Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 09:38

iar modifica legea 295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Starik pe 24 Iun 2019, 09:55

Starik scrie:Violiv, ai dreptate.
Totusi, exista vreo modificare in ceea ce priveste capacitatea incarcatoarelor armelor semiautomate?
Eu nu am vazut-o.


Am gasit....7 cartuse pentru semiautomate
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: iar modifica legea 295

Mesajde bogus pe 25 Iun 2019, 10:51

Nu avem noi norocul asta sa se revima la ceva anterior ce a fost bun, chiar daca acolo va fi 7 in alte parti va ramane 3 deci tot asa va fi
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Sly_Fox pe 25 Iun 2019, 14:26

Starik scrie:
Am gasit....7 cartuse pentru semiautomate

Poate în poligon, la vânătoare sigur nu. Este legea vânătorii care limitează la 3.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Cristi pe 28 Iun 2019, 08:00

PL-x nr. 734/2018 a fost trimisa spre promulgare presedintelui.
http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck ... &idp=17575
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: iar modifica legea 295

Mesajde tehărău pe 28 Iun 2019, 08:47

Sly_Fox scrie:
tehărău scrie:Cei in cauza, urmariti-o p'asta:

21.La articolul 23, alineatul (2) se modifică și va avea următorul cuprins: "(2) Dreptul de deţinere a armei se poate acorda numai pentru armele de vânătoare, de tir, de colecţie sau de autoapărare şi conferă titularului posibilitatea de a păstra arma la domiciliu, în condiţiile prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei legi."

Daca intra in vigoare, s-a dus resedinta!!! :evil:

Ai arme pe deținere? Că prevederea este pentru deținere doar.


N-am, ca d'ăia am zis cei în cauză. Dar au fost niște discuții pe aici cu trasul la țară în fundul curții ;).
Oricum, mare minune dacă nu o dă iar înapoi...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Sly_Fox pe 28 Iun 2019, 09:26

În prezent este o adevărată isterie cu trasul. Nu mai poți trage un foc de armă în centrul fondului fără să vină echipajul să vadă ce și cum, dar în fundul curții. Și asta la țară! Am ajuns o țară de isterici, teama, bănuiala și uneori răutatea se manifestă direct. Directiva este clară, fără arme, fără bubuială, liniște totală. Mă întreb cât vor mai rezista cei o mână de oameni care mai au câte un fier prin dulap? Cu asemenea presiuni, bătaie de joc și opinie generală defavorabilă din partea cetățenilor, nu cred că mult. Deja prin zonă am cam rămas ultimul beleuz care mai crede în normalitate, bine mai este unul dar nu este prea convins și nu l-am mai văzut prin câmp. Când oamenii sunt convinși că sunt bântuiți de monștrii riscă să devină niște monștrii, încet și fără să simtă acest lucru.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Sly_Fox pe 28 Iun 2019, 09:28

Cristi scrie:PL-x nr. 734/2018 a fost trimisa spre promulgare presedintelui.
http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck ... &idp=17575

Mulțumim, Cristi! Te rog să ne mai informezi și pe noi când mai apar legi, modificări sau alte informații de interes pe această temă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: iar modifica legea 295

Mesajde bogus pe 30 Iun 2019, 14:01

A analizat cineva varianta de promulgat? Sa ne spuna un mic rezumat cu diferentele importante pentru vanatori
PS
acum si la legea asta noua vom astepta ani de zile normele metodologice
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: iar modifica legea 295

Mesajde zforis pe 30 Iun 2019, 21:46

Norme ar fi deja pentru 295. Colegul @AXP ne poate lamuri daca acele norme raman in viata si dupa ce apare noua lege 295.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: iar modifica legea 295

Mesajde zforis pe 30 Iun 2019, 21:51

Duap ce apare npua lege 295 - voi face o sinteza impreuna cu 319 (care a modificat legea 295) sa vedem ce a mai ramas. Sau noul text a legii 295 include si modificarile aduse de catre 319? @AXP, te rog frumos sa ne lamuresti.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Sly_Fox pe 30 Iun 2019, 23:22

Să vedem dacă va fi promulgată și pe urmă vorbim. Fiind contestată s-ar putea să nu treacă de președinte în forma trimisă, să fie întoarsă și modificată din nou. Într-un fel sau altul va trece spre monitorul oficial din prima sau din a doua încercare și se va republica, caz în care 319 se va abroga.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: iar modifica legea 295

Mesajde AXP pe 30 Iun 2019, 23:27

Din mai sus discutata lege, ..., din forma pentru promulgare, citez ultimul articol:

“Art. V. – Legea nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 425 din 10 iunie 2014, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cu cele aduse prin prezenta lege, se va republica în Monitorul Oficial al României, Partea I, dându-se textelor o nouă numerotare.”

Din articolul de mai sus, eu inteleg ca, noul text a legii 295 se va republica în Monitorul Oficial al Românie si va include toate modificarile aduse pe parcurs de la aparitie pana la acel moment al republicarii, ...

Cat despre normele de aplicare a legii, acestea vor ramane in vigoare cele existente, HG 11/IAN-2018, pana la aparitia altora care sa le abroge explicit, pe acestea. Vechile norme (HG130/2005), au fost valabile de-a lungul timpului, cu toate modificarile aduse la legea 295, pana la aparitia actualelor norme de aplicare, publicate in MO in Ianuarie 2018.

Este opinia mea personala, care nu sunt de profesie jurist, poate colegii de meserie juristi, sa aibe alte opinii.

Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: iar modifica legea 295

Mesajde bogus pe 01 Iul 2019, 09:37

Daca legea se modifica drastic la unele capitole este clar ca nu vor mai putea functiona la acele capitole nici normele, dar sa vedem ce anume se modifica si pe urma vedem si in norme daca acele parti mai sunt sau nu aplicabile, eu nu am avut rabdare sa fac o analiza comparativa pana acum, de asta intrebam daca a facut cineva
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: iar modifica legea 295

Mesajde the_mav pe 09 Iul 2019, 14:22

-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: iar modifica legea 295

Mesajde yoghi pe 10 Iul 2019, 03:56

PÂRÂCIOSUL clasei.
Daca modificarile sunt facute de PSD trebuiesc contestate... x_x
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: iar modifica legea 295

Mesajde tehărău pe 10 Iul 2019, 06:19

De data asta, avantaj noi. ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Remo pe 10 Iul 2019, 07:25

Dupa mine, modificarile erau, global, mai restrictive deci nu regret amanarea. Pentru ca doar o amanare va fi, nu o sansa la o modificare substantiala, care sa alinieze drepturile noastre la cele ale celorlalti europeni. Apropo mi-ar placea ca PSD-ul sa ne spuna 1) cu ce difera roamanii de alti europeni de este nevoie de prevederi mai restrictive in materie de arme si 2) cum se asteapta sa fim "respectati in Europa" daca nici macar statul roman nu ne respecta cat se ne acodre increderea de care se bucura la ei in tara slovacii, ungurii sau polonezii.
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Sly_Fox pe 10 Iul 2019, 11:07

Eu nu știu cum vedeți voi politica, însă eu nu cred că există vreun om corect și cinstit în politică și nici nu există vreun partid care să reprezinte interesele cetățenilor. Partidele nu sunt altceva decât cuiburi de borfași, manipulatori, hoți și criminali morali. Totul pentru propriile interese sau cel mult pentru interesele găștilor din politică. Cei care așteaptă să se schimbe ceva odată cu schimbarea găștilor din fruntea țării vor aștepta mult și bine. Suntem doar victime sau potențiale victime pe maidanul confruntării între șacalii lacomi ce dau târcoale perimetrului, pentru a obține o poziție favorabilă în privința atacului. Există trei cărări pe care o poate lua un om simplu. Prima cale intră în haită și devine o gioarsă râioasă (de obicei nu avansează în ierarhia haitei și va pupa funduri toată viața, lingușindu-se pe lângă cei mari), a doua cale cedează și devine victimă încrezându-se în mârâielile și schelălăielile potăilor, a treia încearcă din răsputeri să își trăiască viața ca OM nelăsându-se pradă mirajului haitei,nelăsându-se hărtănit, rupând colții fiarelor care vor să îl apuce considerându-l pradă. A treia cale este cea mai grea și presupune o confruntare continuă din care niciodată persoana ce pășește pe ea nu va câștiga nimic, nimic în afară de a trece negârbovit și demn prin această viață efemeră. Merită acest sacrificiu? Pentru unii da, pentru alții nu!
Grosul este reprezentat de către victime, peste 90%, majoritatea incapabili de gândire și plini de ignoranța lumii în care trăiesc. Următorii sunt prădătorii, niciodată într-un procent fix deoarece planurile lor sunt ascunse așa cum și numărul lor este incert deoarece nu toți scot nasul la lumină. În procent cel mai mic sunt cei care încearcă să supraviețuiască torentului, neluați în seamă de nimeni, denumiți "proștii care nu știu să trăiască". Numai că proștii ăștia sunt cei mai realiști și știu la ce să se aștepte din partea societății în care trăiesc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: iar modifica legea 295

Mesajde laurul pe 10 Iul 2019, 15:23

Bună și pertinenta postare.
Jos pălăria, Vulpoiule.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3077
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: iar modifica legea 295

Mesajde zforis pe 10 Iul 2019, 21:29

Respect @sly_fox!
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: iar modifica legea 295

Mesajde DART pe 11 Iul 2019, 07:43

@Sly_Fox
Dureros de corect!
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Kamba pe 09 Aug 2019, 01:24

Am fost in si eu asa ca taranul in US , si m-a dus varul meu cu el la poligon si la vanatoare.
Pe langa ca legea e clara , ei au o chestie interesanta cu vanatoarea.
Vanatoarea e permisa pe pamantul tau / privat la aproape orice animal , oricand.
Pe spatiul public ( paduri , dealuri , munti , coclauri ) sunt sezoane si indicatoare cu ce si cand ai voie vana.
Daca nu esti sigur ca poti vana ceva , au hotline 24/7 ( a statului ) , unde poti suna , dai detalii despre cazul tau aparte , si iti spune operatorul daca e ok sa vanezi respectiva specie.
Se poate vana orice in caz de pericol , dar daca se demonstreaza ca ai momit animalul , e nasol.

Astia ai nostrii nici macar nu stiu sa scrie o lege clara si concisa?
Nici nu stiu daca e vorba ca nu stiu , sau ca trebuie sa fie totusi impotriva omului acea lege.

Am venit acasa din vizita , impresionat de iesirile cu gasca aia , m-am apucat de permis , mi-am luat un AC pana astept anul pentru vanatoare. Am rumegat forumul asta din nerabdare , ca sa ma trezesc dezamagit si de partea asta a legislatiei, ca de multe alte lucruri din Ro.

Citesc in Noiembrie un articol pe toate site-urile de stiri " senatorii au votat arme pentru toti " bla bla si din tot proiectul ala de lege ( nici curs nu mai era nevoie ) , care trebuia sa ne aduca la nivelul celorlalti cetateni europeni , au ajuns sa o restrictioneze mai mult?
E posibil si la noi macar o singura data sa vina ceva bun? Ne-au bagat pe gat toate restrictiile din UE , de la autorizatii pana la pungile din supermarket. Vine din Vest tot ce tine de control ,de urmarire etc. dar odata ceva bun nu poate sa vina?

Am auzit peste tot de la armurieri , proprietari de poligon , vanatori , politisti cum ca romanii cu arma in mana se gandesc doar cum sa sparga geamul vecinului sau sa se omoare intre ei.
Ciudat , oare romanul nu mai stie sa arunce cu piatra sa sparga un geam? Sau poate nu mai stie sa puna mana pe un topor / bata / ranga / cheie franceza etc. ? Sau poate pur si simplu atat ne-am spus ca suntem hoti si prosti ca deja o credem si cand ni se spune aprobam?
Am auzi si vorbe " vrei toti tiganii infractori sa aiba arme?".
Nene problema e ca acel infractor isi cumpara de pe net la negru ( mai ieftin ca noi cu permise si autorizari ) , si tot comite infractiunea.
Nu e legea neaparat de vina , vina o avem si noi ca ne complacem in situatia mizera in care am crescut.


Apropo , am aflat ca daca iti impusti sobolanul din curte cu AC-ul e braconaj ( probabil ceva ce nu se aplica , dar subliniez logica legii ). Cand I-am spus varului meu a ras 20 de minute cat am vorbit pe skype. Lasa ca e voie sa ii tai gatul gainii / porcului , e mai uman.

Am vrut sa iau si un pistol cu bila de cauciuc , problema e ca nu se mai gasesc bile de cauciuc , sau daca se gasesc e 70 ron bila. Nu e exagerat , dar cu siguranta multi dintre voi ati fost la un poligon si evident 50 de cartuse nu inseamna mare lucru ca si timp.

Eu unul mai am doua motive sa stau aici , apropiatii si businessul. Vestul e fain dar in tarile sarace se fac bani ( tunurile ) , si din pacate nici macar nu dam noi tunurile la noi acasa ,dar de dragul copilului meu (nou nascut ) ma gandesc sa incep in alta parte , inca se poate , nu am ajuns la 30 de ani.
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Sly_Fox pe 09 Aug 2019, 08:59

Și o să fie și mai rău...
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Kamba pe 09 Aug 2019, 11:48

Sly_Fox scrie:Și o să fie și mai rău...



Treaba ta in societate a ramas sa produci doar , sa ceri voie sa faci orice.
Dreptul de proprietate e o iluzie , siguranta ne-o ofera MAI( mai ales la 112 ).
Numai numele de permis deja te subjuga , ar fi macar corect o licenta sau atestat.

Romanii au inteles gresit ce inseamna capitalismul.
Capitalismul inseamna posibilitatea de a face propriile greseli si de a invata din ele ( optional ). Din pacate nu am permis pentru asta.
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: iar modifica legea 295

Mesajde zforis pe 09 Aug 2019, 21:51

@Kamba ce ai patit, de ce esti asa suparat? Asa am patit si eu cand am fost in Elvetia, imediat dupa 89... Bine ca eram tanar...Mi-a trecut.

Dupa parerea mea, capitalismul inseamna sa inveti din greselile altora :-).

Viata e frumoasa!
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Kamba pe 09 Aug 2019, 22:30

zforis scrie:@Kamba ce ai patit, de ce esti asa suparat? Asa am patit si eu cand am fost in Elvetia, imediat dupa 89... Bine ca eram tanar...Mi-a trecut.

Dupa parerea mea, capitalismul inseamna sa inveti din greselile altora :-).

Viata e frumoasa!


Nu e vorba ca sunt suparat , sunt mai dezamagit decat dezamagit , nu stiu cum sa iti spun altcumva.
Am iesit din tara de de la 14 ani au inceput sa ma duca parintii si de la 20 am inceput sa circul eu.
O fi criza de imediat 30 de ani , nu stiu.

E posibil sa fiu doar dezamagit si de domeniu asta cat de restrictiv si de absurd e la unele capitole.
Inteleg ca si badea Vasile vrea sa fie vanator si eu , si poate nu e asa responsabil , dar pastele masi m-am saturat ca orice fac sa se considere din start ca sunt pus pe rele.
Ce sa zic , cred ca per total aveam sperante mai mari putin decat ceea ce se poate. Mai am in familie vanatori care spuneau de cativa ani ca se va schimba legislatia si aici si ne va alinia si pe noi la media UE. Eu unul m-am hotarat sa ma apuc in noiembrie 2018 , cand se zvonea pe toate site-urile de stiri ca se va relaxa legislatia.

Cred ca m-a deprimat topicul :) .
Kamba
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 15 Mai 2019, 23:53

Re: iar modifica legea 295

Mesajde zforis pe 10 Aug 2019, 00:23

Asa, cu zambet e mai frumos :-).

Nu te necaji, la unguri politia are dreptul de a intra in casa ta cu forta, fara acordul tau, in lipsa ta (daca tu nu esti acasa), si sa-ti verifice armele (daca exista o suspiciune ca ceva nu e in regula). Insa ungurii au voie sa incarce acasa munitii. Nicio lege nu e buna. Niciodata nu poti multumi pe toti.

Nu depinde de noi, putem face orice, daca ar depinde ceva de noi, nu ne-ar mai lasa sa mergem la vot...
Scuze pentru off topic.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Sly_Fox pe 10 Aug 2019, 10:30

Eu apreciam legea aia de dinainte de 1989, dar nu apreciam regimul! Arma putea sta la capătul patului sau atârnată în cui, în funcție de preferințe. Cu toate că se specifica și atunci de un dulap metalic și alte alea, practic nu te întreba nimeni unde și cum ții armele. Autorizațiile se dădeau fără probleme, de cele mai multe ori în chiar ziua depunerii cererii, dar problema era cu nu găseai o armă bună nici să dai cu tunul. Pentru un IJ nou așteptai de se lungeau urechile după ce făceai comandă, asta dacă știai pe cineva și acel cineva știa pe altcineva. Teoretic puteai cumpăra orice fel de armă de vânătoare, practic nu găseai decât gioarse, iar de adus singur arme din afară nici vorbă. Cartușe încărcai acasă, în comerț găseai doar rebuturi de la Metaloglobus. Când intra câte un lot de Sellier&Bellot în țară era sărbătoare.
Altă chestie era că puteai merge cu arma pe umăr nebăgată în toc și nu te băga nimeni în seamă. Cel puțin în zonele rurale, te întreba milițeanul dacă a picat ceva și își vedea de treabă, nimeni nu arunca priviri piezișe, nimeni nu se isteriza. Am văzut faze în care vânătorii veneau mangă mergând pe șase cărări că pușca flencănind pe umăr, iar oamenii și milițienii se amuzau spunând: iar a tras X un chef vânătoresc cu ortacii. În ziua de astăzi vă imaginați ce iese doar dacă cineva vede un toc de armă gol, panică, isterie, nebunie.
Oare cum și când era mai bine? Cred că trebuie să călătorim în trecut, să apucăm bine țesătura spațio-timpului de atunci, să o tragem vârstos și să o coasem cu cea de astăzi, astfel că va rezula o stofă spațio-temporală de bună calitate, cel puțin pentru vânători. Bine, de bună calitate nu înseamnă perfectă pentru că tot va rămâne zona de îmbinare, de cusătură, dar cel puțin nu este peticită toată.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5665
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: iar modifica legea 295

Mesajde alinboboc pe 19 Sep 2019, 07:31

C. Obiecția de neconstituționalitate a Legii pentru modificarea și completarea
Legii nr.295/2004 privind regimul armelor și al munițiilor, obiecție formulată de
Președintele României;
În urma deliberărilor, Curtea Constituțională, cu majoritate de voturi, a
respins obiecţia de neconstituţionalitate şi a constatat că Legea pentru modificarea
și completarea Legii nr.295/2004 privind regimul armelor și al munițiilor este
constituţională în raport cu criticile formulate.
Decizia este definitivă și general obligatorie și se comunică Președintelui României.

https://www.ccr.ro/download/comunicate_ ... e-2019.pdf
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Ghinda pe 19 Sep 2019, 10:59

Nu traduci un pic Aline? Ca esti pe domeniu. Dar in limbaj uzual. :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7687
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori

Publicitate