Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:26

Viza permis de arma !!!

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde the_mav pe 11 Mar 2019, 14:23

cred ca ar trebui sa te notifice inainte sa expire, corect?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde AXP pe 11 Mar 2019, 14:39

the_mav scrie:cred ca ar trebui sa te notifice inainte sa expire, corect?

Te notifica cu 6 luni inainte.
Ideea este ca poti depune actele pentru prelungire, si inainte de notificare, daca doresti acest lucru, oricand in perioada de valabilitate a permisului.
Spre exemplu, daca preconizezi ca urmeaza sa fii plecat o perioada mai lunga din tara, perioada in care va urma sa iti expire permisul, ..., poti sa depui actele si sa prelungesti permisul, cu data depunerii actelor.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde AXP pe 11 Mar 2019, 14:39

the_mav scrie:cred ca ar trebui sa te notifice inainte sa expire, corect?

Te notifica cu 6 luni inainte.
Ideea este ca poti depune actele pentru prelungire, si inainte de notificare, daca doresti acest lucru, oricand in perioada de valabilitate a permisului.
Spre exemplu, daca preconizezi ca urmeaza sa fii plecat o perioada mai lunga din tara, perioada in care va urma sa iti expire permisul, ..., poti sa depui actele si sa prelungesti permisul, cu data depunerii actelor.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde UlissePro pe 11 Mar 2019, 14:39

Cred ca este corect. Săptămâna trecută am depus actele pt viza și am fost întrebat dacă am primit notificarea la domiciliu. Dacă a fost trimisa notificarea, atunci este încă pe drum pt ca la mine nu a ajuns.
PS: la viza se merge cu toate armele din inventar pentru verificarea seriilor.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde alinboboc pe 11 Mar 2019, 14:40

Politia, are obligativitatea notificarii care se face cu 6 luni înainte de expirarea valabilităţii permisului de armă, dar nu mai târziu de 30 de zile înainte de împlinirea termenului, organul de poliţie competent notifică deţinătorii armelor înscrise în permisele de tip A şi tip B cu privire la data de expirare a documentului.
Notificarea titularilor permiselor de armă se poate efectua prin una dintre următoarele modalităţi:
a)scrisoare cu confirmare de primire;
b)scrisoare recomandată;
c)poştă electronică;
d)telefonic, încheindu-se în acest sens un proces-verbal;
e)în cadrul activităţilor specifice de verificare a deţinătorilor de arme, încheindu-se în acest sens un proces-verbal.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde aghiuta pe 11 Mar 2019, 19:15

drflorea scrie:Asa cum inteleg eu din varianta actuala a legii si normelor:
-Permisul de vanatoare iti da dreptul doar de a "detine" armele in permis A, asa cum au fost trecute .22lr (Geco-urile) pt cine le mai are.
-Carnetul de membru intr-o asociatie (mai nou si gestioanara) iti da dreptul de port si foflosire (permis tip B).

Legi facute cu curu' si in interesul unora.
Ar trebui schimbat si numele permisului de vanator in permis de detinere si nu ar mai trebui sa dai examen pentru el. Si,pe cale de consecinta,carnetul de membru CAP sa fie asimilat cu permisul tip B.
La ce-ti mai folosesc ambele permise daca doar unul iti da dreptul la vanatoare?
Bine ca m-am detasat de tampeniile astea.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde alinboboc pe 13 Iun 2019, 19:05

alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde tehărău pe 13 Iun 2019, 19:55

alinboboc scrie:De citit si luat aminte!

http://www.euroavocatura.ro/jurispruden ... rpdWJ1vpoI


:mrgreen:
Multumim @alinboboc!

Dar acum, serios: crezi ca stalumea sa citeasca si poate tot vanatorul sa inteleaga incalceala aia? Pe mine m-ai prins intr-o pauza si chiar mi-a facut placere sa citesc ceea ce nu citisem niciodata. E test de atentie o hotarare din aceasta. Te rugam sa ne faci si noua rezumate cand mai ne ajuti cu legi, modificari, hotarari.
Multumim!

Ce am ainteles eu: degeaba s-a modificat 407 si trebuie sa te notifice politia ca si daca n-o face, dupa 10 zile de la data expirarii permisului de arma, ramai fara pusti.


"In cazul faptei prevazute de art. 342 alin. (6) din Codul penal, cu privire la care s-a dispus o solutie de clasare intemeiata pe dispozitiileart. 16 alin. (1) lit. b) teza a II-a din Codul de procedura penala, arma si munitia intra sub incidenta confiscarii speciale, in temeiul art. 112 alin. (1) lit. f) din Codul penal, in procedura reglementata de art. 5491 din Codul de procedura penala, in ipoteza in care faptuitorul nu a depus arma si munitia la un armurier autorizat in termen de 10 zile de la expirarea perioadei de valabilitate a permisului de arma."

PS. Am discutat cu niste colegi de la Iasi. Acestia spuneau ca un vanator a impuscat un caine fix ca in 407, fara nici o abatere. Surpriza a fost ca judecatorul l-a judecat dupa legea animalelor. Asa a fost povestea pe care am auzit-o la un pahar de vorba. Poate are cineva detalii concrete ca vad ca devenim discriminati!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 14 Iun 2019, 13:43

Cunosc și eu un vânător care a făcut același lucru, un câine împușcat, o reclamație de la un presupus stăpân și judecat pe legea protecției animalelor. Închisoare cu suspendare și un noroc chior cu o amnistie sau așa ceva, caz petrecut în urmă cu ceva ani. Omul și-a recuperat drepturile și arma ulterior, dar de lehamite a renunțat până la urmă la vânătoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde alex_ionut_popa pe 30 Oct 2019, 22:14

Sa impartasesc si eu 'experienta' primei reinnoiri de permis, combinata cu o schimbare de adresa.
Intrucat imi expira permisul in noiembrie si pt ca m-am mutat la casa noua, in august m-am dus frumos cu actele pt reinnoire si cu o cerere pentru schimbare de domiciliu.
Am lasat si niste poze, ca m-am gandit ca mi-l schimba cu totul.
Cand m-am dus sa-l ridic, mi s-a zis ca s-a procesat reinnoirea, dar nu schimbarea de adresa, pt ca nu mai e loc pe permis (avea doar 2 rubrici cu adresa noua, ambele completate cu adrese anterioare).
Mi s-a spus sa platesc o taxa de 40 de lei la trezorerie si sa vin cu 2 poze ca sa mi se elibereze un permis nou.
Noul permis are mai multe pagini pt adrese noi.
Poate-ajuta pe cineva informatiile :)
Avatar utilizator
alex_ionut_popa
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 06 Mai 2014, 10:31
Locaţie: Bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde yoghi pe 31 Oct 2019, 02:24

Asta cu noul domiciliu doar creeazadrumuri in plus dar faza cu notificarea propietarului de catre politie e ..apa de ploaie.
Anul asta am avut patru clienti cu permis anulat si fara notificare primita.
Au mai fost cativa _pistolari ,care nu aveau toate tragerile anuale ,
unul din PH si unul din ILfov care aveau permisele depuse la politie din alte motive dar au expirat intre timp .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 31 Oct 2019, 13:17

Ciudată faza cu notificarea! Nu este cu recomandare și semnătură la primire? Că parcă pe mine m-a pus poștărița să semnez de primire la primirea notificării. Așa se duce vânătorul și spune: nu am primit notificarea, iar poliția spune că a trimis, dovada fiind semnătura. Așa anularea fără dovada trimiterii notificării poate fi atacată destul de ușor. Pe la noi prin Ialomița nu am auzit vânător care să nu fi primit notificări și încă din timp, unele cu 5-6 luni înainte de expirarea valabilității permiselor de port-armă.
PS: Am primit până și formular de fișă medicală atașată de notificare. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde alinboboc pe 31 Oct 2019, 17:25

Da teoretic notificarea trimisa este recomandata și cu semnătură la primire. Nu te gaseste acasa, sta la posta tspe zile, este trimisa inapoi si la revedere. Cunosc caz concret in care nu s-a primit notificarea si s-a anulat permisul de arma. Contesti, este dreptul tau, dar tot cu permisul anulat esti. Nu te-ai prezentat in termen, pa si un praz verde. Ca nu te-a notificat militia, asta-i alta poveste, te indrepti impotriva lui pt neglijenta, abuz samd. Netrimiterea sau neprimirea notificarii, nu te scuteste pe tine sa-ti indeplinesti obligatiile legale.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde yoghi pe 31 Oct 2019, 18:05

La "netrimiterea notificarii" de catre politie ,NU exista sanctiune....asa ca..!
Datul in judecata oricum dureaza doi ani ,care se suprapun cu cei ceruti de politie...vorba lui Toma Caragiu..."asa i in tenis""
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 31 Oct 2019, 19:13

Dacă așa merge treaba înseamnă că tot atenția la actele personale este baza.
Cred că trebuie pusă lozinca de țară: "Singurul care are grijă de tine ești tu!".
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde zforis pe 05 Dec 2019, 16:22

Azi am fost la Biroul De Arme, am depus cererea si documentatia necesara pentru prelungirea permiselor de arma (A, B, European). Persisele au fost retinute in vederea prelungirii valabilitatii, pe baza unui proces-verbal, unde sunt trecute informatii despre permise: tipul, seria, nr, si data de expirare (22.12.2019).
Teoretic eu am permise valabile pana in 21.12.2019 (inclusiv), prin urmare as avea voie sa ma duc la vanatoare.

Pe de alta parte in lege scrie clar, ca trebuie sa am la mine: Permisul de port arma, Permisul de vanatoare si asigurarea obligatorie.

Ce parere aveti? Pot participa legal la vanatoare pana in 21.12.2019 (inclusiv)?

Verbal, termenul de solutionare este 30 de zile, dar ma vor verifica la domiciliu ca la prima arma, prin urmare depind de sectorist...

Ce se va intampla incepand cu 22.12.2019 daca nu primesc permisul vizat?

Nu am citit niciunde in lege/norme, ca reinnoirea permisului necesita verificari la domiciliu. Nu am citit niciunde ca se va retine permisul. Nu este cumva un abuz? Ma simt ca sunt limitat la drepturile mele. Sincer mi-e frica sa ma duc la vanatoare fara permis de port arma, chiar daca o am si este valabila, dar este la politie.

La voi cum este procesul de reinnoire a permiselor?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Sly_Fox pe 05 Dec 2019, 18:08

La mine a fost cam așa cum spui că este la tine. Depus actele și au spus că vor și permisul. Deși le-am spus că trebuie să-mi înapoieze actul de identitate și permisul, răspunsul a fost că seful serviciului nu poate sta după fiecare în parte, care cum vine pentru această procedură. Am așteptat mai bine de o lună până a venit sectoristul să verifice dulapul și să vadă care este treaba prin zonă, cum este cu vecinii, ce relații am cu aceștia etc. Cum eu nu prea am niciun fel de relație cu vecinii, nici bune și nici rele, de niciun fel, a mai întrebat prin stânga și prin dreapta ca pe timpul Tovarășului, a văzut că vecinii nu puteau spune mai nimic, singurele interacții fiind două "saluturi" într-un an, așa că a întocmit raportul în care a trecut că totul este în regulă. A mai durat încă o lună până a ajuns raportul la Arme. Perioada legală de 30 de zile în vederea soluționării cererii este doar așa de formă, cel puțin pe aici, în alte părți posibil să se miște mai repede treburile.
În acest timp am avut permisul la poliție și nu am mers la vânătoare, oricum era sezon doar la căprior în perioada aceea. Fără permis nu se poate ieși la vânătoare, știam asta și mi-au confirmat și ei, au spus că fac ce pot să se rezolve mi repede. Numai repede nu a fost!
Tot ce ai de făcut este să aștepți controlul acasă, apoi vei aștepta ca raportul sectoristului să ajungă la SAESP, apoi te vor anunța dacă cererea a fost aprobată sau nu. Până atunci nu poți merge la vânătoare nici dacă permisele sunt valabile până pe 21 și nici nu te sfătuiesc să o faci.
Legal trebuia ca după confruntarea copiilor cu originalele să-ți dea actul de identitate și permisele. Văd că nu prea se întâmplă așa! Abuz? Nu știu ce să zic, până la urmă dacă vânătorul este mai bățos și îi pune legea în față polițistului de la AESP nu cred că va mai reține permisul. Dacă nu, asta este, a fost cu acordul vânătorului, l-a lăsat de bunăvoie, nu mai este abuz.
Ce se va întâmpla după 22? Păi nimic, aștepți să te anunțe, oricum se ia în considerare data depunerii cererii, astfel la primirea permisului prelungit se va trece data la care a fost înregistrată cererea, dată de la care permisul se prelungește cu încă cinci ani.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde zforis pe 05 Dec 2019, 21:21

Va multumesc pentru raspuns si rabdare @sly_fox.

Am studiat (inca odata) legislatia in vigoare si am ajuns la concluzia ca Politia Romana incalca legea, mai precis normele metodologice a legii 295/2004, norme publicate in data de 18.01.2018.

Imagine

In loc sa imi restituie documentele pe loc, permisele au fost retinute pe baza unui proces-verbal (in vederea prelungirii)
Imagine

Asa, cum am zis in postul precedent, m-am prezentat la Biroul de arme in vederea prelungirii permiselor de port, detinere si pasaportul european de arme. Am primit si solicitare (notificare). M-am dus cu toate actele cerute in termenul prevazut de lege. Eu am respectat legislatia in vigoare. Politia Romana nu a respectat! Avem o problema serioasa. Cat mai stam, cat timp mai tacem si nu facem nimic? Nu este normal sa ma duc la o institutie publica ca sa rezolv o problema, dar inainte va trebui sa studiez Monitorul Oficial, pentru ca va exista sansa, ca se va face un abuz?

Gresesc undeva?

Romania, anul 2019.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde zforis pe 05 Dec 2019, 21:47

In legea 407 si modificarile ulterioare, 149/2015 zice asa:
Art. 27. - Vânătoarea se exercită numai de
către vânători, dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) posedă permis de vânătoare eliberat
în România, în cazul membrilor organizațiilor vânătorești din țară, sau permis ori licență valabilă în țara
lor, în cazul vânătorilor cetățeni străini;
b) posedă autorizație individuală de vânătoare, eliberată pe
numele său de gestionar, sau este înscris nominal de organizator în autorizațiile colective de vânătoare;
c) posedă permis de armă pentru folosirea armelor de vânătoare în România, în Europa sau în țara de
origine, după caz, dacă practică vânătoarea cu armă;
d) posedă talon de asigurare pentru accidente și
răspundere civilă, în legătură cu activitatea sa de vânător.

Eu posed permis de arma?
https://dexonline.net/definitie-poseda
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde alinboboc pe 05 Dec 2019, 22:18

Cand te gandesti ca sunt situatii in care "mori" cu legea-n mana si dreptatea de partea ta, tot iti vine sa te duci si sa te tot duci. Termenul legal este de 30 zile si se poate prelungi pt verificari suplimentare cu inca 15 zile. Toti cei de la militie merg pe premisa ca sunt cei mai cei pe pamant si ti-o baga pe aia ca sunt verificari suplimentare. Exista o institutie a statului roman, care iti certifica cine si cand ti-a folosit datele de identitate. Daca le spui celor de la militie acest lucru, verificarile suplimentare dispar cat ai zice peste. Merg pe, premisa ca nu toti dintre concetatenii nostrii nu cunosc legea si merg inainte. Am vazut ca unii chiar au tupeul de a spune:domle, scrie in norme si romanul tace. Nu, sa scrie in lege care se publica in MOf si nu in norme. Norma, nu poate adauga sau modifica o lege. Teoretic valabilitatea permisului de arma este atat cat nu a intervenit o cauza care sa duca dpdvj la suspendarea sau anularea lui. Chiar daca-i la militie, tu esti posesor de permis de port arma. Partea proasta-i ca esti obligat sa-l ai asupra ta cand esti in fondul de vanatoare, legiutorul in intelepciunea lui neprevazand un astfele de comportament al unor slujitori in slujba legii.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde zforis pe 05 Dec 2019, 22:42

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru consultanta! @sly_fox, @alinboboc, @laurul. Va voi tine la curent! Nu ma las, de data asta, NU! De ce nu mi s-a retinut si buletinul? Ca sa nu fiu cetatean roman? De ce nu mi se interzice si plata "darilor" la stat pentru 30 de zile? Nu este OK ce se petrece.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Septimiu pe 06 Dec 2019, 07:03

Ai dus si armele cu tine cand ai fost sa depui cererea de prelungire? Daca da, pe drumul de intoarcere spre casa (in cazul in care nu au retinut si armele cum se practica la Cluj cand se inscrie o noua arma in permis) tot in ilegalitate esti pentru ca trebuie sa ai permisul de arma si pe timpul transportului armelor nu numai in terenul de vanatoare.
Respect pentru faptul ca incerci sa aperi drepturile!
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde zforis pe 06 Dec 2019, 11:13

Da, evident, m-am dus cu arme cu documentatie, au verificat armele, si au retinut permisele, pe baza procesului-vrbal. Armele au fost restituite.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Septimiu pe 06 Dec 2019, 11:40

Pai daca procesul verbal a tinut loc de permis pentru intoarcerea acasa ar trebui sa fie la fel si la vanatoare numai ca la noi...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Ciprian_1 pe 06 Dec 2019, 11:47

E prima data cand aud ca s-a dat proces verbal.
In alte parti se retin si gata...
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde Tudo pe 06 Dec 2019, 19:25

Cam aceeasi procedura este si la Iasi, cu 3 amendamente:
- nu m-a instiintat nimeni ca imi expira viza, nici telefonic, nici postal, in nici un fel
-partea buna este ca de la AESP mi-au inapoiat permisul de port-arma impreuna cu o fituica pe care este trecuta data si semnatura agentului care a verificat dosarul si seria armelor
- partea mai putin buna..., am fost chemat de catre sectorist la el la birou unde am dat o declaratie de 2 pagini A4 in care a trebuit sa jur pe rosu cu mana pe biblie si privindu-l sincer in ochi, ca nu beau, nu fumez si nici nu ma mas...bez si nici nu am de gand sa o fac si toate cele, dupa care ne-am tot sunat vre-o 3 zile pana a reusit sa vina si acasa.
-partea si mai putin buna este ca peste fix 5 zile imi expira viza si inca nu m-a sunat nimeni. Luni merg neaparat la ei.
Tudo
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 12 Aug 2015, 16:10
Locaţie: Iasi

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde yoghi pe 06 Dec 2019, 23:13

Daca ai adeverinta e ok.scrie pe ea data la care expira:deci poti merge la vanatoare.(pina la expirare).

Multe ipj_uri multe obiceiuri.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde zforis pe 07 Dec 2019, 10:12

Hai sa zicem ca e ok. Teoretic. Practic, trebuie sa ai asupra ta, cand transporti arma (procesul-verbal nu inlocuieste permisul, nu e ca la permisul de conducere, unde scrie clar ca tine loc de permis). Ce voi face dupa 22.12.2019? Fiind expirat, in 10 (sau 30, ma uit exact) zile va trebui sa predau unui armurier. Asa scrie legea. Am dreptul de a purta armele o singura data, cand transport la armurier. Pentru arma de TIR din permisul A, ar trebui si aviz de transport arma, nu ? :-).
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde alinboboc pe 07 Dec 2019, 11:15

Nu trebuie sa predai armele la nici un armurier. Tie, nu ti s-a anulat dreptul de a detine, folosi ....Ce spui tu cu 30 zile si o singura data, se aplica in cazul in care ti se anuleaza dreptul de a detine, folosi....

În termen de 30 de zile de la data luării la cunoştinţă a măsurii suspendării sau anulării dreptului de port şi folosire aarmelor letale, titularul este obligat să depună armele şi întreaga cantitate de muniţie deţinută la un armurier autorizat,în vederea înstrăinării sau depozitării, cu excepţia celor care se ridică de către organele de poliţie.

Tu nu te afli aici.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Viza permis de arma !!!

Mesajde zforis pe 07 Dec 2019, 12:00

(5) Deţinerea, portul sau folosirea armelor şi muniţiilor înscrise în permisul de armă, ulterior expirării termenului de
valabilitate al acestuia, este interzisă.
(6) Prin excepţie de la prevederile alin. (5), titularul dreptului de deţinere sau, după caz, de port şi folosire a armelor şi
muniţiilor are dreptul de a deţine şi purta o singură dată armele şi muniţia înscrise în permisul de armă cu scopul
exclusiv de a le depune la un armurier autorizat în vederea depozitării ori înstrăinării, într-o perioadă de maximum 30
de zile de la data expirării valabilităţii permisului de armă.

Discutabil.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

Publicitate