Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:02

B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Sly_Fox pe 07 Mai 2019, 18:51

Trage această muniție din arme testate pentru presiuni de 1050 bari. Trasă din arma testată la 760 bari va solicita acea armă și primul lucru pe care îl vei observa va fi apariția jocului în basculă, iar odată apărut jocul se va accentua rapid. Nu este indicat să folosești muniție incompatibilă cu arma, la fel cum este contraindicat să mergi prin ploaie rece. Nu se întâmplă nicio catastrofă că mergi prin ploaie, însă există posibilitatea să capeți o răceală nasoală. Cam așa și cu muniția, de ce să forțezi nota?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde vanatorul007 pe 07 Mai 2019, 21:58

La o arma care ,,scartaie'' adica are ceva vechime consider ca e cam periculos ( si pentru tine si pentru arma).Ramane la aprecierea ta ,, riscul''.Eu nu as incerca . Spor la tras.
vanatorul007
Membru activ
 
Mesaje: 66
Membru din: 09 Mai 2018, 12:41
Locaţie: Targu-Jiu

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde ravenstein pe 08 Mai 2019, 11:27

Multumesc de raspunsuri.

Am sa le trag din arma adecvata. Revin cu mesaj dupa ce apuc sa trag in poligon si la mistret (asta dupa ce se deschide sezonul).

Toate bune
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Adrian_Dumitru pe 08 Mai 2019, 14:32

ravenstein scrie:Multumesc de raspunsuri.

Am sa le trag din arma adecvata. Revin cu mesaj dupa ce apuc sa trag in poligon si la mistret (asta dupa ce se deschide sezonul).

Toate bune


Sezonul la mistreț se termina pe 14 mai la ora 23.59 si urmatorul sezon începe pe 15 mai la ora 00.01.
Sunt asociații care nu au terminat încă cota si altele care au terminat-o de prin ianuarie.

Cartușele Thrill Shock sunt foarte bune dacă nimerești porcul unde trebuie si foarte proaste daca tragi pe lângă.
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde ravenstein pe 08 Mai 2019, 18:38

Adriane, sezonul de mistreti incepe cand vrea asociatia de care apartii, nu cand zici tu.

Ce bine ca sunt proaste daca tragi pe langa. #:-s #:-s #:-s
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Adrian_Dumitru pe 09 Mai 2019, 10:19

ravenstein scrie:Adriane, sezonul de mistreti incepe cand vrea asociatia de care apartii, nu cand zici tu.

Ce bine ca sunt proaste daca tragi pe langa. #:-s #:-s #:-s


Dacă nu ai priceput ce am vrut sa zic, mai departe nu îmi bat capul.
Sezonul la porc înca nu s-a încheiat, mai este timp pâna pe 14 mai. Mai sunt asociații care încă mai au mistreti nerecoltati din diverse motive, sezonul acesta a fost exceptional, s-au aprobat cote de recoltă suplimentare. Sezonul 2019-2020 începe de pe data de 15 mai sau de cand îți eliberează asociația autorizație. Și asta nu pentru ca zic eu.
Cât despre cartușe, pe porc nu îl interesează daca e împuscat cu SB, BP, Rottweil sau Sauvestre, dacă îl nimerești unde trebuie cade in foc. Pe la mine în zonă cam toată lumea folosește BP. Că sunt încarcate la presiuni mari e adevărat, eu am scos la pensie un IJ58, dar nu e problemă, sunt pline magazinele de arme noi.

Toate cele bune.
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19
TIKKA T3X TAC A1 308Win
SADU 7,62X39 MAGPUL
Adrian_Dumitru
Membru important
 
Mesaje: 129
Membru din: 24 Apr 2013, 13:23

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde violiv pe 10 Mai 2019, 21:25

Daca tot vreti "incarcate tare" eu va recomand un alt unicat pe piata noastra si nici pe la altii n-am vazut inca asa ceva: unic clasic incarcat in 12/89! Clever Mirage Slug Supermagnum care trage un proiectil stil Gualandi, de 28,5 g, cu un pic sub 600 m/s la gura tevii. Adica B&P de care discutam este aproape un fasss pe langa acesta. Nu-l gasiti nici pe site-ul firmei si nici pe cel al magazinului care-l vinde. Culmea e ca exista si costa 6 lei un cartus atunci cand l-am luat.

Apropo, nu conteaza ca nu intra in nicio basculanta.....il indesi bine, inchizi arma pe genunchi si gata-i treaba!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde tehărău pe 11 Mai 2019, 00:34

violiv scrie:Daca tot vreti "incarcate tare" eu va recomand un alt unicat pe piata noastra si nici pe la altii n-am vazut inca asa ceva: unic clasic incarcat in 12/89! Clever Mirage Slug Supermagnum care trage un proiectil stil Gualandi, de 28,5 g, cu un pic sub 600 m/s la gura tevii. Adica B&P de care discutam este aproape un fasss pe langa acesta. Nu-l gasiti nici pe site-ul firmei si nici pe cel al magazinului care-l vinde. Culmea e ca exista si costa 6 lei un cartus atunci cand l-am luat.

Apropo, nu conteaza ca nu intra in nicio basculanta.....il indesi bine, inchizi arma pe genunchi si gata-i treaba!


Confirm. Le am tras și eu pata sa trec pe glonț. Penetrează tare de tot. Au un minus: nu sunt tocmai precise. A ieșit cardul pe mine și de emoție am agățat ambele tragace. M a smicit serios dar tot răul spre bine: proiectile au plecat cam crăcănate. Doi mistreți au rămas în foc. Alți doi i am găsit la vreo 20 de metri. Unul mai dădea un pic dintr-un picior...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde AXP pe 11 Mai 2019, 10:27

tehărău scrie:
violiv scrie:Daca tot vreti "incarcate tare" eu va recomand un alt unicat pe piata noastra si nici pe la altii n-am vazut inca asa ceva: unic clasic incarcat in 12/89! Clever Mirage Slug Supermagnum care trage un proiectil stil Gualandi, de 28,5 g, cu un pic sub 600 m/s la gura tevii. Adica B&P de care discutam este aproape un fasss pe langa acesta. Nu-l gasiti nici pe site-ul firmei si nici pe cel al magazinului care-l vinde. Culmea e ca exista si costa 6 lei un cartus atunci cand l-am luat.

Apropo, nu conteaza ca nu intra in nicio basculanta.....il indesi bine, inchizi arma pe genunchi si gata-i treaba!


Confirm. Le am tras și eu pata sa trec pe glonț. Penetrează tare de tot. Au un minus: nu sunt tocmai precise. A ieșit cardul pe mine și de emoție am agățat ambele tragace. M a smicit serios dar tot răul spre bine: proiectile au plecat cam crăcănate. Doi mistreți au rămas în foc. Alți doi i am găsit la vreo 20 de metri. Unul mai dădea un pic dintr-un picior...


Arma reglata de nea Mircea, de la Sadu, nu? :?: :roll:
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde tehărău pe 11 Mai 2019, 10:31

Da!
Un IJ de 16...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde yoghi pe 11 Mai 2019, 12:31

Hai bre...
doua cartuse cu focuri ""cracanate"" trase din greseala si gasesti 4 mistreti impuscati ??

Vanator serios ...data viitoare incarci doar juma de cartus! **==
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde tehărău pe 11 Mai 2019, 14:07

yoghi scrie:Hai bre...
doua cartuse cu focuri ""cracanate"" trase din greseala si gasesti 4 mistreti impuscati ??

Vanator serios ...data viitoare incarci doar juma de cartus! **==
yoghi scrie:Hai bre...
doua cartuse cu focuri ""cracanate"" trase din greseala si gasesti 4 mistreti impuscati ??

Vanator serios ...data viitoare incarci doar juma de cartus! **==


Eu nu încarc că-mi da nea Mircea.
Pentru ca nu s-a auzit decât un foc, pe trei mistreți am pus frunză. Ma făceam draq de căcat la colegi sa le zic ca am dat un foc și am oprit 4! Cine m-ar fi crezut?! Și eu sunt om serios...
Așa că unul i - am dus lu' nea Mircea. Și așa aveam datorii la el ;)
Și îmi mai da și el cartușe d'alea bune, nu ce au ăștia prin magazine...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde drflorea pe 16 Mai 2019, 09:35

Sunteti mortali :lol: :D :lol: :D :lol: de mult nu mi-au mai dat lacrimile de ras. =)) :)) :ymapplause:
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde ravenstein pe 07 Sep 2019, 14:47

Salut.
Am revenit cu un feedback dupa ce am tras proiectilul din 2 arme. (Un Ij 58M si un baikal 18 M cu o teava)

Din prima arma juxtapusa, la un flacon de 2l la 40 m, tras rezemat, proiectilele au lovit la o palma dreapta de flacon.

Tras din arma cu o teava, a lovit flaconul fara probleme.

La mistret inca nu le am testat. Probabil deseara la panda daca iese ceva.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde ravenstein pe 23 Sep 2019, 12:18

Salut.

Ieri la o vanatoare de mistret, am tras cu b&p thrill shock. Eu sunt super multumit de rezultat.
Mistretul era la trap pe la vreo 50-55m (am numarat 65 pasi). brenek-ul a intrat in blat printre coaste undeva si a iesit prin piciorul stang. Am sa incerc sa atasez poze.(Din pacate nu am stat la eviscerat sa vad daca a atins vreun os la intrare. la iesire sigur a atins.)

https://prnt.sc/p9qy4y
https://prnt.sc/p9qyam

Zicea cineva pe forum la un moment dat ca plumbul este de slaba calitate si s-ar "gogolosii" la distanta.
Am sa mai trag cu ele sezonul asta sa vad cum se comporta.
In schimb mi s-a parut ca a lasat multe reziduri pe teava.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde violiv pe 23 Sep 2019, 21:29

Felicitari pentru reusita!

Din ce arma?
Reziduurile lasate pe teava sint plumbul strunjit de pe proiectilul gros care incearca sa-si faca loc prin teava subtire. Se curata cu peria de sarma si rabdare.

Continui sa cred ca ai putea avea cel putin la fel de bune rezultate folosind un proiectil unic gandit si fabricat pentru arma ta. Da' e arma ta, in fond si la urma-urmei.... =))
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde ravenstein pe 24 Sep 2019, 08:33

Mersi.

Arma folosita ii o juxtapusa de cal. 12 - IJ 58M.
Dada, se curata nu e problema.

Continui sa cred ca ai putea avea cel putin la fel de bune rezultate folosind un proiectil unic gandit si fabricat pentru arma ta. Da' e arma ta, in fond si la urma-urmei

:))))

Primul meu mistret impuscat la goana :D :D :D
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Andi Bria pe 12 Oct 2019, 13:59

Foarte ok proiectilul, destul de precis, in 30-40 m loveste putin mai sus decat linia de ochire, pana in 5 cm, fiind foarte constant. Tras din ambele tevi cu socuri 1/4 si 1/2. Recul puternic dar normal pentru un astfel de proiectil, este si decent la pret, nu am observat sa lase mai mult sau mai putin plumb decat alte unice cu care m-am jucat. Un singur porc impuscat anul acesta cu Thrill Shock, a picat in foc, este adevarat ca a fost in maxim 10m, probabil ar fi picat cu orice proiectil. In rest numai de bine, voi continua sa-l folosesc avand in vedere pretul si performantele.
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde Clujeanul pe 25 Noi 2019, 11:30

vanatorul007 scrie:Sau mai mult BIG GAME PALLA BLACK SHOCK + sauvestre.

Am impuscat 25-30 de mistreti cu Black Shock, ala simplu nu magnum. Cat timp gasesc cartusele astea eu nu mai cumpar altceva. La tinta am tras la un carton la vreo 90 -100 de metri. Un singur foc am tras, pe vant destul de puternic din lateral. Cu corectie, o mers fix unde trebuia sa ajunga si o facut in carton o gaura rotunda ca de preducea.
Am tras si cu magnum Black Shock si am impuscat nimic. Nu mi se potriveste.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde rostromer pe 23 Ian 2023, 15:53

Salutare,
Am luat la sfatul vanzatorului de la arrow 3 cutii de unice B&P de 32gr tub rosu cu avertizare de presiune la 1050bar, presupun ca sunt cele despre care se vorbeste aici.
Ideea este ca pe arma mea, benelli raffaello crio evo scrie 18.4 pe teava si tot citind aici ca au diametru mare proiectilele si strica teavile ma intrebam daca este safe sa le folosesc sau le fac cadou. Pana acum nu am tras niciunul ca am folosit carabina. Multumesc
rostromer
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 17 Iun 2022, 21:18

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde violiv pe 23 Ian 2023, 20:09

Le poti folosi linistit. Sunt facute pentru arme noi. 18,4 mm este cam diametrul minim al tevilor de azi dar armele de ieri alaltaieri erau la 18,2-18,3 mm.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde rostromer pe 23 Ian 2023, 21:15

violiv scrie:Le poti folosi linistit. Sunt facute pentru arme noi. 18,4 mm este cam diametrul minim al tevilor de azi dar armele de ieri alaltaieri erau la 18,2-18,3 mm.

Multumesc pentru raspuns!
rostromer
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 17 Iun 2022, 21:18

Re: B&P BIG GAME THRILL SHOCK

Mesajde florinsarca pe 26 Apr 2023, 20:56

Un răspuns sincer? Le folosesc la arma lisă, un Baikal juxstapus cal.12 aproape nou, îl am din 2018 și am pușcat trei porci cu această muniție. M-i s-a părut neașteptat de ok. Bine, distanță specifică armei lise... Le recomand.
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

Publicitate