Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:27

Sezon 2019-douzecidouzeci

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde Ghinda pe 09 Mai 2019, 10:02

Cantar, imediat dupa curatare, 511 grame. Fara scazaminte oficiale. Maine pun gramaj final.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde Ghinda pe 10 Mai 2019, 06:37

393.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde pipabh pe 15 Mai 2019, 12:42

MODERAT
Aici este subiect cu caprior. Cote in alta parte.

MODERATORUL
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde Ghinda pe 17 Mai 2019, 17:21

A ramas in 370 net.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde the_mav pe 19 Mai 2019, 09:12

Prieten drag, loc frumos, in cantec de prepelite...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde zforis pe 19 Mai 2019, 14:49

Frumos, felicitari! Ai asteptat mult sa iasa din rapita?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde the_mav pe 19 Mai 2019, 16:54

Nu, a fost pe margine de orz, a tinut apropierea la o distanta acceptabila; dupa foc s-a mai dus cativa pasi pana intr-o linie de rapita.
Nu am vazut nici unul pe rapita, prea multa apa in zona, prea mare vegetatia.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde DART pe 20 Mai 2019, 12:45

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Va salut!
A "venit" si primul tap pe anul acesta,ieri la 08.30 ... din fericire pt. mine,abia am asteptat sa ies! O vanatoare foarte grea din cauz terenului si care a avut "de toate" :).
Distanta: un pic peste 200 m(a mai facut 7 pasi dupa lovitura), cu .308win si ELD-X P.H de 178 gr.
Un tap extrem de "bine facut",la sfarsitul varstei mijlocie(dupa evaluarea mea),poate anul trecut era mai bun,il apreciez la final fara craniu facial('popular"netto) si cu umiditatea stabilizata la 355 g...organizatorul zice ca la final va avea 380g minim ... imi este f. drag si nu-l contarzic :),ar fi bine!


Prima cantarire!(la 3 ore de la preparea si zvantare 545 g )

Imagine

Imagine


Dupa dantura,dupa conturul corpului in luneta(linia inferioara toraco-abdominala),dupa atitudinea in teren si dupa cantitatea de carne macra(aprox.13,5kg) ... si in final dupa trofeu il apreciez la 6 ani.

Evaluarea aceasta este dupa criteriile mele ... va rog spuneti-va parerea in ce priveste greutatea trofeului si varsta si poate "iscam" o discutie constructiva.
Felicit colegii care au deschis sezonul si au publicat evenimentul!
Spor la treaba in continuare!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde tehărău pe 20 Mai 2019, 14:46

Felicitări domnilor!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde Ghinda pe 20 Mai 2019, 14:52

Cca 300 gr net, intra in regres.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde DART pe 21 Mai 2019, 06:29

tehărău scrie:Felicitări domnilor!



Multumesc!

Pacat ca nu-ti place capriorul(poate gresesc)...nu-mi amintesc sa te fi vazut postand vreunul!Dar poate ca nu-mi amintesc eu bine ... si memoria incepe sa ma lase :)!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde DART pe 21 Mai 2019, 06:37

Ghinda scrie:Cca 300 gr net, intra in regres.


...nu stiu ce sa zic daca la al meu te referi !?Are niste oase uimitor de groase azi este 525 g (a scazut doar 20 g).

Pana acuma cu +/- 15-20g mi-a iesit socoteala.Din greutatea de la prima cantarire scot 90g - apoi 10% din greutatea ramasa...si la final este cam ce ramane(cum spuneam cu +/- 15-20 g).Acum om vedea.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde tehărău pe 21 Mai 2019, 09:08

DART scrie:
tehărău scrie:Felicitări domnilor!



Multumesc!

Pacat ca nu-ti place capriorul(poate gresesc)...nu-mi amintesc sa te fi vazut postand vreunul!Dar poate ca nu-mi amintesc eu bine ... si memoria incepe sa ma lase :)!


Timpul trece si odata cu el seduc si amintirile noastre...

viewtopic.php?f=46&t=12436&start=180

... pentru mine, probabil a fost ultimul. Ma duc in fiecare an la observatii, imi iau si feciorul (trage foarte bine in poligon dar nu omoara nici muste), ii vedem prin binoclu, ii apropiem, simulam. In familie nu mancam oaie, capra, caprior, cerb. Nu vad de ce as mai impusca. Asta de l-am postat are aur, pana la asta au fost altii pe care am invatat dibuitul si apropierea. Daca as vedea o selectie care trebuie scoasa, as mai trage. In rest, imi face placere sa va impartasesc bucuria vanatului dobandit cu cinste :-h
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde DART pe 21 Mai 2019, 10:27

tehărău scrie:
DART scrie:
tehărău scrie:Felicitări domnilor!



Multumesc!

Pacat ca nu-ti place capriorul(poate gresesc)...nu-mi amintesc sa te fi vazut postand vreunul!Dar poate ca nu-mi amintesc eu bine ... si memoria incepe sa ma lase :)!


Timpul trece si odata cu el seduc si amintirile noastre...

viewtopic.php?f=46&t=12436&start=180

... pentru mine, probabil a fost ultimul. Ma duc in fiecare an la observatii, imi iau si feciorul (trage foarte bine in poligon dar nu omoara nici muste), ii vedem prin binoclu, ii apropiem, simulam. In familie nu mancam oaie, capra, caprior, cerb. Nu vad de ce as mai impusca. Asta de l-am postat are aur, pana la asta au fost altii pe care am invatat dibuitul si apropierea. Daca as vedea o selectie care trebuie scoasa, as mai trage. In rest, imi face placere sa va impartasesc bucuria vanatului dobandit cu cinste :-h


Da domnule...6 ani au trecut de atunci!
eu am sa mai trag la tap cat am sa mai pot...este carnea preferata a familiei mele si vanatul meu preferat...

Si baiatul meu trage bine la cartoane si ii place carnea de tap...dar mai putin vanarea lui ... nadajduiesc ca poate se va schimba asta :)
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde Septimiu pe 21 Mai 2019, 10:47

Felicitari tuturor!
@ DART, oare ai putea sa impartasesti ceva trucuri in prepararea carnii de caprior?
Am incercat fel si fel de retete si in afara de ceaun, toate felurile au iesit seci si carnea tare si din acest motiv sotia si fiica mea au au inceput sa faca mofturi cand aud de caprior.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 665
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde DART pe 21 Mai 2019, 14:28

Septimiu scrie:Felicitari tuturor!
@ DART, oare ai putea sa impartasesti ceva trucuri in prepararea carnii de caprior?
Am incercat fel si fel de retete si in afara de ceaun, toate felurile au iesit seci si carnea tare si din acest motiv sotia si fiica mea au au inceput sa faca mofturi cand aud de caprior.


Tot necesarul de preparate carne membrana(salam/carnat)il fac din carne de caprior si lopatar(vorba vine il fac mi-l face un f. bun amic mezelar f. priceput si renumit din zona) ce nu consum proaspat il pun la congelator dupa ce ajunge la o umiditate potrivita.Eu sunt priceput la ceaun/tocanita...iar cotletul il prepar sumar pe gratar sau plita.Nu prepar sofisticat carnea...sotia mea care manuieste bine wok-ul ne mai face carnea cu legume.Cam atat.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde radubichis pe 22 Mai 2019, 07:55

Septimiu ,incearca cotlet de caprior prajit in unt.
Sareaza si pipereaza bine cotletul ,bate-l cu ciocanul de snitele si lasa-l 10 min sa intre sarea in el . Topeste o treime de pachet de unt intr-o tigae si las-l sa sfarie bine in tigaie pina cind untul topit se incinge bine . Adaug cotletul de caprior si prajeste-l la foc mare in untul incins cite 1 minut pe fiecare parte.

Inainte de a-l minca uda gatlejul cu o palinca ,dupa cu un vin rosu bun
Restul capriorului (fara cotlet) il transform in virsli
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde Ghinda pe 22 Mai 2019, 09:16

Pe fiecare cotlet pune si o lingurita de dulceata de afine.
Sau fa snitele din muschi.
Organele pateu, din gat a mai buna ciorba din lume. Pulpa la culptor, la foc moale in oala cu capac sa se inabuse, coatele tocana. Carnea care cade, tocata si apoi musaca sau cu paste.
Resturile(oase, pielite etc. fierte cu orez, ceva legume) si sa vazi ce da din coada Cocuta, epagneul meu.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde DART pe 22 Mai 2019, 11:34

DART scrie:
Prima cantarire!(la 3 ore de la preparea si zvantare 545 g )

Imagine

Imagine


Evaluarea sumara dupa 48h imi confirma teoria pana acum...a mai scazut 40g.

Imagine

urmeaza albirea...apoi cantarirea finala de la 3 luni.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde Ghinda pe 22 Mai 2019, 13:09

Bravo! De al tau era vorba. Doar ca dupa poze este greu, si nu este prima data cand o fur, sa estimezi. Iar cantarul l-am vazut dupa ce ai scris. Tont! =))
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde DART pe 22 Mai 2019, 15:01

Ghinda scrie:Bravo! De al tau era vorba. Doar ca dupa poze este greu, si nu este prima data cand o fur, sa estimezi. Iar cantarul l-am vazut dupa ce ai scris. Tont! =))


Stai linistit :) poza-i poza...cantaru-i cantar!Nu esti singurul.
Eu il stiam pe caprior de anul trecut nu l-am putut aborda atunci...dar si-a tinut locul si l-am vizitat anul acesta,din cauza ochilor cu ochelari din cauza lunetei si a binoclului il vedeam mare...atat la trofeu cat si la corp dupa comportament si atitudine(era cu o "baba") un tarsit super-precaut...deci plin de indicii bune :) promitea o vanatoare incitanta.Apoi dupa ce l-am impuscat m-am dezumflat un pic...apoi dupa preparare si cantarire m-am reumflat ...si uite asa nu-i capriorul acela "odata in viata" dar este unul bun si ma bucur ca l-am dobandit.
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde Ghinda pe 22 Mai 2019, 15:03

Pai chiar si poza, nu pare vreun zmeu, dar se pare ca are densitate ca lumea. Ca am vazut si duin aia mama-mama si la cantar ziceai ca sunt oase de zburatoare.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde DART pe 22 Mai 2019, 16:38

Ghinda scrie:Pai chiar si poza, nu pare vreun zmeu, dar se pare ca are densitate ca lumea. Ca am vazut si duin aia mama-mama si la cantar ziceai ca sunt oase de zburatoare.


Exact !
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde zforis pe 24 Mai 2019, 23:54

Am auzit, am citit despre povesti despre scroafe puscate si purcei care au ramas pe langa scroafa, am citit despre povesti despre iezi, care nu au plecat de pe langa capra moarta... Tot timpul am zis ca nu mi se va intampla asa ceva, ca eu nu fac din astea...

Ieri la ora 21 am reusit sa ma apropi de un tap si o capra, cca 100 metri sau mai putin un pic. Tapul a ramas in foc, am lovit in inima. Capra a sarit in spini, speriat de focul de arma, dupa care... s-a intors... si nu a mai vrut sa plece, s-a intors si se uita pe tapul mort. Am ramas socat, m-am apropiat si in gandul meu am zis la capra ca sotul tau nu a suferit deloc, si in gand l-am rugat sa plece. Nu a plecat... M-am apropiat la 10 metri, atunci a fugit. Nu este poveste. Asa s-a intamplat. Jur ca nu mint. Nu stiu care ar fi trebuit sa fie comportamentul meu corect in situatia asta... Pe langa paznicul de vanatoare, a fost si fiul meu cu mine - prima data la vanatoare la caprior.

Imagine
Imagine

Imagine
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde zforis pe 25 Mai 2019, 00:04

Felicitari @DART!
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde zforis pe 25 Mai 2019, 11:08

Am observat printre crengi si spini acest tap din masina, am continuat deplasarea ca sa nu se sperie, dupa care m-am intors pe jos cu arma si cu trepiedul si m-am apropiat de el la 105 m, aveam o pozitie dificila, am trans printre frunze. A ramas in foc... Glontul a intrat sub coloana si a traversat carcasa in 45 de grade, dar nu a iesit. Camasa a ramas intre coaste, iar varful de plumb sub piele. Munitia este RWS KS 9.7 grame, .30-06. Cel mai probabil a atins vreo frunza, creanga si a pierdut din viteza, s-a deformat mai repede, nu stiu. Inca nu am patit cu aceasta munitie sa nu aiba iesire.


Imagine
Imagine
Imagine
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde Zeres Ciprian pe 25 Mai 2019, 12:55

Folosesti ks si la mistret si iese?
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 410
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde zforis pe 25 Mai 2019, 13:15

Nu am folosit. Am folosit Evo Green de 8.8 grame la orice (vulpe, caprior, mistret), insa nu se mai aduce acest varf, nu am gasit la arw. Anul trecut am trecut pe KS, insa nu am puscat mistret cu KS.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde DART pe 25 Mai 2019, 13:17

Felicitari @zforis !Frumoasa treaba!

La mine "final de final de poveste"...clar tapul meu are "capul tare"la o saptamana de la prima cantarire a ramas la 504g(brutto) si frumos l-am "urcat" pe placheta si pe perete :)
De data asta am montat altfel capul pe panoplie...doau gauri cu burghiul de 5 si 2 fasete("soricei") de plastic m-am inspirat de pe youtube de la un fimulet facut de un sarb...asa ca l-am incercat.Merge!Daca sunt curios sa vad "cum evolueaza" trofeul...tai fasetele cantaresc apoi il remontez...intr-un minut.Probabil stiti de metoda eu abia acum l-am incercat :)

Anul acesta nu mai albit trofeul cu sol.7% perhidrol,l-am imersat intr-o solutie de detergent suprasaturata(savex cred :lol: ) 100g/3,5l apa fiarta si in sol. asta am lasat trofeul 24 h...nu a iesit nici "alb stafie" dar nici galben nu a ramas...imi place ce a iesit ... am sa "pastrez" metoda.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Sezon 2019-douzecidouzeci

Mesajde Sly_Fox pe 25 Mai 2019, 20:15

Felicitări celor care au vânat căpriori în acest sezon. Totuși am o nedumerire, de ce este importantă masa trofeului pentru voi? Care este raționamentul? Nu tratați toate trofeele în același mod, contează că unul are câteva zeci sau sute de grame față de altul? Am înțeles, expoziții internaționale, punctaje, metode care mai de care mai dubioase inventate de alți dubioși cu titluri pompoase adăugate la nume, dar pentru voi vânătorii care se presupune că vânați pentru sufletul vostru, sau pentru că face parte din modul vostru de trai, ce contează câte grame are un trofeu. Așa de important este acest aspect încât cântăriți de mai multe ori și stați cu inima la gât sperând ca o bucată de os să atârne cât mai greu?
Nu pun această întrebare cu vreo intenție de negativism, ci pur și simplu vreau să aflu ce semnifică un trofeu pentru un vânător. Am vânat și eu căpriori, numai masculi, în cazul femelelor existând un vechi legământ, însă pentru mine trofeele sunt la fel, spun povești, trezesc amintiri. Căpriori am vânat numai de aproape și foarte aproape și am văzut că nu a existat nicio frică, niciun vaiet, nicio disperare la niciunul dintre cei căzuți. Doar ochii parcă spuneau "Hai, eliberează glonțul ucigaș! Așa s-a întâmplat să fie pe acest pământ!". Am avut odată un moment în care am tras un glonț strâmb dintr-o mână strâmbă și nesigură. Glonțul a lovit căpriorul și l-a rănit grav, dar nu mortal. Trupul lui era frânt de bucata de metal care i-a străpuns pulpa și abdomenul. A stat liniștit, m-a văzut cum mă apropiam cu arma la umăr pentru a da rapid focul care urma să îi curme suferința. M-a privit cu ochii fixi, negrii, fără teamă dar și fără ură. Nu a încercat nici să se ridice cu o ultimă sforțare pentru a încerca să fugă, nici să "se tânguie". Un copil al naturii care a stat demn în fața morții atunci când aceasta a venit sub forma unui glonț tras de către un vânător. De ar fi și oamenii așa de demni...
Mie trofeele asemenea povești, fiecare unică, îmi spun atunci când le privesc. Câte grame are un trofeu, pentru mine nu contează. De ce pentru voi contează și mai ales de ce contează așa de mult?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate