Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:45

Control mai strict al armelor în Europa?

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde zforis pe 02 Sep 2019, 13:14

Astia chiar nu au de lucru??? Doua aspecte importante, daca se va impune aceasta legislatie:
1./ Va trebui sa folosim alice de otel, o gramada de arme nu pot trage alice de otel din cauza presiunii ridicate
2./ RWS produce alice de diametru max 3.25mm, BP 3mm, prin urmare,daca nu se modifica legislatia din Romania, nu vom putea vana iepuri...
Care e situatia cu alti producatori?

Incepe sa fie chiar deranjant ce se intampla... Ce se poate face?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde zforis pe 02 Sep 2019, 19:36

Exista totusi riscuri, care pot fi reduse prin interzicerea (nu chiar peste tot ) folosirea alicelor de plumb... Trebuie studiat... Merita deschs un topic separat pentru acest lucru.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Sly_Fox pe 03 Sep 2019, 13:04

zforis scrie:Astia chiar nu au de lucru??? Doua aspecte importante, daca se va impune aceasta legislatie:
1./ Va trebui sa folosim alice de otel, o gramada de arme nu pot trage alice de otel din cauza presiunii ridicate
2./ RWS produce alice de diametru max 3.25mm, BP 3mm, prin urmare,daca nu se modifica legislatia din Romania, nu vom putea vana iepuri...
Care e situatia cu alti producatori?
Incepe sa fie chiar deranjant ce se intampla... Ce se poate face?

Așa se întâmplă când o dicatatură își face operație estetică pentru a arăta mai uman. Operația este inutilă, metehnele rămân aceleași!
1) Întradevăr o grămadă de arme nu vor putea trage cu muniția încărcată cu alice din oțel. Dar nu din cauza presiunii ridicate, asta deoarece cartușele vor respecta normele C.I.P. cu privire la presiunea dezvoltată. Muniția de astăzi încărcată cu oțel respectă aceste norme. Problema este duritatea alicelor, pentru oțel fiind nevoie de altfel de țevi, concepute pentru a trage astfel de muniții, grosimea stratului de crom fiind diferită.
2) Firmele amintite produc alice și mai mari, până la 5 mm, doar că nu se prea găsesc prin magazine cartușe încărcate cu alice mai mari de 4 mm. Problema este alta. Pentru a suplini diferența balistică este nevoie ca pentru fiecare specie de vânat în parte să se folosească alice cu 1 mm mai mari decât în cazul plumbului. În loc de 2 mm la prepeliță, în cazul oțelului va fi nevoie de 3 mm, pentru rață mare în loc de 3-3,5 mm se va trage cu 4-4,5 mm, la gâscă în loc de 4 mm se va trage cu 5mm, iar la vulpe în loc de 4,5-5 mm trebuie să se legalize poștele. Și nici așa balistica, atât cât putem vorbi despre balistică la alice, nu va fi strălucită. Mulți vor rămâne dezamăgiți de tirul lor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Marius pe 03 Sep 2019, 15:15

zforis scrie:Exista totusi riscuri, care pot fi reduse prin interzicerea (nu chiar peste tot ) folosirea alicelor de plumb... Trebuie studiat... Merita deschs un topic separat pentru acest lucru.

Care sunt riscurile care pot fi reduse?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Ghinda pe 04 Sep 2019, 07:10

Nici unul. Bine intrebat Marius.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde laurul pe 04 Sep 2019, 09:18

La cât plumb lasă pescarii în locurile bune.... O mana de alice e fix pix...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3066
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde zforis pe 04 Sep 2019, 20:33

O mana de alice? Sa presupunem, ca fiecare vanator trage intr-un an 4 cutii de cartuse (100 cartuse). 4 cutii de cartuse, cu incarcatura de 30 grame = 25 x 30 x 4 = 3 kg de alice / vanator / an. Nu stiu exact cati vanatori sunt in tara, AGVPS spune ca cca 40000, hai sa luam 10000 activi = 30 de tone de plumb ar fi mana aia de alice.

Am citit un studiu vechi (din anul 2005) din Ungaria, unde s-a testat 452 rate, din care 10% a mancat alice de plumb (impreuna cu pietre). 2-3% din rate au murit din cauza intoxicatiei cu plumb. Ratele intoxicate cu plumb ajung in lantul trofic...

Am gasit un articol aici (AGVPS) despre plumb vs otel
http://agvps.ro/docs/revista/2012/07/07.pdf (pagina a 6-a).

In cateva tari au fost interzise alicele de plumb la vanatoare in zonele de apa: Statele Unite, Danemarca, Olanda, Finlanda, Norvegia, Elvetia, etc.

Eu nu am vazut alice cu diametru mai mare de 3.25mm la BP si la Rotweil... Si la fiecare este avertizare de 1050 bari.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde zforis pe 04 Sep 2019, 20:48

Pe de alta parte, de ce nu se interzice testele cu arme nucleare? Sau de ce nu se interzic armele nucleare? Ca prima faza... Dupa care CE-ul poate sa se ocupe si de plumbul pesarilor si alicele vanatorilor.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Sly_Fox pe 05 Sep 2019, 14:40

zforis scrie:Eu nu am vazut alice cu diametru mai mare de 3.25mm la BP si la Rotweil... Si la fiecare este avertizare de 1050 bari.

Posibil să nu se găsească prin zona ta. La noi se găsesc de toate tipurile, până la 5 mm.
Exemplu cartușele Big Game Zerati cu alică de la 4,3mm până la 5 mm de la BP sunt peste tot prin zonă.
Asta sunt de 3,9 mm.
https://www.arw.ro/cartuse-cu-alica/bas ... g-3-9mm-0/
Astea sunt de 4,5 mm.
https://www.arw.ro/cartuse-cu-alica/bas ... -4-5mm-04/
Astea sunt de 5 mm.
https://www.arw.ro/cartuse-cu-alica/bas ... -5-0mm-05/
Și BP fabrică și mai mari, până la 9 mm. Doar că la noi sunt ilegale și nu se importă. ;)
https://www.baschieri-pellagri.com/en/c ... index.aspx

Și acum să trecem la Rotweil.
Cu alică de 4 mm.
https://www.arw.ro/cartuse-cu-alica/rot ... -36-4-0mm/
Cu alică de 4,5 mm.
https://www.arw.ro/cartuse-cu-alica/rot ... 3-0mm-4-5/
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde zforis pe 05 Sep 2019, 15:35

Eu vorbesc de alice otel :-). Nu de plumb. Deci repet, nu am vazut alice mai mari de 3.25mm de otel!
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Sly_Fox pe 05 Sep 2019, 17:08

Am crezut că este vorba despre alice din plumb la munițiile BP. Am înțeles greșit!
Cu oțelul nu știu cum este prin magazine, nu am fost curios să întreb. Însă dacă se face măgăria cu modificarea, atunci cred că producătorii de muniție se vor adapta și vor începe să bage alice mai mari în cartușe, probabil din alt aliaj "netoxic". Să vedeți atunci prețuri la muniție! Când va apare câte un iepure în bătaia armei, vânătorul se va uita lung la el, se va uita și la bonul de casă de la muniție și va trage concluzia: "Pe ăsta îl las să treacă, uite-l cât este de simpatic! Și ce salturi gingașe face!"
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde zforis pe 06 Sep 2019, 16:13

Am gasit si la Rotweil de la 3 pana la 3.75mm, de otel:
https://rws-munition.de/en/rws-hunting- ... #!5/138/42
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde violiv pe 06 Sep 2019, 20:36

Sint mai bine de 20 de ani de cand a inceput nebunia antiplumb. La altii sint unii care chiar isi bat capul sa caute cat adevar exista in teoria ca plumbul e toxic daca e imprastiat in natura sub forma de alice sau in carne sub forma de schije de proiectil.
Sint mai bine de 20 de ani de cand studii peste studii, apartinand partilor pro si contra au reusit sa demonstreze ceea ce se stia deja - plumbul nu e mai toxic decat aerul respirat, plasticul, tigarile, etc. Nu e toxic neam pentru om inghitit sub forma de alice, fragmente de proiectil, etc.
Singura situatie in care se poate dovedi nociv pentru pasarile de apa este in locurile unde cate o baltoaca precum Herastraul, unde trag zi de zi cate 50 de vanatori, cartusiere intregi de cartuse.
Singura justificare ecologica, medicala, etc. ar fi sa limitezi/interzici folosirea plumbului pe "apa".
Cu toate astea, in mare parte din tarile asa-zis civilizate, cu o tenacitate si periodicitate demne de o cauza mult mai buna, se trezesc unii cu propuneri de interzicere.

Credeti ca n-aveau altceva mai bun de facut producatorii de munitie decat sa se chinuie sa faca gloante cat de cat eficiente, fara plumb?
Stiu ei ce stiu. Asta ne asteapta.
Alice fara plumb ... :D s-a dovedit ca ori platesti inzecit (ca sa tragi ceva gen bismut) ori de patru ori mai mult ca sa tragi 12 super-magnum cu otel cu eficienta unui 16 cu plumb.

Da' nu-i nimic! Daca nu poti interzice armele atunci limiteaza-le munitia. Ori sa traga cu paie sau fulgi sau "alice bio" din linte, mazare, fasole ori sa nu mai traga deloc.

Iar noi continuam sa ne certam "ca care e mai mare si mai tare?" PSD sau USR?
V-a trecut cumva prin minte ca idiotii de la noi din fruntea satului si aia din fruntea UE sunt acolo pentru ca i-a votat careva, oricat de putini or fi fost aia de s-au dus la urne?
V-a trecut oare prin minte ce s-ar intampla daca ABSOLUT NIMENI n-ar mai vota?
E de departe cea mai usoara forma de protest dar si cea mai eficienta ... daca este adoptata unanim!
Nu fac politica de niciun fel da' chiar a ajuns sa ma scarbeasca halul de indoctrinare in care am ajuns: cu cineva trebe sa votam!
BA NU!

P.S. scuze pentru divagatie. A fost produs de faptul ca m-am saturat ca noi sa strigam "M...E" iar ei sa ne-o dea. :-t
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Mircea-B pe 09 Sep 2019, 09:56

violiv scrie:Iar noi continuam sa ne certam "ca care e mai mare si mai tare?" PSD sau USR?
V-a trecut cumva prin minte ca idiotii de la noi din fruntea satului si aia din fruntea UE sunt acolo pentru ca i-a votat careva, oricat de putini or fi fost aia de s-au dus la urne?
V-a trecut oare prin minte ce s-ar intampla daca ABSOLUT NIMENI n-ar mai vota?
E de departe cea mai usoara forma de protest dar si cea mai eficienta ... daca este adoptata unanim!
Nu fac politica de niciun fel da' chiar a ajuns sa ma scarbeasca halul de indoctrinare in care am ajuns: cu cineva trebe sa votam!
BA NU!

P.S. scuze pentru divagatie. A fost produs de faptul ca m-am saturat ca noi sa strigam "M...E" iar ei sa ne-o dea. :-t

+1
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 137
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Marius pe 09 Sep 2019, 15:17

zforis scrie:Am citit un studiu vechi (din anul 2005) din Ungaria, unde s-a testat 452 rate, din care 10% a mancat alice de plumb (impreuna cu pietre). 2-3% din rate au murit din cauza intoxicatiei cu plumb. Ratele intoxicate cu plumb ajung in lantul trofic...

Eu am citit pe un forum american, ca nu exista nici un studiu care sa dovedeasca ca rate salbatice ar fi murit din cauza intoxicatiei cu plumb.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Marius pe 09 Sep 2019, 15:20

violiv scrie:V-a trecut oare prin minte ce s-ar intampla daca ABSOLUT NIMENI n-ar mai vota?
E de departe cea mai usoara forma de protest dar si cea mai eficienta ... daca este adoptata unanim!

Asta nu se poate. Mereu s-ar gasi cativa membri de partid si familiile lor. Ar ajunge sa guverneze un partid votat de cateva sute sau mii de persoane. Poate daca s-ar schimba legea electorala, astfel incat alegerile sa nu fie validate fara atingerea unui plafon minim...
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde zforis pe 09 Sep 2019, 20:22

Marius scrie:
zforis scrie:Am citit un studiu vechi (din anul 2005) din Ungaria, unde s-a testat 452 rate, din care 10% a mancat alice de plumb (impreuna cu pietre). 2-3% din rate au murit din cauza intoxicatiei cu plumb. Ratele intoxicate cu plumb ajung in lantul trofic...

Eu am citit pe un forum american, ca nu exista nici un studiu care sa dovedeasca ca rate salbatice ar fi murit din cauza intoxicatiei cu plumb.


https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10. ... 7309353796

https://www.peregrinefund.org/subsites/ ... Friend.pdf
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Sly_Fox pe 10 Sep 2019, 20:56

Nu ne trebuie statistici și articole la comandă! Să ne raportăm la experiența noastră ca vânători. Eu de exemplu vânez rațe, gâște și păsăret de când mă știu, și tata a vânat la timpul lui și nu am întâlnit nici măcar un exemplar de rață sau gâscă care să aibă alice în stomac. Am fi observat acest amănunt, mai ales că pipotele păsărilor erau curățate, fiind curioși ce hrană consumaseră păsările. Nici la guguștiuci sau turturele nu am găsit, nici la becaține sau sitari. Cât privește riscul consumului cărnii de vânat contaminate cu alice sau schije din plumb rămase de la gloanțe, este de cascadorii râsului, pentru că nu am auzit ca vreun vânător să fi prezentat vreodată simptomele intoxicării cu plumb, nici la cei de 80+ ani, nici la cei de 20 de ani.
Avem de-a face cu impunerea forțată a unor prevederi legislative menite să aducă avanteje cui trebuie și dezavantaje vânătorilor, ultimii care mai au câte o armă de foc prin dulapuri. Avem de-a face cu o nouă formă de abuz la nivel continental, dicatatură mascată impusă chipurile prin bune intenții și nu cu tunul și mitraliera.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Cristi pe 14 Sep 2019, 07:34

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Sly_Fox pe 15 Mar 2021, 12:20

Adio plumb!
UE a ținut cu tot dinadinsul să elimine plumbul din muniții și a reușit parțial. Oficial este deocamdată interzicerea utilizării muniției cu alice din plumb în zonele umede și zonele limitrofe acestora, însă foarte curând plumbul va fi interzis total, vânătoare, tir sportiv și pescuit sportiv. Statele UE trebuie să se conformeze deciziei și să-și adapteze legislațiile la noile hotărâri până la începutul anului 2023.
Așadar suntem puși în fața faptului împlinit, cel puțin în zonele umede o să fim nevoiți să utilizăm cartușe încărcate cu alice netoxice. Acest impediment vine la pachet cu o serie de probleme pentru vânători, pentru unii fiind chiar necesar schimbarea armelor din dotare.
Acum, cred că ar fi utilă o discuție despre armele și munițiile care vor fi utilizate de către noi în viitorul foarte apropiat, adică peste doi ani.
Cred că discuții detaliate pe această temă sunt necesare și ar ajuta mulți vânători noi și veterani să înțeleagă ce pași trebuiesc făcuți pentru adaptarea la noua realitate.
Vrem să mergem la rațe, la gâște, sitari sau alte specii care se pot vâna în zonele umede. Cu ce arme mergem în acele zone? Armele vechi (moștenite de la bunici), dar și armele mai noi cu șocuri fixe, strânse, nemarcate pentru a trage muniție din oțel, destul de multe prezente în mâinile vânătorilor de la noi, vor deveni istorie. IJ-urile sovietice dar și post-sovietice, CZ-urile, ZB-urile, ZH-urile, Berettele mai vechi cu șocuri fixe dar și mobile, pleiada de italiene fabricate în urmă cu zeci de ani, diverse manufacturi franceze cunoscute drept "Saint-Étienne-uri", Suhl-urile de toate felurile, pleiada de turcești cu terminația "san", toate vor deveni inutilizabile.
Ce facem în viitor? Ce ne luăm?
Fabricanții spun că o armă modernă, testată la presiuni normale de lucru conform normelor C.I.P., care are șocuri mobile marcate pentru alice din oțel, poate fi utilizată în vederea tragerii cu alice netoxice. În ultimii ani vânătorii și-au cumpărat arme mai moderne în această configurație și sunt parțial acoperiți, însă foarte puțini sunt total acoperiți. De ce? O să vedem!
Pe piață există două tipuri de muniție încărcate cu alice din oțel, Standard Steel respectiv High Performance Steel. Cartușele standard steel pot fi utilizate din arme moderne cu camere 12/76, testate la presiunea de 1050 Bar, șocuri mobile a căror îngustare să nu depășească 1/2, fiind de preferat totuși ca șocul să fie de 1/4 iar diametrul alicelor să nu depășească 4-4,10 mm. Aceste arme nu sunt de obicei marcate cu floarea de crin sau cu inscripția "steel shoot". Cred că aici se încadrează majoritatea armelor moderne deținute de către vânătorii români care au făcut achiziții în ultii ani. Pentru un sitar, o rață mică, ceva fazani prin păpurișurile din preajma zonelor umede, aceste arme sunt suficiente.
Totuși mai sunt și vânători păsărari prin excepție care vor să meargă la gâscă pe timp foarte rece, condiții grele de vânătoare etc. Aceștia vor trebui să utilizeze muniție superioară constructiv și calitativ, adică acele cartușe Hight Performance Steel. Aceste cartușe se cer a fi trase din arme moderne cu camere 12/89, testate special la presiuni de 1320 Bar sau peste și marcate cu floarea de crin sau cu inscripția "steel shoot". Astfel de arme sunt mai rare și nu mulți vânători le au în dulap.
Cei cu arme în 12/70, 16/70, 20/70, concepute să tragă doar alice din plumb vor trebui să le utilizeze doar în zonele de câmp, iar în curând o să le pună în cui definitiv.
Acum, liber la discuții. Care aveți, care nu aveți, ce alegeri trebuie să facem în viitor, către ce arme ne orientăm. Vor fi mai indicate semi-automatele concepute pentru încărcături grele, în speranța de a avea o șansă pentru dobândirea vânatului, asta în detrimentul "fragilelor juxtapuse"? Cum facem? Ce opțiuni considerați că sunt mai potrivite?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Clujeanul pe 15 Mar 2021, 13:52

Ce înseamnă (pardon! :oops: ) "zone umede"?

Au dat o palmă la rahat. Cu muniție mai puțin eficientă, crește numărul de animale atinse și nerecuperate.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Sly_Fox pe 15 Mar 2021, 14:10

Se va defini în curând! Din ce am citit, orice băltoacă va intra la această categorie. Oricum nu va mai conta, pentru că deja există demersurile pentru a se interzice în toate zonele, nu doar cele umede. Cert este că se va interzice tot ce înseamnă plumb în domeniul vânătorii, tirului sportiv și pescuitului. Treaba cu zonele umede este doar primul pas și se va face și pasul doi imediat.
Eu de exemplu vânez într-o zonă foarte "umedă"! Dunărea, Borcea, râul Ialomița, canale cu apă, lacuri sezoniere sau permanente etc. Așadar eu și cei ca mine sunt direct vizați și interesați de noile schimbări din prima etapă. Ceilalți vor deveni interesați când se va finaliza a doua etapa.
Cum facem? Ce platforme de arme, ce sisteme, ce configurații?

Producătorii de arme se vor mișca, vor începe schimbarea modelelor aflate în producție, trec la testarea și marcarea tuturor țevilor pentru oțel?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Clujeanul pe 15 Mar 2021, 14:55

Si in Anglia?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde CCM pe 15 Mar 2021, 16:08

Nu numai otel.
F interesante sint cele din cupru.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde CCM pe 15 Mar 2021, 16:13

...adica munitiile din Cu - nu.. tevile!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 739
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Clujeanul pe 16 Mar 2021, 09:50

Cuprul este mai scump decat plumbul...
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Sly_Fox pe 16 Mar 2021, 10:06

Clujeanul scrie:Si in Anglia?

Marea Britanie nu se supune deciziilor UE. Are propria politică în acest domeniu și nu este afectată de această hotărâre. Totuși și pe acolo se vorbește de eliminarea alicelor din plumb în zonele umede, iar unele cluburi de vânătoare recomandă membrilor săi să utilizeze alice netoxice.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde the_mav pe 16 Mar 2021, 10:20

Conventia Ramsar asupra zonelor umede, semnata prin 70 sau 71 cred in Iran / orasul cu acelasi nume, sub egida UNESCO, clar ne-a incorporat si pe noi din perspectiva catorva zone; cred ca avem la cest moment 18 sau 19 zone in Romania care intra sub aceasta conventie, in unele se vaneaza, in altele mai putin.
Era oarecum de asteptat sa se ajunga aici, se discuta pe acest subiect de ani buni. Ce vom trage si din ce flinte, asta este alta discutie.... pe scurt, cred ca vom putea trage ce se va aduce la raft, ca la noi cam asa fucntioneaza, nu invers (sa se aduca la raft ce solicita piata, mai greu in piata mica ce este Romania).
Ce intra in zone umede, dupa conventia respectiva? Pfuuu... cu mici fortari, pot intra multe zone, de la mlastini, turbarii, zone naturale si/sau artificiale, cursuri de ape curgatoare si/sau lacuri, inclusiv zone marine la noi intra toate ca nu avem reflux mare.
Ramsar a fost si cred ca inca este buna sursa de finantare, folosita corespunzator de cei interesati.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mar 2021, 19:02

the_mav scrie: Ce vom trage si din ce flinte, asta este alta discutie.... pe scurt, cred ca vom putea trage ce se va aduce la raft, ca la noi cam asa fucntioneaza, nu invers (sa se aduca la raft ce solicita piata, mai greu in piata mica ce este Romania).

Este o mare problemă, iar ce se va aduce la raft nu este de ajuns. Eu cred că vor fi probleme, chiar serioase.
Treaba este cam așa:
1) La păsările mici precum prepeliță, sitar, guguștiuc, turturică, graur, grivă, coțofană, rață mică și chiar fazan, vor putea fi utilizate și cartușele așa numite din gama "standard steel", adică acele cartușe încărcate cu alice de până în 3,1 mm și al căror gramaj nu depășește de regulă 32 de grame. Eficiența acestor cartușe nu este însă aceeași cu cea a celor încărcate cu plumb și trebuie compensat cumva. Dacă la rață mică de exemplu trăgeam cu 2-2,50 mm plumb, va trebui să tragem cu 2,50-3 mm oțel, adică spre limita maximă a diametrului alicelor. Cine trăgea cu 2,50 mm la fazan va trebui să se ducă din nou spre limita superioară a diametrelor, adică 3,10, iar cine trăgea cu 3 sau 3,50 la fazan trebuie să-și pună pofta-n cui și să se adapteze, nemaifiind posibil a fi date focuri la distanțe prea mari așa cum se dădeau cu alică din plumb . Oțelul, deși are o viteză mai mare și o acoperire oarecum mai uniformă, poartă o energie mai mică la gramaje comparative, fiind nevoie de minim 0,50 mm în plus la alică. Un cartuș încărcat cu 32 grame de alice din oțel de 3,10 mm nu va face în veci ce putea face un cartuș încărcat cu 32 de grame de alice din plumb de 3 mm.
2) La păsările mai mari prem rață mare și gâște, bine îmbrăcate iarna, dar și la mamifere precum iepurele, vulpea, șacal, cartușele standard steel sunt frecție la picior de lemn și va fi nevoie de așa numitele "high performance steel". Astea au încărcături mai mari de 32 de grame și alice cu diametre mai mari de 3,10 mm puse în tuburi de 76 sau 89, cerința fiind aceea de a fi trase din arme testate și marcate cu floarea de crin sau cu notația "steel shot". Adică, la iepuri iarna, atunci când românul băga un minim 36 grame cu alică de 3,5-4, este necesară alică din oțel de peste 4 mm-4,10 mm și șocuri mai largi de 1/2, de preferat 1/4 sau cilindric marcate steel shot. Dacă sunteți din cei care pe ger trăgeați la iepure cu 4,50 sau chiar 5 mm plumb 36-40 grame, este groasă, ca să ajungeți la performanța unui cartuș din ăsta trebuie un supermagnum cu vreo 60 de grame de alice oțel de 4-4,10 mm. Că peste 4,10 mm nu cred că o să încarce nimeni ca să compenseze prin mărirea diametrului, fiind aleasă soluția creșterii încărcăturii de alice.
Dacă la păsări de talie mică, gen prepeliță, o mai scăldăm, la gâscă, iepure, vulpe, nu mai este așa simplu și eu prevăd că va fi nevoie de arme noi 12/89 marcate cu floarea de crin. Adică muniție grea și scumpă trasă din arme grele sau cu soluții inovative în atenuarea reculului.
Soluția alicelor din bismut este mai bună în opinia mea, nefiind necesară o creștere a diametrului alicelor cu 0,50 mm ci doar cu 0,20-0,30 mm. Însă soluția aceasta este scumpă cu draci și nu mulți vor opta pentru ea.

Mai este o chestie, acum avem un ordin cu privire la caracteristicile muniției utilizate la vânătoare. Când se va trece la oțel, nu se vor mai potrivi socotelile din lege cu cele din cartușe. ;)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Control mai strict al armelor în Europa?

Mesajde Sly_Fox pe 18 Apr 2021, 17:58

Clujeanul scrie:Ce înseamnă (pardon! :oops: ) "zone umede"?

Zone umede: zone mlăștinoase, bălți, turbării, lacuri, naturale sau artificiale, permanente sau temporare, ape curgătoare sau staționare, cu apă dulce sau sărată, inclusiv zone maritime în care adâncimea apei în timpul refluxului nu depășește șase metri.
Adică tot ce înseamnă apă!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 50 vizitatori

Publicitate