Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 04:52

Încântat de cunostinta

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Încântat de cunostinta

Mesajde popescugcristian pe 29 Mai 2019, 20:57

Buna seara,

După multe luni de citit forumul, postările veteranilor de pe forum, și întrebări de la mulți începători, mi-am făcut curaj sa postez acest prim mesaj de introducere, având in vedere ca îmi face plăcere sa va urmăresc și consider ca este normal in aceasta comunitate sa ne cunoaștem!

Sunt Cristi Popescu, proaspăt vânător (4 luni) de lângă Bucuresti. Chiar dacă sunt proaspăt am prins microbul repede, și datorită acestui forum (citit de ~1 an), utilizat pentru a învața despre arme, lunete, vânătoare și sa citesc povestirile de vânătoare ale voastre.

Ca arme, pana acum am strâns 2 carabine: 1 Anton Horn 7x57 de prin anii 50, cu o luneta no-name (luate de la tatăl meu). Ca un începător habarnist, am cumpărat pentru aceasta arma o luneta Leupold VX5 HD 56mm. Asta m-a dus rapid la cumpararea unei a 2-a arme, ca Leupold a fost cu tub de 30mm și arma veche (cu prindere copita de porc) avea prinderea pentru tub de 1 inch. Așadar am montat aceasta noua luneta pe un superb Sako Carbonlight 308Win.

Sper acum ca am prins curajul sa mai postez și la alte subiecte.

Cu respect,

Cristi
popescugcristian
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Apr 2018, 13:01

Re: Încântat de cunostinta

Mesajde yoghi pe 29 Mai 2019, 22:59

Bine ai venit?

proaspat mincinos! :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Încântat de cunostinta

Mesajde madalindo pe 30 Mai 2019, 05:50

Bine ai venit!
Avatar utilizator
madalindo
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Noi 2015, 15:20
Locaţie: Ploiesti / Valea Doftanei

Re: Încântat de cunostinta

Mesajde tehărău pe 30 Mai 2019, 06:22

Bun venit!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Încântat de cunostinta

Mesajde Dragan pe 30 Mai 2019, 21:12

Bine ai venit in grup.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: Încântat de cunostinta

Mesajde Tragaciul pe 01 Iun 2019, 14:33

Bine ai venit!!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Încântat de cunostinta

Mesajde flr127 pe 09 Iun 2019, 12:34

Felicitari pentru curajul de a posta ca incepator.
Si la mine e primul mesaj postat si cu greu s-au dat degetele pe tastatura. Mi-a atras atentia arma pe care ai cumprat-o si fiind prima postare despre Sako Carbonlight, arma pe care o am si eu, mi-am luat inima in dinti sa postez.
Incep prin a cere scuze veteranilor forumului care am citit ca sunt extrem de prietentiosi cu modul de introducere si prezentare a noilor veniti pe forum. Imi permit sa ma folosesc de topicul deschis de tine si sa ma si prezint. Ma numesc Florin, sunt din Bucuresti si mostenesc aceasta pasiune de la tatal meu.
Revenind la Sako, ce munitie folosesti? Din experienta mea este o arma cu care se trage destul de greu. Fiind extrem de usoara, arma sare de "gura" rau si pentru mine nu a fost simplu de loc sa trag grupuri la 1MOA la 100m. A mea nu este dotata cu filet pentru frana de gura ci doar cu accelerator, iar calibrul fiind 308win reculul este considerabil. Eu am pus pe ea o luneta Swarrovski z8i de 42 cu prindere MakQuick.
Daca mai sunt forumisti care trag cu Carbonlight i-as ruga repectuos sa impartaseasca din experienta lor.
flr127
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 10 Mar 2018, 15:06

Re: Încântat de cunostinta

Mesajde popescugcristian pe 10 Iun 2019, 22:14

Salut, și mulțumesc de răspuns și de “curajul” de a posta. Am ales, din considerentele de garantie al producătorului de < 1 MOA grupaj la 100m, cartușe Sako, Super Hammerhead 9.7g. Sunt oricum convins ca sunt departe de ce pot arma și cartușul sa ofere. In schimb, am vrut un cartuș care sa fie potrivit pentru arma, și cât mai universal. Sunt începător, dar nu cred in ideea de gramaje diferite pentru același calibru , cu aceeași arma & luneta. Așadar, am vrut ceva mediu, potrivit de la vulpe, țap, la mistreț. Oricum, intr-adevăr, fiind o arma foarte ușoară, reculul ți-o cam smulge din mâna cu care ții antepatul.. cătare plină!
popescugcristian
 
Mesaje: 6
Membru din: 25 Apr 2018, 13:01


Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron
Publicitate