Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 20:07

achizitie arma lisa

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Re: achizitie arma lisa

Mesajde CCM pe 10 Oct 2019, 22:24

Sly_Fox scrie:Mulțumesc!
O să stau strâmb pentru a lua o hătărâre dreaptă și până la începerea sezonului de păsăret o să optez pentru o variantă, adică Browning 725 sau Beretta 693. Balanța înclină cu un fir de nisip către Beretta 693.


...pana la urma, care a fost alegerea?
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: achizitie arma lisa

Mesajde Sly_Fox pe 11 Oct 2019, 00:10

Alegerea a fost 5 hectare de teren agricol achiziționat într-o zonă în care nu prea mai este nimic la vânzare. Au picat pe neașteptate de la niște rude care aveau o ofertă de vânzare. Le-am luat eu! Armele mai pot aștepta!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: achizitie arma lisa

Mesajde Sly_Fox pe 23 Oct 2019, 20:01

Am stat, am analizat, m-am gândit și am ales Beretta 693. Bun, hotărât pe treabă am început să caut și ceva chichițe, să nu cumva să pierd ceva din vedere ca apoi să regret că nu am căscat ochii când trebuia. Și când credeam că am găsit ce vreau, s-a întâmplat! Piesele metalice de la pană nu sunt din oțel, ci din aluminiu sau un aliaj de aluminiu. De ce naiba au pus aluminiu în pană nu știu! Oricum era prea frumos și prea ușor să găsesc eu ceva așa cum doresc. :evil:
Acum colegul @CCM spunea că are o Beretta 690 Sport, așa că îl rog să ne spună dacă arma lui are piesele metalice de la pană din aliaj de aluminiu sau sunt din oțel. Vreau să aflu dacă la toate armele din seria 69X au trecut pe aliaje ușoare în anumite părți ale armei, sau doar la modelul 693 (690 III Field) este așa.
Dacă este cu aluminiu nu mai vreau, mai bine mă orientez către seria 686. Am văzut că au modificat modelul Silver Pigeon I (denumit acum SP 1 MY 19), ceva modificări în aliajul țevilor, țevi steelium parcă (existând și steelium pro la modelele de competiție precum DT 11 dar și steelium plus la modelele precum 692 sporting-mai pe scurt marketing), șocuri OCHP și ceva mici retușuri pe la gravuri, varianta field având și siguranță automată. Măcar asta să fi rămas din oțel și lemn!
Dacă știe cineva ceva mai detaliat rog să scrie câteva fraze, pe mine unul m-ar ajuta mult orice detaliu în plus, poate și pe alții.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: achizitie arma lisa

Mesajde UlissePro pe 23 Oct 2019, 20:14

Seara buna.

Aici povestesc cei de la Beretta despre Steelium steel, pro si plus:
http://www.beretta.com/en/black-edition-shotgun/

Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: achizitie arma lisa

Mesajde CCM pe 23 Oct 2019, 20:27

Sly_Fox scrie:Am stat, am analizat, m-am gândit și am ales Beretta 693. Bun, hotărât pe treabă am început să caut și ceva chichițe, să nu cumva să pierd ceva din vedere ca apoi să regret că nu am căscat ochii când trebuia. Și când credeam că am găsit ce vreau, s-a întâmplat! Piesele metalice de la pană nu sunt din oțel, ci din aluminiu sau un aliaj de aluminiu. De ce naiba au pus aluminiu în pană nu știu! Oricum era prea frumos și prea ușor să găsesc eu ceva așa cum doresc. :evil:
Acum colegul @CCM spunea că are o Beretta 690 Sport, așa că îl rog să ne spună dacă arma lui are piesele metalice de la pană din aliaj de aluminiu sau sunt din oțel. Vreau să aflu dacă la toate armele din seria 69X au trecut pe aliaje ușoare în anumite părți ale armei, sau doar la modelul 693 (690 III Field) este așa.
Dacă este cu aluminiu nu mai vreau, mai bine mă orientez către seria 686. Am văzut că au modificat modelul Silver Pigeon I (denumit acum SP 1 MY 19), ceva modificări în aliajul țevilor, țevi steelium parcă (existând și steelium pro la modelele de competiție precum DT 11 dar și steelium plus la modelele precum 692 sporting-mai pe scurt marketing), șocuri OCHP și ceva mici retușuri pe la gravuri, varianta field având și siguranță automată. Măcar asta să fi rămas din oțel și lemn!
Dacă știe cineva ceva mai detaliat rog să scrie câteva fraze, pe mine unul m-ar ajuta mult orice detaliu în plus, poate și pe alții.


Habar nu am... ce este aceea pana! imi pare rau ca nu pot fi de folos.
Pe de alta parte, nu m-ar mira deloc.
Poate Violiv ar putea sa ne lamureasca.
Pe de alta parte, eu sint foarte multumit de arma, 690 sport, care are vreo 3000 de focuri trase, fara absolut nici o problema ever. Trag munitie 28 in general, Mary Arm de competitie (trag la talere).
Ultima oară modificat de CCM pe 23 Oct 2019, 20:36, modificat 1 dată în total.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: achizitie arma lisa

Mesajde CCM pe 23 Oct 2019, 20:32

Cum spuneam in alt post, stiu un posesor de 686 Gold, fost campion mondial la skeet pe echipe, a carui arma a tras sigur peste 200,000 de focuri, unii zic ca mai degraba 400,000.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: achizitie arma lisa

Mesajde CCM pe 23 Oct 2019, 21:24

Bascula armei mele este din otel, pare sa fi fost frezata dintr-o bucata (tocmai ce m-am uitat).
Inauntru, nu stiu, nu am desfacut-o pana acum. Nu vad ce ar putea fi din altceva decat otel.
Cu mentiunea ca arma este una de competitie, asadar proiectata sa duca muulte focuri. Banuiesc ca surioara de vanatoare ar trebui sa fie la cam fel.
A mea este o 690 Sporting Black cu tevi de 76 cm, camera de 76, socuri mobile Optimashoke si cantareste ceva peste 3,5 kg. Fabricata in 2016.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: achizitie arma lisa

Mesajde Sly_Fox pe 23 Oct 2019, 21:30

Arma o vreau pentru vânătoare, deci varianta "field", prin field eu înțelegând o armă țeapănă numai oțel și lemn care să treacă cu brio prin situațiile reale din teren. Și am avut și zile grele de tot la vânătoare cu viscol, noroaie, polei ce m-a transformat și pe mine și arma în statuie, de zici că eram soldatul necunoscut pus pe soclu. Modelul 693 chiar se apropia de ce vreau, chiar și gravurile de pe basculă erau potrivite, cu motive vânătorești. Până am descoperit că părțile metalice din pană sunt din aluminiu. Apropo, pana este denumită și uluc, sau "piesa a treia" și este folosită de obicei pentru a ține împreună bascula și țevile. ;) Cred că dacă te uiți realizezi ușor cum sunt piesele metalice, din oțel sau aluminiu. Atenție, la pană, nu la basculă, bascula știu că este din oțel!
Acum am mai căutat și am mai întrebat și văd că la modelul 691 Field tot din aluminiu sunt piesele din pană. Este posibil ca scopul să fi fost scăderea masei totale pentru o mai bună gestionare a transportului armei în teren, pe distanțe lungi și pentru perioade lungi. Oricum la mine rotițele de la mansardă sunt blocate pe oțel și lemn, indiferent de masa totală a armei, nu mă plâng de un lucru așa minor. Oricum dacă mai aveți ceva detalii de finețe despre modele 691 și 693 field nu vă sfiiți să scrieți! :D
Cu țevile de la Beretta sunt lămurit, sunt bune indiferent pe ce serie sau model sunt puse, cu ce am tras au mers bine de tot în condiții de vânătoare. Așa că nu exclud nici modelul 686 SP1 MY 19 cu o condiție însă, să nu bage și la acest model aluminiu pe la articulații. Țevile morțiș trebuie să fie de 76, altfel nu are rost, iar la
MY 19 sunt disponibile și în varianta 76. Cu vechiul model SP1 am tras la gugu și prepeliță baxuri de cartușe și m-am împăcat bine, arma era în cal 20. Așa că intră în vizor una în calibrul 12, field, țevi de 76. Care dispuneți de una din asta model nou băgați un review, rămân dator.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: achizitie arma lisa

Mesajde CCM pe 23 Oct 2019, 21:38

hmmm... "pana" pare sa fie facuta,mai degraba, din altceva decat otel. E usurica de tot si suna destul de sec cand o ciocanesti. Fara sa fiu sigur, as zice ca pare aluminiu.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: achizitie arma lisa

Mesajde Sly_Fox pe 23 Oct 2019, 22:00

Mulțumesc! Înseamnă că este o caracteristică comună atât la sporting cât și la field.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: achizitie arma lisa

Mesajde CCM pe 23 Oct 2019, 22:00

... pe de alta parte, esti sigur ca are mare importanta?
La "pana" nu cred sa conteze.
La bascula ar fi fost altceva - desi sint o gramada de arme suprapuse chiar cu glont care au bascula din aluminiu... nu mai zic de lise.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: achizitie arma lisa

Mesajde CCM pe 23 Oct 2019, 22:11

Ce vreau sa spun este ca aliajele moderne de aluminiu se apropie enorm de otel, iar in anumite privinte uneori il depasesc (o gramada de exemple in aviatie).
Spun fara intentia de a imi lauda purcica personala!
Eu nu mi-as face griji.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: achizitie arma lisa

Mesajde Sly_Fox pe 23 Oct 2019, 22:41

Aliajele pe bază de aluminiu la arme nu sunt o problemă. Însă nu ține numai de funcționarea sau durabilitatea armei, ține și de preferințele fiecărui vânător în parte. Astfel că unele aspecte pot conta și eu le-am enumerat când am postat prima dată la acest topic. Este drept că nu toate criteriile enumerate pot fi respectate și a trebuit să fac câteva compromisuri, dar nu pot chiar pe toate. Am renunțat la trăgaciul mecanic, la zăvorul plasat sub țevi, la altele nu mai renunț pentru că nu se mai apropie de ceea ce doresc cu adevărat de la o armă utilizată la vânătoare. Și dacă nu se leagă de prima dată, atunci ce rost mai are! Am un amic ce a cumpărat o armă la insistențele altor colegi de vânătoare, asta deși nu prea era ce a vrut el. Rezultatul: când ieșea în teren cu ea îl lua năbădăile și nu rare erau situațiile în care o lua de țevi și o arunca în zăpadă. Nu a suferit arma aceea niciodată și nici nu a curățat-o vreodată, acum cred că are mai multă rugină decât metal pe ea, de s-au crucit și cei de la arme când au văzut cum a venit cu ea la verificare. Între timp și-a luat o Benelli Criocomfort la care ține mult, armă curățată, îngrijită, foarte mulțumit. Și apropo, eu preferam clasica de o arunca în zăpadă nicidecum semi pe care a cumpărat-o ulterior, chiar dacă este de la Benelli. 8)
Oameni și oameni, fierotenii și fierotenii!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: achizitie arma lisa

Mesajde CCM pe 23 Oct 2019, 23:03

"Oameni și oameni, fierotenii și fierotenii!"

Foarte frumos spus.
Spor la gasit arma "aceea".
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 760
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: achizitie arma lisa

Mesajde Sly_Fox pe 24 Oct 2019, 12:48

Dap, se vede că nu am noroc să găsesc o armă prea rapid. Am sunat la Interarms și mi-au spus că nu au pe stoc nicio SP1 MY 19 să o văd, dar că vor veni în curând. Numai că toate cele comandate la fabrică sunt cu țevi de 71, iar pentru țevi de 76 trebuie comandă separată, cu un termen real de minim 6 luni. Apoi am sunat la Arrow să văd de un B725 Hunter sau Hunter Premium, nu conta care din ele. Aceeași problemă, niciuna cu țevi de 76, iar pentru comandă termenul minim este 6 luni, cu probabilitatea să vină de fapt anul viitor în toamnă. Alternativa este să optez pentru una cu țevi de 71, deși mor de ciudă că nu găsesc cu țevi de 76, sau să aștept aproape un an după o armă tip "Long Tall Sally".
Marius ai vreun B725 Hunter sau Hunter Premium în varianta 76 pitit și uitat pe undeva prin vreun magzin Arrow? Că altfel cu țevi de 76 am găsit doar variante sporting care nu prea mă prind în poză cu paturile și conformațiile lor.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: achizitie arma lisa

Mesajde violiv pe 24 Oct 2019, 20:11

Cand ai dorinte asemanatoare cu unul din zece mii de cumparatori ar trebui sa te astepti la necesitatea unei comenzi speciale.

Cumva total pe dos a fost situatia la mine: bock modern, fara inchizator sub tevi, aliaj usor, tevi scurte, dublu-tragaci. Bine-nteles ca am gasit un singur-singurel model, chiar disponibil la noi dar m-am tot coit. Si am dat intr-un magazin de un bock care nu avea decat 5% din ce am dorit dar care mi-a venit turnat, mai bine decat in cele mai optimiste vise - practic trage singur. L-am luat doar pentru acest motiv. Pot.sa spun ca inca nu m-a parasit dorinta initiala dar si ca sint foarte fericit cu ce am gasit absolut intamplator.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8519
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: achizitie arma lisa

Mesajde Sly_Fox pe 24 Oct 2019, 21:00

Acum că a picat 693-ul din motivul amintit, iar SP1 MY 19 nu se știe când ajunge pe la noi, a reintrat în joc și 725-ul. Am convenit cu doamna Ana de la Constanța să mă anunțe, după ce se interesează mai bine, când ar putea ajunge o armă în configurația dorită de mine. Nu era prea optimistă, fiind foarte posibil ca momentul să se întindă până toamna viitoare. Mă mai gândesc dacă aștept sau "scurtez" din țevi, însă trebuie să o fac destul de repede, pentru că și în varianta cu țevi de 71 era doar un Hunter Premium disponibil in toată rețeaua de magazine Arrow. :cry:
Unul din zece mii...uneori când te îndepărtezi de grup te pomenești că trebuie să faci focul singur frecând un băț de un pietroi, iar până se aprinde focul...
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5664
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: achizitie arma lisa

Mesajde Marius pe 06 Noi 2019, 16:32

Sly_Fox scrie:Marius ai vreun B725 Hunter sau Hunter Premium în varianta 76 pitit și uitat pe undeva prin vreun magzin Arrow? Că altfel cu țevi de 76 am găsit doar variante sporting care nu prea mă prind în poză cu paturile și conformațiile lor.

Ai mesaj privat.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate