Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 06:53

MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD30-06-goana si pinda

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD30-06-goana si pinda

Mesajde BOGDAN M pe 17 Feb 2019, 17:28

Buna,
Sunt incepator si vreau sa imi cumpar o carabina si mam gandint la aceste doau modele MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD
Ma puteti indruma sa iau o decizie cat mai buna?
Va multumesc
BOGDAN M
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 17 Iul 2014, 09:24

Re: MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD30-06-goana si pinda

Mesajde NightSirc pe 17 Feb 2019, 17:40

BOGDAN M scrie:Buna,
Sunt incepator si vreau sa imi cumpar o carabina si mam gandint la aceste doau modele MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD
Ma puteti indruma sa iau o decizie cat mai buna?
Va multumesc

Salutare,

Din pacate nu cred ca ai pus intrebarea corect...tu ne ceri sa alegem intre bolt si semi, corect?

PS: de curand am ajutat pe cineva sa-si ia semi si e super incantat, dar omul stia sigur ca vrea semi...nu pendula.
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD30-06-goana si pinda

Mesajde mexx20_ro pe 18 Feb 2019, 10:22

Tinand cont de cele expuse, eu iti recomand Mauser M18 iar diferenta de banuti care iti ramane (comparativ cu Argo) o investesti in optica de calitate si munitie. Spor la treaba. ;) B-)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD30-06-goana si pinda

Mesajde vanatorul007 pe 18 Feb 2019, 13:56

Roessler Titan 6 sau 16....ai si posibilitate de 2 in 1...
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD30-06-goana si pinda

Mesajde mihai_tud pe 18 Feb 2019, 14:01

Dat fiind faptul ca armele semiautomate au fost imbunatatite in asa fel incat precizia si fiabilitatea lor este foarte apropiata de cele bolt-action nu vad de ce ai avea bolt-action la goana.De ce sa iei arma de la ochi ca sa reincarci cand poti avea vanatul aproape tot timpul in luneta/red dot si sa poti efectua un al doilea foc precis intr-un timp mai scurt?
Parerea mea este ca pentru noi cei care suntem vanatori obisnuiti (nu ca cei din filmuletele de tip Wild Boar Fever care folosesc aproape in totalitate Blaser) o semi ne aduce mult mai mult avantaj in incercarea de a pune pe tablou vanatul.
Desigur ca vor fi pareri pro si contra dar eu am avut bolt-action si acum folosesc semi si nu m-as mai intoarce niciodata la prima.
Acum ca e Argo,Bar,etc tine de tine sa alegi ca daca asculti forumistii fiecare va zice ca a lui e cea mai buna si pentru tine si nu te mai decizi niciodata!
Oricum ar fi armele au evoluat mult dpdv calitativ si nu putem scoate noi din ele atat de mult incat sa fie vizibile diferentele dintre ele ca si performante.
Un ultim sfat daca esti incepator tine cont ca sunt diferente mari intre trasul cu lisa si cel cu carabina asa ca trebuie sa practici intens...
Bafta in alegere!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD30-06-goana si pinda

Mesajde Adrian_Dumitru pe 18 Feb 2019, 15:52

BOGDAN M scrie:Buna,
Sunt incepator si vreau sa imi cumpar o carabina si mam gandint la aceste doau modele MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD
Ma puteti indruma sa iau o decizie cat mai buna?
Va multumesc


Dacă vrei pânda ia Mauser-ul.
Dacă vrei goană ia Benelli-ul in 9,3x62
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD30-06-goana si pinda

Mesajde kama3 pe 19 Feb 2019, 11:07

La o diferenta mica de pret eu as alege semi.
Semi are avantaje la goana si nu are niciun dezavantaj la panda.
De asemenea iti recomans ca arma pe care o vei alege sa aiba si sisteme de ochire mecanice. Nu zice ca nu le vei folosi niciodata ca nu se stie.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD30-06-goana si pinda

Mesajde mihai_tud pe 20 Feb 2019, 09:39

Daca vrei sa pastrezi si dispozitivele de ochire mecanice trebuie sa tii cont ca ai doua optiuni:
1-iti montezi suporti care permit ochirea pe mecanice pe sub luneta/red dot.Dezavantajul este ca iti va ridica foarte mult luneta si va fi incomod la ochirea prin ea.
2-iti montezi prinderi rapide ca sa poti da jos luneta si sa ochesti pe mecanice (nu stiu daca toate prinderile rapide iti dau posibilitatea sa ochesti pe mecanice).
Eu nu as tine mortis la chestia asta cu ochirea pe mecanice,o luneta buna+suporti trainici nu au de ce sa te tradeze ca sa fii nevoit sa tragi pe mecanice.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD30-06-goana si pinda

Mesajde mexx20_ro pe 20 Feb 2019, 10:28

Eu cred ca il zapacim de cap pe om.
Eu am inteles asa:

1. omul e incepator si oscileaza intre o semi si o carabina bolt action (ambele au un excelent raport pret/performante pt segmentul din care fac parte, deci omul a citit oleaca inainte de a le alege cele 2 modele)

2. ca orice incepator, este tentat de semi (Benelli Argo)...oficial are doar 2 gloante in incarcator + 1 pe teava, practic 5 sau 10 in incarcator si 1 pe teava = avantaj psihologic pt orice incepator (din 6 sau 11 boabe, tot pusc eu mistretul)

3. carabina bolt action - (Mauser M18) probabil ii face cu ochiul datorita pretului.

Acum, intrebarea mea este, ce buget are pt suporti si optica si la ce merge mai mult? La goana sau la panda si dibuit?

Respecte domnilor! ;)
www.dronaoradea.ro
Avatar utilizator
mexx20_ro
Veteran
 
Mesaje: 311
Membru din: 23 Feb 2010, 19:46
Locaţie: Oradea / Stei

Re: MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD30-06-goana si pinda

Mesajde bogus pe 20 Feb 2019, 12:04

mihai_tud scrie:1-iti montezi suporti care permit ochirea pe mecanice pe sub luneta/red dot.

Care ar fi suportul care sa-ti permita sa ochesti pe mecanice pe sub red dot si mai ales care ar fi scopul acestei ochiri pe catare pe sub red dot?
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD30-06-goana si pinda

Mesajde mihai_tud pe 21 Feb 2019, 13:50

bogus scrie:
mihai_tud scrie:1-iti montezi suporti care permit ochirea pe mecanice pe sub luneta/red dot.

Care ar fi suportul care sa-ti permita sa ochesti pe mecanice pe sub red dot si mai ales care ar fi scopul acestei ochiri pe catare pe sub red dot?

Exista suporti inalti care au o gaura rotunda prin care poti vedea cuiul catarii si inaltatorul.Am avut si eu unul din asta pe un CZ bolt-action (asa am cumparat arma) si era foarte incomod atat la ochirea prin luneta cat si pe dedesubt.
In ceea ce priveste utilitatea lui eu o consider nula ,eu doar i-am explicat initiatorului topicului despre aceasta posibilitate,nicidecum nu i-am sugerat ca ar fi o solutie de urmat.
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD30-06-goana si pinda

Mesajde bogus pe 21 Feb 2019, 21:39

mihai_tud scrie:
bogus scrie:
mihai_tud scrie:1-iti montezi suporti care permit ochirea pe mecanice pe sub luneta/red dot.

Care ar fi suportul care sa-ti permita sa ochesti pe mecanice pe sub red dot si mai ales care ar fi scopul acestei ochiri pe catare pe sub red dot?

Exista suporti inalti care au o gaura rotunda prin care poti vedea cuiul catarii si inaltatorul.Am avut si eu unul din asta pe un CZ bolt-action (asa am cumparat arma) si era foarte incomod atat la ochirea prin luneta cat si pe dedesubt.
In ceea ce priveste utilitatea lui eu o consider nula ,eu doar i-am explicat initiatorului topicului despre aceasta posibilitate,nicidecum nu i-am sugerat ca ar fi o solutie de urmat.

Nu m-ai intales, intrebam de reddot, adica cum ai putea monta un Docter sau ceva asemanator pe suporti pe sub care sa vezi, sa nu mai vorbim de faptul ca utilitatea ar fi mai mult decat nula daca se poate spune asa, la lunete se mai practica iar utilitatea este discutabila
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD30-06-goana si pinda

Mesajde kama3 pe 22 Feb 2019, 06:18

Nu au niciun rost suportii cocotati pe sub cara sa poata fi folosita catarea.
Dpmdv nu ar trebui amestecate sistemele.
Vrei red dot pui red dot, vrei luneta pui luneta.
Dar daca vreodata vrei sa folosesti catarea, s-o ai acolo. Vreodata fara sa insemne in mijlocul goanei sau dupa o ora de panda :mrgreen:
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: MAUSER M18 sau BENELLI ARGO E WOOD30-06-goana si pinda

Mesajde mihai_tud pe 26 Feb 2019, 14:17

Nu m-ai intales, intrebam de reddot, adica cum ai putea monta un Docter sau ceva asemanator pe suporti pe sub care sa vezi, sa nu mai vorbim de faptul ca utilitatea ar fi mai mult decat nula daca se poate spune asa, la lunete se mai practica iar utilitatea este discutabila[/quote]
Exista si red-dot de forma cilindrica asemanatori lunetelor care se monteaza folosind inele de prindere.Am vazut asa ceva la un coleg de breasla,sigur era o chinezarie ieftina si inutila.Nu ma refeream la red-dot-uri de calitate si am mentionat ca nu este o solutie montarea de prinderi inalte.
Haideti sa nu devenim off topic.....
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05


Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate