Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:02

Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Sunteti de accord cu reintroducerea incarcarii munitiei in Romania?

1. DA
88
78%
2. NU
16
14%
3. Nu stiu
2
2%
4. Nu ma intereseaza
7
6%
 
Voturi totale : 113

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde GeKados pe 17 Ian 2019, 22:27

Si altceva , eu nu incerc sa convinga pe nimeni sa fie impotriva sau pentru.

Singura concluzie pe care o pot trage este ca acest proces de confectionare am munitiei pentru ghintuite nu este cunoscut deloc la noi iar cele mai multe opinii se formeaza in necunostiinta de cauza!

O seara frumoasa tuturor!!!
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde tehărău pe 17 Ian 2019, 22:30

@toti
Chiar va place sa încercați sa ma convingeți? :)
Eu mi-am spus părerea și argumentele. Și mi-o schimb în funcție de experiente și de exemplele voastre. Dacă îmi puneți întrebări și citate din mine ce credeți ca obțineți?!? :) :)

Vorbim de schimbarea legislației totuși. Asta se face cu motivație nu cu contraziceri, ridiculizari, jigniri, repetarea celor deja spuse.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde tehărău pe 17 Ian 2019, 22:45

Cred ca am scris odată cu un coleg.

Domnilor, procedeul e simplu dacă se respectă pașii normali. Dar dacă se mai pune un pic de "pulbere neagră sa ducă mai departe"? Sau "mai multă pulbere de capsa, că e frig afară" ?
Exemplele astea sunt tot din viata reală ;)

Se pot intampla accidente sau nu?

Hai sa va mai dau un exemplu real și actual. Se duc câțiva în vizita la un prieten. Asta ii cinstește. Și le zice ca și-a luat cai noi, buni tare. Aia vor să-i vadă. Ii duce asta în grajd. Și un tâmpit din așa zișii prieteni aprinde o petarda rămasă de la revelion și o arunca sub cai. E ala în spital și acum, coma, alea alea...
Teoretic, nimic nu poate stopa idioțenia.
Dar am reținerile mele în a crede ca dacă lași libertatea înaintea educației nu se înclină balanța.

Ăsta cu ce e în lume și ce e la noi eu o știu bine încă de cand mulți dintre cei care ma acuza de lipsă de înțelegere nu erau încă născuți. Dacă vreți sa comparați, comparați și câte gunoaie găsiți la ei în spatiile verzi, și dacă citesc un manual de utilizare în limba engleză, și câți armurieri exista la mia de purtători de arme și câți vânători dintre ei nu s-au dus niciodată la armurieri (sau dacă știu sau nu ce-i ăla).
Romanul zice ca nu se pune carul înaintea boilor.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde GeKados pe 17 Ian 2019, 22:53

Daca as sti ca ai putea s-o schimbi (legislatia) as insista, ...suficient de mult!!! :)
Din pacate legislatia e facuta tot de unii, cu anumite interese care fac ce vor pentru ca nu exista opozitie de nici un fel sau daca exista e slaba!
Deschiderea (sau mai bine zis inchiderea ) noastra la tot ceea ce se intampla in acest perimetru al armelor si munitiilor nu ajuta deloc!
Imi pare rau dar asa vad eu lucrurile.
Nu ridicularizez pe nimeni, nu jignesc pe nimeni, nu contrazic pe nimeni si nu repet dupa nimeni...!
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Azmodan pe 18 Ian 2019, 11:07

eu cred ca incarcarea munitiei nu a fost interzisa pentru a proteja vanatorii (si pasionatii de tir) de cartuse prost facute / de accidente in procesul de incarcare. nu la oameni se gandesc astia cand fac legi.
eu zic ca in primul rand e interzisa pentru a limita/opri accesul civililor la pulbere (materiale explozive).


in alta oridine de idei: incarcarea munitiei e mai interesanta daca poti si testa, in fundul gradinii, munca ce tocmai ai facut-o. nu sa trebuiasca sa mergi pana la poligon si sa platesti ca sa vezi ce a iesit...
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde biriuck pe 18 Ian 2019, 12:04

tehărău scrie:De curând @biriuck a pus un link. Pe fondul vecin s-au confiscat 5 arme artizanale. Mai au fost confiscate de curând prin vest și nord. Chiar n-aș vrea ca cei care le dețin sa poată sa încarce și cartușe.

Un argument valid.
Intre armele ilegale confiscate erau si carabine de razboi (chiar si un Mauser). Nu stiu cata munitie mai aveau dar...
Pentru armele artizanale lise probabil s-au aprovizionat de la vanatori sau neamurile acestora dupa ce au murit. In conditiile actuale le-ar fi destul de greu (dar nu imposibil) sa incarce cartuse pentru carabine. Sa zicem ca ar lua proiectile la liber de pe net, ar extrage capse de la cartuse de vanatoare si ar largi tuburile ca sa intre si ca ar folosi pulberea de vanatoare sa umple tuburile. Teoretic se poate. Practic le vine greu si se pot alege cu arme explodate din cauza pulberii necorespunzatoare

Cum legalizezi reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite dar sa impiedici efecte de acest gen?
Eu m-as multumi si cu acordarea acestui drept armurierilor (pentru inceput) si cred ca ar fi impacate si capra si varza.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde cata pe 18 Ian 2019, 12:13

Sper sa nu mă înșel, dar armurierii nu au deja acest drept?
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde bogus pe 18 Ian 2019, 12:20

Ceea ce facem noi aici ma duce cu gandul la trei expresii romanesti, una e cu ursu, pielea si padurea, alta cu frectia si piciorul de lemn si ultima cu drobul de sare.
Chiar nu exista nici cel mai mic proiect sau urma de initiativa sau dorinta oficiala pentru a reliberaliza incarcarea munitiei, asa incat toata aceasta discutie mie se pare o chestie pur filozofica si mai mult o pierdere de vreme.

Imagine

Imagine

Imagine

=)) =))
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde biriuck pe 18 Ian 2019, 12:44

Ce pasionata e lumea de proverbe si vorbe intelepte :lol:

bogus scrie:Ceea ce facem noi aici ma duce cu gandul la trei expresii romanesti, una e cu ursu, pielea si padurea, alta cu frectia si piciorul de lemn si ultima cu drobul de sare.
Chiar nu exista nici cel mai mic proiect sau urma de initiativa sau dorinta oficiala pentru a reliberaliza incarcarea munitiei, asa incat toata aceasta discutie mie se pare o chestie pur filozofica si mai mult o pierdere de vreme.


Si un eventual proiect sau initiativa cum se naste? apare din senin sau este continuarea faptica a unor discutii "filozofice? ;)

P.S. Cam asa au fost si discutiile alea interminabile din jurul legalitatii lui .308 la mistret. Pana la urma a aparut o initiativa, o asociatie reprezentativa a sprijinit legalizarea intr-o anume forma (poate ca nu perfecta dar a facut-o) si, dupa ceva timp, a aparut in Monitorul Oficial si am scapat de o buba. Evident ca n-a fost toata lumea multumita dar asta e deja alta poveste fara sfarsit.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde bogus pe 18 Ian 2019, 12:51

Nici pe departe, se constituie grupuri de initiativa, se face "lobby" pe langa deputatii sau senatorii deschisi la problema vanatorii, se strang semnaturi etc dar filozofand pro si contra pe forum nu este o optiune viabila pentru modificarea legislativa in opinia mea.
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde biriuck pe 18 Ian 2019, 16:08

"se constituie grupuri de initiativa", "se face lobby" .. de catre cine??? :D
Daca ceea ce vorbim pe aici e degeaba, atunci hai sa inchidem toate topicurile si sa lasam doar rubrica de vanzari si pe cea de bancuri ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Ghinda pe 21 Ian 2019, 08:35

Secolul 21 si gandire dinainte de lovitura de stat!

Hai sa interzicem masinile, ca sunt accidente, cred eu sper sa nu ma insel, un pic mai multe decat din incarcatul cartuselor sau de vanatoare.

Pot face un sondaj? Sigur o sa avem cativa care vor spune da.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde tehărău pe 21 Ian 2019, 09:24

Ghinda scrie:Secolul 21 si gandire dinainte de lovitura de stat!

.


Felicitări celor ce pot menține o așa gândire!
Drepturile vânătorilor în acea perioada erau cu mult peste cele de azi. Între timp au venit cei cu gândire nouă și au jonglat cu prosteala pana s-a ajuns la ceea ce avem acum. Rețeta e aceeasi: se propune o prostie de care nu are nimeni nevoie, progresistii pun botu și modificarea vine la pachet cu 2 îngrădiri...
Dar am zis ca nu mă interesează ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Ghinda pe 22 Ian 2019, 07:56

Ai intors ca in giratoriu si ai dreptate.
Dar tot submental este sa gandesti ca daca ramane un tembel fara degete, nu trebuie legalizat ceva.

Deci facem sondajul cu masinile?
Eventual inca unul cu interzicerea cutitelor? Mancam cu mana si taiem carnea cu bomfaierul. Sau si ala este periculos?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde violiv pe 22 Ian 2019, 09:53

Razi tu razi da' scroafa-i moarta-n cotet!
Englezii sint la a doua initiativa legislativa in mileniul acesta, care vizeaza interzicerea completa a cutitelor cu lama mai lunga de 3". Au chiar spot-uri in care tot felul de cheffffiii demonstreaza inutilitatea cutitului clasic de chef si cum poti transa vaca doar cu o lama de 5 cm.

Prima, acum 20 de ani, n-a avut succes. Dar acum, dupa ce a crescut semnificativ numarul injunghiatilor, s-ar putea sa treaca. Mintenas o sa ajungem la lame din piatra sau bambus.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde tehărău pe 22 Ian 2019, 10:16

Ghinda scrie:Ai intors ca in giratoriu si ai dreptate.
Dar tot submental este sa gandesti ca daca ramane un tembel fara degete, nu trebuie legalizat ceva.

Deci facem sondajul cu masinile?
Eventual inca unul cu interzicerea cutitelor? Mancam cu mana si taiem carnea cu bomfaierul. Sau si ala este periculos?


Mugurele, n-am întors-o deloc. Dacă citești topicul, poziția mea e aceeași.
Deci
Avem un sondaj. Unii zic alba, alții zic neagra. Ca așa e sondajul de când e el. Unii zic și de ce zic cum zic, ca asa e forumul, de socializare. Adică să zici ce-oi zice. Eeeee, și acum apare opinia progresista și zice că ești neocomunist dacă nu zici ca ea. Cu toate că de căcat e sa zicem toți la fel, ca sub dictatirile invocate a fi mai apropiate celor care au zis altfel decât cei care au zis într-un anumit fel. Când se zic argumente, argumentele nu-s citite pentru ca nu toată lumea poate înțelege ce zice toată lumea. Și atunci punem eticheta de gogonele pe borcanul cu castraveți și zicem bazaconii ca d'aia e forum de socializare. Dar nu înainte de a zice ca ala care are alta părere a zis ce a zis de prost ce e și da-l în plm de bou care zice invers decât zicerea lu' Zisu.
Apoi am văzut ca am zis ceva și a ieșit doar o cearta în care trebuie sa ne certam pe viață cu ăia boii care au zis ce au zis.

PS. Textul asta e la fel de alambicat ca și ideile venite din topic. Și l-am scris așa pentru a ridiculiza expresia "zic". Am eu vreo câțiva care nu pot sa scoată doua propoziții dacă nu conțin cuvântul "zic". Și experienta dovedește (inclusiv pe topicul asta) ca pe nimeni nu interesează ce zic eu sau tu. Dar în mintea egoistului e ca ce zice el e adevărul absolut și judecata de apoi.

PPS. Nu mă mai acuzați de Întorsura Buzăului. Sunt consecvent. Doar că văd că animalu', cu fiecare ochi independent.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Ghinda pe 22 Ian 2019, 11:23

=)) =)) =)) =)) =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde DAC pe 06 Mar 2019, 12:48

osmos scrie:
osmos scrie:Daca ar fi sa caracterizez topicul in cateva cuvinte, acestea ar fi: “Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia!”


https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Inferență


Forumul este unul de socializare. De la revenirea pe forum, @osmos a folosit un limbaj injurios si a fost avertizat de cateva ori, persistand. Vanatorii ii ureaza succes in competitiile de tir!
Aceasta este ultima lui postare.


Na, ca am vazut si latura asta.

Tovarase Liviu, vad ca vorbiti in numele tuturor vanatorilor, nu am stiut ca ati fost ales purtator de cuvant sau recunoscut de vanatori in aceasta pozitie.

Si ce parere are osmos acum despre "vanatorii" care il saluta?
Chiar el este unul dintre vanatori, crescator de copoi ardelenesc si limier (ne cunostem deja de ceva ani si stiu cam cat de vanator este).....dar poate in cercurile lui nea Lae daca faci si altceva adica "tragi la semn" nu mai esti vanator.


Paine, pace si tara
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde ventura pe 06 Mar 2019, 14:13

Cine-i "tovarășul Liviu"?
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde laurul pe 06 Mar 2019, 14:14

DAC scrie:Na, ca am vazut si latura asta.
Tovarase Liviu, vad ca vorbiti in numele tuturor vanatorilor, nu am stiut ca ati fost ales purtator de cuvant sau recunoscut de vanatori in aceasta pozitie.
Si ce parere are osmos acum despre "vanatorii" care il saluta?
Chiar el este unul dintre vanatori, crescator de copoi ardelenesc si limier (ne cunostem deja de ceva ani si stiu cam cat de vanator este).....dar poate in cercurile lui nea Lae daca faci si altceva adica "tragi la semn" nu mai esti vanator.
[/quote]
@DAC
Teherau este unul din moderatorii acestui forum si are grija ca regulile sa fie aplicate.
Ai o problema cu asta?! Sau doar bagi batul prin gard?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde tehărău pe 06 Mar 2019, 18:37

Tovarășul sunt eu.

Dar care e treaba cu atacul ăsta nu o prind?!?
Regulile sunt clare și noi, moderatorii, cu prețul disputelor dintre noi, cautam sa timem forumul asta într-o anumita linie și un anumit nivel.
Bineînțeles ca asta nu e pe placul tuturor. Sunt însă și alte platforme de socializare și acolo poate ca sunt alte reguli.

Ovidiu, nu prea înțeleg cu cine și de ce te cerți?
Cu mine?!?
1. În numele vanatorilor am vorbit public de câteva ori. Ca nu s-au regăsit toți în ceea ce am exprimat, sunt de acord.
2. În pozițiile alea publice la care ma refer nu am găsit niciodată o contra părere pertinentă care sa ma pună pe gânduri sau care sa ma facă să roșesc.
3. Am avut și girul vanatorilor cumva, având pentru o perioadă ceva funcție într-o comisie a AGVPS. Funcție la care am renunțat din motive personale. Funcție pe care mi-am asumat-o, prin care am cautat sa îmbunătățesc atât imaginea cât și organizarea vanatorilor, atât cât mi-a stat la îndemână.
4. Mă bucur că ai prieteni și că le iei apărarea.
5. Persoana care scrie sub pseudonimul la care te referi nu mă interesează în mod special. Am reacționat la postările respective care nu corespund cu regulile forumului.

Acum pentru toată lumea

Mai schimbați frate placa ca ne-am plictisit!
AGVPS are Președinte Executiv care chiar se implica, are purtător de cuvânt, are Consiliu în ale cărui ședințe (am avut onoarea sa fiu invitat la câteva) participă oameni care au făcut ceva în viata asta, care reprezinta atât interesele organizațiilor dar și cele ale vanatorilor și, în aceste ședințe chiar sunt păreri total opuse și sar scântei. Dar scântei de idei, de oameni civilizați, de oameni care știu carte.
Ăsta cu forum cumpărat, cu ținut partea copilului cu parul bălai, cu ascunsul după corcoduș nu a funcționat de la început, e paguboasa și cred ca e cazul sa o consideram desuetă.

PS. Ieri, în Narcos - Mexico
Citat din memorie (scurta) :
Șeful rezolvă problemele, nu doar le prezintă... ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde DAC pe 06 Mar 2019, 19:46

@DAC
Teherau este unul din moderatorii acestui forum si are grija ca regulile sa fie aplicate.
Ai o problema cu asta?! Sau doar bagi batul prin gard?!

Ambele.
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde DAC pe 06 Mar 2019, 20:10

tehărău scrie:Tovarășul sunt eu.

Dar care e treaba cu atacul ăsta nu o prind?!?
Regulile sunt clare și noi, moderatorii, cu prețul disputelor dintre noi, cautam sa timem forumul asta într-o anumita linie și un anumit nivel.
Bineînțeles ca asta nu e pe placul tuturor. Sunt însă și alte platforme de socializare și acolo poate ca sunt alte reguli.

Ovidiu, nu prea înțeleg cu cine și de ce te cerți?
Cu mine?!?
1. În numele vanatorilor am vorbit public de câteva ori. Ca nu s-au regăsit toți în ceea ce am exprimat, sunt de acord.
2. În pozițiile alea publice la care ma refer nu am găsit niciodată o contra părere pertinentă care sa ma pună pe gânduri sau care sa ma facă să roșesc.
3. Am avut și girul vanatorilor cumva, având pentru o perioadă ceva funcție într-o comisie a AGVPS. Funcție la care am renunțat din motive personale. Funcție pe care mi-am asumat-o, prin care am cautat sa îmbunătățesc atât imaginea cât și organizarea vanatorilor, atât cât mi-a stat la îndemână.
4. Mă bucur că ai prieteni și că le iei apărarea.
5. Persoana care scrie sub pseudonimul la care te referi nu mă interesează în mod special. Am reacționat la postările respective care nu corespund cu regulile forumului.

Acum pentru toată lumea

Mai schimbați frate placa ca ne-am plictisit!
AGVPS are Președinte Executiv care chiar se implica, are purtător de cuvânt, are Consiliu în ale cărui ședințe (am avut onoarea sa fiu invitat la câteva) participă oameni care au făcut ceva în viata asta, care reprezinta atât interesele organizațiilor dar și cele ale vanatorilor și, în aceste ședințe chiar sunt păreri total opuse și sar scântei. Dar scântei de idei, de oameni civilizați, de oameni care știu carte.
Ăsta cu forum cumpărat, cu ținut partea copilului cu parul bălai, cu ascunsul după corcoduș nu a funcționat de la început, e paguboasa și cred ca e cazul sa o consideram desuetă.

PS. Ieri, în Narcos - Mexico
Citat din memorie (scurta) :
Șeful rezolvă problemele, nu doar le prezintă... ;)


Nu ai cum sa ma intelegi,chiar cred cu tarie ca este imposibil.
Asa cum eu nu voi intelege niciodata multe alte lucruri precum cenzura si pumnu in gura sau pe cei care isi dau cu parerea pe teme despre care nu au avut bunul simt sa se documenteze macar pe termenii generali.

Am spus eu ceva de o anumita adunare ? Cred ca nu ....aa identificam omu cu orgabizatia(doar un anumit om) :-j asta este altceva dar nu asta era intentia mea.

Nu fac parte din acea organizatie,nu ma reprezinta, ce face si cum face nu este treaba mea,dar cum ca si tine se crede "reprezentantul vanatorilor" si se vede obligata sa ia masuri chiar impotriva vanatorilor ...atunci ma mai supar si eu dar imi trece repede si sti de ce ? Pentru ca stiu ca doar 2 m de pamant pe pieptul acestei generatii le va schimba modul si felul de a gandi si de a vedea lucrurile,mai dureaza vreo 20 de ani poate si mai mult pana se va vedea schimbarea.

Chiar sunt surprins ca ti-ai ocupat timpu cu un raspuns atat de amplu,inseamna ca am bagat bine batu prin gard :ymdevil:

Cum se spunea pe timpuri pe forumul asta,scuze de off topic.
@DAC
Ai un warn pentru off topic.
Daca vei continua sa poluezi topicurile colegilor, voi lua masuri.
Am rugamintea sa iti postezi reprosurile vizavii de anumite asociatii la topicurile dedicate.
De asemenea , daca ai de platit polite sau de a-ti apara prietenii, atata timp cat folosesti un limbaj decent si fara apelative de gen "tovarase" esti liber sa deschizi topicuri daca nu gasesti unele potrivite acestui scop.
Multumesc de intelegere.
Admin
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Croco pe 06 Mar 2019, 21:52

TOVÁRĂȘ, -Ă, tovarăși, -e, s. m. și f. 1. Persoană considerată în raport cu alta de care este legată prin activitate, prin viața dusă în comun sau prin militarea pentru aceeași cauză.

Nu stiu daca un novice ca mine poate sa intervina aici sau daca se cuvine aceasta! V-am citit postarile, ale fiecaruia dintre voi, putand sa zic ca ati format acest forum. Va respect! Cunostintele tehnice ale lui @dac m-au frapat; si acum incerc sa descifrez unele expuneri. Echilibrul de care @teharau a dat dovada de multe ori, obiectivitatea si capacitatile reconciliante il fac indispensabil pentru comunitatea vanatorilor din Romania!
Domnilor, polemica este constructiva! Momentele de ratacire trebuie uitate!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde laurul pe 06 Mar 2019, 22:57

Chiar ca nu se cuvine.... Mai ales ca nu știi toate datele problemei
Tovarăș a fost clar folosit în sens peiorativ.
Dar tac... Ca-s off topic.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde tehărău pe 07 Mar 2019, 01:32

Croco scrie:TOVÁRĂȘ, -Ă, tovarăși, -e, s. m. și f. 1. Persoană considerată în raport cu alta de care este legată prin activitate, prin viața dusă în comun sau prin militarea pentru aceeași cauză.

Nu stiu daca un novice ca mine poate sa intervina aici sau daca se cuvine aceasta! V-am citit postarile, ale fiecaruia dintre voi, putand sa zic ca ati format acest forum. Va respect! Cunostintele tehnice ale lui @dac m-au frapat; si acum incerc sa descifrez unele expuneri. Echilibrul de care @teharau a dat dovada de multe ori, obiectivitatea si capacitatile reconciliante il fac indispensabil pentru comunitatea vanatorilor din Romania!
Domnilor, polemica este constructiva! Momentele de ratacire trebuie uitate!


Nu sunt momente de rătăcire. E veșnică polemică. Coroborata cu "lasă că știm noi cine ești" și "cine nu-i cu mine e împotriva mea!".
@DAC și @osmos se cunosc și au pasiuni comune. Dacă se și vad din când în când, e normal să își însușească părerile în a ii percepe pe alții. Ni se întâmplă tuturor. Și cum l-am pomenit pe @DAC ca fiind oarecum diferit de @osmos, normal ca a considerat ca trebuie sa își arate... poziționarea, că să zic cumva fără ca deranjez. Numai ca face asta și acuza pe alții ca o fac de fapt :).
Domnilor, trimiterea la comunism arata ca de fapt nu prea știți care a fost starea vavatorilor și a vânătorii în acea vreme. Asta-i una. Apoi ca nu va dați seama că încă e bine. Vin rânduri rânduri de postări în care se arată părți din avantajele legislației din alte părți. Aproape niciodată nu se expun și ingradirile. Și mai e ceva cu care nu sunt de acord și care ma face sa privesc oarecum detașat orice formă de atac la adresa mea sau a altora. Tiparul este cam același: ce prost sunt eu (ținta comunista, vândută etc) în comparație cu ei (stiutorii, imaculatii etc) și ce s-ar fi întâmplat dacă nu era așa. De fapt nu s-ar fi întâmplat nimic diferit. Pentru că dacă chiar exista și un alt punct de sprijin chiar se folosea și se mi au lucrurile (dați-mi un punct de sprijin și va ridic planeta). Adică, dacă avea cine, la vinerița, la Nădlac, la unde vreți voi, de adunau băieții la un grătar și făceau ceva concret. O initiativa legislativa, o brânză, o ceapă. Și poate încărcau muniție acasă, legal. (Au făcut ei ceva dar se pare ca doar au ajutat pe alții și au rămas cu buza umflată).
Domnilor, treceți la muncă dacă doriți schimbări. Doar criticând și subliniind probleme nu schimbați nimic!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Sly_Fox pe 07 Mar 2019, 10:32

WARN pentru postare off topic
Am rugamintea sa incetati.
Aveti topicuri dedicate sau daca nu ,faceti unul.

Mare mizerie! Doi metri de pămând pe pieptul unei generații doar pentru faptul că are un anumit mod de gândire. Josnică făptură trebuie să fie cea care îngroapă din cuvinte o generație!
Eu dacă ar fi să aleg, aș alege vânătoarea așa cum era pe timpul de dinainte, atunci când armele se țineau în cui după ușă, dar niciodată nu existau incidente, când vânătorul își putea face singur cartușele, când întâlnirile dintre vânători reprezentau o mare bucurie și nu priviri aruncate cu ură sau dispreț pentru a vedea care are armă mai bengoasă, jachetă mai de firmă sau bocanci mai scumpi, când puteai ieși la vânătoare după ce dădeai un singur telefon de la poștă pentru a anunța secretarul asociației, deoarece nu se putea ajunge la sediu din cauza nămeților, când vânătorul pleca pe jos în luncă, împușca câteva rațe și se întorcea acasă, nu trăgea în tot ce mișca de pe geamul unui Jeep doar din dorința de a omorâ cât mai mult.
Eu nu știu cărei generații fac parte, sunt un milenar, dar mare parte a vieții am trăit-o în capitalism. De fapt nu contează dacă sunt încadrat în generația de dinainte sau cea mai actuală, contează doar faptul că omul este om și jigodia este jigodie, indiferent în ce vremuri a trăit.
PS: Colegul @Croco, definiții din DEX știm și noi să căutăm, însă în context profunzimea noțiunii este alta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde radubichis pe 07 Mar 2019, 10:59

Topic tipic romanesc . In loc de abordare constructiva a subiectului se ajunge la balacareala
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde Ghinda pe 11 Mar 2019, 08:35

De ce nu ai banat direct pe Dac?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Reincarcarea munitiei pentru arme cu tevi ghintuite

Mesajde bowmadness pe 12 Mar 2019, 22:42

violiv scrie:P.S. ce-i aia "pulbere mai volatila"?

Basina? :whistle:
ALICE! Who the f... is Alice?
Avatar utilizator
bowmadness
Membru important
 
Mesaje: 275
Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
Locaţie: Romania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate