Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 07:48

achizitie arma lisa

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

achizitie arma lisa

Mesajde nikki pe 12 Apr 2019, 14:22

buna ziua tuturor, ajutati-ma va rog sa iau o decizie cu privire la achizitia unei arme lise suprapuse(bok) cal 12 , dupa mai multe investigatii , probe la rece (epolari) s-au calificat in finala urmatoarele arme: browning 525 back bored, beretta 686 SP 1 , beretta 690 field , Fabarm axis al, referitor la Fabarm am citit multe topicuri din care
am inteles ca , bascula din ergal 55 nu ar fi ff rezistenta iar in timp apar urme de uzura (majoritatea celor care le-au avut le-au vandut) desi initial au fost prezentate ca avand multe calitati in special de ordin balistic(tevi tribore), br525 pare soliditatea intruchipata dar si grea in acelas timp iar bereta 686 respectiv 690 sunt cam la fel cu exceptia tevilor ,690 are tevi ingustate tip stellium ,stiu ca s-au dezbatut si redezbatut aceste subiecte dar
v-as fi recunoscator pentru cateva opinii obiective: care merge mai bine cu proiectil unic si pt ce lungime a tevii sa optez 71 sau 76 ( pana acum am tras cu 71) PS(arma va fi folosita pt vanatoare ,atat la goana cat si la pasari),
astept opiniile posesorilor , multumesc!
nikki
 
Mesaje: 11
Membru din: 29 Ian 2019, 12:16

Re: achizitie arma lisa

Mesajde florinsarca pe 12 Apr 2019, 18:04

Bună seara! De o vreme mă chinuie nostalgia. Am avut un bock cal. 12 turcesc și acum mă dau de ceasul morții că nu mai vine odata autorizația de cupărare a armei. Achiziția va fi un banal IJ 58 nou cu două trăgace și ejectoare că de...acum e mai la modă să- ți sară tuburile!
Avatar utilizator
florinsarca
Membru important
 
Mesaje: 161
Membru din: 12 Mar 2014, 18:30
Locaţie: Hunedoara

Re: achizitie arma lisa

Mesajde yoghi pe 12 Apr 2019, 18:33

florinsarca scrie:....Achiziția va fi un banal IJ 58 nou cu două trăgace și ejectoare că de...acum e mai la modă să- ți sară tuburile!


"" ij58 nou"" !
cat de nou? 30ani?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: achizitie arma lisa

Mesajde pipabh pe 12 Apr 2019, 18:57

Dragilor,
In linia romanismelor - colegul ne intreaba despre mere si voi vorbiti despre pere! In ultimele 2 postari cu ce si cum l-ati lamurit?
Acum, am avut Fabarm axis al , adica ala usor de ergal de 2.85kg, l-am dat dupa2 ani de tilizare si tras aprox 2000-2500 cartuse. Nu am citit nicaieri , pana acum ca nu ar fi buna bascula de ergal! Doar in legendele romanilor si aici de la cei care nici nu au vazut macar cum arata o astfel de arma. Drept urmare armele cu bascula de ergal se fabrica si de alte companii! Eu am vandut-o ca m-am saturat de ea, era greu sa trag in poligon datorita greutatii reduse.
Am avut si Beretta SP1 in acelasi timp cu Fabarmul, varianta de 3 si ceva KG, l-am dat ca m-am plictisit de ea(super arma, paul drept!)
Am luat apoi Browning 725 sporter - 3.75kg, superb in poligon , exceptional! Din pacate datorita unei afectiuni, probleme cu col cervicala nu mi se recomanda trasul in poligon!!! In concluzie am dat-o pt a nu impins la lucruri interzise.
Acum am Browning 525 hunter light undeva pe la 2.9-3 kg. Arma super! Foarte versatila si usor de utilizat , purtat.
Singura arma care am avut-o cu tevi de 76 a fost Beretta SP1. Era mai usor de tras cu ea la talere.
Din punct de vedere al trasului cu unice ar fi recomandat sa cauti pe forum ca s-au scris pagini si pagini despre subiect.
Acum, cu unic am tras doar la tinta cu B525 cu Sauvestre si dupa cateva ... trase te obisnuiesti si vei sti cum sa tragi cu unic.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: achizitie arma lisa

Mesajde ventura pe 12 Apr 2019, 19:44

Am avut Fabarm Axis Elite si pot spune ca este deosebita. Din toate punctele de vedere.
Am vandut-o deoarece nu merita sa o tin in dulap pentru maxim o iesire pe an la vanat mic.
Actualul proprietar a folosit-o intens inclusiv la talere. Acum si-a luat o armă dedicata de trap si o foloseste doar la vanatoare. Este impecabilă după 6 ani si multe mii de cartușe.
Acum folosesc, la fel de rar, o suprapusă Sauer-Beretta. Si asta imi pare excelenta, dar e posibil sa nu fiu eu prea pretențios. Ca sfat... cumpara armă cu care te simti cel mai bine când epolezi. Putin probabil sa ai probleme cu ea.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: achizitie arma lisa

Mesajde yoghi pe 12 Apr 2019, 23:40

Sunt zece ani de cand am vandut o Fabarm Gama 2. Super arma.frumoasa si indemanatica.
si ce daca este""ergal"". Cine zice .Este doar un aliaj mai usor decat otelul. rezistenta are.Oricum fabricantul nu da compozitia chimica.

ce am constat eu. Arma avea un finisaj mat si cand au aparut urme de zgarieturi...asa raman. Finisajul basculei ,de mare calitate -eloxxat/cromat/aurit nu permitea lustruirea fara a.schimba culoarea. Se cam strica estetica dar uzura sau defectiuni nu am avut.

asta era arma.
https://www.lauritz.com/en/auction/spor ... 9/?ver=6c#

ps Motivul vanzarii...Banii ..mult peste achizitie :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: achizitie arma lisa

Mesajde yoghi pe 12 Apr 2019, 23:56

Acum ca a venit vorba ...m-a agatat o idee;ma gandesc s-o caut sa vad cu ce pret o vinde actualul propietar.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: achizitie arma lisa

Mesajde violiv pe 13 Apr 2019, 00:31

Vanator/tragator nou sau vechi? Adica ai experienta sa apreciezi corect daca-ti vine bine sau nu arma?
E vorba de arme dintr-o fascie de pret destul de consistenta, adica gama cel mai bine reprezentata in productia actuala. Toti fabricantii care se respecta au o arma de 2000 €. Poate ca am luat arma de <1000€ fara nici macar s-o vad in realitate dar la 2000 € m-as da peste cap sa trag cu una identica inainte de a investi.
Ce vrei tu nu sint asa raritati si nici nu sint de cristal ca sa conteze 2-3 cutii de cartuse. Da sfoara in tara sa gasesti posesori apoi convinge-i sa iesiti la un taler. Apoi cumpara.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: achizitie arma lisa

Mesajde nikki pe 14 Apr 2019, 08:44

Buna ziua, in primul rand vreau sa va multumesc pt sfaturi,sugestii , referitor la experienta am tras cu mai multe arme: cz suprapusa , ij si suprapusa si juxtapusa , fabarm elos al cu care am tras cartuse de 36 , sa comportat bine ca recul in pofida faptului ca e usoara iar dimensional imi venea bine singurul inconvenient a fost pistoletul care mi sa parut incomod,nu stiu cum sę comporta la incarcaturile magnum, am mai tras cu miroku care seamana destul de mult cu browning 525, singura diferenta a fost la epolare ,miroku parca avea patul mai scurt decat br 525 pe care l-am probat in magazin , la 525 patul mi sa parut cam lung incomod de epolat , la fel cu beretta ,la 686 mi-a venit mai bine in umar decat 690 , paturile drepte la ambele ,cu cele din urma nu am tras ,am o iesire in Germania la Ulm unde au si poligon mszu si daca au ceva bok-uri de la beretta o sa fac o sesiune de talere ca sa trag concluzia finala, multumesc inca o data iar daca mai aveti ceva sugestii ,precizări sunt binevenite!
nikki
 
Mesaje: 11
Membru din: 29 Ian 2019, 12:16

Re: achizitie arma lisa

Mesajde yoghi pe 14 Apr 2019, 18:52

ai fòst la Ulm in poligonul ala smecher.? cat e mansa sau ora?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: achizitie arma lisa

Mesajde nikki pe 14 Apr 2019, 19:37

buna, in jur de 100-120 eur , nu mai stiu exact si am tras 40 cartuse , am inchiriat 2 arme :un sako 85 grizly in
cal 8x57 si un mauser M12 MAX in cal 308 win , totul a durat in jur de 1.5h , ce pot sa va spun e ca acolo au cea mai diversificata expozitie de arme de vanatoare si nu numai pe care am vazut-o si poligon de 100,200 si 300 m !
nikki
 
Mesaje: 11
Membru din: 29 Ian 2019, 12:16

Re: achizitie arma lisa

Mesajde Marius pe 17 Apr 2019, 12:04

Cioara isi vede puiul, ca fiind cel mai frumos din lume. :lol:
Eu am Browning525 in cal 20 si 725 in cal 12, de 6-8 ani (nu mai stiu sigur).
Cu 525 de 20 am vanat si vanez foarte mult cu cainii la pasari si nu m-a dezamagit niciodata. Daca esti un barbat de dimensiuni medii, probabil iti va veni foarte bine cum imi vine si mie (am 1.80). Pentru un 20, este o arma grea, asa cum probabil este si 12, intre cele de cal 12. Niciodata n-am considerat asta ca fiind un dezavantaj, pentru ca, se stie, o arma grea inseamna recul mic, una usoara, inseamna recul mare. Un recul mare este nedorit pentru ca achizitia tintei in cazul necesitatii celui de-al doilea foc, se face mai dificil. Se intampla adeseori sa ratam cu primul foc si sa dublam. Pe de alta parte, suntem barbati, nu vad sa fie o problema o diferenta de 200-300 de grame la o arma.
Despre 725 in cal 12, pe care o am, nu stiu sa spun prea multe, deoarece am vanat destul de putin cu ea, avand in vedere ca mai am o semiautomata de 12, cu care merg la rate-gaste. Atat cat am vanat, mi-a placut.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: achizitie arma lisa

Mesajde radubichis pe 18 Apr 2019, 16:57

Am avut multe arme lise ,juxtapuse ,suprapuse ,semiautomate ,calibre 12 ,16 si chiar si o 20.Intr-o vreme aveam in dulap chiar 4 lise .De vreo 7 ani am licidat incet incet surplusul si m-am oprit la un bock Browning B 725 Hunter .Chiar daca are 3,4 Kg am simtit ca este arma care mi se potriveste cel mai bine si nu m-am mai despartit de ea .Acum este singura lisa din dulap . Trag cu ea la fazan,rata ,gasca ,prepelita ,cite un iepure sau doi pe an si talere
Sfatul meu este sa alegi arma care anatomic ti se potriveste cel mai bine (adica cind epolezi esti pe tinta) ,restul, reglezi din socuri
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: achizitie arma lisa

Mesajde CCM pe 01 Mai 2019, 16:00

Salut,

Nu fac decat sa reiterez ceea ce au spus de n-ori forumisti cu infinit mai multa experienta decat mine: inainte de a te hotari, incearca sa pui mana pe armele respective - ideal, sa si tragi cu ele.
Mi s-a intamplat saptamana trecuta sa trag cu 4 arme de marci diferite, toate cu galoane si am fost foarte surprins sa constat cat de mult conteaza nu numai cat de bine ti se potriveste arma dar si cum, pur si simplu, iti place. Cum se lipeste de tine. Cum se ridica singura la umar si agata tinta, cum sta pe ea, etc., etc. Trei din patru mi se potriveau perfect. Insa as lua numai pe una din ele, oricand, si nu pe cea mai aratoasa... nici macar noua nu era.
Asa ca incearca sa le vezi si sa le epolezi macar inainte de a hotari care va fi alegerea.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: achizitie arma lisa

Mesajde CCM pe 01 Mai 2019, 16:06

In alta ordine de idei, eu am o 690 de sport. Foarte multumit de arma si de raportul calitate -pret. Daca iti place si iti vine, nu te pacalesti. Nici cu Browning nu te vei pacali, sigur. Fabarm nu stiu, dar e un producator mare de tot.
Chestile cu bascula din ergal care nu ar rezista sunt simple prostii. Sunt o gramada de arme care trag glont din tevi express cu bascula de ergal, in calibre mari cu recul (mult) mai mare decat o lisa de 12.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: achizitie arma lisa

Mesajde Sly_Fox pe 03 Iun 2019, 13:56

Și eu vreau să o lisă nouă, dar stau în cumpănă și nu știu ce să fac. M-am oprit la două modele, Browning 725 Hunter și Beretta 693 (cred că este modelul 690 Field III redenumit). Numai că ce are una nu are cealaltă și invers. Vreu armă solidă și grea, țevi de 76, trăgaci mecanic, diametrul nominal cât mai mic, 18,4 dacă s-ar putea și basculă cu zăvor masiv situat sub țevi. Să vedem:
Browning are trăgaci mecanic, are zăvor de care vreu eu, dar au niște burlane în loc de țevi cu diametrul nominal de 18,8. De ce naiba au făcut asemenea țevi nu înțelg. Am înțeles over-bore, cartușe magnum, reducerea reculului, uniformizarea snopului, dar 18,8? Exagerat! În plus nu știu să se fi adus vreuna în țară cu țevi de 76. Aș mai fi vrut una fabricată în Belgia și nu în Japonia, însă în Belgia se mai fac doar arme custom, restul la Miroku în țara samurailor.
Beretta are trăgaci inerțial și asta nu îmi place. Cu țevi de 76 nu știu dacă este vreuna pe undeva dar se poate găsi, în schimb țevile au diametrul nominal de 18,6, ceea ce este mai acceptabil (prefer țevile de la Beretta din toate punctele de vedere). Zăvorul la Beretta este considerat suficient de solid, dar mie nu îmi place în mod special, cu toată teoria și posibil practica care spun că acest model gestionează mai bine forțele dezvoltate la tragere.

În concluzie cum naiba fac să obțin un hibrid Browning-Beretta? Țevile Beretta, zăvorul Browning, șocurile Beretta, trăgaciul Browning, esteticul Berettei și senzația de robustețe dată de către Browning?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: achizitie arma lisa

Mesajde violiv pe 03 Iun 2019, 17:25

Cumperi un IJ 27!!!!

Are tevi inguste de "numai" 18,4 si exista si cu 76.
E otel, super impresie de robustete.
Variantele cu 1 tragaci au focul doi mecanic.
Pardon, cumperi vreo 7-8!!
URA!!!

Acu' serios vorbind, zavorul sub tevi este cel mai folosit si in ziua de azi. Nu-i nici pe departe cel mai grozav da-i ieftin de facut. Sint nenumarate arme care vin in configuratia asta, unele chiar bune sau foarte bune, unele chiar cu bascula de otel. De la IJ, trecand prin Franchi (sa zicem) pana la Guerinni, etc. si ajungand inapoi in timp pana la cele provenite din Suhl, asigurate cu inca doua sus....la cele mai noi chiar si ei au renuntat la cel de sub tevi.

Tevile largi nu sint un moft. Sint nenumarate teste de toate felurile care-ti demonstreaza ca trag mai bine in toate sensurile posibile, cu alice, decat cele inguste. Daca vrei mortis ingusta ia o 16 ca aici nu s-a schimbat mai nimic de multisor. La fel e cu lungimea....cu exceptia talerelor mai nimeni nu trage cu 76 cm. Ultimele aparitii sint chiar si in 12/89 cu 66 cm.

De cate ori ti s-a intamplat in ultimii 5 ani sa nu-ti percute primul foc, ca sa fii speriat de armarea inertiala? Nici macar la semi n-am mai patit si au cocosul mai slab in arc.

Cred ca poti reevalua parte din cerinte, nu sint obligatorii decat daca "asa vrea muschiul tau".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: achizitie arma lisa

Mesajde ventura pe 03 Iun 2019, 18:31

Sly_Fox scrie:În concluzie cum naiba fac să obțin un hibrid Browning-Beretta? Țevile Beretta, zăvorul Browning, șocurile Beretta, trăgaciul Browning, esteticul Berettei și senzația de robustețe dată de către Browning?


Exista un hibrid, dar nu Browning-Beretta.
Exista Sauer-Beretta. Am eu. Este foarte tare arma. "Problema" este ca nu am auzit sa fie cu țevi de 76...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: achizitie arma lisa

Mesajde CCM pe 03 Iun 2019, 18:37

Eu stiu o Beretta de competitie mai veche, cu acelasi sistem de zavorare, care a tras cel putin 250 de mii de focuri. Mai probabil, spre 400. Nu e nici o exagerare, e adevarat. Proprietarul a pus mana pe o DT10 sau 11 acum cativa ani dar a dat-o inapoi ca "isi strica mana" si trage in continuare cu cea veche.
Poate ajuta informatia la luarea unei decizii...
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: achizitie arma lisa

Mesajde Sly_Fox pe 03 Iun 2019, 19:19

Să o luăm pe rând.
Un IJ 27 am, nu are țevi de 76 (parcă doar cele sporting cu țevi ported au lungimea de 75) și este făcută din topor, așa cam la vreo două cioplituri și gata. În rest armă bună.
În calibrul 16 am una, nu am mai scos-o din dulap de vreo 6-7 ani. Nu mai trag cu 16 din cauza muniției, două-trei sortimente care nu se ridică la nivelul diversității muniției în 12 de bună calitate.
Țevile largi nu aduc întotdeauna un avantaj, ba chiar pot fi dezavantajoase, fapt constatat la vânătoare. Eu fiind mai pe clasicism, trag cu muniție standard de 32 grame la pasaj vara și 36 la pasaj iarna, plus ceva iepure și vulpe. Reculul nu mă încurcă deci, iar magnumuri nu trag să am nevoie de 18,8 la țevi, cu toată teoria ce derivă din această combinație. În plus am avut întotdeauna impresia că trăgând muniție standard cu astfel de țevi largi, snopul de alice nu avea aceeași putere de penetrare, logica spunându-mi că se producea o scădere de viteză la gura țevii, alt motiv negăsind. Deși exista o ușoară tentă de grupaj mai bun, dar nu semnificativ, același grupaj l-am putut obține cu țevi de 18,2 (am o armă de acum 60 de ani cu un asemenea diametru nominal al țevilor) și țevi de 18,4, plus muniție standard care să se pupe bine cu armele. Obțineam grupajul din armă și muniție, am încercat se poate și încă cu rezultate excelente.
Cât privește problema cu primul foc și comutarea inerțială treaba stă în felul următor. Am vânat mult fiind în zona de câmpie unde găsești multe "mărunțișuri", adică prepeliță, gugu, turturică și din astea fără pretenții. Drept urmare am și întâlnit multe situații, iar câteva dintre ele m-au făcut să vreau trăgaci mecanic sau dublu. Am pățit-o cu o vulpe jegoasă, cred că era din alt clan. Mergând pe lângă un canal cu arma în mână a ieșit de nicăieri o vulpe și s-a repezit la picioarele mele. A venit întinsă și am tras primul foc la jumătate de palmă de ea, în următoarea secundă fiind nevoit să bag țevile la înaintare pentru a nu mă apuca de nădragi. Al doilea foc l-am dat cu pușca întinsă și vârful țevilor lipite de capul cumetrei, vă imaginați ce-a ieșit. Nu am văzut așa mușcătură în viața mea, să rămână urme pe țevi de la colți. Nu știu dacă avea rabie sau ceva nervi, dar era hotărâtă să mă înhațe, a apucat în schimb de țevi. Cu inerțiala ar fi trebuit ori să țin arma în umăr, ori să îi frig o carabă în talpa patului, manevre în plus.
Altă situație am avut-o la o vânătoare de rațe. Am ajuns frumos într-un pâlc de stuf ce înconjura un lac pe care aterizau rațele pe înserat și la un moment dat m-am găsit să dau cu piciorul la un morman de pământ, sau cel puțin așa credeam eu că este, fiind păcălit de crepuscul. S-a dovedit a fi un ditamai vierul pe care l-am luat drept mega mușuroi de cârtiță. Ce a urmat a fost de cascadorii râsului și doar nu era prima dată când mă pregăteam de pasajul de seară și dădeam nas în nas cu mistreți. Am sărit ca pe arcuri și eu și vierul care s-a simțit îmboldit de vârful bocancului. M-am dezmeticit repede și am tras un foc rapid la câțiva metri de lighioană cu gândul să îl speri, pregătit să îi lipesc țevile de căpățână și să dau al doilea foc în cazul în care are chef de gâlceavă. A șters-o ca ars făcând un zgomot teribil prin băltoace. Acum nu aș mai face așa, aș păstra ambele focuri în caz că se răzgândește.
În ambele situații am tras cu pușca din mână, rapid, fără să o mai duc la umăr, de aici nevoia de un trăgaci mecanic. Bine asemenea situații sunt extrem de rare, dar eu fiind Stan Pățitul...
Cât privește reevaluarea cerințelor ai dreptate, trebuie să mă gândesc la care renunț.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: achizitie arma lisa

Mesajde Sly_Fox pe 03 Iun 2019, 19:56

ventura scrie:Exista un hibrid, dar nu Browning-Beretta.
Exista Sauer-Beretta. Am eu. Este foarte tare arma. "Problema" este ca nu am auzit sa fie cu țevi de 76...

Nu știu ce să spun, cu așa ceva nu am tras niciun foc , nici nu am văzut la cineva. De obicei încerc să trag cât mai mult cu un model înainte de a lua o hătărâre, iar cu Browning și Beretta am tras suficient încât să-mi fac o părere.
CCM scrie:Eu stiu o Beretta de competitie mai veche, cu acelasi sistem de zavorare, care a tras cel putin 250 de mii de focuri. Mai probabil, spre 400. Nu e nici o exagerare, e adevarat. Proprietarul a pus mana pe o DT10 sau 11 acum cativa ani dar a dat-o inapoi ca "isi strica mana" si trage in continuare cu cea veche.
Poate ajuta informatia la luarea unei decizii...

400 de mii? Dar din ce este făcută arma aia? Mai se țin țevile în basculă, nu joacă nu troncăne?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: achizitie arma lisa

Mesajde CCM pe 03 Iun 2019, 21:40

Daca imi amintesc corect modelul, este o Beretta 687 Gold. Posesorul ei a fost campion mondial pe echipe in anii '80 la skeet.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: achizitie arma lisa

Mesajde CCM pe 03 Iun 2019, 21:55

Arma nu arata ca una noua insa trage ca una noua si a castigat cateva competitii nationale in ultimii ani.
In alta ordine de idei, Guerini sustine ca modelul lor de tir Invictus este conceput pt 1 milion de focuri... Poate or exagera un pic; pe de alta parte in sport se trage f mult si armele sint concepute accordingly.
Dar, sa ne intoarcem de unde am pornit: orice Browning de competitie, Miroku sau Zoli duc mai mult sau mai putin la fel. Sau Perazzi, Renato Gamba, Kemen, etc.
Nu cred ca sint mari diferente intre armele de tir si cele de vanatoare, exceptand ventilatia tevilor.
Mecanismul de zavorare va duce fara probleme cel putin cateva zeci, daca nu chiar sute de mii de cartuse trase, daca arma este intretinuta corect, indiferent de sistem.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: achizitie arma lisa

Mesajde drflorea pe 04 Iun 2019, 12:14

Am ajuns frumos într-un pâlc de stuf ce înconjura un lac pe care aterizau rațele pe înserat și la un moment dat m-am găsit să dau cu piciorul la un morman de pământ, sau cel puțin așa credeam eu că este, fiind păcălit de crepuscul. S-a dovedit a fi un ditamai vierul pe care l-am luat drept mega mușuroi de cârtiță.


=)) Sly, cred ca de fapt tie iti trebuie un driling :D
Exceptand lungimea tevilor are tot ce vrei:

-Tevile lise sunt suprapuse peste cea de glont :D
-Tevile sunt de 18.4 sau chiar mai stranse in functie de vechimea modelului
-Tragaciul este mecanic, si ai pe alese :D
- Inchizator sub tevi dar si deasupra
Si in plus, la ce vanat agresiv ai in zona nu strica si al treilea foc.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: achizitie arma lisa

Mesajde violiv pe 05 Iun 2019, 12:01

@Sly
Blaser F16!
Inchizator sub tevi. Este acum la Arrow in varianta sporting cu tevi de 76 cm, camerata magnum si nu-s palnii ca la Browning.
Sa mor daca-mi amintesc cum e tragaciul.
Bascula ingusta ca la Beretta cu tot zavorul jos.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: achizitie arma lisa

Mesajde violiv pe 05 Iun 2019, 12:03

violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: achizitie arma lisa

Mesajde violiv pe 05 Iun 2019, 12:06

violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: achizitie arma lisa

Mesajde violiv pe 05 Iun 2019, 12:08

violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: achizitie arma lisa

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iun 2019, 18:24

Mulțumesc!
O să stau strâmb pentru a lua o hătărâre dreaptă și până la începerea sezonului de păsăret o să optez pentru o variantă, adică Browning 725 sau Beretta 693. Balanța înclină cu un fir de nisip către Beretta 693.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: achizitie arma lisa

Mesajde radubichis pe 11 Iun 2019, 09:36

violiv scrie:Ba chiar si foarte lungi!!!

https://www.arw.ro/arme-cu-tevi-suprapu ... 1-msoc-ds/

Asta o poti folosi si la scuturat prune si corcoduse :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Următorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Zeres Ciprian şi 83 vizitatori

Publicitate