Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 08:05

Ce purtăm în buzunare?

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Ce purtăm în buzunare?

Mesajde tehărău pe 31 Mar 2019, 17:50

E un secret, un lucru intim ceea ce avem în buzunare când mergem la vânătoare? Sau ne putem inspira din experiența altora?

Deschid acest topic într-o pauză de descusut buzunare. Mai exact între cracul stâng și cracul drept. Mi-am găsit niște pantaloni de vânătoare care-mi vin fără a fi nevoit sa ii mai duc la croitor. Cu burtă. Pantalonii, nu croitorul. Și eu! Majoritatea comercianților cred ca vânătorii sunt toți ca ăia de pe coperta revistelor și aduc numai mărimi afurisite. Stai ca am luat-o pe armatura, ca la vânătoare. Deci descos buzunarele pantalonilor. Alea aplicate, burduf, de pe lateralul coapselor. Pur și simplu nu le suport. De băgat în ele ceva? Nici vorbă! Atârnă pantalonii ca naiba, ma bat la mers. Am încercat sa nu le bag în seamă. Tot nu-i bine. La goană, în mărăcini, se agață ca naiba. Încercați să treceți prin muraris cu ele și mai vorbim...
Așa că, de noi, pantalonii ajung la cuțit. Nu mai facem cartușe, descoasem buzunare. Până ne-or interzice ăștia prin lege și asta. Pantaloni fără prostiile alea, am găsit mai rar. Dar e plăcut sa migălesti. Plus ca nu e cu interdicție de alcool.

Și, introducerea fiind făcută, va întreb pe voi: ce băgați în buzunare? Sunt alea pe care le dau jos de folos cuiva? Dar celelalte, în general?
Eu port rucsac după mine 90% din cazuri. M-am luat și eu după alții și bine am făcut. Dar mai e câte o goană lângă mașină și se decide ca nu luam rucsacele. Exact atunci pleacă porcul cu sânge și cu câinii după el. Tu ești ultima pușca, ai și GPS ul, așa că nu te mai întorci la bagaj și pleci cum te-a prins momentul. De aceea încerc sa am permanent: actele, banii, un briceag și sforile (care te-ai gândit ca sunt sforar, dă-ți o palma!) de tras porcul și legat câinii. De la o vreme bag și un baton energizant. M-au purtat niște băieți prin zăpadă de îmi scăzuse glicemia, ii vedeam cârnăciori, ca la desene animate... ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde laurul pe 31 Mar 2019, 22:23

Bun topic!!!
Ranita in spate forever...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde kama3 pe 31 Mar 2019, 22:36

Batiste de hartie. Mai ales in perioada polenului de ambrozie, graminee si alte buruieni care cresc pe coclaurile patriei.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde biriuck pe 01 Apr 2019, 00:09

In buzunarele pantalonilor nu port decat telefonul la vanatoare. In "civilie" tin intr-un buzunar din ala lateral portofelul dar asta e alta poveste. Mai folosesc buzunarul de la piept al hainei ca sa tin actele de vanatoare (bagate si intr-o punga) si atat.
Cutitul si cartusele la brau, acoperite de haina ca sa nu sa agate, iar toate celelalte maruntisuri le tin in rucsac (sfoara de tras, sfoara de coborare, vesta portocalie, punga nailon pentru maruntaie/probe/ciuperci, servetele luneta, lanterna frontala, briceag Victorinox cu fierastrau pentru oase si colti, 10 cartuse rezerva, o sticla goala de 500ml, hartie cacacioasa, ciorapi uscati, baterie rezerva luneta, sarpe de curatat teava, manusi chirurgicale, bricheta, 2-3 batoane de ciocolata si ceva mancare usoara gen salam/sunca/muschi)

Desi nu le folosesc sa car dupa mine chestii, am observat ca e mai rau sa nu ai buzunare pentru ca ma trezesc ca am nevoie sa pun chestii in ele in timpul vanatorii si nu stau sa dau jos rucsacul toata ziua (gen husa de luneta, un sandvis, maruntisuri)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2695
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde ventura pe 01 Apr 2019, 05:52

Sunt ceva ani de când nu mai car rucsacul...
Nici pantaloni cu buzunare aplicate nu mai folosesc. In buzunarele de la haina sau jacheta (după caz) port întotdeauna: țigările si bricheta, o pereche de manusi subțiri, câteva dropsuri cu cafea, o sfoară subtire dar rezistenta pt. tras porcii si telefonul. Cand temperaturile scad bine, am in buzunare, pe lângă cele mai sus amintite si o bucată de cauciuc (dintr-o camera de bicicleta) cu care mai aprind focul când am de asteptat in stand mai mult de 2 ore. Stiu ca suna ciudat, dar asta e... Cel puțin odata pe an se întâmplă să fac focul în stand. E greu sa stai in stand la -10 C -15 C, după ca ai urcat mai mult de 1 oră și ai transpirat pe masura... Culmea este ca animalele nu se mai sinchisesc de fum (nici al focului, nici al tigarii). Asta probabil din cauza faptului că pădurea este plină, în permanență, de taietori de lemne. Si cu asta am spulberat si mitul cu mirosul hainelor pe care le purtam la vanatoare. In ultimii 2 ani (de când am reluat fumatul) mai mulți mistreți am împușcat cu țigară în gură decât fără :D. Actele stau in permanenta la masina, în cutia de armă.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde Ghinda pe 01 Apr 2019, 08:02

Cartuse.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde salus pe 01 Apr 2019, 09:33

Buzunarele pantalonillor nu le folosesc! Ma incomodează orice lucru marunt, în aceste buzunare.
Port mereu o camasa cu buzunare care se inchid cu nasture sau fermoar, pentru acte și ceva bani.
În buzunarele jachetei am mereu un pachet de servetele pentru orice situatie neprevazuta. Cand stai mult pe loc........, te mai taie una alta la stomac :)) ....., am si împuscat un mistret cu izmenele în vine :oops: :)).
Tot in jachetă/geacă mai port, o baterie pentru luneta, o laveta mica pentru sters obiectivul lunetei, dropsuri de tantum verde sau alte asemenea, o bricheta învelita în 3-4 punguțe care nu foșnesc, o bucata de 1m și ceva de cordelina subțire, manuși, și o ”dracie” mica, ca o pernută, pentru încalzirea mainilor.
Cuțitul îl port atasat de curea. Cuțitul are o poveste interesantă, l-am cumparat acum mai bine de 10 ani, de la un cioban. Am mers sa-mi cumpar miel de Paște, și am constata ca ciobanul a jupuit vreo 5 miei, pana sa îmi vina mie randul, și nu a ascuțit deloc cuțitul.
Nu am plecat pana nu i-am luta și cuțitul :)) =)). Este in cuțit mic, cu lama de pana în 10 cm, facuta din coasa,cu maner și teaca de lemn.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde sean pe 01 Apr 2019, 12:00

Nu car rucsac dupa mine,in buzunare am tot ce-mi trebuie : cartuse,acte,telefon,tigari,o apa mica,o ciocolata,un fruct,manusi si cagula...cutitul la curea si pusca in spate.
E de ajuns,orice suta de grame in plus te trage catre vale.
PS
Avem in grupa un coleg foarte batran care se incapataneaza sa nu renunte la "ranita forever" cu d-ale gurii si are mari dificultati pe urcari... :lol: :lol: :lol:
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 189
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde AXP pe 01 Apr 2019, 12:19

In buzunarele pantalonilor, la vanatoare, uzual tin telefonul, 1-2 pachete de servetele, …, pe vremea cand fumam, nelipsite erau tigarile, bricheta, … La brau, cutit, cartuse, iar intr-un buzunar de la piept al hainei sau camasii, actele. Alte soiuri de maruntisuri le tin in, nelipsitul, rucsac, sfoara, vesta galbena, servetele umede, pungi nailon, luneta, lanterna, briceag multifunctional, cateva cartuse rezerva, vas metalic cu apa, baterie rezerva luneta, sarpe de curatat teava, manusi, sosete, tricou de schimb, peleina de ploaie (foita), bricheta, 1-2 pastile spirt solid, 1-2 batoane de ciocolata, 1 laveta microfibra, 1-2 sandvisuri sau niste mancare usoara gen salam/carnati/slanina.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde AXP pe 01 Apr 2019, 12:26

sean scrie:Nu car rucsac dupa mine,in buzunare am tot ce-mi trebuie : cartuse,acte,telefon,tigari,o apa mica,o ciocolata,un fruct,manusi si cagula...cutitul la curea si pusca in spate.
E de ajuns,orice suta de grame in plus te trage catre vale.
PS
Avem in grupa un coleg foarte batran care se incapataneaza sa nu renunte la "ranita forever" cu d-ale gurii si are mari dificultati pe urcari... :lol: :lol: :lol:

Am un coleg de grupa, 76 de ani, are aproape intotdeuna, sau ranita sau o traista dupa el, tine pasul in orice conditii de teren cu celilati, si este chiar in fata intre primii, ... :D :lol: cred ca starneste invidia multora pentru conditia fizica pe care o are, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde Marius pe 01 Apr 2019, 13:49

Toti mergeti la vanatoare cu caruta sau cu trenul? Chei de masina nu are nimeni in buzunar? :lol:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde AXP pe 01 Apr 2019, 14:13

Marius scrie:Toti mergeti la vanatoare cu caruta sau cu trenul? Chei de masina nu are nimeni in buzunar? :lol:

Buna observatia! :D
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde Ciprian_1 pe 01 Apr 2019, 14:35

De jos in sus:

In buzunarele de jos ale pantalonilor, burdufuri, doar un pachet de servetele si in stand protectiile de la luneta.
In buzunarul de sus din partea dreapta al pantalonilor am cateva gloante daca folosesc carabina.
La curea am cutitul.
La geaca in buzunarele mari de jos am un pachet de servetele, manusi, o sticluta de apa, o ciocolata si caciula.
In buzunarele mici am gloante sau cartuse.
la piept in interior am actele iar in exterior cheile de la masina si telefonul.
Rucsacul il iau doar daca nu mancam in locul in care lasam masinile.
In cazul asta imi bag in el mancarea, apa, o sfoara de tras porcii, servetele, 2-3 pungi si scaunelul.
Daca sunt la vanat mic am mereu cateva pungi in ranita.
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde tehărău pe 01 Apr 2019, 15:08

Cheile de la mașină se lasă sub o piatra, după o buturuga, sub bara, în prag etc.
S ar putea să ți convină m ai mult sa dai un telefon și sa vina mașină la tine decât sa urci din nou 5 km... ;)

Am omis, la gat țin fluierul cu ultrasunete pentru câini. Sa vezi ce mă ajută colegii care știu sa fluiere când aud ca abia gajaie tivlica mea...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde ventura pe 01 Apr 2019, 15:53

Da, nici pe la noi nu se practica tinutul cheilor in buzunar. Ori in contact, ori cum spunea Liviu pitite pe undeva.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde yoghi pe 01 Apr 2019, 16:40

De obicei pun prin buzunare cartuse impartite pe sortimente ,o ciocolata si o apa de jumate.si binenteles telefonul .
In rucsac ( are 250g gol) apa .ciocolata, sapca si un tricou , ochelari de tir ,cutit ,binoclu si lanterna.
Cheile masini ...pe linga masina,una sa nu le pierd (stan patitul) si doi ; mai muta altcineva masina pt urmatoarea bataie.

pt vanatoarea la pinda mai adaug o portie de carnati afumati si f. uscati.(stixuri) :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde Tragaciul pe 01 Apr 2019, 19:28

Buzunarul de la piept, partea inimii, actele intodeauna infoliate sa nu intre umezeala! La pantaloni in buzunarul de la genunchi portofelul, in celalalt buzunar mai sus doua trei cartuse, ca sa fie la indemana. La brau cartusiera si cutitul. Ranita intodeauna in spate,, de asa am mostenit,,.! In ranita cutit de jupuit, briceag multifuncțional, sfori mai multe marimi si grosimi, ascuțitoare ptr cutite, saci, pungi ptr probe, apa, juma de litru, lanterne, baterie de rezerva ptr red dot, hartie ptr caca, si cateva batoane energizante. Cheile de la masina raman ascunse la masina!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde mariusk pe 01 Apr 2019, 19:41

In buzunare am intotdeauna un briceag(extremaratio),servetele si telefon.Cind merg la vanatoare am ranita cu ata pt porc si ciini,pastile de aprins focul si bricheta cu led,lanterna,pelerina,si un Mora Companion.
mariusk
Membru important
 
Mesaje: 215
Membru din: 29 Ian 2016, 17:29

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde dtdpuu pe 02 Apr 2019, 15:53

Salut,

Interesant topic si la fel si raspunsurile. Ce luam cu noi si unde le punem e o problema cu care toti ne-am confruntat si continuam sa "ajustam". Cam cum era de asteptat toti ajustam lucrurile dupa tipul de vinatoare si preferinte personale.

Asadar...in cazul meu, vinatoarea la picior e scurta...cca 3-4 ore iar cea din stand pina acum imi ofera access cu masina. Asdar ce iau cu mine in vinatoarea la picior acopera si ce iau pentru stand.

Deci, nu iau ranita (am luat nu e nevoie), dar daca as avea de mers 4-5 km as lua. Ceva deosebit fata de Romania, eu/noi avem pistol la noi pentru lovitura de gratie, sau in cazul meu pentru serpi. Iau o borseta pentru ca nu imi place sa pun lucruri mai grele in buzunarul pantalonilor. Intre borseta si pantaloni am:
- cartuse de rezerva pentru carabina si pistol. Cartusele de rezerva pentru pistol sint solide, iar cele care sint incarcat in pistol sint cu "snake shot" (cu alice adica)
- manusi de cauciuc - astea le tin in buzunarul de la pantaloni
- multi-tool - care e si pe post de cutzit- taie bine, dar de asemenea pentru mici reparatii)
- celularul - care foloseste si de camera si de gps si lanterna locala si evident telefon.
- lanterna de distanta daca vinez noaptea - e o rezerva la cea de pe arma. De obicei nu iau baterii de schimb pentru 3 ore, dar as lua pentru o perioada mai lunga.
- o sticla cu apa - as lua si un bar de energie daca stau mai mult, dar nu e cazul
- o pelerina, sau o foitza de ploaie (in Texas, in Michigan e alta poveste)
- minimum trusa de prim ajutor (pansamente etc. si un kit anitsnake in Texas)
- evident cheile de la masina - dar sint intr-un buzunar care se inchide cu fermoar
- intotdeauna am ceas pe mina - probabil toti avem, pentru ca foarte neconvenabil sa consulti tef. Aleg unul care de tavaleala dar il si vad (cifre mari) si e iluminat noaptea. Am un GShock cu multe functii, dar nu trebuie asa multe pentru 3-4 ore.


Cam atit, dar daca o sa merg mai adinc in padure, atunci evident, rantita si lucruri mai multe.

Pe curind,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde Zeres Ciprian pe 02 Apr 2019, 21:17

Daca merg la munte port ranita in care am amnar, sfoara, mancare, sosete si tricou de schimb, husa luneta, scaun, inca un cutit, restul sunt pe mine.
Daca merg la ses, ranita ramane in masina, iau doar (decat :D ) scaunul si am in buzunare hartie igienica, telefon, sfoara, tigari, apa, apa de foc, bricheta si la curea cutit, briceag, cartuse. Astea de pe mine le am si pe munte, bun inteles.
Iarna acopar gura tevii cu banda de izolat sa nu intre nimic in teava.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 412
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde liviur pe 04 Apr 2019, 20:03

In buzunare nu tin decat cartuse, telefonul, cheile de la masina si niste servetele. In rucsac am servetele umede, servetele pentru luneta, baterie externa + fir, nurofen expres forte, imodium, trusa de pansat + directiva, ață dentara, periuta de dinti si pasta, apa, sfoara, 2 cutite, 2 lanterne, ceva de mancare si cam atat.
Rucsacul merge la orice vanatoare, doar la prepelita si gugustiuc ramane in masina.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 833
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Ce purtăm în buzunare?

Mesajde Mircea-B pe 05 Apr 2019, 07:52

In buzunarele de la pantaloni, cel putin alea de sus, nu bag mai nimic pentru ca nu-mi place sa ma deranjeze. In buzunarele aplicate pe pantaloni mai tin cate un cartus (nu doua ca sa nu faca zgomot). Restul este stocat in rucsac.....cu vrute si nevrute.
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau


Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate