Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Apr 2024, 21:36

M18 vs AB3

Discutii despre armament cu glont , munitii , calibre , etc . Multiple compartii intre arme , munitii pentru arme , tipuri de vanat , balistica , samd .

Moderator: liviur

M18 vs AB3

Mesajde alexbanulescu pe 11 Noi 2019, 14:14

Va salut!

Mauser M18 vs Browning AB3.

Sunt in dubiu. Bugetul este de max 4000 Ron pentru arma. Nu am vrut neagra si urata initial, dar unghiul de operare al bolt-ului de 60 de grade m-a impins catre astea doua. Va fi in 30-06. In locul meu, ce alegere a-ti face? Si de ce?

Multumesc anticipat.
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: M18 vs AB3

Mesajde Adrian Spinu pe 12 Noi 2019, 14:17

Salutare,
La 4000 lei, cam toate armele sunt la fel. Eu am Mauser M18, 30.06, si se comporta f bine. Mergi la Arw unde le gasesti pe amandoua si vezi cum iti vin. Cat despre partea cu plasticul, are parti bune uneori. Saptamana trecuta am tras prost intr-un porc, si a intrat intr-un desis de maracini, ranit. Am intrat dupa el, si chiar ma gandeam cam cate urme as fi adunat pe un lemn frumos finisat. Deci, de atatia bani, atata peste. Eu, la fel ca tine, atat am avut, atat am dat. Daca aveam inca 10000 lei de dat pe pusca, luam de toti banii.
Ia-ti ce gasesti pe stoc, si la treaba, ca suntem in plin sezon.
Mai calculeaza oricum inca tot pe atat pentru optica, sau daca inca nu dispui de banii aia, vezi ce gasesti in 4000 si cu aparate de ochire mecanice.
Cu stima,
Adrian Spinu
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: M18 vs AB3

Mesajde CCM pe 12 Noi 2019, 15:23

Browning, dar cu pat laminat, pt. ca e mai frumos decat plasticul negru! :ymhug:
Mauser, daca amandoua sint negre si urate, pentru ca e sora mai micuta a legendarei m98.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 761
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: M18 vs AB3

Mesajde alexbanulescu pe 13 Noi 2019, 11:03

Va multumesc pentru opiniile exprimate. La AB3 am gasit destule date sa ma informez despre "maruntaie", dar la M18 nu am gasit nimic. Cu toate acestea, cred ca ma indrept catre Mauser. Ma mai gandesc o saptamana.

Multumesc pentru opinii.
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: M18 vs AB3

Mesajde Adrian Spinu pe 13 Noi 2019, 11:14

Pai la M18, cred ca e una dintre cele mai simple arme posibile. Pot sa iti spun ca trage drept, acolo unde o pui, nu unde iti doresti. La reglajul lunetei, din menghina, trage ca in reclama, in 2,5 cm, si la vanatoare, in 2 saptamani de cand am scos-o, am facut 2 porci cu 3 cartuse. Eu fiind vanator incepator, astea sunt primele 3 cartuse trase cu carabina in afara de 2-3 in poligon trase de mine, dupa reglaj. Ca unora le pare urata asa neagra, o fi, dar eu merg la vanatoare sa vanez, nu sa fac parade modei. Ramane sa mai treaca proba timpului, dar din ce am studiat-o, nu prea vad ce ar putea sa faca probleme. Si daca nu mai merge, a costat 4000 lei...
Adrian Spinu
Membru activ
 
Mesaje: 86
Membru din: 12 Dec 2017, 19:28
Locaţie: Buzau

Re: M18 vs AB3

Mesajde TITI68 pe 13 Noi 2019, 20:12

M 18, pentru ca o am , imi place, face treaba buna si bine spus, e 4000.
TITI68
Membru important
 
Mesaje: 125
Membru din: 08 Feb 2013, 15:39

Re: M18 vs AB3

Mesajde alexbanulescu pe 18 Noi 2019, 21:29

Multumesc pentru sfaturi. Am ales.
E amanta oficială. Neagra si frumoasa. (M-am rasgandit. Nu mai e urata. Urâtă e la altii) Merita un inel cu diamant. Va primi optica cu inele de otel. Ca asa primesti de la un inginer mecanic. Cu tolerante strânse.
Întâi trebuie sa-i fac botezul. Apoi o botez si pe ea. În funcție de rezultatul primului foc.

PS: E ariana asta neagră. Nemțoaică.

Multumesc.
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: M18 vs AB3

Mesajde radubichis pe 19 Noi 2019, 10:48

alexbanulescu scrie:Multumesc pentru sfaturi. Am ales.
E amanta oficială. Neagra si frumoasa. (M-am rasgandit. Nu mai e urata. Urâtă e la altii) Merita un inel cu diamant. Va primi optica cu inele de otel. Ca asa primesti de la un inginer mecanic. Cu tolerante strânse.
Întâi trebuie sa-i fac botezul. Apoi o botez si pe ea. În funcție de rezultatul primului foc.

PS: E ariana asta neagră. Nemțoaică.

Multumesc.

La citi negri sunt acum in Germania , era imposibil sa nu apara si o negresa ariana :D
Ps . Cred ca Hitler ragiie in mormint de puritatea actuala a poporului german
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara


Înapoi la Arme de vinatoare cu glont

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 234 vizitatori

Publicitate