18:56

https://www.mauser-rifle.com/en/systems/magnum.html

Magnum nu se numesc doar cartusele cu centura la baza. De-a lungul istoriei multe cartuse ce ne par azi normale au fost numite la data aparitiei "magnum" pentru ca aveau cativa m/s in plus, tocmai pentru a le deosebi de predecesoarele lor. Daca europenele 8x56, 8x57 erau normale, 8x64 si 8x68 au fost botezate magnum. 8x60 a primit acelasi nume pe plaiurile noastre, nemeritat dar este cunoscut si asa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde yoghi pe 02 Dec 2018, 22:54

@vio cunostintele tale sunt...vaste. dar chiar in linkul tau scrie clar
""""Calibres
all standard calibres starting from a cartridge length of approx. 91mm.""""

"""""Typical cartridge types
.338 Lapua, .375 H&H Magnum, .416 Rigby, .450 Rigby, .458 Lott, .404 Jeffery, .378 Weath. Magnum, .416 Weath. Magnum, .460 Weath. Magnum, .500 Jeffery, .505 Gibbs.""""

Nu scrie undeva de 8x60.
si ma repet: pusca omului este doar un vechi Mauser fara...optionale.

Am avut si eu un dubluexpres 8x60R si iti zic sigur ca nu are legatura cu magnum.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde tehărău pe 04 Dec 2018, 12:21

[quote=”violiv”]Hai sa zicem c-aveti circumstante atenuante ... sarbatoriri diverse. Chiar si bascalia buna cand e prea multa cere palme.
Revenind la lucruri serioase...
....................
Aici nu-i loc de atatia mesteri mari.[/quote]

Pe forumul asta scriu de obicei oameni serioși. Și nu ii ia nimeni la mișto.
Mai sunt însă și ceea ce se numește troli. Ăștia ori postează la mișto întrebări sau probleme fie idioate, fie mâncătoare de timp. Cum o întrebare idioata merită un răspuns idiot (nu e cazul topicului acesta), de cele mai multe ori cel ce întreabă primește ceea ce merită. Msi sunt și naivi ce întra în joc și răspund serios. Trolul, după doua postări dispare în neant.
Mai sunt și alți poluatori de mediu online. Cei care vin cu o întrebare bună. Apoi vine cineva și laudă produsul respectiv. Din întâmplare, după ce discuția are vizualizări suficiente, altcineva pune produsul la vânzare. Asta e postarea inteligenta. Chiar nu prea ai de ce și cum sa o combați. Cu toate ca după o perioada vezi produsul revândut de naivul ce a pus botul.
Exemplele pot continua.
Pentru a apară comunitatea de troli, nu prea ai ce face. Să-i banezi e împotriva regulamentului. Dar să faci bășcălie nu e. Sunt sigur ca și cei din spatele nickname-ului râde. Ca omul nu-i prost.
Acum, ca în orice pe lumea asta, există și o marja de eroare și poți face caterincă de un om bine intenționat. Dar asta se reglează în următoarele postări. Și el a greșit ca nu s-a prezentat, și cel ce i-a făcut necazuri își cere scuze și am văzut cazuri când chiar s-au împrietenit oamenii.
@violiv, dar de aici și până la datul palmelor, chiar și virtual, e cale lunga și ajungem în cealaltă extremă. Adică, cine ar trebui, dacă tot pui problema, sa le dea și cine să le ia? Userul care a inițiat topicul nici nu s-a prezentat, conform regulamentului. Tu, ca inițiator al propunerii, nu vad cu ce drept. Dacă e vorba de vox populi, pai sa fie populi, adică sa vina propunerea după ceva postări care să combată atitudinea devianta.
Revenind, cine trebuie să pună obrazul la bătaie? @Laurul și cu mine avem o datorie morală de a tine forumul asta la un anumit nivel propus. Dacă am greșit, ar trebui sa apară o explicație. Dacă explicația e bună, eu îmi dau palme singur, nu e nevoie de branciuri de pe margine. @yoghi? E colegul nostru cu greutate pe forum, la fel ca și tine. Un om care și știe și care are simțul umorului. Mereu bine intenționat. Iau eu palmele în locul lui.
Hai sa ne comportam ca oameni de 50+ ce suntem și cu pretențiile pe care le avem...

Și pentru ca tot veni vorba de expresia de „mari meseriasi”, va propun o lectură din care n-am înțeles mare lucru. O sa mai reiau textul din când în cand:

http://terapiesicoaching.ro/complexul-de-superioritate/
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde violiv pe 04 Dec 2018, 23:15

Fie cum ziceti voi!

Practic e un forum mort. Trafic minimal, postari cand si cand, mai ales de la nou veniti. Si cum zice unul nou ceva, care denota intr-adevar ceva cunostinte modeste in domeniu, cum sar cativa sa faca bascalie de el.
Nu se mai asteapta, ca-n vremurile bune, sa persiste novicele in tampenii, sa se ia de gat si la palme cu restul lumii ca "ba pe-a ma-tii", nu! Direct, din prima, da-i in cap.

Apoi vorbiti de complex de superioritate???!!!

Eu n-am complexul acesta, nu ma chinuie remuscarile ca sint multi prosti in jur si-i pacat daca sufera cand le arati ca-s prosti (cu sensul de neinstruiti). Am ajuns sa stiu un pic mai mult prin munca si nu mi-e rusine de asta.
Complexul de superioritate e o notiune inventata de prosti....ca sa nu mai sufere numai ei de ala de inferioritate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde pipabh pe 04 Dec 2018, 23:55

@violiv stii foarte bine ca multa lume iti apreciaza cunostintele acumulate si foarte multe multa lume iti cere o parere avizata de altfel, cum am spus mai sus legata de subiectul vanatoare. Nu cred ca e potrivit sa va inflamati fara rost.
" Practic e un forum mort. Trafic minimal, postari cand si cand, mai ales de la nou veniti" - te rog sa ne spui ceva "mai viu" ceva "mai interesant" ceva mai ceva unde sa citim macar multitudinea de noutati din domeniu.
Iti propun sa-l animi tu!
Cat despre rabdarea cu noii veniti e asa si asa! In urma cu ceva timp era mult mai greu sa gasesti info despre un subiect vanatoresc pe "net" cum de altfel nici skills-urile celor care cautau nu erau foarte dezvoltate fata de ce gasim azi. Acum, cu doua, trei cuvinte scrise pe gooogle descoperi aproape orice! Din pacate nu si bun simt!
Numai bine.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde yoghi pe 05 Dec 2018, 01:28

tehărău scrie:...

Revenind, cine trebuie să pună obrazul la bătaie? @Laurul și cu mine avem o datorie morală de a tine forumul asta la un anumit nivel propus. Dacă am greșit, ar trebui sa apară o explicație. Dacă explicația e bună, eu îmi dau palme singur, nu e nevoie de branciuri de pe margine. @yoghi? E colegul nostru cu greutate pe forum, la fel ca și tine. Un om care și știe și care are simțul umorului. Mereu bine intenționat. Iau eu palmele în locul lui.
....


Mare Sef ;stima si respect pt oferta dar nu e nevoie.Primesc eu toate palmele nu-i mare lucru dar eu dau tare la glezna ,cu batul chiar :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde radubichis pe 05 Dec 2018, 09:27

Gabriel zis Obe scrie:Salutare ! Am un Mauser Magnum calibrul 8*60 si din cauza faptului ca nu se mai gasesc cartuse dar si a ghinturilor uzate fiind folosite diferite proiectile , doresc sa schimb teava dar nu stiu cu ce calibru. Daca puteti sa ma sfatuiti , va multumesc ! :)

Schimba teava la UM Cugir cu una in calibrul 8x57 sau 3006 . Te costa vreo 900 lei
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde Sly_Fox pe 05 Dec 2018, 10:40

Clientul poate să vină cu țeava sau aceasta este una fabricată la Cugir? Dacă este fabricată la Cugir cam ce nivel de calitate are?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde radubichis pe 05 Dec 2018, 11:51

Sunt tevi in fabrica .Tevile in cal 30 sunt cromate dur la interior si sunt tevi folosite la pustile mitraliera fabricate la Cugir
Mergi la fabrica cu autorizatia de schimbare a tevii si cu carabina si iti schimba teava
Trebuie in prealabil luat legatura cu ei
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde Sly_Fox pe 05 Dec 2018, 12:43

Mă gândeam că vine omul cu țeava de la Lothar Walther și Cugirul îi face "lipeala" culatei cu țeava.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde Gabriel zis Obe pe 05 Dec 2018, 15:47

Buna ziua ! Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Voi posta în curând fotografii cu arma .Apreciez toate reacțiile voastre. Vă doresc Sărbători fericite !
Gabriel zis Obe
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Noi 2018, 14:38

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde tehărău pe 05 Dec 2018, 15:54

Bravo Gabriel!
Atitudine pozitiva. Dacă pui și poze, chiar ești tare. Cu țeava veche.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde laurul pe 05 Dec 2018, 18:11

Gabriel zis Obe scrie:Buna ziua ! Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Voi posta în curând fotografii cu arma .Apreciez toate reacțiile voastre. Vă doresc Sărbători fericite !

Remarcabila atitudinea.
Bine ai venit printre noi!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde Gabriel zis Obe pe 11 Dec 2018, 19:45

Bună seara ! Așa cum am promis , postez fotografiile cu arma. Mi-ar fi de folos și în continuare părerile și/sau sugestiile voastre atât vis-a-vis de schimbarea țevii cât și despre lunetă , drept pentru care vă mulțumesc anticipat !
P.S. La Cugir se poate schimba numai cu calibru 30-06 , costă 1.100 lei și durează cca două săptămâni.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Gabriel zis Obe
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Noi 2018, 14:38

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde tehărău pe 11 Dec 2018, 21:59

Gandeste-te bine daca merita sa schimbi teava...
Iti vine bine patul, arma asa cum e?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Schimbare teava Mauser 8*60

Mesajde Sly_Fox pe 11 Dec 2018, 23:35

Dacă ghinturile țevii sunt uzate,așa cum spune colegul nostru, schimbarea țevii se impune. Spune deasemenea că are probleme în a găsi muniția potrivită pentru armă. Mie sincer îmi place arma și cred că merită o șansă prin schimbarea țevii. Era bine dacă putea găsi o țeavă care să provină de la un fabricant renumit de țevi, într-un calibru dorit de el. Acum cu țevile de la Cugir nu știu, poate că sunt decente deși nu am auzit să fie prea lăudate, calibrul 30.06 fiind cât se poate de bun pentru România.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate