Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 11:03

Nelamurire arme Aer Comprimat

Topic pur informativ, destinat celor care vor sa imbratiseze aceasta nobila arta si nu stiu care sunt etapele de parcurs.

Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde Kamba pe 16 Mai 2019, 00:50

Buna,


M-am apucat si eu de drumul acesta lung si anevoios in Romania.
Cursul este la mijloc , rastelul este pe drum. Inscriere la asociatia vanatorilor in curs.

Pe mine personal ma intereseaza initial o arma neletala in acest moment , pentru antrenament , riscuri mai mici , uz terenuri extravilane , teren propriu etc.
Mai exact ma intereseaza arma neletala C / 23 dupa noile norme.

Problema mea apare in momentul in care arma neletala care o doresc Gamo Magnum Replay 10 , are o putere mai mare 380 m/s , in loc de 220 m/s cat e admis maxim.
Problema este in felul urmator , puterea acestora sta intr-un arc , daca pui unul de 24 jouli , o duci la 220 m/s este incadrat , youtube si 5 minute.
Am gasit arma pe diverse site-uri din Europa cu arcul inlocuit cu sistem mai slabut IGT , evident modificare de armurierul care o comercializeaza nu de neica nimeni. Ideea este ca nu doresc modelul IGT fiindca desi este dat de producator 220 m/s , real este 286 / 308 m/s si nu doresc complicaciuni in caz ca cineva o va verifica vreodata cu un cronograf.

Nelamurirea mea este , politia romana dupa ce se ia la omolagare? Dupa specificatiile producatorului sau dupa ceea ce efectiv are arma in ea?
Precizez ca majoritatea tarilor vestice o vand la Auchan , deci ei practic o trimit prin GLS , TNT ca si un obiect normal.
Pe mine ma intereseaza sa fie legal totul , dar vreau si modelul care imi place , altfel luam una de la orice magazin de arme si ii schimbam eu arcul si aia era.

Multumesc anticipat.

Evident in Romania trebuia sa fie totul mai complicat.
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde yoghi pe 16 Mai 2019, 02:35

1. Daca tragi la tinte ,care e diferenta cu arcul x sau arcul y?
2. Daca tragi dupa fazani risti un dosar pt un kg de carne?
3.Legea e complicata ..trebuie sa sti din ce tara cumperi.felul hartilor difera.
4.firma de curierat nu transporta arme(de orice fel)in Romania
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde madalindo pe 16 Mai 2019, 07:52

Din punctul meu de vedere ai inceput cu stangul, daca citeai legea armelor vedeai acolo ca si armele din grupa "C" se pot procura doar pe baza unei autorizatii.
Autorizatia iti da drept de cumparare doar de la vanzatori autorizati din Romania. Chiar daca vrei o arma din alta tara formalitatile te duc la final tot la un vanzator autorizat din Romania.
Armele din grupa "C" sunt modificate si adaptate pentru Romania de producator si intra in tara pe baza unor documente de conformitate. Nu cred ca poti obtine de la un producator o omologare individuala doar pentru o singura arma.
O arma cu AC vanduta in Romania cu 220 m/s nu o poti aduce la 380 doar prin schimbarea arcului.

Pentru tirul de agrement, pe proprietatea ta, 220 m/s sunt arhisuficienti. Mai mult... doar cand va fi legal la noi pestcontrolul.

Si la final iti spun ca trebuie sa ai mare grija cu armele AC se poate ajunge foarte usor la un dosar penal.
@yogi are dreptate :D
Avatar utilizator
madalindo
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Noi 2015, 15:20
Locaţie: Ploiesti / Valea Doftanei

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde Stefan30 pe 16 Mai 2019, 09:43

Salut.
Ai cam facut o ciorba in topicul deschis de tine...am sa iau fiecare intrebare in ordine si sa incerc sa iti raspund din experienta si cum cred eu ca decurg lucrurile.

Cursul este la mijloc , rastelul este pe drum. Inscriere la asociatia vanatorilor in curs.
Daca vrei strict arma neletala, AC, cu destinatia tir sportiv, nu ai ce cauta la asociatia de vanatori.

ma intereseaza initial o arma neletala in acest moment , pentru antrenament , riscuri mai mici , uz terenuri extravilane , teren propriu etc.
Din cate stiu eu, nu prea ai ce cauta cu astfel de arma pe terenuri extravilane.
Legislatia nu este foarte exacta si spune ca astfel de arme pot fi folosite in spatii special amenajate unde nu pun in pericol viata sau integritatea altor persoane. Legea poate fi interpretata si in favoarea si in defavoarea ta. Depinde cine interpreteaza si cata minte are. Ideal este sa folosesti astfel de arme numai in poligoane autorizate.

Problema mea apare in momentul in care arma neletala care o doresc Gamo Magnum Replay 10 , are o putere mai mare 380 m/s , in loc de 220 m/s cat e admis maxim.

Aici treaba o vad in felul urmator:
Tu ca si cumparator nu cred ca ai obligatia (si nici nu cred ca detii aparatura necesara) de a verifica arma daca se incadreaza in parametrii legislatiei romane.(atata timp cat arma o achizitionezi de la un vanzator autorizat din romania)
Iar politita romana se ia dupa actele de import, teste fizice ... habar nu am.
Importatorul cand face comanda la producator, ii stabileste acestuia niste parametrii....cazul nostru limita de 220m/s.
Indiferent de sistemul de comprimare, arc sau piston IGT(sistem superior fata de arc), armele nu trebuie sa depaseasca 220m/s.

Pe mine ma intereseaza sa fie legal totul , dar vreau si modelul care imi place , altfel luam una de la orice magazin de arme si ii schimbam eu arcul si aia era.

Atata timp cat cumperi arma pe baza autorizatiei emise de politie, de la un vanzator autorizat din romania si nu faci interventii asupra ei, esti 100% legal.
Ca sa schimbi arcul unei arme cu AC cred ca trebuie sa fii armurier autorizat.
Iar daca ii schimbi arcul, montand un arc de putere mai mare, deja cred ca lucrurile degenereaza ducand la dosar penal.

Succes
I don't shoot INNOCENT animals .... only the ones that look GUILTY!!!
Avatar utilizator
Stefan30
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 18 Apr 2017, 11:01
Locaţie: Piatra Neamt

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde yoghi pe 16 Mai 2019, 10:43

@madalin si @stefan

decat sfaturi strambe mai bine lipsa. nu mai explic care pt ca nu e topicul deschis de.voi.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde madalindo pe 16 Mai 2019, 11:06

yoghi scrie:@madalin si @stefan

decat sfaturi strambe mai bine lipsa. nu mai explic care pt ca nu e topicul deschis de.voi.


@yoghi nu te inteleg... in ceea ce ma priveste. In postarea mea nu sunt sfaturi. Sunt doar niste concluzii personale in urma citiri legii si a experientei personale cu arme AC. Si chiar nu vad nimic gresit in postul meu.
Avatar utilizator
madalindo
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Noi 2015, 15:20
Locaţie: Ploiesti / Valea Doftanei

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde ravenstein pe 16 Mai 2019, 11:17

Salut.

Am fost recent la asociatie sa transcriu arma. Din intamplare era un tip acolo, care tocmai isi lua arma cu AC. Din vorba in vorba ajung sa imi zica ca daca pui o luneta buna pe ea...pica fazanii si iepurii de numa. Cand aud chestii de genul..doar la asta ma gandesc, majoritatea o folosesc la braconaj din pacate..si nu la ceea ce ar trebui.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde Azmodan pe 16 Mai 2019, 12:42

eu am cumparat arma AC din strainatate livata acasa prin curier.
am inregistrat-o la politie pe baza autorizatiei de cumparare (necompletata) si factura de la magazinul on-line (trimisa pe email si printata de mine)

deci, in unele judete, se poate.


despre omologare nu pot sa zic prea multe. sigur nu le testeaza cu cronograf. poate se uita in manual, dar nu pot sa zic sigur.
dar, pt ca eu am luat pistol si din cate stiu eu nu exista pistoale AC peste 220 m/s, nu s-au agitat politisti deloc. nu au intrebat nimic, doar mi l-au inregistrat pe permis.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde Stefan30 pe 16 Mai 2019, 13:57

yoghi scrie:@madalin si @stefan

decat sfaturi strambe mai bine lipsa. nu mai explic care pt ca nu e topicul deschis de.voi.



Chiar va rog sa explicati. Astfel cei care au sfatuit prost au si ei de invatat, iar initiatorul postului trage concluziile potrivite.
Eu sunt convins ca din sfaturile mele, omul nu se poate alege cu dosar penal....
I don't shoot INNOCENT animals .... only the ones that look GUILTY!!!
Avatar utilizator
Stefan30
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 18 Apr 2017, 11:01
Locaţie: Piatra Neamt

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde Kamba pe 16 Mai 2019, 14:45

In primul rand va multumesc tuturor pentru raspunsuri pro si contra.

Imi cer scuze pentru amalgamul de intrebari , in capul meu le-am pus enorm de multe ori si a iesit un amestec.

Obligatia nu este neaparat de a o achizitiona din Romania. Dupa cum spune legislatia se poate aduce fizic din alta tara pe baza de permis de aducere.
Intradevar am fost la noi la magazin m-am uitat putin la ele.

Ceea ce pot sa confirm este ca sistemul IGT va trage peste 220m/s chiar daca e incadrat la 220 m/s. Viteza reala este de circa 308 m/s. IGT-ul mic este de 36 jouli iar cel mare (acelasi lucru doar ca arcul interior se intinde mai mult , nu e oprit ) , are 45 jouli. Cel mare ajunge la 380 m/s , bineinteles cu alice din aliaj , nu plumb.
Partea cu moduri si putere e relativa , ii mai pui un inel de plastic / cauciuc si arcul tau va fi mai presat , va fi mai puternic. Evident nu exagerezi sa nu il rupi. Dar , nu asta caut. Caut arma cu teava mai lunga pentru precizie si distanta. Nu trebuie sa dea jos bizoni ci trebuie sa parcurga o distanta cat mai lunga, drept si sa se opreasca intr-o tinta lipita pe un lemn.

Ma duc maine si ii dau domnului de la magazin de 3 ori pretul pe arma AC , dar problema este ca nu are modelul care il doresc , asta e defapt problema mea. De regula armele AC au teava de 110 cm max. Modelul dorit are 121 , precizia este mai mare si la o distanta mai mare.
Arma cu AC doresc sa o folosesc pentru antrenament , si asta nu inseamna doar sa lovesc o tinta , ci sa ma obisnuiesc cu ceea ce inseamna tras cu arma.
Fiind mai slaba evident nu voi lua neaparat in considerare satul de la 10 km. Dar ca sa intelegeti pentru ce va fi. Am 60 ari la cabana , probabil voi amenaja ceva deoarece am dalma si parau la delimitarea proprietatii.

Legea iti permite sa o folosesti in extravilan si politia la fel , cel putin la noi in mures. Pe mine personal ma intereseaza ce accepta si ce nu politistul care ma verifica sau care ma sanctioneaza , bineinteles cu toate elementele legale , dar ma intereseaza in pricipiu interpretarea lui. Pe proprietate privata , si in poligon.
Daca aveam poligon aproape , era posibil sa ma gandesc la o carabina de calibru mai mic.

Repet , nu vreau sa dau jos ciori , vrabii , iepuri , tigrii si elefeanti. Dar totusi doresc o oarecare distanta si precizie , altfel imi luam prastie.

Curierii trimit aceste lucruri deoarece de regula in UE nu se scrie ce e in ele. Achizitia mea aeste de la un armurier autorizat ( dreptul sa comercializeze ) , chiar daca probabil in Spania / Germania / Franta este Auchan. Probabil din acest motiv pentru achizitia international ai 15 zile. In momentul in care am primit arma , obligatia mea este sa ma duc la politie sa o inregistreze.
Evident voi achizitiona un cronograf , iar daca viteza e mai mare decat 220 , cel mai probabil voi slabi IGT-ul sau arcul , pentru a evita probleme ce pot aparea.

Referitor la cine a zis de o cioara / iepure pentru un dosar penal. Daca vreau sa mananc asa ceva , folosesc un paracord , 3 lemne si un morcov. Sau daca voiam sa risc dosar penal pur simplu o comandam de pe net si aia era. Nu treceam prin toata tarsenia asta ca sa risc asa ceva si sa platesc cel putin dublu. Cred ca infractiunea de braconaj se pedepseste mai aspru decat detinirea unei arme AC fara permis (3-9 luni parca sau amenda contraventionala ).

Aici este cea mai mare dilema a mea , dupa ce se iau acestia la inregistrare.
Se iau dupa certificatul producatorului , au catalog , dupa specificatia care imi este trimisa , vine cu un certificat cu specificatii , dupa ce scrie de pe site-ul de pe care am comandat arma AC , dupa teste ?

De altfel , pentru cei care sunteti cunoscatori , este voie sa iti repari propria arma cu AC?
Dupa cum stiti ,un ARC se slabeste ,un O-ring se toceste , un IGT poate sa scape gaz daca o scapi cum nu trebuie. Poti sa ii faci o curatare completa. Daca se rupe un ARC / fisureaza IGT , are serie , ai voie sa il trimiti sa il schimbe , sau poti sa schimbi tu?


Mersi baieti , apreciez. sper sa pot si eu ajuta pe altii la randul meu. Sunt de parere cu cat vom fi noi mai responsabili cu atat se va relaxa legislatia , dar la ce am vazut la altii care detin ... nu prea.

Am plecat la curs! :)
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde violiv pe 16 Mai 2019, 18:55

Salut!
Cat o fi de placut si de instructiv sa tragi cu ele, armele AC sint o mare belea in Ro.
Istoric, limita de 220 m/s, desi n-are absolut nicio noima sau corespondent european, a fost impusa pe cand armele se vindeau cu buletinul. Desi au fost trecute ulterior in permis B tot s-a pastrat limita, la fel de aiurea cum s-a introdus si s-a pastrat si interdictia de a poseda ceva mai mult.

Nu stiu ca vreun politist sau balistician sa fi masurat vreodata oficial, in vreun dosar-caz, viteza proiectilelor trase din AC. Stiu sigur de expertiza balistica in caseta cu lut facuta unei arme confiscata odata cu mistretul braconat....era o coreeana din aia suparata in cal. 45 si a facut in lut, la 25 m, o gaura la fel de mare ca un unic de 20 tras din lisa.

Stiu cateva zeci de arme "ilegale" existente in Ro si le-am vazut chiar la vanzare in magazine de specialitate, in regim de consignatie.

Teava mai lunga nu ajuta la precizie decat tragi pe catare si inaltator, adica ai o linie de ochire mai lunga. Altfel, 220 m/s sint tot aia si daca-i obtii dintr-o teava de 40 cm. Pune-i o lunetica si nu-ti mai trebuie teava lunga.

Poti sa surubaresti cat vrei la arma ta cu AC, numa' nu cumva s-o transformi in arma de foc (cum au mai scris ziaristii nostrii). Penale sint modificarile care schimba categoria armei, amprenta balistica, bla-bla. Gasesti gas-ram cate vrei pe olx.

Daca vrei cu adevarat sa tragi precis, constant, la distante mari pentru aer comprimat atunci alege 5,5 mm (ai munitie buna in Ro) intr-o arma PCP serioasa.

Daca nu vrei sa investesti mult atunci ia una cu arc, cu teava fixa si armare la levier, pune-i luneta buna, schimba arcul cu gas-ram si trage pana te saturi.

Ai grija ca nici in curtea ta nu esti scutit de belele. Au existat cazuri in care vecini binevoitori au reclamat ca se joaca unul cu pusca in curte si s-a lasat cu dosare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde Kamba pe 16 Mai 2019, 21:11

Salut Violiv,


Multumesc pentru clarificari.

Mai este C22 , care este doar pentru sportivii de tir , ceea ce nu ma avantajeaza. Te inscri la o asociatie agreeata la nivel national si primesti permis categoria B si pentru acestea cu viteze de peste 220 m/s . E bataia de cap prea mare si pentru ce? Oricat de puternica va fi una cu aer comprimat ( break barrel ) nu poti vana nimic mai mult decat a o vulpe , plus ca e ilegal si vei fi acuzat de braconaj.
Evident sunt om si mi-ar place mai puternica , adica luam masini mai puternice , case mai mari , teren mai mult , acumulam mai multa avere .. continuati voi. Doar ca daca vreau ceva serios imi voi lua peste un an una de vanatoare dupa ce ma inscriu la asociatie.

Asa este , din cate mi s-a confirmat din mai mutle surse , nu se masoara asa ceva.

La ce te referi prin Ilegale? Imi poti da un model sa ma lamuresc sau un site? Pe mine oricum ma intereseaza break barrel , nu prea as vrea PCP , e comod sa tragi 50 de pelete dar incomod sa dai 200 de pompe :) . Poate o gasesc pe a mea.

Prin surubarie la ce referi?
Un reseller european mi-a raspuns la intrebarea cati Jouli are , ca pot sa ii maresc gaura (pe unde vine aerul din IGT) de la 33mm la 40mm si ii sare puterea de la 24 J la 40 sau 45. Asta deja nu mai e ok.
Baietii nostril din cate am inteles puneau combustibil de bricheta zippo in gaura alicei si ii crestea viteza cu 40-50-80%. Daca te specializezi si gelatinezi substanta scoti performate de 250% , evident iti spargi arma , suna ca un glont si probabil te ia politia pe sus si iti garantez ca se intampla mai devreme si mai tarziu. Chiar vreau un hobby , nu belele.

Ironic este ca in modelul mai puternic si mai scump de Gamo Replay 10 Magnum , se afla ARC , nu IGT. De aici poti sa intelegi ce dorsti , eu personal nu inteleg nimic. Am 29 de ani , copil pe drum , venit decent , un hobby , am investit in alte hobby-uri sume de 5 cifre si nu in lei , in mai putin de un an. Pentru un AC calitativ care probabil ii voi folosi o viata , nu ma supara sa ajung la sume mai mari.

Vecinii mei sunt 2 terenuri intravilane , un batranel care daca ma vede pe mine o scoate pe a lui din 2000 toamna la tinta , si un militar care detine si el si trage cu ea. Grija noastra sunt copiii , si el are si al meu e pe drum , si pisicile noastre :) .
La cabana am 60 ari de teren ingradit , vecin cu padurea si vile parasite. La tara am undeva la 120 de hectare de teren. Situatia mea pare buna.
Legislatia prevede ca terenul pe care se foloseste trebuie amenajat , amenajat e un termen vag , cu siguranta realizati asta.

Da , doar model 5.5mm vreau. Am vrut initial Benjamin NP 725 de 6.35 , dar deja e grea alica.

Apropo , modelul dorit de mine este : http://www.gamo.com/productos/carabinas ... ot-airgun/ , si evident doresc doar la 5.5 in sus .
L-am gasit la limita legala pe https://www.mundilar.net/en/air-rifles/ ... 40_wr_zoom . Doar ca acest model cu IGT , nu apare pe site-ul lor oficial. Defapt singura referinta care gasita este versiune cu arc de 36/45 Jouli , la ei pe website. Cred ca cea de 36 Jouli este pentru 4.5 si cea de 45 pentru 5.5 .
Deci aici este nelamurirea , o comand de la mundilar ( ieftin si bun ) , dar politia cand inregistreaza , dupa ce se uita. Fiindca in documentul de cumparare arma neletala , armurierul trebuie sa scrie capacitatiile armei. Astia ce sa scrie , ca ei sunt aproape ca Auchan , si sincer nu m-as duce fizic pana acolo , e o balarie sa pierd o zi, poate doua , doar sa iau un AC .
Sa zicem ca o cumpar si totul e roz , dar daca baietii se uita pe website-ul oficial si e una ce scrie vanzatorul si alta ce scrie pe site ma trezesc ca nu o inregistreaza pe C 23 .

@Azmodan , a ramas certificatul necompletat? Pai si aia cum au verificat daca se incadreaza in cei 220m/s ?
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde kama3 pe 16 Mai 2019, 22:17

Eu sunt tare curios cum draq pica iepurele si fazanul cu AC ul. Si nu din prisma faptului ca proiectilul n-ar fi letal pt cei doi, ci cum naiba te apropii de ei fara sa te simta la o distanta eficace. Ca banuiesc ca nu avem Robin Hoozi care sa ia fazanul din zbor cu AC la sarite. Un porumbel la craca mai inteleg, dar un fazan ?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde violiv pe 16 Mai 2019, 22:33

Armele cu aer comprimat moderne sint mult mai puternice decat crezi. Spuneam mai sus de braconier prins cu godac de mistret si arma AC la el. Politia a cerut expertiza pentru ca nu le venea sa creada ca AC poate da jos un animal asa mare.

https://youtu.be/jejT_DOIgO4

https://youtu.be/khbNTWXpFnw

Da direct la min. 17.

Nu-l gasesc acum dar este un filmulet al unui baiat care trage cu PCP semiauto la porumbei la zbor .... si-i nimereste.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde violiv pe 16 Mai 2019, 22:53

@kamba

Daca toate conditiile sint indeplinite atunci PCP se merita. Exista si alte metode sa incarci nu numai pompa.

Teava care se frange ajunge sa capete un infim joc in zavor. Cum luneta e pe corp si teava practic separata, in timp pierde precizia.
Sint arme cu arc ce au teava fixa si un levier sub teava folosit la armare.

Politia nu cerea niciun fel de hartie la inscrierea armei in permis atunci cand a devenit obligatorie inscrierea in permis. S-au importat in nume propriu sau pe firme toate neamurile de AC. Multe s-au vandut atunci si alte multe se vand acum cand posesorii trebuie sa faca si cursul de arme pentru "viza" permisului.

Eu ma joc cand pot cu una in 6,35 cu teava articulata si cu doua pistoale in 4,5.
Sincer, nu putere, viteza, diametru conteaza asa mult pentru precizie cat tragaciul. Cele mai multe AC au o calamitate de tragaci care limiteaza foarte mult posibilitatea de a trage bine. Si nu-i nevoie sa tragi la 250 m, 25 sint destui ca sa te straduiesti sa obtii "gaura-n gaura". Ca antrenament al tragatorului pentru o viitoare arma de foc eu as cauta arma cu cel mai sec si mai fin tragaci, chiar daca ar scoate numai 150 m/s. Mergi prin magazinele de la noi si vezi ce au prin raft, joaca-te un pic cu ele si alege una cu tragaci bun. Restul e can-can pentru ce putem face noi cu ea.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde Azmodan pe 17 Mai 2019, 09:29

Kamba scrie:@Azmodan , a ramas certificatul necompletat? Pai si aia cum au verificat daca se incadreaza in cei 220m/s ?


cum ziceam, nu verifica nimic. am doua pistoale inregistrate. unul are F in pentagon (care indica max 7.5J) dar unul nu (dar avea un manual unde scria viteza, dar nu stiu daca s-au uitat. nu mi l-au cerut expres. pur si simplu era in cutie).

oricum, sper ca iti dai seama ca viteza variaza cu greutatea peletului. poate sa scrie acolo 220m/s cu pelet de 0.50g, dar daca folosesti unu de 0.45g viteza va fi mai mare.

mai mult rant aici: https://youtu.be/m_9feF2Ihhk
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde kama3 pe 17 Mai 2019, 12:24

gamo weasper G2 are 388m/s. Aproape dublu fata de legal-ul de la noi. Se vede in filmulet si cat de greu rearmeaza.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde Kamba pe 17 Mai 2019, 17:12

@Azmodan


Totusi mi se pare dubios ca efectiv pui cererea pt c23 si nu au nici o treaba macar sa se uite pe specificatii.
Oricum am gasit niste baieti din Slovenia care le limiteaza si le vand asa , ceea ce e bine. Singura mea grija e sa accepte baietii asa , sa nu faca figuri ca e venita prin curier si sa accepte factura de la acestia.

Orice fps vezi pe net cand bagi alice de plumb (nu aliaj) vei pierde 200 fps.

Acum personal nu stiu ce sa aleg IGT sau Spring .
Dar orice alegere voi face voi lua un arc / igt in plus on caz ca se rupe.

Aceste arme trebuie tinute in rastel , dar daca este ceva defect , se pot trimite inapoi pentru garantie catre comerciant? Daca da in ce conditii ?

Whisper G2 are viteza care o spui pe 4.5mm nu pe 5.5 mm. Pe 4.5 mm gamo are si cu 1700 fps.
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde yoghi pe 18 Mai 2019, 00:20

madalindo scrie:.....
Autorizatia iti da drept de cumparare doar de la vanzatori autorizati din Romania. Chiar daca vrei o arma din alta tara formalitatile te duc la final tot la un vanzator autorizat din Romania....

Cu autorizatia poti cumpara din orice tara iar pt EU ai nevoie si de anexa 17 (de transfer intracomunitar- ceruta tot de politia noastra).Odata cumparata arma o poti aduce personal cu masina sau avionul sau trimite doar cu avionul la aeroport.

Curierii din Romania nu sunt autorizati sa transporte arme de orice fel (au renuntat datorita costurilor de logistica impuse de Politia Ro.Importul personal al armelor se face numai prin punctul de frontiera sau prin aeroporturile internatinale de prin 2012.Ca prin tara exista IPJ uri care Nu stiu, e treaba lor si avantajul vostru. asta pina cand verifica cineva hartiile.

madalindo scrie:...Armele din grupa "C" sunt modificate si adaptate pentru Romania de producator ......
Pentru tirul de agrement, pe proprietatea ta, 220 m/s sunt arhisuficienti.....

Chiar crezi ca producatorul sta si modifica 200 de arme care se vand anual in Ro cand in orice alta tara vinde la liber cu miile.
In lege scrie ""spatiu delimitat "" nu terenul agricol sau extravilanul
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde yoghi pe 18 Mai 2019, 00:22

Stefan30 scrie:....Tu ca si cumparator nu cred ca ai obligatia (si nici nu cred ca detii aparatura necesara) de a verifica arma daca se incadreaza in parametrii legislatiei romane.....
Iar politita romana se ia dupa actele de import, teste fizice ... habar nu am. ....


Da nu ai obligatia sa verifici daca cumperi de aici asa cum zici ,dar omul nostru intreba clar pt arme comandate de la Aucshan, iar politia se ia dupa prospectul fabricantului al armei importate de tine (caz in care raspunderea e exclusiv personala )nu dupa teste.Nu face teste decat la "'un dosar" sau la reclamatii.


Stefan30 scrie:...Ca sa schimbi arcul unei arme cu AC cred ca trebuie sa fii armurier autorizat.
.......

Propia arma, indiferent de destinatia ei, o poti repara acasa in fiecare zi fara aprobari.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde yoghi pe 18 Mai 2019, 00:23

Kamba scrie:... De regula armele AC au teava de 110 cm max. Modelul dorit are 121 ,...

tevi de 1m si 1,20m ??

Kamba scrie:...Legea iti permite sa o folosesti in extravilan si politia la fel , cel putin la noi in mures..

Am raspuns mai sus la asta!.Si sunt curios daca tot asa va fi dupa ce suna un vecin ecologist la 112,sau daca te gaseste paznicul cu pusca pe linga padure.

Kamba scrie:...Curierii trimit aceste lucruri deoarece de regula in UE nu se scrie ce e in ele. Achizitia mea aeste de la un armurier autorizat ( dreptul sa comercializeze ) , chiar daca probabil in Spania / Germania / Franta este Auchan. Probabil din acest motiv pentru achizitia international ai 15 zile. In momentul in care am primit arma , obligatia mea este sa ma duc la politie sa o inregistreze...

Nu te culca pe urechea amortita. Exista cazuri clare in care nedeclararea continului din pachet la frontiera a fost considerat contrabanda cu arme.

Kamba scrie:...Referitor la cine a zis de o cioara / iepure pentru un dosar penal. Daca vreau sa mananc asa ceva , folosesc un paracord , 3 lemne si un morcov. .....

Legea vanatorii te considera tot braconier, exista un termen cunoscut chiar....latar (ala care pune laturi)

Kamba scrie:...Aici este cea mai mare dilema a mea , dupa ce se iau acestia la inregistrare.
Se iau dupa certificatul producatorului , au catalog , dupa specificatia care imi este trimisa ,....

Dupa certificatul producatorului unde trebuiesc trecute datele tehnice

Kamba scrie:...Legislatia prevede ca terenul pe care se foloseste trebuie amenajat , amenajat e un termen vag , cu siguranta realizati asta. .....

acolo scrie : '""spatiu delimitat"" = curte sau magazie si ""spatiu special amenajat"" = poligon autorizat

Kamba scrie:...Aceste arme trebuie tinute in rastel , dar daca este ceva defect , se pot trimite inapoi pentru garantie catre comerciant? Daca da in ce conditii ?....

Da trebuie dulap. oricum vine politistul acasa sa-l vada si doar dupa primesti autorizatia.Daca ai cumpart-o de la Aushan si se strica ,mergi la armurier si o repari pe banii tai.Exportul armei nu se va mai face dupa .."auzite"

Carevasazica: poti aduce arma de afara dar trebuie declarata la frontiera. declararea inseamna anumite costuri de transport autorizat ,exclusiv cu avionul -250-300E. exportul pt reparatii tot atat. sau Poti merge un wekend la Paris ,o cumperi si o aduci personal -la cala (bagaj de cala ).iar datele tehnice sunt date de producator nu vanzator, dar si pe raspunderea ta.

Bafta.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde Stefan30 pe 18 Mai 2019, 09:20

yoghi scrie:
Stefan30 scrie:....Tu ca si cumparator nu cred ca ai obligatia (si nici nu cred ca detii aparatura necesara) de a verifica arma daca se incadreaza in parametrii legislatiei romane.....
Iar politita romana se ia dupa actele de import, teste fizice ... habar nu am. ....


Da nu ai obligatia sa verifici daca cumperi de aici asa cum zici ,dar omul nostru intreba clar pt arme comandate de la Aucshan, iar politia se ia dupa prospectul fabricantului al armei importate de tine (caz in care raspunderea e exclusiv personala )nu dupa teste.Nu face teste decat la "'un dosar" sau la reclamatii.


Stefan30 scrie:...Ca sa schimbi arcul unei arme cu AC cred ca trebuie sa fii armurier autorizat.
.......

Propia arma, indiferent de destinatia ei, o poti repara acasa in fiecare zi fara aprobari.


Am fost in aceeasi situatie, de a cumpara o arma AC de pe un site online, din Portugalia. Am luat legatura cu un armurier si l-am intrebat daca este posibil. Mi-a zis ca este posibil ca arma sa ajungala destinatar, fara sa zica nimeni nimic, dar in momentul cand ajung la politie este posibil sa apara probleme, autorizatia de cumparare nefiind completata.
Stiti foarte bine ca serviciul AESP nu lucreaza dupa aceleasi legi si reguli in toate judetele din tara...si daca rasfoiti forumul vedeti zeci de exemple la termene de eliberari documente, vize,...etc.("Cate bordeie atatea obiceie").
Deci exista posibilitatea ca omul sa aiba probleme comandand online o pusca AC.
Sfaturile mele au fost strict pentru a cumpara o arma din Romania. Ceea ce si recomand. Singura modalitate sigura de a cumpara o arma din alta tara UE sau non UE este de a merge personal si ridica arma.

Iar referitor la "reparatia" armei.... Poti sa iti repari arma singur, nimeni nu zice, dar omul nu vroia sa o repare, ci sa ii aduca modificari pentru a-i modifica puterea(doreste putere mai mare). Asta nu prea se cheama reparat ci modificat.Exact cum zicea si domnul Violiv intr-un post, cu porcul impuscat cu AC... cand esti prins intr-o astfel de imprejurare, justifici ca doar ti-ai "reparat" arma???
Cred ca ati citit printre randuri si interpretat gresit exprimarea mea.

O zi buna.
I don't shoot INNOCENT animals .... only the ones that look GUILTY!!!
Avatar utilizator
Stefan30
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 18 Apr 2017, 11:01
Locaţie: Piatra Neamt

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde Adrian Spinu pe 18 Mai 2019, 23:22

E smecherie arma asta cu aer comprimat, daca merge la mistret. Eu ma uitam ca prostul dupa carabina, nemultumit de lisa de 12 cu proiectil unic, si altii impusca porci cu Ac. Si costa toata pusca cam cat costa cateva cutii de Sauvestre.
In alta ordine de idei, pentru mine treaba e clara: oricat o dau de pereti, cei care cauta cu disperare AC cat mai puternic, se viseaza vanatori de pasari. Asa ca, eu ii pun la gramada cu vulpile, rapitori. Cum pe fondul unde vanez acum s-a alocat cota imensa de 8(opt) fazani, daca as gasi in zona fondului pe vreunul cu pusca cu ac, l-as bate bine. Sau macar as incerca. Dar destul de sigur l-as bate, cu bataia ma stiu mai bine si mai demult decat cu vanatoarea.
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde Adrian Spinu pe 18 Mai 2019, 23:29

Povestea cu antrenamentul nu o inteleg. Antrenament pentru ce? Mai dureaza 2 ani pana te faci vanator si intre timp exersezi trasul la tinta cu ac-ul? Poti trage astia 2 ani cu ac-ul si esti bomba la ac, cand iei in mana prima data o pusca, o lisa sa spunem, si tragi cu o incarcatura serioasa, un unic de exemplu, uiti tot ce ai invatat in aia 2 ani. E ca si cum ar intreba cineva aici: Din ce se face latul mai bine? Din sufa de fantana, sau din suspanta de parasuta?
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde Kamba pe 19 Mai 2019, 14:18

Salutare,


Ca sa ma fac inteles , cand comand arma AC prefer sa iau si IGT de rezerva , garnituri , eventual un repeater de 10 alice bonus sa am doua. Atat am incercat sa intreb , daca se defecteaza pot schimba eu piesele. Am subliniat ca se pot face modificari , dar , nu urmaresc asta. Daca vreau putere pe asa ceva iau de .45 .50 la 220 m/s . Sau mai este Benjamin Trail XP NL .25 , hatsan QE de .30 big bore. Ac-uri care pana in 50m sunt ok.

Era mai simplu pur si simplu sa o comand de pe net fara sa mai trec prin toate , daca voiam ilegalitati si pedeapsa era mai mica asa.

Cu arma AC nu ai voie sa vanezi la noi! Si sincer cred ca putin ar trage atat de bine in creier / rinichi / plamani / inima sa dea jos un mistret.
Nu te supara dar se incadreaza la 220 m/s arme PCP cu marimea proiectilului de 500 grains. Sunt gloante mai usoare de atat.

Pentru arma ghinuita antrenamentul. Pe langa ca voi trebui sa astept in jur de un an pentru ea , e mai usor sa invat pozitio de tragere , sa tin arma mai stabil din picioare , efectiv sa trag cu ea. Si este mult mai ieftin sa invat evident , 250 pelete , 30 lei.

Iti multumesc pentru sfat , ma bucur ca esti vanator , dar singurul lucru care te rog este sa te abtii la astfel de comentarii 'toti care vor Ac cat mai puternic isi inchipuie ca sunt vanatori de pasari' .

Pe acest principiu , si cei cu lise/boc fac braconaj toata ziua , si nu odata aud impuscaturile , nu pot sa spun asta despre tine fiind ca nu te cunosc. Nu am vazut braconaj cu AC dar cu lisa ii prind toata ziua , si sincer bine fac! E bataie de joc sa omori un animal cu AC de 5.5mm ( chiar si in SUA e interzis) deoarece daca nu il nimeresti bine , se infecteaza si moare ulterior poluand mediul si chinuindu-se.
Daca tu vrei masina de 500 CP inseamna ca faci curse automat?

Moralitatea mea e simpla , daca nu esti nevoit sa o mananci , nu e nevoie sa o omori.
Cand voi avea arma ghintuita la fel , or voi nimeri un animal sa cada mort , ori mai bine nu trag.
Faptul ca anumiti oameni se distrau chinuind animale sau le lovesc , super , nu le dati arma de nici un fel.

La 25 m doar cu catare si inaltator cu AC -ul ma descurc cam asa intre 37 si 45 din 5 trageri la poligon.
Nu au luneta sa incerc 50m. As vrea pentru mine , sa fie arma mea , nelovita sau rupta ca cea de acolo.
Dupa discuri de lut biodehradabile cu boc-ul este super iarasi , doar ca 4 lei cartusul si te ridica usor.
Ce imi placea la arma mentionata de mine este ca alica nu are drop pana la 70-75m facand-o foarte buna pentru acuratete. Sper ca te-am lamurit ce vreau eu cu AC-ul.

Nu ma chinui sa aduc in tara un model doar ca e mai lung cu 10cm , ci ca e cea mai buna arma AC de 5.5mm de pe piata , si are acelasi pret cu cele care sunt de la noi. Dobitoc sau prost nu sunt sa dau mai multi bani aici pe un produs de calitate mai slaba.
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde tehărău pe 19 Mai 2019, 20:46

Kamba scrie:Salutare,



Ce imi placea la arma mentionata de mine este ca alica nu are drop pana la 70-75m facand-o foarte buna pentru acuratete. Sper ca te-am lamurit ce vreau eu cu AC-ul.


.[/quote]

Serios? Nu are cădere? Eram suspicios și sceptic. Dar chiar te încurajez și te susțin sa iei un AC. E bine sa folosești și sa citești cât mai mult. Am văzut ca ai citit despre arma. Citește și pe forumul asta cât mai mult. E scris deja totul.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde Kamba pe 19 Mai 2019, 21:23

tehărău scrie:
Kamba scrie:Salutare,



Ce imi placea la arma mentionata de mine este ca alica nu are drop pana la 70-75m facand-o foarte buna pentru acuratete. Sper ca te-am lamurit ce vreau eu cu AC-ul.


.


Serios? Nu are cădere? Eram suspicios și sceptic. Dar chiar te încurajez și te susțin sa iei un AC. E bine sa folosești și sa citești cât mai mult. Am văzut ca ai citit despre arma. Citește și pe forumul asta cât mai mult. E scris deja totul.[/quote]


Multumesc de incurajare , sa folosesti asa ceva eu zic ca e bine sa incepi mai de jos ( AC ).
Imi place modelul Gamo Replay 10 Magnum sau Gamo Swarm Magnum ( versiunea international ) , deoarece vine cu luneta / tragaci bune si rezistente din fabrica. Luneta e reglabila 3-9 x , iar tragaciul foarte reglabil in 2 stadii . Mie personal imi place sa ma documentez foarte foarte bine inainte de achizitiona ceva. Prefer sa iau lucruri care dainuie in timp , sunt usor de reparat. Incarcatorul de 10 alice nu se blocheaza niciodata , nu am gasit nicaieri sa se blocheze la modelul acesta. Probabil a fost perfectionat aici fata de alte modele Gamo.

Mai toate review-urile care le-am gasit despre ea ( versiunea limitata ) , dau 70 M effective range. Versiunea full power sunt teste pe youtube, fara drop la 100m . Oricum am descoperit forumul , si voi reveni in momentul and o am cu un review full , sa va spun cum functioneaza.

Gamo este in teste cu IGT Mach 2 , acel IGT la full power va avea undeva la 75-90 Jouli forta de tragere , iar din cate am inteles va fi doar pe 5.5mm , 6.35 mm si 7.62 mm. Forta de armare va fi ca cea de la IGT 2 prin adaptarea a 2 arcuri in plus.

Oricum e posibil ca acest post sa fie model de inspiratie pentru alti oameni care doresc AC ( sper ca si responsabili ) , asa ca recomandarea este arma mai sus mentionata plus :

Benjamin Trail NP XL 725 , arma are munitie de 6.35 mm si are o precizie si forta buna la 50M.
Hatsan (turceasca ) , Carnivore Big Bore QE , este o arma foarte buna , problema vine la munitie in Romania , nu veti gasi .30 ( 7.62 mm ), sau eu cel putin nu am gasit la magazinele Romanesti.

Cand ma duc sa pun cererea pentru autorizare , le voi pune si lor aceste intrebari evident , doar ei accepta sau nu. Speram sa fie ceva care ma scuteste de un drum pana in spania sau o tara care o are , e discomfort-ul acela. Cunoasteti si voi , munca , familie , prieteni ( copil pe drum ) , si ar fi super daca accepta si versiunea sa o trimita baietii astia prin curier. Pana la urma , curierul nici nu stie ce este. Cei de mundilar , ii recomand sunt foarte ok , raspund bine la emailuri in engleza. Le-am explicat problema mea si au spus ca pe nota de transport nu vor scrie rifle si vor impacheta coletul sa nu se vada. Au mai spus ca sunt multi care au cumparat asa in Europa de este , nu stiu daca se refera la Romania.
Am incercat sa ii intreb daca pot sa imi completeze autorizatia de cumparare cumva si au zis ca daca ajung la ei cu cea mai mare placere , dar altfel nu prea , si nu recomanda sa o trimitem prin curier la completat deoarece daca pierzi acea hartie e dosar direct.

E stupid ca singurul importator din Romania sa fie cei de la Arrow , avem preturi mari la aproape orice inclusiv cu siguranta stiti si voi de aici , munitia letala / neletala.
Am colegi la curs care se plang pentru gloantele de cauciuc pretul este de 30 RON / buc. Mi se pare enorm pretul! Daca il folosesti pe infractor , in caz de necesitate / autoaparare , mergi ulterior sa il culegi la banii aia.

As mai avea o intrebare , este greu sa calibrezi luneta pe un AC?

Edit:

SI ceea ce nu am gasit nicaieri , aceste arme AC , au tevile ghintuite sau sunt simple?
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde bogdan187 pe 20 Mai 2019, 00:13

Imi pare ca nu mai este forumul de a.c . .....acolo erao o gramada de informatii pretioase pentru incepatori.
Daca cand zici drop , te referi la caderea care o are alica pe diferite distante , faza cu nu are drop la 70 m sau 100 la full power este vorba ta un ,, bullshit ,, total .....si asta ti-o zic dupa 5 ani de ac si fara vreo exagerare minim 20.000 de alice trase , inainte sa ma fiu vanator cu shootgun si acte in regula . :) .
Ideea ta cu antrenamentul este buna , asa iti poti dezvolta miscarea de epolare , cum sa tintesti , etc .
Nu te uita dupa arme mega puternice , mai bine uitate dupa arme fun to shoot si cu care sa nimeresti cate ceva .
Cele puternice o sa fie greu de armat , greu de ochit cu ele datorita reculului fata-spate si o sa iti pape o luneta la 3 cutii de pelete .

Ghintuite pe tot parcursul tevii sau doar pe ultimii 5 cm , in functie se marca si model .


Have fun !
bogdan187
Membru important
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Dec 2010, 13:08
Locaţie: Timisoara

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde Kamba pe 20 Mai 2019, 00:44

bogdan187 scrie:Imi pare ca nu mai este forumul de a.c . .....acolo erao o gramada de informatii pretioase pentru incepatori.
Daca cand zici drop , te referi la caderea care o are alica pe diferite distante , faza cu nu are drop la 70 m sau 100 la full power este vorba ta un ,, bullshit ,, total .....si asta ti-o zic dupa 5 ani de ac si fara vreo exagerare minim 20.000 de alice trase , inainte sa ma fiu vanator cu shootgun si acte in regula . :) .
Ideea ta cu antrenamentul este buna , asa iti poti dezvolta miscarea de epolare , cum sa tintesti , etc .
Nu te uita dupa arme mega puternice , mai bine uitate dupa arme fun to shoot si cu care sa nimeresti cate ceva .
Cele puternice o sa fie greu de armat , greu de ochit cu ele datorita reculului fata-spate si o sa iti pape o luneta la 3 cutii de pelete .

Ghintuite pe tot parcursul tevii sau doar pe ultimii 5 cm , in functie se marca si model .


Have fun !


Salut Bogdan,

Iti multumesc pentru sfat.
E posibil sa fie bullshit sau e modelul IGT diferit , si nu m-am exprimat bine , sunt yards. Majoritatea reviewurilor erau din SUA.

Asta si prefer acuratete , pe o arma accurate imi pot dezvolta abilitatile. Pentru usurinta am zis sa fie un din cele de la gamo cu incarcator 10x .

La partea cu incarcatul , nu ar trebui sa fie o problema 1.91 , 95 kg , constitutie atletica. La poligon am incarcat gamo-ul ala de 100 ori fara sa transpir :).

La partea cu luneta ai dreptate , prea puternica ziceau si cei de pe forumuri ca se mananca luneta.
Nu stiu exact ce inseamna asta dar nu as vrea sa experimentez. Motivul pentru care e super si AC-ul limitat.
Ce AC ai / ai avut ? apreciez orice sfat din experienta fata de reclamele mascate de pe youtube :).

Ce am gasit eu parea cel mai bun raport calitate pret , dar unii schimbau luneta stoc cu altele. E poaibil sa cumpar si eu oricum alta ulterior. Pe pyramidair au ceva recomandari.
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: Nelamurire arme Aer Comprimat

Mesajde tehărău pe 20 Mai 2019, 08:06

Al naibii sistem de învățământ complicat care ne-a supus la examene grele dar care n-a fixat tuturor lucrurile simple. S-a explicat de mai multe ori pe forum, ultima data știu ca @violiv a căutat să o facă cât mai simplu, pe înțelesul tuturor. Era ceva cu "și tot cade, cade...".
Hai sa încerc eu varianta minimală:
Orice obiect aruncat, imediat ce este lansat în aer, are o viteză inițială. Și, din momentul ăla când e lăsat (lansat) "la mana lui", obiectul nostru are niște probleme, cât o fi el de talentat. Una e ca ii scade viteza. Nici nu și-a luat-o bine, ca începe să-i scadă. Clar și valabil pentru tot ce e aruncat, zvarlit sub un anumit unghi. E o șmecherie valabila pentru alea aruncate-n jos, vertical; dar aia e pentru discuții avansate și eu sunt un om modest, ii las pe alții sa-și bata capul cu explicația, nu de alta dar n-am auzit sa tragă vreunul cu pușca pe direcția firului cu plumb.
Și mai e o regulă lăsată de la Dumnezeu, de care nu scăpăm nici noi și nici obiectul ăla de vorbeam ca are viteza inițială v0. Îl trage pământul. E ca la ființe. Nici nu se nasc bine ca încep sa tragă să moară. Adică, de cum începe sa zboare, cade! Nu există fraților nimic cu cădere ZERO! Asta sa fie clar și bine rămas în mine. Ce e viu, moare și ce e aruncat, cade! Acum, pentru cei ce au citit ei ca niște proiectile au drop zero (ai mai engleziti), au cădere zero (cei ce încă vorbesc română) sau au 0 - 100 (ăi de se uită pe pozele de pe cutiile de muniții), DA,e adevărat ce scrie acolo! Dar nu pentru ca proiectilul nu cade ci pentru ca ala de da cu el de-a azvârlitea, da sub un anumit unghi. Adică îl aruncă mai în sus și când cade (ca am zis ca cade, da-te ba ca cade, cade copacul...), la n-spe unități de măsură, proiectilul se întâlnește cu orizontala data de ochiul ăla al nostru care rămâne deschis când ne uitam pe pușcă.
Nu cred ca pot sa explic mai simplist de atât. Pentru cei ce au încă dubii ca le zic adevăr adevărat mai am o singura analogie practică pe care o pot zilnic aplica. Pisatul cu boltă :) ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Următorul

Înapoi la Sunt incepator, am nevoie de sfaturi!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

Publicitate