Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:52

Invazie de capuse

Puteti cere sfatului medicului veterinar in ceea ce priveste cresterea , hrana si afectiunile cainilor Dvs. Secţiune sponsorizată de clinica veterinară Trivetorex.

Moderator: mialxx

Re: Invazie de capuse

Mesajde gherman pe 28 Feb 2013, 11:00

@madalin122582, in afara mai vechii postari datand din Sâm Oct 21, 2006 ( viewtopic.php?f=62&t=258&p=23298#p23298 ), mi-am exprimat mult mai recent interesul, cel putin pentru sacali, in data de Mar Noi 06, 2012 ( viewtopic.php?f=78&t=11035&p=172129#p172129 ) unde spuneam:
le adresez doar rugamintea de a ma anunta aici, sau pe gherman_calin (id de mess) cand au impuscat cate un exemplar. Sunt extrem de interesant de cadavru.

Interesul general pentru alte specii mi l-am manifestat in alta parte, acolo unde am primit acel feed-back, dar ma delimitez de celelalte "domenii" ale vanatorii din Romania.
Dar, cum spuneam, nu critic pe nimeni, doar am constatat o stare de fapt.

@soimu, voi atasa aici o harta care arata distributia lui Ixodes ricinus in Romania.
Imagine
Distributia lui I. ricinus in Romania. Punctele negre reprezinta literatura romaneasca citata (Feider 1965; Georgescu 1968; Teodorescu and Popa 2002; Ionita 2003; Chitimia 2006; Majlathova si col. 2008; Coipan and Vladimirescu 2010; Ionita 2010; Coipan si Vladimirescu 2011). Punctele rosii reprezinta contributia originala, a colectivului nostru.

Pentru cei interesati de ceea ce s-a facut in tara noastra in directia capuselor, pun aici niste linkuri catre publicatiile noastre:

1. CO2 flagging - an improved method for the collection of questing ticks (http://www.parasitesandvectors.com/content/5/1/125)
2. First report of Borrelia burgdorferi sensu lato in two threatened carnivores: the marbled polecat, Vormela peregusna and the European mink, Mustela lutreola (Mammalia: Mustelidae). (http://www.biomedcentral.com/1746-6148/8/137)
3. Synopsis of the hard ticks (Acari: Ixodidae) of Romania with update on host associations and geographical distribution.(http://link.springer.com/article/10.100 ... 012-9566-5)
4. Coendangered hard-ticks: threatened or threatening? (http://www.parasitesandvectors.com/content/4/1/71)
5. Northern white-breasted hedgehogs Erinaceus roumanicus as hosts for ticks infected with Borrelia burgdorferi sensu lato and Anaplasma phagocytophilum in Romania.(http://www.sciencedirect.com/science/ar ... 9X1200146X)
6. Zoonotic pathogens associated with Hyalomma aegyptium in endangered tortoises: evidence for host-switching behaviour in ticks? (http://www.parasitesandvectors.com/content/5/1/301)
7. Tick parasites of rodents in Romania: host preferences, community structure and geographical distribution. (http://www.parasitesandvectors.com/content/5/1/266)
8. Hard ticks (Ixodidae) in Romania: surveillance, host associations, and possible risks for tick-borne diseases. (http://link.springer.com/article/10.100 ... 011-2703-y)
9. Seroprevalence and geographic distribution of Dirofilaria immitis and tick-borne infections (Anaplasma phagocytophilum, Borrelia burgdorferi sensu lato, and Ehrlichia canis) in dogs from Romania.(http://online.liebertpub.com/doi/abs/10 ... .2011.0915)
10. Serological reactivity to Borrelia burgdorferi sensu lato in dogs and horses from distinct areas in Romania.(http://online.liebertpub.com/doi/abs/10 ... .2010.0254)
11. First survey on hard ticks (Ixodidae) collected from humans in Romania: possible risks for tick-borne diseases.(http://link.springer.com/article/10.100 ... 010-9418-0)

Mentionez ca, pe langa preocuparile noastre vizavi de capusi, colectivele de la Fac de Med Vet din Bucuresti si Timisoara intreprind, si ei, studii in aceasta directii, rezultatele lor fiind, de asemenea, publicate.
Pentru cei care vor sa citeasca aceste articole, in extenso, sa-mi dea un pm ca sa le pot trimite articolul .pdf ptr ca aici nu se pot atasa.
Rezultatele noastre sunt trimise si oficialitatilor care finanteaza cercetarea, sub forma de rapoarte de cercetare. Probabil ca, la finalizarea cercetarilor se va emite un fel de ghid, ceva, care sa informeze publicul larg. Intr-adevar, veriga asta, de transmitere a rezultatelor unor cercetari fundamentale, dar care au si latura aplicativa, catre publicul larg este mai subtirica...dar, eu si colegii mei din echipa am participat la nenumarate interviuri la radio, tv, presa scrisa in care am descris, pe larg, riscul pe care-l prezinta capusile, animalele salbatice si cele domestice contaminate, pentru sanatatea omului.
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: Invazie de capuse

Mesajde marais pe 04 Mar 2013, 11:13

Si mie mi-a transmis un prieten ca le rezolva cu otet si ieseau singure, dar am incercat si eu, dar nu prea a avut efect. Imi e tare mila de el, dar imi e de fetita sa nu pateasca si ea...
Daca vrei sa gasesti cele mai tari sfaturi frumusete, la cosmopolitan le poti gasi!
marais
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Mar 2013, 11:08

Re: Invazie de capuse

Mesajde wachtelfeld pe 15 Mar 2013, 18:18

ATENTIE MARE !!!
Am iesit saptamana aceasta si bineinteles ca am uitat sa pun spot-on-uri cainilor....cand am ajuns fiecare era, nu plin...invazie !
Eu mi-am scos din par vreo 10 bucati...asa ca incepeti profilaxia pt. paraziti externi.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Invazie de capuse

Mesajde Ursus2006 pe 22 Apr 2013, 11:30

Am gasit asta pe net:




"Atentie la capusi!

Înnebunită după aroma fosforului umed, căpușa este dispusă să părăsească inclusiv corpul nostru, dacă simte acest miros. Cu toții incercam s...a ne ferim de înțepătura căpușelor, care după cum se cunoaște, răspândesc boala Lyme (Borrelioza).

Căpușa înfiptă în piele poate fi îndepărtată cu ușurință cu ajutorul unui singur băt de chibrit. Umeziți capul unui băț de chibrit, și descrieți cercuri cu el, în jurul locului unde este înfiptă căpușa. După câteva secunde căpușa își va extrage singur capul, și se va urca pe bățul de chibrit, pentru a savura mirosul de fosfor! Această metodă de îndepărtare a căpușelor s-a dovedit a fi cea mai sigură și cea mai eficientă. Se stie ca prin apucarea corpului căpusei riscam ca saliva acesteia să fie injectată în corp prin ruperea capului insectei înfipte în piele.

Această metodă ar trebui răspândită si prin mass-media insa nu se cunoaste."





A incercat cineva? N-am auzit pana acum de metoda asta! :shock:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Invazie de capuse

Mesajde soimu` pe 22 Apr 2013, 11:40

Ursus2006 scrie:Am gasit asta pe net:




"Atentie la capusi!

Înnebunită după aroma fosforului umed, căpușa este dispusă să părăsească inclusiv corpul nostru, dacă simte acest miros. Cu toții incercam s...a ne ferim de înțepătura căpușelor, care după cum se cunoaște, răspândesc boala Lyme (Borrelioza).

Căpușa înfiptă în piele poate fi îndepărtată cu ușurință cu ajutorul unui singur băt de chibrit. Umeziți capul unui băț de chibrit, și descrieți cercuri cu el, în jurul locului unde este înfiptă căpușa. După câteva secunde căpușa își va extrage singur capul, și se va urca pe bățul de chibrit, pentru a savura mirosul de fosfor! Această metodă de îndepărtare a căpușelor s-a dovedit a fi cea mai sigură și cea mai eficientă. Se stie ca prin apucarea corpului căpusei riscam ca saliva acesteia să fie injectată în corp prin ruperea capului insectei înfipte în piele.

Această metodă ar trebui răspândită si prin mass-media insa nu se cunoaste."





A incercat cineva? N-am auzit pana acum de metoda asta! :shock:


eu recomand doua lucruri
1. a nu se distribui informatii neverificate
2. sa se cumpere o scula speciala pentru indepartare, costa putin si te tine o viata.
respecte
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Invazie de capuse

Mesajde dragos74 pe 06 Iun 2014, 12:41

... s-a tot discutat in ultimul timp despre aceasta problema ... revin cu o intamplare chiar de azi !!

... a venit la mine o doamna cu un Westi (west highland white terrier) , pana in 10 kg, cu zgarda Foresto la gat (in ultimul timp recomandate ca fiind cele mai eficiente in comparatie cu altele )...

....tocmai s-au intors din concediu din Turcia ,unde a gasit aprox. 20 capuse pe caine . I-am spus ca daca nu erau intepate ,nu e nici o problema pt. ca nici o substanta nu le impiedica sa se urce pe caine dar le impiedica sa intepe !!!

...problema a aparut insa cand am descoperit o capusa intepata intre degetele de la labutza...! exact ce le explic tuturor ca pipetele spot on si iata ca si zgarzile antiparazitare cele mai sofisticate nu reusesc sa acopere extremitatile !!! ...in cazul de fata chiar daca era o rasa de talie relativ mica :!: :?
dragos74
Membru important
 
Mesaje: 176
Membru din: 26 Ian 2013, 16:57

Re: Invazie de capuse

Mesajde katilinus pe 10 Mar 2019, 18:50

Salut,

Invii putin topicul asta si ridic intrebarea: cu ce tratati, si cat de des contra capuselor ?
Am o catea de 7 ani, si am avut un episod de babesioza ~15 februarie. Am reusit sa o punem pe picioare, dar inca e sub tratamen. Doctorita spunea ca a avut un caz pe 2 ianuarie, si pana la urma au pierdut cainele.

Cu ce tratati si cat de des?
Mai ales cei care aveti copii, si caini cu par lung (golden retriever) cum rezolvati? am gasit in blana capuse moarte sau inactive, dar am gasit si vii.
Voi luati la periat cainele dupa fiecare iesire pe camp ?

katilinus
katilinus
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Feb 2019, 19:34
Locaţie: Iasi

Re: Invazie de capuse

Mesajde laurul pe 10 Mar 2019, 21:26

Bravecto la 10 săptămâni.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Invazie de capuse

Mesajde Ghinda pe 02 Apr 2019, 06:42

Exista pastila care o dai la caine si nu se mai lipeste capusa vreo 6 luni?
Am auzit un folclor si vreau sa verific. Nu de alta, dar trebuie mereu sa imi aduc aminte la luna sa dau cu picaturi si sa le mai si schimb intre ele.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Invazie de capuse

Mesajde Ciprian_1 pe 02 Apr 2019, 09:06

E o zgarda care dureaza 8 luni. Nu am auzit de pastila...
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Invazie de capuse

Mesajde the_mav pe 02 Apr 2019, 10:11

Ghinda scrie:Exista pastila care o dai la caine si nu se mai lipeste capusa vreo 6 luni?
Am auzit un folclor si vreau sa verific. Nu de alta, dar trebuie mereu sa imi aduc aminte la luna sa dau cu picaturi si sa le mai si schimb intre ele.

Bravecto Ghindare, la ai mei le dau de ani de zile. Cum zice Laur mai sus, o data la 3 luni +/-. O gasesti online, la diverse magazine sau la medici (B. are si el).
Vezi ca e in fctie de marimea cainelui, sa nu ii dai aleia mici una pt dog german, ca o faci racheta :D :D :D :mrgreen: :mrgreen: :twisted: :lol: :D :mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Invazie de capuse

Mesajde Ghinda pe 02 Apr 2019, 14:50

Ce dracu e bravecto?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Invazie de capuse

Mesajde the_mav pe 02 Apr 2019, 14:56

Ghinda scrie:Ce dracu e bravecto?

o acadea… doar ca n-are coada si se infuleca direct :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
da cu search pe gogol, comanda si lasa banii portarului pt plata ramburs. restul e can-can
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Invazie de capuse

Mesajde zeb stump pe 22 Feb 2024, 12:13

Readuc in discutie topicul asta vechi:
Aveti idee cu ce as putea sa dau în masina sa omor eventualele capuse lasate de caini?
Anul asta capusele s-au activat (cel putin in zona mea) de la inceputul lui februarie. Duminica am bagat în spate in Vitara 2 caini (ai colegilor de vanatoare, eu nu am), iar în timpul mersului amicul din dreapta a prins o capusa care ii mergea pe pantaloni, si mi-a dat mesaj ca a mai gasit una si acasa, cand a scuturat hainele in cada, plus ca a gasit pe caine, asa ca mi-e ca au lasat ceva capuse prin masina.
Cu ce as putea face o dezinsectie a masinii?
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Invazie de capuse

Mesajde alin A pe 25 Feb 2024, 19:52

k-othrine wg 250
alin A
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 13 Apr 2007, 17:24
Locaţie: MORENI

Re: Invazie de capuse

Mesajde laurul pe 26 Feb 2024, 07:21

Neostomosan.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3064
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Invazie de capuse

Mesajde Ghinda pe 26 Feb 2024, 08:16

laurul scrie:Neostomosan.

Îl pui conform prescripției în pulverizator de geamuri și dai prin tot padoclu la câine și pe el chiar.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Invazie de capuse

Mesajde zeb stump pe 26 Feb 2024, 08:27

Mersiii mult...
A propos, e pe aici un mesaj mai vechi cu scos capusa cu batul de chibrit...evident ca am crezut ca e o prostie, doar ca ieri, după vanatoare, la masa, un coleg a gasit pe el o capusa infipta bine, si i-a scos-o altul exact asa: a pus partea cu fosfor a batului de chibrit putin in ulei (de bucatarie) si a inceput sa faca cerculete stranse in jurul capusei care, la scurt timp, a iesit singura :shock:
Acum nu stiu daca e chiar ok metoda, si nu cumva, pana sa se desprinda, e iritata si regurgiteaza în rana, dar de iesit, a iesit...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Invazie de capuse

Mesajde Sly_Fox pe 26 Feb 2024, 23:15

Este metoda tradițională, băbească! Poate fi eficientă, dar nu este recomandată. În aceste cazuri, cel mai bine este ca persoana mușcată să meargă la spital pentru scoaterea căpușei și să facă un tratament preventiv, dacă este nevoie, eventual la recomandarea medicului. Eu unul aș cere analize de sânge și administrarea preventivă a antibioticelor în vederea profilaxiei Bolii Lyme. Cele mai multe căpușe sunt inofensive, dar luarea unor măsuri de siguranță nu strică.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Invazie de capuse

Mesajde zeb stump pe 27 Feb 2024, 09:46

Asta clar! La metoda cu chibritul, e posibil să nu fie de fapt atrasa de miros, ci, dimpotiva, sa aiba efect repelent pe masura ce patrunde putin in piele în zona respectiva, si înainte de a se desprinde, căpusa să regurgiteze.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Invazie de capuse

Mesajde Sly_Fox pe 27 Feb 2024, 12:19

Oare este posibil ca mirosul fosforului să nu fie singurul factor care duce la retragerea căpușei? Până la urmă se crede că fosforul reprezintă factorul determinant pentru îndepărtarea căpușei, dar nu este demonstrat științific! Eu mă gândesc și la o altă explicație! De exemplu la influența presiunii aplicate pe piele în jurul rănii și la efectul forței de frecare pe care l-ar putea avea asupra căpușei, producându-i un inconfort. Un fel de picătură chinezească!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Anterior

Înapoi la Sfatul medicului veterinar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron
Publicitate