Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 13:56

Lisa interzisa la caprior

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Pro sau contra lisei la caprior?!

Pro
90
77%
Contra
23
20%
Nu ma intereseaza
4
3%
 
Voturi totale : 117

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde hunterb pe 31 Mai 2019, 11:43

Si eu am votat pentru.
@dragan: haideti va rog frumos sa nu intram in zona care e vanatoare "mai vanatoare"...asa, daca e dupa mine, ar fi vanatoarea la dibuit cu arcul...urmata de vanatoarea la dibuit cu arcul traditional (longbow sau recurve) fara sisteme mecanice de ochire cum are arcul compound, cu sageti traditionale din lemn, nu carbon sau aluminiu (neaparat POC - sau Port Orford Cedar) si pene naturale, nu blazer vanes...am eu un set acasa, costa 35$ bucata..si am si umblat o saptamana (dimineata si seara) dupa tap, in picioarele goale, prin padure cu arcul si l-am luat...un biet tzap de selectie dar a contat mai mult decat toti ceilalti (peste 50 luati cu lisa si carabina in 20 de ani de vanatoare).
Scuze ca am divagat de la subiect.
O zi buna,
hunterb

ps: nu a fost in Romania
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde the_mav pe 31 Mai 2019, 12:30

Pentru, direct, motivele sunt printre randurile acestui forum de multe ori expuse. Si daca ar fi fost intrebarea si pentru mistret, si acolo as fi votat la fel.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde zforis pe 31 Mai 2019, 12:30

Daca tot se va ridica restrictia voi incerca si eu, stiu ca prima data am votat contra, pe urma m-am "rasucit" un pic, dar voi incerca, si ma voi rasuci la loc=contra... :-))
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde biriuck pe 03 Iun 2019, 10:44

hunterb scrie:Si eu am votat pentru.
@dragan: haideti va rog frumos sa nu intram in zona care e vanatoare "mai vanatoare"...[...]

++
In spiritul asta, cea mai "cea" vanatoare e cu piatra la dibuit :D

Cel mai corect este ca aceste reglementari sa stea in ograda gestionarilor. Daca un gestionar accepta .22 sau alice de 5mm la tap e treaba lui. Daca altul accepta doar de la .243 in sus e iar treaba lui.

Daunele la carne sunt mici si cu proiectil unic din lisa asa ca nu e un argument solid.
Ca nu stiu ce lorzi vaneaza numai cu carabina tapi iar nu e relevant (si nici complet adevarat daca ne referim la tara lorzilor, adica UK)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2694
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Sly_Fox pe 03 Iun 2019, 13:26

biriuck scrie:
In spiritul asta, cea mai "cea" vanatoare e cu piatra la dibuit :D


Să o crezi tu, se vede că ai devenit vânător la spartul târgului. Cea mai cea era pe vremea când îl însoțeam la vânătoare pe stră-stră-stră-n -n-n moșul meu, înainte de epoca pietrei (a se citi anterior utilizării pietrei ca armă). Metoda era următoarea: scoteai nasul afară din peșteră, la pândă era carnasiera cu dinții rânjiți precum fierăstrăul, aceasta căsca gura să te hapce, îi băgai mâna pe gât până la coadă, apoi apucai coada pe dinăuntru și trăgeai vârtos până întorceai animalul pe dos. Alea vremuri adevărate, nu ca acum.

PS: Eu și stră-stră....moșul meu am inventat încălțămintea din piele întoarsă. ;)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde the_mav pe 03 Iun 2019, 14:03

Vulpoiule, intai de piele, ulterior de piele intoarsa :D :mrgreen: ;;) :D
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Sly_Fox pe 03 Iun 2019, 14:13

Aia era la mănuși pe timpul glaciațiunii, dar este altă poveste. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde horiaradu pe 11 Iun 2019, 09:37

Warn pentru postare offtopic
horiaradu
 
Mesaje: 14
Membru din: 07 Ian 2013, 14:37
Locaţie: Timisoara

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde CCM pe 19 Iun 2019, 20:24

22 hornet sau care o fi are o legatura cel mult vaga cu subiectul topicului.
Daca vrei sa cumperi, exista o sectiune dedicata a forumului, posteaza acolo.
Altfel, sa nu te miri ca nu iti raspunde nimeni.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Skyler pe 03 Iul 2021, 16:30

Buna ziua,

Am aflat ca ar exista un ordin publicat in monitorul oficial in octombrie 2020, care ar permite din nou vanarea capriorului cu proiectil unic din lisa, despre acesta ar fi vorba:
http://legislatie.just.ro/Public/Detali ... fis/231513

Stie cineva ceva despre asta?
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Re: Lisa interzisa la caprior

Mesajde Sly_Fox pe 03 Iul 2021, 18:01

Ai aflat târziu! S-a discutat atunci pe forum despre vânarea din nou a căpriorului cu unic din lisă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Anterior

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate