Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:03

STATUTUL AGVPS / AJVPS

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde biriuck pe 14 Aug 2016, 22:19

@ventura Despre cum s-au votat modificarile de statut anul trecut poti sa citesti in relatarea mea de atunci (e relatat cam tot congresul dar gasesti si de statut pe acolo)
http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=55&t=15304&hilit=congres#p221586

Pe partea cu votarea s-a adus o modificare importanta (si buna as zice eu) anul trecut. Anul acesta, cei ce au fost votati delegati la congresul AGVPS de catre AG a asociatiei lor si care nu pot sa ajunga acolo din motive obiective pot acum sa dea imputernicire notariala catre un alt coleg.

Peste o saptamana incepe un alt congres, daca exista propuneri de modificare a vreunui articol din statut atunci vor fi supuse la vot. Are careva astfel de propuneri? Daca da, sa le formuleze si aici, le mai vede lumea :wink:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde valeriub pe 14 Aug 2016, 22:23

ventura scrie:Domnule Director Bolgiu,
Îmi (ne) cereți sa va explicam proceduri dintr-un Statut pe care dvs. l-ați votat.
Noi, plebea, am aflat ulterior conținutul lui.
Cand ați votat erați lămurit ori ați votat în blind?
Ori nu v-ați gândit ca vreodată o sa ajungeți sa va loviți de aceste lucruri...
Știți cum este... Cu toată bunăvoința îmi este greu sa va creditez cu toata încrederea când va aud criticând acest statut la un an de când l-ați votat și doar fiindcă nu va avantajează în acest moment.
Sunt sigur ca din alta poziție acest statut nu v-ar fi deranjat.
Toate lucrurile pe lumea ăsta sunt bune și rele deopotrivă. Depinde doar din ce unghi privești acel lucru..

Multumesc pentru raspuns. Il asteptam.
Mai intai va aduc respectuos la cunostinta faptul ca EU SI COLEGII MEI , DELEGATI AI AJVPS PRAHOVA LA CONGRESUL DE LA SIBIU, NU AM VOTAT ACEST STATUT.
Nu am votat tocmai datorita acestor imperfectiuni. Am sustinut si in alte imprejurari, cu argumente, ca aceste specificari sunt ilegale. Ar trebui sa-i intrebati pe colegii dvs, delegati din Ajvps Vrancea care au votat de ce au facut-o. Stiti cum au fost numiti de catre colegul meu, Dnul Istratescu, director la Ajvps Arges, oportunistii care au ridicat mana doar pentru ca asa au primit ordin ? PUPINCURISTI, scuzata sa-mi fie preluarea.
Eu am avut curajul sa spun ca unele prevederi sint incorecte, in plenul Congresului. Si ce ? Va reamintesc, daca nu stiati, ca la acel Congres de anul trecut delegatiile asociatiilor Arges, Prahova si Buzau au votat impotriva.
De aceea va rog sa va informati corect, atunci cand raspundeti pentru ca riscati sa cadeti in ridicol, precum o faceti in acest comentariu, acuzandu-ma de lucruri pe care nu le-am facut. Dimpotriva.
Dumneavoastra ca reprezentant al " plebei", fiti mai atent la ce spun toti, nu numai la unii.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde valeriub pe 14 Aug 2016, 22:51

ventura scrie:Domnule Director Bolgiu,
Îmi (ne) cereți sa va explicam proceduri dintr-un Statut pe care dvs. l-ați votat.
Noi, plebea, am aflat ulterior conținutul lui.
Cand ați votat erați lămurit ori ați votat în blind?
Ori nu v-ați gândit ca vreodată o sa ajungeți sa va loviți de aceste lucruri...
Știți cum este... Cu toată bunăvoința îmi este greu sa va creditez cu toata încrederea când va aud criticând acest statut la un an de când l-ați votat și doar fiindcă nu va avantajează în acest moment.
Sunt sigur ca din alta poziție acest statut nu v-ar fi deranjat.
Toate lucrurile pe lumea ăsta sunt bune și rele deopotrivă. Depinde doar din ce unghi privești acel lucru..


Dar de ce faceti mereu referire la mine ca un potential candidat pentru un post de conducere in structura AGVPS, insinuind neadevaruri ? Eu am anuntat de trei luni, atunci cand am publicat si pe site-ul Ajvps Prahova, ca am fost delegat sa candidez pentru o functie in viitoarea structura de conducere a Agvps, de catre Adunarea Generala a Ajvps Prahova. Nu e un secret. Toti ceilalti stau in umbra si nu au curajul sa se arate.
Nu inteleg de ce va impiedicati de o candidatura ? In acceptiunea dvs oricine are o " parere " trebuie si sa candideze, trebuie sa dea pe cineva la oparte, trebuie sa intoarca haina pe dos ?
NIMENI NU E NEMURITOR PE O FUNCTIE. NICI MACAR EU. De ce atata tevatura impotriva cuiva care are alta opinie decat a unui sef, mai ales cand acesta minte de mai multe ori si minciuna ii e demonstrata ?
Actualul statut a fost criticat si de altii nu numai de mine. Urmariti presa.
Veti avea mari dezamagiri despre propriile opinii pe acest subiect.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde valeriub pe 14 Aug 2016, 23:00

Cine va avea curiozitate se citeasca mesajul colegului biriuck, de la Congresul de la Sibiu de anul trecut, o sa vada ca nu am mimtit cu nimic in relatarile mele de mai sus.
Multumesc colegului biriuck,
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde ventura pe 15 Aug 2016, 08:11

valeriub scrie:
ventura scrie:Domnule Director Bolgiu,
Îmi (ne) cereți sa va explicam proceduri dintr-un Statut pe care dvs. l-ați votat.
Noi, plebea, am aflat ulterior conținutul lui.
Cand ați votat erați lămurit ori ați votat în blind?
Ori nu v-ați gândit ca vreodată o sa ajungeți sa va loviți de aceste lucruri...
Știți cum este... Cu toată bunăvoința îmi este greu sa va creditez cu toata încrederea când va aud criticând acest statut la un an de când l-ați votat și doar fiindcă nu va avantajează în acest moment.
Sunt sigur ca din alta poziție acest statut nu v-ar fi deranjat.
Toate lucrurile pe lumea ăsta sunt bune și rele deopotrivă. Depinde doar din ce unghi privești acel lucru..

Multumesc pentru raspuns. Il asteptam.
Mai intai va aduc respectuos la cunostinta faptul ca EU SI COLEGII MEI , DELEGATI AI AJVPS PRAHOVA LA CONGRESUL DE LA SIBIU, NU AM VOTAT ACEST STATUT.
Nu am votat tocmai datorita acestor imperfectiuni. Am sustinut si in alte imprejurari, cu argumente, ca aceste specificari sunt ilegale. Ar trebui sa-i intrebati pe colegii dvs, delegati din Ajvps Vrancea care au votat de ce au facut-o. Stiti cum au fost numiti de catre colegul meu, Dnul Istratescu, director la Ajvps Arges, oportunistii care au ridicat mana doar pentru ca asa au primit ordin ? PUPINCURISTI, scuzata sa-mi fie preluarea.
Eu am avut curajul sa spun ca unele prevederi sint incorecte, in plenul Congresului. Si ce ? Va reamintesc, daca nu stiati, ca la acel Congres de anul trecut delegatiile asociatiilor Arges, Prahova si Buzau au votat impotriva.
De aceea va rog sa va informati corect, atunci cand raspundeti pentru ca riscati sa cadeti in ridicol, precum o faceti in acest comentariu, acuzandu-ma de lucruri pe care nu le-am facut. Dimpotriva.
Dumneavoastra ca reprezentant al " plebei", fiti mai atent la ce spun toti, nu numai la unii.


Domnule Bolgiu, ați participat la Congresul de anul trecut?
Ați participat la vot?
Indiferent dacă ați dat un vot pentru ori împotriva se numește ca ați votat. Eu ăsta am spus. Va rog pe dumneavoastră sa nu cadeți din nou în ridicol și sa mai analizați odată mesajul meu, ulterior poate cerandu-va scuze pentru graba (datorata sunt sigur amabilitate ) cu care mi-ați raspuns fără a înțelege mesajul pe care l-am elaborat simplu, pe înțelesul tuturor.
Este inoportun sa ne întrebați pe noi cum se votează când ați fost parte (indiferent de care parte) la vot. Aveați atunci posibilitatea sa va lămuriți.
De ce tot insinuez ca o sa candidați?
Ei bine nu o fac. V-am întrebat doar dacă o sa o faceți acum vreo săptămână și .... ați răspuns cum ați dorit...
Acum am sugerat (și este evident pt toată lumea) ca sunteți nemulțumit de modul de vot fiindcă nu credeți ca va avantajează (indiferent dacă dvs. candidați ori vreun alt domn pe care vreți sa-l susțineți). Deci încă odată va rog sa nu cadeți în ridicol și sa recitiți mesajul meu înainte de a da răspunsuri neadecvate.
Lucrurile acestea (ce tin de statut) trebuiau puse la punct cu multa vreme în urma, nu în ajun de Congres.
Acum nu folosesc nimănui. Va fac doar sa păreți disperat.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde valeriub pe 16 Aug 2016, 08:41

Domnule " ventura",
Va multumesc pentru amabilitatea de a raspunde de fiecare data mesajelor mele.
Viata vanatorilor, in Romania, nu incepe si nici nu se sfarseste cu acest Congres, nu incepe si nici nu se termina cu mine, cu dumneavostra, cu domnul Selaru, asa cum nu s-a sfarsit cu atatea pesonalitati care s-au crezut de neinlocuit sau se cred eterni. Aleile cimitirelor sunt pline cu oameni de neinlocuit.
Nu asta e esenta mesajelor mele. Cu trecerea timpului, daca cineva le va reciti, sau poate chiar noi vom fi proprii nostri cititori, isi vor ( sau ne vom) readuce aminte cu sentimente renascute de aceste vremuri.
Eu va doresc partide de vanatoare placute si in dialoguri pe forumuri, interlocutori pe masura.
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde Jack.Sparrow pe 16 Aug 2016, 23:24

Vreo propunere efectiva de modificare a articolului X sau Y are careva sau e doar filosofie pe aici?
Nimeni? Nici macar eruditii?
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde valeriub pe 18 Aug 2016, 00:10

Jack.Sparrow scrie:Vreo propunere efectiva de modificare a articolului X sau Y are careva sau e doar filosofie pe aici?
Nimeni? Nici macar eruditii?

Maine incercam ceva
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde valeriub pe 18 Aug 2016, 21:43

Astazi s-a publicat pe site-ul Agvps lista cu candidatii la un loc in Consiliul National si numarul de voturi pentru fiecare.
Doua observatii :
1. Au aparut, spre deosebire de lista anterioara, postata odata cu documentele congresului si doi membrii individuali. Unul este fostul director al Ajvps Alba, iar celalalt tot din Alba, mare tragator la tir vanatoresc. Nici vorba despre domni deputati, asa cum s-a justificat introducerea acestei categorii anul trecut.
2. Un consiliu care se cunoaste dinainte de a fi ales
valeriub
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 04 Feb 2016, 11:39

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde ventura pe 19 Aug 2016, 08:57

valeriub scrie:Astazi s-a publicat pe site-ul Agvps lista cu candidatii la un loc in Consiliul National si numarul de voturi pentru fiecare.
Doua observatii :
1. Au aparut, spre deosebire de lista anterioara, postata odata cu documentele congresului si doi membrii individuali. Unul este fostul director al Ajvps Alba, iar celalalt tot din Alba, mare tragator la tir vanatoresc. Nici vorba despre domni deputati, asa cum s-a justificat introducerea acestei categorii anul trecut.
2. Un consiliu care se cunoaste dinainte de a fi ales


Puteti pune un link cu ce s-a publicat astazi pe site-ul AGVPS?
Multumesc anticipat.

Revin:
Multumesc
Am gasit.
Nu imi deschidea pagina.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde tehărău pe 13 Dec 2018, 10:58

Continuam de aici:

viewtopic.php?f=55&t=18000

La congresul AGVPS din 2018 s-a (am) propus modificarea Statutului AGVPS si a Statutului Cadru.
Propunerea s-a luat in considerare si s-a analizat iar in a doua patre a lunii noiembrie a avut loc o sedinta la care am avut onoarea sa fiu invitat pentru a imi sustine punctul de vedere. Au participat atat directori cat si presedinti de asociatii. Cei interesati pot obtine detalii de aici:

http://agvps.ro/anunturi/comunicat-27-noiembrie-2018/

Discutia a fost mai mult decat constructiva. S-a insistat pe cauzele care au produs derapaje ale celor ce au functii de conducere si care au creat nemultumiri intemeiate in randul membrilor. La fiecare caz prezentat s-au cautat solutiile care, daca ar fi adaugate in Statute, ar putea preintampina pe viitor astfel de probleme.

Propunerile facute s-au afisat, au fost trimise spre discutie tuturor asociatiilor afiliate si vor fi revizuite in functie de argumentatiile primite.

Trebuie sa subliniez ca toate propunerile pe care le-am facut, au fost acceptate. Fac asta pentru a arata totala deschidere a AGVPS pentru dialogul constructiv. Totodata ca o invitatie pe care v-o fac pentru a face la randul vostru propuneri care sa imbunatateasca functionarea riguroasa a asociatiilor din care facem parte.

FOARTE IMPORTANT! Modificarile propuse s-ar putea sa deranjeze unele conduceri ale asociatiilor. Mai ales acolo unde se mai subtilizeaza din venituri, unde se conduce dictatorilal, unde spaga si prietenia primeaza in defavoarea membrilor "de rand". Numai daca va prezentati la sedinte si sustineti propunerile acestea vor trece. Nu va asteptati ca regulile democratice sa fie impuse "de sus" pentru ca nu se poate! Nu ar mai fi democratie!

Iata unde puteti gasi textele propuse: (o sa vin si cu formatul text pentru a fi mai usor sa comentati pe el)

http://agvps.ro/consultari-ale-asociati ... -afiliate/
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde tehărău pe 13 Dec 2018, 12:27

PROIECT

Anexa nr. 1B
STATUTUL-CADRU
al organizaţiilor afiliate la A.G.V.P.S. din România


CAPITOLUL I Dispoziţii generale
Art. 1. - (1) Asociaţia Vânătorilor şi/sau Pescarilor Sportivi din ....................................., denumită în continuare A.V.P.S. ..........................), este persoană juridică neguvernamentală, de drept privat, apolitică, fără scop lucrativ, cu patrimoniu propriu, distinct şi indivizibil.
(2) A.V.P.S. .................................. este constituită pe principiul liberei asocieri din totalitatea vânătorilor şi/sau pescarilor sportivi înscrişi în evidenţele sale, care aderă la prezentul statut şi se obligă să îl respecte.
(3) A.V.P.S. ........................ are sediul în ..............................
(4) A.V.P.S. .......................... are denumire, sediu, siglă şi drapel proprii.
(5) A.V.P.S. ................ este înscrisă în Registrul naţional sub nr. ........../........... şi în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor ţinut de Judecătoria ................................... sub nr. ............./..............
Art. 2. - (1) A.V.P.S. ...................... este afiliată sau, după caz, se va afilia la Asociaţia Generală a Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi din România (A.G.V.P.S.), potrivit legii şi statutului acesteia, pe care se obligă să îl respecte. *
(2) A.V.P.S. .................. îşi desfăşoară activitatea potrivit prezentului statut, având deplină autonomie organizatorică, funcţională şi financiară.
(3) Durata funcţionării A.V.P.S. ................ este nedeterminată.
Art. 3. - Scopul A.V.P.S. ................... îl constituie conservarea biodiversităţii şi protecţia faunei de interes cinegetic şi piscicol, precum şi a mediilor naturale de dezvoltare a acesteia, prin vânătoare şi/sau pescuit recreativ-sportiv practicate în mod durabil, ca forme de odihnă activă şi de petrecere a timpului liber de către membrii săi.
Art. 4. A.V.P.S. ……… are următoarele obiective şi atribuţii:
a) desfăşoară activităţi de conservare a biodiversităţii şi de protecţie a faunei de interes cinegetic şi piscicol, precum şi de protejare a mediilor naturale de dezvoltare a acesteia;
b) reprezintă şi apară interesele membrilor asociaţiei şi ale personalului angajat al asociaţiei;
c) încheie cu autorităţile administrative contracte de atribuire în gestionare a fondurilor cinegetice şi de exploatare durabilă prin pescuit recreativ/sportiv a resursei acvatice vii din apele domeniului public;
d) dezvoltă şi exploatează eficient baza materială proprie, destinată practicării vânătorii, pescuitului sportiv, tirului vânătoresc, chinologiei de vânătoare şi altor activităţi specifice;
e) pregăteşte candidaţii pentru dobândirea calităţii de membru şi instruieşte membrii şi personalul angajat în domeniile de activitate cinegetic şi, respectiv, halieutic;
f) desfăşoară activităţi:
- cercetare-dezvoltare în alte științe naturale și inginerie (cod CAEN 7219);
- învăţământ în domeniul sportiv şi recreaţional (cod CAEN 8551);
- alte forme de învăţământ n.c.a. (cod CAEN 8559).
g) gestionează şi eliberează, în condiţiile legii şi ale statutului, permisele de vânătoare, permisele de pescuit recreativ-sportiv, carnetele de membru şi autorizaţiile de vânătoare;
h) organizează şi dezvoltă activităţi competiţionale de pescuit sportiv, de tir vânătoresc şi de chinologie vânătorească;
i) stimulează creşterea, dresarea şi folosirea câinilor de vânătoare;
j) organizează activităţi de vânătoare şi de pescuit sportiv cu membrii altor asociaţii afiliate, pe bază de reciprocitate, cu alte categorii de vânători şi/sau pescari sportivi din ţară şi din străinătate, în scopul realizării de mijloace financiare necesare gestionării durabile a vânatului şi a peştelui din fondurile preluate în gestionare;
k) înfiinţează, în condiţiile legii, unităţi economice, în vederea realizării scopului său;
l) desfăşoară, cu caracter accesoriu, activităţi economice şi activităţi agricole cuprinse în următoarele coduri CAEN:
- vânătoare, ocrotirea vânatului, inclusiv servicii anexe (cod CAEN 0150);
- pescuit şi servicii anexe (cod CAEN 0150);
- piscicultură şi servicii anexe (cod CAEN 0502);
- comerţ cu amănuntul în magazin specializat şi a altor produse (arme, muniţii, accesorii pentru vânătoare şi pescuit) (cod CAEN 5248);
- creşterea altor animale (cod CAEN 0149);
- vânătoarea, capturarea cu capcane a vânatului şi activităţi de servicii anexe vânătorii (cod CAEN 0170);
- pescuitul în ape dulci (cod CAEN 0312);
- comerţ cu ridicata specializat al altor alimente, inclusiv peşte, crustacee şi moluşte (cod CAEN 4638);
- acvacultura în ape dulci (cod CAEN 0322);
- comerţ cu amănuntul al echipamentelor sportive, în magazine specializate (cod CAEN 4764);
- comerţ cu amănuntul al florilor, plantelor şi seminţelor, comerţ cu amănuntul al animalelor de companie şi a hranei pentru acestea, în magazine specializate (cod CAEN 4776);
- comerţ cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate (cod CAEN 4778);
- alte activităţi sportive (cod CAEN 9319);
- alte activităţi recreative şi distractive n.c.a (cod CAEN 9329);
- facilităţi de cazare pentru vacante şi perioadă de scurtă durată (cod CAEN 7721);
- parcuri pentru rulote, campinguri şi tabere (cod CAEN 5530);
- alte servicii de rezervare şi asistenţă turistică (cod CAEN 7990);
m) organizează, desfăşoară şi stimulează activităţile de prevenire şi de combatere a braconajului şi a exportului ilegal de trofee de vânătoare;
n) organizează conferinţe, simpozioane, expoziţii şi alte manifestări cinegetice şi de pescuit sportiv la nivel local şi participă la asemenea evenimente în ţară şi în străinătate;
o) promovează şi apără imaginea sa şi a A.G.V.P.S.;
p) alte obiective şi atribuţii ce decurg din lege şi din reglementările aplicabile în domeniu.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde tehărău pe 13 Dec 2018, 12:28

CAPITOLUL II Membrii A.V.P.S. …….
Calitate, drepturi si obligaţii, recompense si sancţiuni
Art. 5. - (1) Calitatea de membru al A.V.P.S. .............. se poate obţine prin examen sau înscriere, doar în limita locurilor vacante, calculate conform prevederilor legii.
(2) Dovada calităţii de membru al A.V.P.S. ................. se face cu carnetul de membru vizat anual.
(3) Calitatea de membru vânător se dobândeşte de către orice persoana cu domiciliu sau rezidenţa în România, care îndeplineşte condiţiile legii şi reglementărilor în vigoare, solicită să facă parte din A.V.P.S. .........., recunoaşte prezentul statut şi se obligă să-l respecte. *
(4) Cererea de înscriere în asociaţie, depusă şi aprobată, constituie angajamentul solicitantului de a respecta întocmai prevederile statutului asociaţiei şi hotărârilor organelor de conducere ale acesteia, inclusiv cu privire la achitarea obligaţiilor financiare până la momentul pierderii calităţii de membru.
(5) Persoanele titulare de permis de vânătoare permanent, se pot reînscrie în asociaţie, cu îndeplinirea prevederilor statutare şi achitarea cotizaţiei de înscriere, în limita locurilor disponibile.
(6) Calitatea de membru pescar amator sau pescar sportiv se dobândeşte de către orice persoană cu domiciliul sau rezidenţa în România, care solicită să facă parte din A.V.P.S. .........., recunoaşte statutul acesteia şi se obligă să-l respecte.
(7) Carnetul de membru vânător nu poate fi obţinut de către persoanele care au fost excluse în ultimii 5 ani pentru săvârşirea unor fapte grave de braconaj – fără permis de armă, permis de vânătoare, autorizaţie de vânătoare, asupra animalelor din speciile interzise la vânătoare, noaptea prin folosirea farurilor şi a altor dispozitive de iluminare ori de ochit pe întuneric, în grup de mai mulţi vânători sau de către persoane cu atribuţii de pază a vânatului – ori în ultimii 3 ani pentru săvârşirea altor infracţiuni de braconaj. *
(8) Calitatea de membru în organele de conducere ale A.V.P.S. …....... este incompatibilă cu calitatea de membru în organele de conducere ale oricărei alte asociaţii de vânătoare şi/sau pescuit recreativ/sportiv neafiliată la A.G.V.P.S. *
Art. 6. – (1) Calitatea de membru al A.V.P.S. …........... încetează prin renunţare, radiere sau excludere.
(2) Renunţarea la calitatea de membru are loc în baza cererii depuse, ca expresie a voinţei liber exprimate, cu depunerea carnetului de membru ori, după caz, cu depunerea dovezii că este membru, cu cotizaţia achitată în termen, la altă organizaţie afiliată.
(3) Radierea se face în cazurile de deces, de pierdere a cetăţeniei române, de expirare a perioadei de rezidenţă, de anulare a permisului de vânătoare, de stabilire a domiciliului în străinătate sau în caz de neplată a cotizaţiei de membru pe anul precedent.
(4) Excluderea se pronunţă împotriva membrilor A.V.P.S. …............. care:
a) au săvârşit infracţiuni prevăzute în Legea nr. 407/2006, modificată şi completată, confirmate de organele de cercetare penală sau instanţele de judecată;
b) nu şi-au achitat cotizaţia de membru în termen, după înştiinţare scrisă;
c) au fost sancţionaţi cu excluderea din altă asociaţie de vânători şi/sau pescari sportivi pentru braconaj ori pentru prejudicierea imaginii A.G.V.P.S. şi/sau a asociaţiilor afiliate; *
d) fac parte din grupe desfiinţate, cu excepţia celor nevinovaţi, care sunt repartizaţi la alte grupe din cadrul A.V.P.S…............;
e) au fost găsiţi în fondurile cinegetice cu arme de calibru 5,6 l.r., cu percuţie pe ramă, sau cu alte arme şi mijloace neomologate pentru practicarea vânătorii (arbalete, arcuri, sandilie, capcane neomologate, arme militare, dispozitive de vedere şi ochire pe bază de multiplicare de lumină reziduală, infraroşu sau termoviziune etc.);
f) nu mai au dreptul de port şi folosire a armelor de vânătoare, ca urmare a revocării sau anulării acestui drept de către organele de poliţie;
f) g) aduc daune materiale şi/sau morale A.V.P.S. ............. ori A.G.V.P.S. sau iniţiază şi desfăşoară acţiuni contrare intereselor legitime ale acestora; *
g) h) refuză să se legitimeze la cererea personalului cu atribuţii legale de constatare a contravenţiilor sau infracţiunilor în domeniul cinegetic sau piscicol ori se sustrag, în fondul cinegetic sau zona de pescuit, controlului acestuia;
(5) Cotizaţiile achitate pe anul în curs nu se restituie, indiferent de motivul pierderii calităţii de membru.
(6) Pierderea calităţii de membru vânător pentru fapte de braconaj se aduce la cunoştinţă A.G.V.P.S. şi organelor de poliţie, iar pentru pierderea calității de membru din orice altă cauză organelor de poliţie, implicând în ambele situaţii urmând retragerea şi anularea carnetului de membru; anularea se face prin înscrierea cuvântului "ANULAT" pe fiecare pagină a carnetului, semnare şi ştampilare ori, în caz de neprezentare, prin publicarea nulităţii acestuia într-un ziar local sau central, înscriindu-se numele titularului şi seria carnetului.
(7) Carnetele de membru anulate pot fi restituite foştilor titulari, păstrându-se la asociaţie o copie xerox a carnetului anulat.
(8) Măsurile prevăzute la alin. (3) şi (4) se hotărăsc de Consiliul asociaţiei şi se pot contesta la Adunarea generală a acesteia, în termen de 15 zile de la data luării la cunoştinţă, iar hotărârea Adunării generale poate fi contestată, în termen de 15 zile de la data luării la cunoştinţă, la instanţele de judecată de la sediul asociaţiei.
Art. 7. (1) Membrii A.V.P.S. .......... au următoarele drepturi:
a) să practice vânătoarea şi/sau pescuitul recreativ/sportiv, în condiţiile reglementărilor în vigoare, pe fondurile şi/sau zonele de pescuit repartizate grupei din care fac parte sau, ca invitaţi, pe fondurile cinegetice şi zonele de pescuit recreativ/sportiv ale altor grupe, filiale/cluburi ori altor asociaţii afiliate, pe bază de reciprocitate, cu condiţia achitării cotizaţiilor de membru la termenele scadente şi, respectiv, a achitării cotizaţiilor suplimentare stabilite de fiecare organizaţie în cauză;
b) să beneficieze de baza materială a asociaţiei pentru desfăşurarea activităţilor specifice şi să aibă prioritate la acordarea de autorizaţii individuale sau în grup restrâns pe fondul cinegetic atribuit grupei şi, în limita cotelor de recoltă rămase disponibile, pe fondurile cinegetice ale filialei/clubului sau asociaţiei din care face parte;
c) să beneficieze, în cazul vânătorilor, în contul cotizaţiei anuale, de asigurare pentru accidente de vânătoare;
d) să primească gratuit un statut al A.V.P.S. ..................;
e) să beneficieze, potrivit legii, tradiţiei şi normelor stabilite de Adunarea generală a A.V.P.S. .............., de vânatul sau de o parte din vânatul dobândit ori de peştele prins;
f) să asiste şi să-şi exprime punctul de vedere la adunările generale ale A.V.P.S. ............, fără drept de vot dacă nu au fost desemnaţi delegaţi ai grupei sau filialei/clubului, după caz;, cu acordul Adunării generale;
g) să aleagă şi să fie aleşi în organele de conducere ale A.V.P.S. .................... şi ale A.G.V.P.S., dacă au calitatea de delegat şi îndeplinesc condiţiile din statut;
h) să îşi exprime punctul de vedere şi să facă propuneri pentru îmbunătăţirea activităţii A.V.P.S. .................. şi a A.G.V.P.S.;
i) să participe la competiţiile sportive şi la alte activităţi de profil, organizate în ţară şi în străinătate;
j) să fie recompensaţi pentru merite deosebite.
(2) Membrii A.V.P.S. .......... pot beneficia de următoarele facilităţi:
a) reducerea cotizaţiei anuale cu 50% pentru:
- bărbaţii peste 65 70 de ani şi femeile peste 60 65 de ani, dacă au o vechime ca membru de cel puţin 10 ani;
- persoane cu dizabilităţi, potrivit hotărârii Consiliului asociaţiei;
- personalul angajat în cadrul A.V.P.S. .............. şi al A.G.V.P.S;
- membrii pescari sportivi care au şi calitatea de membru vânător;
- elevii cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani, precum şi studenţii, masteranzii şi doctoranzii de până la 25 ani înscrişi, la cursurile de zi;
- pescarii sportivi care obţin a doua viză pentru ape de munte sau, după caz, pentru cele colinare şi de şes;
- membrii de onoare ai A.V.P.S. ......... şi ai A.G.V.P.S;
- membrii Consiliului şi ai Comisiei de cenzori ale A.V.P.S. .............. şi ale A.G.V.P.S;
b) reducerea cotizaţiei anuale cu 75% pentru copiii până la vârsta de 14 ani, pentru membrii de peste 75 de ani, dacă au o vechime ca membru de cel puţin 15 ani, şi pentru membrii plecaţi la studii sau la post, pe perioadă limitată, în străinătate;
c) reducerea cu 10% a cotizaţiei anuale în cazul achitării integrale a acesteia până la data de 31 ianuarie pentru anul în curs;
d) scutirea de la plata cotizaţiei anuale şi a cotei de participare la bugetul A.G.V.P.S., după împlinirea vârstei de 80 de ani sau dacă sunt veterani de război.
(3) Cazurile care nu se încadrează în prevederile alin. (2), printre care plecările temporare în străintătate, sunt pot fi soluţionate, la cererea celor interesaţi, de Consiliul asociaţiei în cauză.
(4) Membrii care beneficiază de reducerea cotizaţiei pot beneficia şi de scutirea de alte obligaţii statutare, condiţionat de achitarea cotizaţiilor în termen.
(5) De facilităţile prevăzute în prezentul articol nu se poate beneficia cumulativ.
(6) Prin excepţie de la prevederile de la alin. (1) lit. g), salariaţii A.V.P.S. .........., în afară de directorul asociaţiei pentru Consiliu şi secretarii de filială/cluburi pentru comitete, nu pot fi aleşi ca organizatori de grupă sau locţiitori ai acestuia şi nici în comitetele filialelor/cluburilor sau Consiliul asociaţiei.
Art. 8. - Membrii A.V.P.S. ............... au următoarele obligaţii:
a) să cunoască şi să respecte prevederile legii, statutului şi ale altor reglementări referitoare la vânătoare, la pescuitul recreativ-sportiv şi la regimul armelor şi muniţiilor;
b) să participe la realizarea obiectivelor A.V.P.S............, ale cluburilor şi ale grupei din care fac parte, să respecte hotărârile organelor de conducere ale asociaţiei, să îndeplinească atribuţiile în cadrul organelor în care au fost aleşi şi, după caz, în comisiile în care activează;
c) să plătească, în cazul vânătorilor, până la data de 31 martie, 50% din cotizaţia anuală, iar diferenţa de 50%, până la data de 30 iunie; în cazul pescarilor sportivi plata cotizaţiei anuale se face integral până la data de 31 martie; neplata cotizaţiei până la termenele scadente atrage penalizări în cuantum de 0,025% pe zi de întârziere reactualizarea acesteia în funcţie de rata inflaţiei şi suspendarea dreptului de a practica vânătoarea sau pescuitul recreativ-sportiv, precum şi celelalte drepturi statutare, până la achitarea acesteia;
d) să achite, în cazul candidaţilor declaraţi admişi la examenul de vânător, cotizaţia de înscriere ca membru, în termen de maximum un an de la promovarea examenului;
e) să presteze, în cazul vânătorilor care nu beneficiază de reducerea cotizaţiei, minimum 3 zile de muncă pentru gospodărirea fondului repartizat grupei din care fac parte; neparticiparea la aceste acţiuni conduce la achitarea în bani a contravalorii acestora, la nivelul valorii zilei de muncă corespunzătoare salariului minim pe economie;
f) să achite integral şi la termenele scadente obligaţiile statutare, indiferent de participarea la activităţile de vânătoare şi/sau de pescuit recreativ-sportiv;
g) să îşi perfecţioneze cunoştinţele teoretice şi practice în domeniul cinegetic şi/sau al pescuitului sportiv;
h) să nu comercializeze vânatul şi peştele dobândite prin practicarea vânătorii şi pescuitului recreativ-sportiv;
i) să respecte şi să promoveze principiile eticii la vânătoare şi/sau la pescuit şi să practice vânătoarea şi pescuitul sportiv cu echipament corespunzător;
j) să nu iniţieze şi să nu desfăşoare activităţi contrare intereselor legitime ale A.V.P.S. ............... şi ale A.G.V.P.S.;
k) să comunice A.V.P.S. .................... noul domiciliu, respectiv datele de contact, în termen de 10 zile de la schimbarea acestuia acestora, şi asociaţiile similare în care s-au înscris;
l) să semnaleze organizaţiei din care fac parte cazurile de braconaj de care au luat cunoştinţă, deficienţele constatate şi eventualele prejudicii produse, bolile observate la vânat şi la peşte, cazurile de poluare a mediului înconjurător etc.
Art. 9. - Membrii A.V.P.S. ............................ care s-au remarcat printr-o activitate deosebită în domeniul cinegetic şi/sau al pescuitului sportiv pot beneficia de următoarele recompense:
a) diplome, plachete şi cupe;
b) premii în bani şi în obiecte;
c) reducerea procentuală a cotizaţiei anuale;
d) autorizaţii gratuite de vânătoare şi/sau de pescuit sportiv.
Art. 10. - Titlul de "Membru de onoare al A.V.P.S. ............." se poate acorda de către Adunarea generală, ca recompensă, unor membri care s-au remarcat printr-o activitate de excepţie în domeniul cinegetic şi/sau al pescuitului sportiv.
Art. 11. - (1) Membrilor A.V.P.S. .................. care încalcă prevederile actelor normative în domeniul cinegetic sau al pescuitului sportiv, ale prezentului statut, ale normelor de comportare şi de etică ori care aduc daune materiale sau morale asociaţiei din care fac parte ori A.G.V.P.S. li se aplică una dintre următoarele sancţiuni disciplinare:
a) avertisment scris;
b) suspendarea dreptului de exercitare a vânătorii sau pescuitului sportiv recreativ pe timp limitat, de până la un an sau, după caz, până la finalizarea cercetărilor penale;
c) excluderea din asociaţie.
(2) Sancţiunile prevăzute la alin.(1) se hotărăsc de Consiliul asociaţiei, în termen de un an de la săvârşirea faptei sau în interiorul termenului de prescripţie pentru infracţiuni şi pot fi contestate, în termen de 15 zile de la comunicare, la Adunarea generală, ale cărei hotărâri pot fi atacate, în acelaşi termen de 15 zile de la comunicare, la instanţa de judecată competentă de la sediul asociaţiei.
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), sancţiunea excluderii din asociaţie hotărâtă de Consiliu rămâne definitivă în cazul faptelor de braconaj confirmate de organele de urmărire penală sau instanţele de judecată.
(4) Sancţiunile se aplică de la data rămânerii lor definitive şi se înscriu într-un registru special de evidenţă a sancţiunilor şi în carnetul de membru.
(5) În cazul excluderilor contestate, dreptul de a vâna sau de a pescui se suspendă până la soluţionarea contestaţiei, cel în cauză având obligaţia să depună carnetul de membru odată cu contestaţia.
(6) Pe perioada suspendării, carnetul de membru vânător sau pescar sportiv se depune şi se păstrează la asociaţie; în situaţia refuzului de a depune carnetul de membru, cel în cauză este exclus fără îndeplinirea altor formalităţi.
(7) Sancţiunile se aplică independent de răspunderea penală, administrativă, civilă sau contravenţională şi nu îl exonerează pe cel în cauză, în cazul suspendării, de plata cotizaţiei şi de îndeplinirea altor obligaţii faţă de organizaţie.
(8) Înainte de adoptarea hotărârii de sancţionare, cei în cauză vor fi audiaţi în legătură cu fapta săvârşită, exceptându-i pe cei cercetaţi penal, care pe perioada cercetării vor fi suspendaţi, urmând ca eventuala măsură a excluderii să se adopte în funcţie de pronunţarea definitivă şi irevocabilă a instanţei competente.
(9) Dacă în urma convocării scrise confirmate sau şi luării la cunoştinţă de convocare, cei în cauză refuză să se prezinte pentru a da relaţii privind faptele lor, sancţiunea se aplică fără îndeplinirea acestei formalităţi.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde tehărău pe 13 Dec 2018, 12:30

CAPITOLUL III Structura organizatorică a A.V.P.S...........
Art. 12. - A.V.P.S. .......... are în structura sa:
a) filiale cu personalitate juridică sau cluburi fără personalitate juridică ale vânătorilor şi/sau pescarilor sportivi, recreativi, constituite ca structuri teritoriale ale acestora;
b) grupe ale vânătorilor, organizate la nivelul fiecărui fond cinegetic, şi grupe ale pescarilor sportivi, organizate conform hotărârii Consiliului organizaţiei.
Art. 13. - Organele A.V.P.S. .......... sunt:
a) Adunarea generală;
b) Consiliul asociaţiei, cu atribuţii de consiliu director;
c) Comisia de cenzori sau, după caz, cenzorul asociaţiei. *
Art. 14. (1) Adunarea generală a A.V.P.S. .......... este organul suprem de conducere, constituit din totalitatea membrilor săi în cazul asociaţiilor cu mai puţin de 100 membri şi din peste 100 de delegaţi ai filialelor/cluburilor sau grupelor, după caz, la celelalte asociaţii, potrivit normelor de reprezentare.
(2) Adunarea generală se convoacă obligatoriu o dată pe an în sesiune ordinară, până cel mai târziu la 15 mai, şi ori de câte ori este nevoie în sesiune extraordinară, de către Consiliul organizaţiei, preşedintele sau directorul acesteia ori la cererea a cel puţin unei treimi din numărul membrilor grupelor organizaţiei, adresată Consiliului asociaţiei sau, dacă acesta refuză convocarea, instanţei judecătoreşti competente; o dată la 5 ani, Adunarea generală a A.V.P.S. .............. organizează alegerea organelor proprii, premergător Congresului A.G.V.P.S. *
(3) Adunarea generală se convoacă cu cel puţin 15 zile înainte de data stabilită, prin convocatoare scrise şi anunţ într-un ziar local, care vor cuprinde ordinea de zi, data, ora şi locul desfăşurării. *
(4) În Adunările generale extraordinare se vor dezbate şi aproba numai probleme înscrise sau în directă legătură cu cele înscrise pe ordinea de zi. *
Art. 15. - Adunarea generală are următoarele atribuţii:
a) aprobă sau modifică, după caz, statutul organizaţiei în concordanţă cu statutul-cadru, fără a prejudicia spiritul acestuia, după primirea avizului AGVPS pe proiectul întocmit în acest sens, aprobă regulamentul Comisiei de cenzori şi hotărăşte cu privire la schimbarea sediului;
b) dezbate şi aprobă anual raportul de activitate al Consiliului, programul de activitate şi bugetul asociaţiei şi ratifică situaţiile financiare prevăzute de legea contabilităţii (bilanţ contabil, cont de execuţie bugetară, raportul administratorului şi anexele), potrivit raportului comisiei de cenzori, şi se pronunţă asupra gestiunii organizaţiei; *
c) dezbate şi aprobă strategia organizaţiei, programul prioritar de activitate al acesteia şi bugetul de venituri şi cheltuieli adoptat de Consiliul asociaţiei;
d) stabileşte, în funcţie de numărul de membri, componenţa organelor de conducere şi alege pentru o perioada de 5 ani sau revocă motivat, după caz, anticipat, la cerere sau pentru inactivitate ori activitate contrară intereselor generale, preşedintele, vicepreşedinţii, ceilalţi membri ai Consiliului şi ai Comisiei de cenzori;
e) alege pentru o perioadă de 5 ani delegaţia asociaţiei în Congresul A.G.V.P.S. şi desemnează, dintre membrii acesteia, candidaţii pentru organele de conducere ale A.G.V.P.S. din România;
f) decide asupra contestaţiilor formulate de membrii organizaţiei împotriva sancţiunilor disciplinare;
g) ratifică sau anulează, după caz, hotărârile Consiliului organizaţiei luate în condiţiile art. 18 lit. o), în numele Adunării generale;
h) aprobă propunerile de înfiinţare a unor unităţi economice sau a desfăşurării unor activităţi economice cu caracter accesoriu în vederea realizării fondurilor financiare necesare realizării scopului organizaţiei;
i) hotărăşte fuziunea cu alte asociaţii, cu votul a cel puţin 2/3 din numărul delegaţilor sau membrilor, după caz, care compun Adunarea generală;
j) hotărăşte cu privire la dizolvarea organizaţiei şi destinaţia patrimoniului, la divizarea acestuia şi împărţirea patrimoniului, la afilierea sau dezafilierea din cadrul A.G.V.P.S., la înfiinţarea sau desfiinţarea filialelor/cluburilor, precum şi la o eventuală cesiune de contracte de gestionare a fondurilor cinegetice, cu votul a cel puţin două treimi din numărul delegaţilor în Adunarea generală a asociaţiei; *
k) propune Congresului A.G.V.P.S. acordarea titlului de "Membru de onoare al A.G.V.P.S." pentru membrii de onoare ai A.V.P.S. ............... care îndeplinesc criteriile stabilite în acest sens;
l) ia orice alte hotărâri cu privire la activitatea organizaţiei, în limitele prevederilor legale şi ale celor statutare.

Art. 16. (1) Consiliul conduce activitatea organizaţiei în intervalul dintre două adunări generale.
(2) Consiliul organizaţiei este compus din 5-17 membri cu o vechime de minimum 5 ani în asociaţiei și cazier fiscal fără datorii; din Consiliu fac parte de drept preşedintele, vicepreşedintele şi directorul asociaţiei, precum şi preşedinţii filialelor/cluburilor. *
Art. 17. - (1) Consiliul organizaţiei se întruneşte o dată la 3 luni sau ori de câte ori este necesar, la convocarea preşedintelui, directorului sau a majorităţii membrilor acestuia.
(2) În mod excepţional şi numai convingător motivat, preşedintele sau directorul poate solicita votul prin corespondenţă.
(3) Membrii Consiliului se convoacă cu minimum 5 zile înainte de data reuniunii, ocazie cu care li se comunică ordinea de zi.
(4) Hotărârile Consiliului se redactează de director şi se însuşesc prin semnătură de preşedintele de şedinţă, apoi se comunică membrilor Consiliului şi se afişează la sediul asociaţiei şi al filialelor/cluburilor ori pe site-ul asociaţiei.
Art. 18. - Consiliul organizaţiei are următoarele atribuţii:
a) convoacă Adunarea generală a organizaţiei şi urmăreşte îndeplinirea hotărârilor adunărilor generale ale acesteia;
b) analizează raportul de activitate şi aprobă situaţiile financiare prevăzute de legea contabilităţii (bilanţ contabil, cont de execuţie bugetară, raportul administratorului şi anexele), ia act de constatările cenzorilor şi stabileşte măsurile ce se impun;
c) analizează şi adoptă proiectul programului anual de activitate şi proiectul bugetului de venituri şi cheltuieli, în luna decembrie pentru anul ce urmează;
d) stabileşte nivelul cotizaţiilor anuale, cotizaţiilor de înscriere, cotizaţiilor suplimentare, nivelul prestaţiilor în muncă ale vânătorilor şi creşterile sau reducerile de cotizaţii în funcţie de data achitării acestora, precum şi alte reduceri sau reeşalonări de cotizaţii în situaţii convingător motivate;
e) hotărăşte angajarea directorului asociaţiei, când postul a devenit vacant, precum şi desfacerea contractului individual de muncă al acestuia, cu avizul Consiliului A.G.V.P.S., potrivit criteriilor adoptate în acest sens; stabileşte nivelul salarizării directorului şi premierea ori sancţionarea lui; preia o parte sau limitează, în situații motivate, atribuțiile directorului;
f) coordonează activitatea filialelor/cluburilor şi grupelor, hotărăşte cu privire la înfiinţarea şi dizolvarea acestora, la repartizarea pe fonduri cinegetice şi fonduri de pescuit recreativ-sportiv a grupelor şi la repartizarea vânătorilor în grupe, ţinând seama, în măsura posibilului, de opţiunea acestora; validează sau invalidează componenţa organelor de conducere ale filialelor/cluburilor ori grupelor, după caz, dacă nu sunt au fost respectate normele privind organizarea şi desfăşurarea adunărilor generale de alegeri la aceste niveluri ori au fost alese persoane care au fost sancţionate, în ultimii 3 ani, pentru braconaje sau prejudicierea imaginii A.V.P.S. ………. şi A.G.V.P.S.;
g) propune înfiinţarea unor unităţi economice cu caracter accesoriu în vederea realizării scopului organizaţiei;
h) se preocupă de instruirea membrilor şi hotărăşte cu privire la premierea şi sancţionarea acestora;
i) aprobă organigrama, statul de funcţii, grila de salarizare, regulamentul propriu de organizare şi funcţionare, regulamentul de ordine interioară, contractul colectiv de muncă şi regulamentele de organizare şi funcţionare ale comisiilor de sprijin;
j) aprobă programul activităţilor competiţionale şi stabileşte corpul propriu de arbitri;
k) hotărăşte cu privire la eventuale schimburi de experienţă cu organizaţii similare din ţară şi, cu informarea Consiliului A.G.V.P.S., cu cele din străinătate;
l) aprobă înstrăinarea, casarea sau scoaterea din uz a mijloacelor fixe şi, respectiv, scoaterea din uz a obiectelor de inventar, cu avizul Comisiei de cenzori;
m) acordă medalii, diplome şi alte recompense în bani şi/sau în obiecte;
n) propune Adunării generale acordarea titlului de Membru de onoare al A.V.P.S. ................... şi a Diplomei de merit a A.V.P.S. ……. ;
o) angajează în numele asociaţiei şi în condiţiile legii, când are suspiciuni rezonabile de fraudă, audit financiar extern, urmând să prezinte raportul auditorului la prima adunare generală a organizaţiei;*
p) o) în mod excepţional şi numai convingător motivat, poate lua hotărâri ce ţin de competenţa Adunării generale, pe care le supune ratificării acesteia la prima reuniune;
r) p) îndeplineşte orice alte atribuţii potrivit legii şi prezentului statut.

Art. 19. - (1) Pe lângă Consiliul organizaţiei pot funcţiona comisii cu caracter consultativ şi de sprijin, care cuprind minimum doi specialişti în materie, printre care:
a) comisia de pregătire a candidaţilor pentru dobândirea calităţii de membru al asociaţiei, precum şi de perfecţionare a cunoştinţelor membrilor;
b) comisia de vânătoare şi tir vânătoresc;
c) comisia de chinologie vânătorească;
d) comisia de pescuit sportiv şi competiţii;
e) comisia juridică;
f) comisia economică;
g) comisia pentru promovarea imaginii organizaţiei.
(2) Comisiile vor fi organizate şi conduse de un preşedinte de comisie, nominalizat de Consiliul asociaţiei.
Art. 20. - (1) Preşedintele asociaţiei poate fi ales dintre membrii – delegaţi în Adunarea generală a asociaţiei, dacă are cu o vechime mai mare de 5 10 ani în aceasta; şi are următoarele atribuţii:
(2) Preşedintele asociaţiei are următoarele atribuţii:
a) conduce adunările generale şi consiliile A.V.P.S. ..............., convocându-le, în cazuri justificate, în sesiuni extraordinare;
b) reprezintă organizaţia în relaţiile cu membrii acesteia şi cu alte persoane juridice similare din ţară şi din străinătate;
c) d) dă delegare de competenţă vicepreşedinţilor şi directorului, pentru reprezentare, dacă şi când consideră oportună această delegare.
d) c) încheie, modifică şi desface contractul de muncă al directorului, la propunerea Consiliului asociaţiei, cu aprobarea Adunării generale a asociaţiei şi avizul Consiliului A.G.V.P.S.;
e) urmăreşte ducerea la îndeplinire a hotărârilor Adunării generale şi Consiliului, precum şi realizarea atribuţiilor de serviciu, de către director;
f) consiliază sau sprijină directorul, după caz, în soluţionarea problemelor membrilor, grupelor şi filialelor/cluburilor, precum şi în rezolvarea problemelor de interes general;
g) acordă audienţe, de orice fel, la cererea membrilor şi angajaţilor asociaţiei, urmărind soluţionarea acestora în acord cu legea şi statutul asociaţiei;
h) apreciază activitatea directorului în funcţie de îndeplinirea atribuţiilor de serviciu şi o prezintă periodic Consiliului, în scopul premierii sau sancţionării acestuia, după caz;
i) angajează în numele asociaţiei şi în condițiile legii, când există suspiciuni rezonabile de fraudă, după înştiinţarea consiliului, audit financiar extern, urmând a prezinta raportul acestuia în prima şedinţă de consiliu şi în prima adunare generală;*

(2) Preşedintele asociaţiei nu poate îndeplini atribuţiile directorului asociaţiei decât atunci când postul devine vacant, pe perioadă limitată de până la 3 luni, cu retribuţia corespunzătoare postului, conform hotărârii Consiliului.
Art. 21. Directorul asociaţiei are următoarele competenţe:
a) asigură ducerea la îndeplinire a hotărârilor Adunării generale şi ale Consiliului;
b) administrează patrimoniul organizaţiei şi angajează prin semnătura sa operaţiunile patrimoniale, cu aprobarea sau avizarea prealabilă a Adunării generale sau Consiliului asociaţiei, când se hotărăşte astfel la nivelul Consiliului A.V.P.S. ………..;
c) încheie, cu acordul Consiliului asociaţiei, contracte de gestionare a fondurilor cinegetice şi de pescuit recreativ-sportiv ori acte adiţionale la acestea şi răspunde de respectarea prevederilor contractuale;
d) răspunde de întocmirea lucrărilor tehnice şi dă răspunsurile oficiale la adresele transmise de instituţiile statului şi alte entităţi din ţară şi străinătate;
e) (d) răspunde de întocmirea situaţiilor financiare prevăzute de legea contabilităţii şi elaborează proiectul programului de activitate şi proiectul bugetului de venituri şi cheltuieli, iar după aprobare răspunde de realizarea acestora;
f) e) reprezintă asociaţia în adunările generale ale operatorilor economici în care aceasta are calitatea de asociat sau acţionar, precum şi în relaţiile cu instituţiile publice;
g) f) întocmeşte organigrama, statul de funcţii, grila de salarizare, regulamentul de organizare şi de funcţionare şi regulamentul de ordine interioară;
h) g) încheie, modifică şi desface contractele individuale de muncă, acordă premii şi sancţionează personalul organizaţiei;
i) h) organizează, împreună cu comisiile de sprijin, concursurile de pescuit sportiv, de tir vânătoresc şi de chinologie vânătorească;
j) i) organizează pregătirea candidaţilor pentru dobândirea calităţii de membru, răspunde de întocmirea dosarului de candidat şi de eliberarea carnetelor de membru şi a permiselor de vânătoare; semnează personal carnetele de membru şi permisele de vânătoare la eliberarea acestora, precum şi la înscrierea sau la aplicarea de sancţiuni;
k) j) răspunde de eliberarea autorizaţiilor de vânătoare şi de recuperarea acestora;
l) k) răspunde de ţinerea evidenţelor tehnico-operative;
m) l) organizează activitatea de pază a fondurilor cinegetic şi de pescuit, precum şi de combatere a braconajului cinegetic şi piscicol;
n) m) comunică semestrial la A.G.V.P.S. excluderile rămase definitive şi irevocabile pentru braconaj;
o) n) răspunde de transmiterea balanţei analitice la 31 decembrie, până la 31 ianuarie anul următor, şi de anexare la aceasta a situaţiei membrilor vânători şi/sau pescari sportivi ai asociaţiei, pe categorii de cotizaţii anuale achitate în anul precedent;
p) o) dă delegare de competenţă personalului din subordine;
q) depune în vederea înregistrării, în termen de 30 de zile de la adoptare, modificările şi completările ce se aduc actelor constitutive şi statutului asociaţiei la grefa judecătoriei/tribunalului …..;
r) ia orice alte măsuri necesare pentru asigurarea bunei desfăşurări a activităţii, cu respectarea prevederilor legale, statutare şi a hotărârilor organelor de conducere ale A.V.P.S. ...... şi ale A.G.V.P.S.
Art. 22. - (1) Activitatea economico-financiară a A.V.P.S. ...................... se verifică de 1-3 cenzori aleşi, de Adunarea generală a acesteia, în funcţie de numărul de membri ai asociaţiei.
(2) Cenzorul, în cazul asociaţiilor cu mai puţin de 100 de membri, sau cel puţin un membru al Comisiei de cenzori, în cazul celorlalte asociaţii, trebuie să fie expert contabil.
(3) Funcţia de membru în comisia de cenzori este incompatibilă cu orice altă funcţie în cadrul Consiliului, precum şi cu calitatea de angajat în cadrul A.V.P.S. ..........
(4) Cenzorul şi un membru sau toţi membrii Comisiei de cenzori sunt remuneraţi cu o indemnizaţie fixă, stabilită anual de Adunarea generală, pentru activitatea desfăşurată şi răspunderea pe care şi-o asumă, în baza regulamentelor de organizare şi desfăşurare a activităţii comisiei.
(5) Adunarea generală poate alege 1-3 cenzori supleanţi, neretribuiţi, pentru eventuala completare a locurilor devenite vacante în Comisia de cenzori.
Art. 23. (1) Membrii comisiei de cenzori verifică, pe baza evidenţelor contabile, întreaga activitate economico-financiară a A.V.P.S. .......... şi răspund, în faţa Adunării generale, de veridicitatea documentelor verificate şi legalitatea desfăşurării acestei activităţii financiar-contabile a asociaţiei.
(2) Concluziile verificărilor efectuate sunt prezentate ca raport Adunării generale a A.V.P.S. .......... şi ca informări Consiliului, preşedintelui şi directorului asociaţiei.
Art. 24. Atribuţiile şi răspunderile cenzorilor sunt prevăzute în actele normative în vigoare şi în regulamentul propriu de organizare şi funcţionare, aprobat de Adunarea generală a asociaţiei.
Art. 25. - A.V.P.S. ................ are în structura sa următoarele filiale/cluburi ale vânătorilor şi/sau pescarilor sportivi:
- Filiala/Clubul ...................., cu sediul în ..................;
- Filiala/Clubul ....................., cu sediul în ................ .
Art. 26. - Organele de conducere ale filialelor/cluburilor din cadrul A.V.P.S. ........................ sunt:
a) Adunarea generală;
b) comitetul filialei/clubului.
Art. 27. - Adunarea generală a filialei/clubului este organul de conducere constituit din membrii comitetului filialei/clubului şi din delegaţii desemnaţi de adunările generale ale grupelor; aceasta se întruneşte anual în şedinţă ordinară şi ori de câte ori este necesar în şedinţe extraordinare, la convocarea comitetului sau a preşedintelui filialei/clubului, a directorului, preşedintelui sau consiliului A.V.P.S. ..............
(2) Convocarea se face prin convocator scris, cu Ordinea de zi anexată, cu cel puţin 5 zile calendaristice înainte de data reuniunii.
Art. 28. - Atribuţiile Adunării generale a filialei/clubului sunt:
a) dezbate şi aprobă raportul anual de activitate al comitetului filialei/clubului;
b) analizează şi aprobă programele anuale proprii de activitate;
c) propune, dezbate şi avizează bugetul anual al filialei/clubului;
d) alege pentru o perioadă de 5 ani preşedintele, vicepreşedinţii şi ceilalţi membri ai comitetului;
e) alege pentru o perioadă de 5 ani delegaţii la Adunarea generală a asociaţiei şi desemnează candidaţii pentru Consiliul organizaţiei şi pentru Comisia de cenzori;
f) apreciază activitatea secretarului retribuit al filialei/clubului şi a paznicilor de vânătoare şi transmite directorului sau consiliului asociaţiei, după caz, eventuale propuneri de premiere/sancţionare a acestora.
Art. 29. - (1) În intervalul dintre Adunările generale, activitatea filialei/clubului este condusă de comitetul filialei/clubului, care se compune din 3-7 membri aleşi din cadrul grupelor de vânătoare, cu condiţia ca aceştia să aibă o vechime mai mare de 5 ani; dintre care aceştia se alege un preşedinte şi 1-2 vicepreşedinţi, după caz; secretarul filialei/clubului este membru de drept al comitetului filialei/clubului.
(2) Şedinţele se ţin o dată la 3 luni sau ori de câte ori este necesar, la convocarea preşedintelui sau a secretarului filialei/clubului, precum şi a Consiliului, preşedintelui ori directorului asociaţiei.
Art. 30. - Comitetul filialei/clubului are următoarele atribuţii:
a) asigură ducerea la îndeplinire a hotărârilor adunărilor generale şi ale organelor asociaţiei;
b) elaborează proiectele programului de activitate şi bugetului de venituri şi cheltuieli ale filialei/clubului;
c) coordonează activitatea grupelor de vânători şi a celor de pescari sportivi;
d) organizează concursurile de pescuit sportiv, de tir vânătoresc şi de chinologie vânătorească, faza pe filială/club;
e) urmăreşte însuşirea de către candidaţii la dobândirea calităţii de vânător a cunoştinţelor minime necesare;
f) propune acordarea de premieri în bani şi/sau obiecte şi sancţionarea membrilor şi angajaţilor filialei/clubului;
g) propune repartizarea fondurilor cinegetice şi a fondurilor de pescuit pe grupe de vânători şi, respectiv, de pescari sportivi.
Art. 31. - (1) În intervalul dintre şedinţele comitetului conducerea filialei/clubului este asigurată de preşedinte şi de secretar, în limita competenţelor pe care le au prin regulamentul de organizare şi funcţionare al asociaţiei.
(2) Preşedintele filialei/clubului îl poate mandata pe secretarul acesteia/acestuia să îl reprezinte.
(2) Preşedintele filialei/clubului are atribuţii de reprezentare, iar secretarul atribuţii executive, la nivelul filialei/clubului, conlucrând împreună pentru ducerea la îndeplinire a programului propriu de activitate şi a hotărârilor adunărilor generale şi Consiliului AVPS …………., precum şi ale Adunării generale şi Comitetului filialei/clubului.
(3) În îndeplinirea atribuţiilor sale, preşedintele filialei/clubului conlucrează cu secretarul acesteia, precum şi cu preşedintele şi directorul asociaţiei.
(4) În intervalele dintre şedinţele comitetului filialei/clubului, preşedintele acesteia urmăreşte ducerea la îndeplinire a obligaţiilor şi atribuţiilor de serviciu de către secretar.
(5) Preşedintele filialei/clubului apreciază anual activitatea secretarului, precum şi a paznicilor de vânătoare din subordinea acestuia, pe care le prezintă periodic în comitet, pentru propuneri corespunzătoare de premiere sau sancţionare a lor, de către directorul asociaţiei, în funcţie de modul în care şi-au desfășurat activitatea şi rezultatele obţinute.

Art. 32. - (1) În cadrul asociaţiilor care nu au filiale/cluburi şi al filialelor/cluburilor sunt constituite grupe de vânători şi grupe de pescari sportivi.
(2) Grupa de vânători se organizează la nivelul fiecărui fond cinegetic preluat în gestionare, dintr-un număr de minimum 3 vânători şi maximum calculat corespunzător suprafeţelor minime stabilite de lege pentru fiecare vânător.
(3) Grupa de pescari sportivi se organizează pe fonduri de pescuit, pe grupe de fonduri de pescuit sau la nivel de organizaţie.
(4) Grupele de vânători şi de pescari amatori sau sportivi sunt nominalizate pe asociaţii sau filiale/cluburi, după caz.
(5) Membri grupelor de vânători sau de pescari amatori sau sportivi sunt nominalizaţi pe liste afişate la sediile asociaţiilor sau filialelor/cluburilor, după caz.
Art. 33. - A.V.P.S. ..................... are în structura sa următoarele grupe ale vânătorilor şi ale pescarilor sportivi:
- grupa ........................;
- grupa ....................... .
Art. 34. Organul de conducere al grupelor este Adunarea generală a membrilor săi, care se convoacă, cu cel puţin 5 zile mai înainte de data desfăşurării ei, de organizatorul acesteia, de preşedintele sau secretarul filialei/clubului ori de directorul asociaţiei, după caz, precum şi la cererea majorităţii membrilor, anual sau ori de câte ori este necesar.
Art. 35. Adunarea generală a grupei are următoarele atribuţii:
a) analizează şi propune programul de activitate al grupei iar, după adoptare, se preocupă de realizarea acestuia;
b) alege organizatorul şi gospodarul/locţiitorul grupei pentru o perioada de 5 ani, recomandabil dintre vânătorii reprezentativi cu prestanţă în grupă, localnici cu experienţă, din buni cunoscători ai zonei şi comportamentului faunei cinegetice; din zonă;
c) alege delegaţii la Adunarea generală a filialei/clubului şi desemnează dintre aceştia candidaţii pentru Comitetul filialei/clubului; sau, după caz, al asociaţiei;
d) urmăreşte efectuarea stagiaturii de către candidaţii repartizaţi şi eliberează caracterizările necesare susţinerii examenului de vânător;
e) propune recompense şi sancţiuni pentru membrii săi şi paznicul de vânătoare.
Art. 36. (1) Între adunările generale ale grupei, conducerea acesteia se asigură prin organizator şi sau locţiitor, după caz; aceştia răspund de gestionarea, gospodărirea, în conformitate cu prevederile legale şi contractuale, a fondurilor cinegetice şi/sau a fondurilor de pescuit sportiv, de ducerea la îndeplinire a hotărârilor ce privesc activitatea grupei, de organizarea vânătorilor şi pescuitului recreativ cu membri grupei, de promovarea şi educarea membrilor săi, de participarea convocarea tuturor membrilor grupei în timp util acestora la toate activităţile acesteia organizaţiei, de practicarea corectă a vânătorii şi pescuitului recreativ, de repartizarea vânatului recoltat conform hotărârilor luate în acest sens, de combaterea braconajului etc.
(2) Organizatorul grupei sau locţiitorul acestuia, după caz, împreună cu paznicul de vânătoare, rămân responsabili de realizarea obligaţiilor grupei şi a desfăşurării activităţii acesteia în conformitate cu Statutul AVPS …., hotărârile adoptate de adunările generale, consiliile şi comitetele asociaţiei şi filialei/clubului, după caz.
(3) Nerealizarea obligaţiilor contractuale pe fondul cinegetic repartizat grupei de vânători, atrag sancţionarea membrilor acesteia, până la schimbarea din funcţie a organizatorului, locţiitorului şi paznicului de vânătoare sau la dizolvarea grupei, după caz.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde tehărău pe 13 Dec 2018, 12:31

CAPITOLUL IV Patrimoniul A.V.P.S. .........
Art. 37. - (1) A.V.P.S. .............. are patrimoniu propriu privat, format din:
- bunuri imobile;
- bunuri mobile constând în mijloace fixe, altele decât bunurile imobile;
- obiecte de inventar şi mijloace circulante;
- orice drepturi şi obligaţii conform legii.
(2) Patrimoniul este element de bază al personalităţii juridice a A.V.P.S. ................, iar bunurile acesteia sunt proprietate privată, indivizibilă.
Art. 38. - Bunurile şi mijloacele băneşti ale A.V.P.S. ................ se realizează din:
a) cotizaţii de înscriere, cotizaţii anuale şi cotizaţii suplimentare;
b) venituri obţinute din activităţi economice desfăşurate cu caracter accesoriu;
c) donaţii, subvenţii, sponsorizări etc.;
d) orice alte surse, în condiţiile legii.
Art. 39. Cotizaţiile de înscriere, cotizaţiile anuale şi cotizaţiile suplimentare de membru vânător şi/sau pescar sportiv se stabilesc anual, de către Consiliul asociaţiei, şi se ratifică ulterior de Adunarea generală a acesteia; copiii până la 14 ani sunt scutiţi de cotizaţia de înscriere, iar tinerii cu vârsta între 14 şi 18 ani, precum şi studenţii de la cursurile de zi şi persoanele de peste 75 de ani achită doar 50% din aceasta; cotizaţia de înscriere ca membru vânător include şi cotizaţia de înscriere ca membru pescar sportiv; pentru a deveni membri vânători, pescarii sportivi completează diferenţa de cotizaţie de înscriere până la nivelul stabilit pentru membru vânător în anul respectiv.
Art. 40. (1) Cota anuală de participare a organizaţiilor afiliate la bugetul A.G.V.P.S. este egală, începând cu 01.01.2019, cu echivalentul a:
– 4 euro/membru vânător cu cotizaţia integral achitată;
– 2 euro/membru vânător cu cotizaţia redusă 50%;
– 1 euro/membru/vânător cu cotizaţia redusă 75%;
– 1,0 euro/membru pescar recreativ cu cotizaţia integral achitată;
– 0,5 euro/membru pescar recreativ cu cotizaţia redusă 50%;
– 0,25 euro/ membru pescar recreativ cu cotizaţia redusă 75%.
Art. 41. - Bunurile A.V.P.S. ................. pot fi înstrăinate sau casate, după caz, în condiţiile art. 18 lit. l).
Art. 42. - Oricare ar fi cauza pierderii calităţii de membru al A.V.P.S. ......, foştii membri nu au dreptul să pretindă restituirea niciunei părţi din patrimoniul asociaţiei.

CAPITOLUL V Dispoziţii finale
Art. 43. (1) Adunările generale, Consiliile şi comitetele sunt statutar întrunite în prezenţa majorităţii persoanelor delegate, cu excepţia Adunărilor generale de la grupe, care sunt statutar întrunite în prezenţa majorităţii membrilor acestora; dacă la prima convocare a Adunărilor generale nu se poate realiza majoritatea, a doua reuniune se va ţine în prezenţa delegaţilor/membrilor interesaţi, după un interval de cel puţin 7 zile şi maximum 30 zile de la prima reuniune nestatutară, chiar dacă nu este întrunită majoritatea; în acest caz, numărul delegaţilor în organele de reprezentare superioare se va stabili în funcţie de dublul numărului de participanţi la aceste reuniuni şi numai dintre membri prezenţi sau dintre cei absenţi motivat, care şi-au trimis punctul de vedere în scris.*
(2) Hotărârile se iau cu votul deschis al majorităţii celor prezenţi la reuniuni, exceptând cazurile stabilite altfel în prezentul statut; hotărârile se redactează distinct, pe baza proceselor-verbale întocmite, de către director, se contrasemnează de preşedintele de şedinţă şi se afişează la sediul sau pe site-ul asociaţiei.
(3) Hotărârile contrare prevederilor legii şi statutului asociaţiei sunt nule absolut.
(4) (3) La şedinţele organelor de conducere ale A.V.P.S. ................. pot asista, în limita locurilor libere, preşedinţii şi secretarii de filiale/cluburi care nu fac parte din aceste organe, precum şi orice alt membru interesat, cu aprobarea acestor organe.
(5) (4) Dreptul de vot al delegaţilor în Adunările generale, în consilii şi în comitete este condiţionat de achitarea cotizaţiei anuale, potrivit prevederilor prezentului statut.
(6) (5) Mandatul de delegat în Adunarea Generală este personal, dar se poate exercita şi prin intermediul altui delegat în Adunarea generală împuternicit în acest sens, pentru o singură reuniune, prin act autentificat la notariat.
Art. 44. (1) Toate funcţiile eligibile de la nivel de grupă până la nivelul A.V.P.S. ............ vor fi ocupate de membrii care îndeplinesc condiţiile statutare şi cărora, în ultimii 3 ani, nu le-a fost suspendat, de asociaţie, dreptul de vânătoare şi/sau pescuit recreativ-sportiv.
(2) Prin excepţie de la prevederile art. 43 alin. (2), alegerile pentru preşedinte, vicepreşedinţi şi membrii Consiliului asociaţiei şi comitetelor filialelor/cluburilor se vor desfăşura cu vot secret, în cazul existenţei mai multor candidaturi pe aceeaşi funcţie, declarându-se aleşi, în ordine, candidaţii cu numărul cel mai mare de voturi.
Art. 45. - (1) Locurile devenite vacante în organele de conducere, altele decât cele de drept, se completează dintre delegaţii/membrii la adunările generale, cu respectarea principiului reprezentativităţii, la propunerea celor pe care îi reprezintă, de către organul de conducere în cauză.
(2) În cazurile în care funcţia de preşedinte devine vacantă, din orice motive, atribuţiile preşedintelui vor fi preluate temporar de unul dintre vicepreşedinţi, desemnat în mod operativ de Consiliul asociaţiei, până la prima Adunare generală a asociaţiei.
(3) Locurile de drept devenite vacante în Consiliu şi comitete se completează, la prima Adunare generală, prin alegeri pe funcţie.
Art. 46. (1) Membrii Consiliului şi ai comitetului filialei/clubului care lipsesc nemotivat de la mai mult de două reuniuni succesive ale consiliului sau de la mai mult de 3 în decursul unui an calendaristic se consideră demisionaţi şi vor fi înlocuiţi, potrivit prevederilor art. 43.
(2) Preşedintele, directorul şi ceilalţi membri ai Consiliului, precum şi preşedintele, secretarul şi ceilalţi membri ai comitetului filialei/clubului, decad din funcţii, potrivit vinovăţiei fiecăruia, în cazul în care nu duc la îndeplinire, fără o justificare plauzibilă, hotărârile adunărilor generale sau, după caz, ale consiliilor asociaţiei.
(3) Pierderea calităţii de membru al asociaţiei atrage şi înlocuirea necondiţionată din funcţia ocupată în organele de conducere ale structurilor asociaţiei.
Art. 47. - Delegatul/membrul component al organului de conducere al asociaţiei care într-o anumită problemă supusă hotărârii acestor organe este interesat personal sau prin soţul său, ascendenţii sau descendenţii săi, rudele în linie colaterală sau afinii săi până la gradul al IV-lea inclusiv nu vor putea lua parte nici la deliberări şi nici la vot; delegatul/membrul care încalcă aceste dispoziţii este răspunzător de daunele cauzate asociaţiei, dacă fără votul său nu s-ar fi putut obţine majoritatea cerută.
Art. 48. - A.V.P.S. ............... îşi pierde personalitatea juridică în următoarele cazuri:
a) prin hotărâre a Adunării generale;
b) când scopul organizaţiei nu mai poate fi realizat;
c) când asociaţia urmăreşte un alt scop decât cel pentru care s-a constituit;
d) din cauză de insolvabilitate;
e) când numărul membrilor scade sub limita prevăzută de lege;
f) când scopul ori acţiunea organizaţiei a devenit ilicită sau contrară ordinii publice;
g) când scopul se urmăreşte prin mijloace ilicite, contrare ordinii publice;
h) când hotărârile adunărilor generale sunt luate cu încălcarea propriului statut sau a legii.
Art. 49. - Oricare ar fi cauza dizolvării A.V.P.S. .........., lichidarea patrimoniului acesteia se va face conform legii şi statutului asociaţiei.
Art. 50. - Consiliul A.V.P.S. ............. va proceda şi va hotărî în timp util adaptarea corespunzătoare a prevederilor prezentului statut care devin contrare actelor normative în vigoare, prin modificarea corespunzătoare a textelor, solicitând instanţei de judecată înscrierea menţiunilor necesare; hotărârile vor fi supuse spre ratificare la prima Adunare generală a A.V.P.S. ..................
Art. 51. Prezentul statut a fost adoptat de către Adunarea generală a A.V.P.S. .........., astăzi ……… şi intră în vigoare după înscrierea modificărilor in Registrul special, aflat la grefa …………., înlocuind vechiul statut.

NOTĂ: În tot cuprinsul prezentului statut-cadru, sintagma „pescuit sportiv” va fi înlocuită cu
sintagma „pescuit recreativ”.
Semnul * - indică prevederi obligatorii de cuprins în statutele asociaţiilor afiliate.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde tehărău pe 13 Dec 2018, 13:31

*** De stiut***

Transformarea in format care este suportat de forum e facuta de mine. Nu sustin ca am colorat tot sau ceea ce trebuie. Cine are dubii sa verifice textul original.
Textul care in format original este taiat, aici se regaseste subliniat. El este propus sa dispara si sa fie inlocuit de cel rosu.

Va rog sa interveniti constructiv, cu propuneri si argumente. Pentru lucruri neserioase exista alte platforme.

Va multumesc anticipat de colaborare!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde Ghinda pe 13 Dec 2018, 14:52

(4) Cererea de înscriere în asociaţie, depusă şi aprobată, constituie angajamentul solicitantului de a respecta întocmai prevederile statutului asociaţiei şi hotărârilor organelor de conducere ale acesteia, inclusiv cu privire la achitarea obligaţiilor financiare până la momentul pierderii calităţii de membru.
I-auzi? Vrei, nu vrei platesti. Cererea este una, consimtamant de bani este alta. Este exact ca in lege cu sa fii la afiliat. Ti-o baga pe sub masa. Este abuz asta.

iar pentru pierderea calității de membru din orice altă cauză organelor de poliţie

Ce legatura are una cu alta? Politia este cu armele, carnetul de membru este cu asociatiile. Al doilea abuz.

să asiste şi să-şi exprime punctul de vedere la adunările generale ale A.V.P.S. ............, fără drept de vot dacă nu au fost desemnaţi delegaţi ai grupei sau filialei/clubului, după caz;, cu acordul Adunării generale;
Abur de democratie. Bati gura de pomana, ca tot ce vrea presedintele, care nu mai are calitate de altfel, se intampla.

M-am oprit sa citesc. Este un mare simulacru. Praf pentru agvisti.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde Clujeanul pe 13 Dec 2018, 15:06

Se specifica undeva in statut care sunt modalitatile de informare/comunicare in cadrul asociatiei?
N-ar fi rau de precizat... si de respectat.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde tehărău pe 16 Dec 2018, 05:58

@ghinda, ma lași cu simulacru tău? Zi ca e mult de citit și n-ai ochelarii la tine! Negativist-le! ( :hand:

@clujanul, se zice undeva de convocare, dar pe la vot. Despre altfel de convocări s-a vorbit. Opiniile au fost împărțite. Unii au zis ca cine e interesat, întreabă. Alții au zis ca SMS ul nu costă nimic, se da instant la toată grupa și are și confirmare de trimitere, primire etc.
Dar, așa cum se vede și în topicul de față, interesul celor ce reclamă e mic atunci când vine vorba de îmbunătățiri. La mine la grupă, am insistat pe sistemul sms. La vot a ieșit că cine vrea vânătoare, întreabă. Adică așa a propus paznicul, așa a votat lumea. Șeful de grupă a făcut un grup pe whatup și pune acolo acțiunile, comentariile, poze etc.
Lucrurile se fac și de jos în sus. Impunerea, chiar când a fost folosită în sens benefic, s-a numit dictatură și s-a pedepsit aspru, de cele mai multe ori prin eliminare. Sistemul egalitarist bazat pe vot numit democrație pedepsește la rândul sau prin manipulare, supremația docililor și control absolut din umbră.
Per total, suportam ceea ce am ales. De aici și propunerea aia cu alegerea dintre cei interesați.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde Ghinda pe 17 Dec 2018, 09:17

Te las Liviu!
Asta este punctul meu de vedere. Nu o sa il scimb decat in conditiile mentionate de mine, mai demult, prin alte postari. Pana atunci, agvps este de fapt proprietate privata, autentificata oficial, care traieste pe carca prostimii prin legi abuzive.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde bogus pe 17 Dec 2018, 09:32

Cred ca sintagma " ori pe site-ul asociaţiei." ar trebuii inlocuita cu "si pe site-ul asociaţiei" trebuie facut un efort pentru transparentizarea decizionala si pentru aducerea unor asociatii in secolul 21
Am intales ca unii nu au site sau ca nu vor vrea sa faca asta dar merita incercat.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde eagleman pe 17 Dec 2018, 14:27

Ghinda scrie:Te las Liviu!
Asta este punctul meu de vedere. Nu o sa il scimb decat in conditiile mentionate de mine, mai demult, prin alte postari. Pana atunci, agvps este de fapt proprietate privata, autentificata oficial, care traieste pe carca prostimii prin legi abuzive.


Salutări tuturor!

Din postura de purtător de cuvânt al AGVPS România, mă văd nevoit să atrag atenția că afirmațiile din a doua frază sunt strict subiective, tendențioase și nu pot fi demonstrate.
Atât statutul, cât și toată documentația lămuritoare pentru oricine sunt publicate pe site-ul AGVPS.
Adică mai precis, aici:

http://agvps.ro/docs/STATUT%20AGVPS%20%202018.pdf

http://agvps.ro/docs/incheiere%20statut.pdf

http://agvps.ro/docs/norme%20unitare.pdf

http://agvps.ro/docs/polita%20asigurare.pdf

Mulțumesc
eagleman
Veteran
 
Mesaje: 904
Membru din: 22 Feb 2007, 16:23

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde tehărău pe 17 Dec 2018, 20:04

Stimati colegi,
Cu parere de rau, am sters ceva postari de aici.
Pentru cearta intre diferite forme de organizare avem topicuri separate. Cearta, vorba vine, pentru ca de fapt e vorba despre discutie cam in cerc. Una afirma ceva undeva, cealalta raspunde in alta parte si chibitii isi scot ochii pe aici. Chibiti care de fapt nu prea sunt reprezentati de nici una dintre ele. Pentru ca ambele reprezinta Asociatii si nu Vanatori. Dar asta e alta poveste.
Va rog sa comentati aici numai subiectul din titlul topicului. E un subiect care nu e pentru toata lumea, e dificil de citit tot si e si mai dificil de propus texte suplimentare sau macar idei viabile.
Dar haideti sa ii lasam pe cei ce o pot face, sa lucreze.
Va multumesc pentru intelegere.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde Ghinda pe 19 Dec 2018, 09:41

Ok. Imi retrag afirmatiile.
Adica toata fraza a doua.
Este asocitie nonguvernamentala, de utilitate publica. Dar care nu ma reprezinta. Deci ia banii mei degeaba.
Vorbesc pentru mine aici. Restul, aplaudati in continuare.
Eu o sa aplaud cand o sa faca ceva pentru cinegetica din Romania.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde Sly_Fox pe 19 Dec 2018, 19:05

-Punctul 1
Art 8 alin e
e) să presteze, în cazul vânătorilor care nu beneficiază de reducerea cotizaţiei, minimum 3 zile de muncă pentru gospodărirea fondului repartizat grupei din care fac parte; neparticiparea la aceste acţiuni conduce la achitarea în bani a contravalorii acestora, la nivelul valorii zilei de muncă corespunzătoare salariului minim pe economie;


Prevederea aceasta este oarecum desuetă și ar trebui eliminată. Cei care sunt pasionați de vânătoare și predispuși să participe la activități de gospodărire vor participa oricum, fără să fie constrânși de statut și poate mai multe zile nu doar cele 3 amintite. Cei care nu au de gând să participe activ la gospodărirea fondurilor de vânătoare, la activități de evaluare sau alte activități de acest gen, pot găsi o portiță de a nu achita contravaloarea celor 3 zile și nu puține sunt cazurile în care se merge pe vechiul principiu "trece-mă și pe mine pe listă că am participat". Astfel asociațiile și vânatul nu au nimic de câștigat!
De exemplu asociația din care fac parte a scos zilele de muncă, stabilind o cotizație anuală adaptată la nevoile reale, fără a obiga pe nimeni să presteze acele zile, lăsând la decizia vânătorilor dacă vor sau nu să se implice.
Dacă se consideră că un membru al asociației trebuie să contribuie la buget cu suma de 1000 de lei de exemplu, atunci să nu se mai facă separația de 700 lei cotizație și 300 de lei zilele, ci să se stabilească suma de 1000 de lei la cotizație, iar cine vrea poate participa activ din pură inițiativă la activitățile de gospodărire. În acest mod asociațiile au la dispoziție fondurile necesare pentru desfășurarea activității fără întârzieri sau fente de genul "trece-mă și pe mine că am fost, că am făcut, că am dres".

Punctul 2
Cred că prin statut pe undeva ar trebui să se regăsească o prevedere atât de pupulară prin SUA de exemplu. Sistemul tombolelor. Pentru vânatul mai rar, sau vânatul nobil, o dată la doi ani să se organizeze o tombolă la care să participe în mod automat toți membrii care au cotizațiile plătite la zi, premiul fiind o autorizație pe baza căreia vânătorul extras să poate vâna la un preț mult diminuat sau chiar gratuit un exemplar de vânat nobil. Ne închipuim cu toții ce bucurie ar fi pe vânători să aibă șansa unui asemenea noroc de a vâna un cerb carpatin de exemplu, sau un cerb lopătar, un mistreț sau poate doar un căprior dacă vorbim de fondurile de la câmpie.

În rest neavând experiența de a lucra pe statut nu mă pot exprima. Modificările par de bun simț și vin ca o actualizare la realitățile prezentului.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde tehărău pe 16 Ian 2019, 20:46

Stimate coleg de forum,
Stimate vânător roman,
Stimate pururi vaicaret plângăcios,

Daca ai ceva de schimbat, aici și acum e momentul. Dacă nu, așteaptă până s-o mai ivi ocazia...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde tehărău pe 16 Iun 2019, 10:48

La topicul

viewtopic.php?f=55&t=18517

au inceput deja comentariile despre noile statute. Asa ca va invit sa le discutam aici.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde tehărău pe 16 Iun 2019, 10:52

Mi se pare de bun simt sa discutam forma ce are girul unui judecator. Mai dureaza pana atunci, asa ca va invit sa discutam pe cea propusa si aprobata, cu mentiunea ca exista o modificare pe care o sa incerc sa o identific. A mai dost o propunere care n-a trecut la vot.

http://agvps.ro/despre/brosuri-congrese/
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde tehărău pe 16 Iun 2019, 11:05

STATUTUL-CADRU al organizaţiilor afiliate la A.G.V.P.S. din România
..............
Art. 6. (1) Calitatea de membru al A.V.P.S. …........... încetează prin renunţare, radiere sau excludere.
.......
(4) Excluderea se pronunţă împotriva membrilor A.V.P.S. …............. care: a) au săvârşit infracţiuni prevăzute în Legea nr. 407/2006, modificată şi completată, confirmate de organele de cercetare penală sau si de instanţele de judecată;

Din memorie, aici s-a propus si votat modificarea. Restul a trecut ca in brosura.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: STATUTUL AGVPS / AJVPS

Mesajde mialxx pe 16 Iun 2019, 21:59

E cam stufos, dar merge si asa. Eu, daca imi permiteti as opta pentru o simplificare a structurii asociatiilor.... adica fara salarii cum de fapt ar fi si normal.(aici nu ma refer la AGVPS) Ce nevoie are Directorul de sofer, secretara si mai stiu e citi mai maninca banii asociatie degeaba. O asociatie are nevoie de un organizator un casier si doi revizori ce controleaza incasarile si cheltuielile. Dac reusim acest lucru,sa vedeti atunci ce buged o sa fie la fiecare asociatie fie privata sau de stat, si rezolvam si a-doua problema, bataia pentru functie.
Cheltuieli cele mai mari sunt intotdeauna cu personalul.

P.S. Poate sa propuna careva acest lucru la urmatorul congres?
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 926
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate