Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:54

harna pentru caini ....

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Cu ce va hraniti cainii ?

hrana uscata
31
35%
hrana uscata si alternativ mancare preg. acasa
48
54%
numai mancare pregatita acasa dupa reteta
2
2%
resturi de la masa+periodic suplimente nutritive
8
9%
 
Voturi totale : 89

Mesajde wachtelfeld pe 30 Dec 2006, 12:14

Dupa mine si in urma analizelor facute dar si cum merge la caini Hill's si Pro-Pac......eu personal le dau PRO-PAC.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde ala pe 30 Dec 2006, 13:48

Ceea ce manac eu, nu resturile de la masa mea, sunt la fel de bune sau la fel de nocive si pentru cainele meu. Cu deosebirea ca pentru el fac selectie la ce cred ca nu este usor digerabil!

teoretic ai dreptate cu o singura diferenta : cainele tau nu este om. nu contest ca majoritatea marcilor de hrana industriala sunt o inselatorie, dar nu este o regula general valabila. cred intradevar ca se poate obtine acasa o hrana echilibrata si mai buna decat cea comerciala dar stiu foarte putini oameni care sunt in stare sa calculeze exact proportiile intre proteine, grasimi si carbohidrati. eu personal consider ca este mai oportun pentru mine sa nu o fac. dar cu siguranta ce mancam noi nu este cea mai buna alegere pentru ei. diferente de metabolism.
ala
 

Mesajde ala pe 30 Dec 2006, 13:49

scuze, greseala de tipar :oops:
ala
 

Mesajde wachtelfeld pe 30 Dec 2006, 14:07

RC-urile sunt bune ca si cartuse....si mincarea la fel :lol: :lol: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde ala pe 30 Dec 2006, 14:19

ei, nici chiar asa. esti rau... :(
ala
 

Mesajde dumi pe 30 Dec 2006, 20:09

ala scrie: diferente de metabolism.

De acord, dar cred ca in avantajul lui!
dumi
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 01 Apr 2006, 20:00

Mesajde ala pe 30 Dec 2006, 20:22

nu fi sigur de asta. daca il hranesti cu ce mananci tu cu siguranta nu va fi in cea mai buna forma. daca la om utilizarea carbohidratilor pentru energie este de bun augur, la caini nu va duce decat la instalarea mai rapida a oboselii prin acumularea in exces de acid lactic.
ala
 

Mesajde ala pe 30 Dec 2006, 21:09

multumesc domnu' babon :D
ala
 

Re: harna pentru caini ....

Mesajde George08 pe 05 Aug 2009, 21:29

Postez aici pentru ca nu stiu unde in alta parte. Era pe site-ul asta (sau pe vanatoare.ro :?: ) un anunt al unui tip care aduce mancare de caini din Italia. Din pacate nu-l mai gasesc. Ma poate ajuta cineva ?
Avatar utilizator
George08
Membru important
 
Mesaje: 242
Membru din: 20 Feb 2008, 19:03
Locaţie: Bucuresti

Re: harna pentru caini ....

Mesajde cristian pe 06 Aug 2009, 10:29

George08 scrie:Postez aici pentru ca nu stiu unde in alta parte. Era pe site-ul asta (sau pe vanatoare.ro :?: ) un anunt al unui tip care aduce mancare de caini din Italia. Din pacate nu-l mai gasesc. Ma poate ajuta cineva ?

Pe celalat site.
IJ 43 EM 12/70 ,Ejectoare, Dreapta 0.5 shock, Stanga 1.00 shock
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: harna pentru caini ....

Mesajde George08 pe 06 Aug 2009, 13:44

Un link ceva?
Avatar utilizator
George08
Membru important
 
Mesaje: 242
Membru din: 20 Feb 2008, 19:03
Locaţie: Bucuresti

Re: harna pentru caini ....

Mesajde wachtelfeld pe 06 Aug 2009, 14:01

Este vorba de TOP ENERGY ,eu sunt distribuitor pt. Bucuresti si restul sudului ....0722257676,Dr. Burcescu .
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re:

Mesajde Katalin pe 08 Oct 2009, 10:06

viorel scrie:Catelusa mea in varsta de 3 luni la inceput refuza hrana industriala uscata consumand doar hrana pregatita in casa.Stiind importanta cosumului de catre caini a hranei industriale ,am insistat si am reusit sa o determin sa o consume si complementar ii dau resturi de la masa.



Cum ai reusit? Ce ai facut? ...ca am si eu aceiasi problema. I-am luat hrana buna zic eu (eukanuba) si nu prea se omoara cu ea.

Ms
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: harna pentru caini ....

Mesajde sorin flutur pe 08 Iul 2010, 11:55

las-o in post o zi-doua si o sa manance si lemne....orice caine o sa prefere resturi de mancare de la masa...care contin carne grasimi, etc si au gust bun, atractiv...fata de mancarea industriala....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: harna pentru caini ....

Mesajde Katalin pe 20 Iul 2010, 14:15

Am rezolvat problema altfel zic eu si mult sanatos. Nu i mai dau hrana uscata... dar in skimb ii asigur tot ce ii trebuie din mancare pe care i o fac.

M am descurcat la un abator si iau de acolo niste resturi foarte bune de vita: gatlej cu zgarci si carne si un pic de grasime ...pe care i o fierb cu orez si cu ce se mai gaseste prin casa.

E foarte sanatoasa, plina de energie, si luceste paru pe ea..

Nu am nimic impotriva hranei industriale...doar ca avand aceasta posibilitate ...eu zic ca i mai bine ..cel putin pt mine.

Sanatate,
Catalin
==========================
Mai Taie Din Ele Da-le Dracului
Katalin
Veteran
 
Mesaje: 436
Membru din: 14 Dec 2008, 16:52
Locaţie: Bucuresti

Re: harna pentru caini ....

Mesajde sorin flutur pe 20 Iul 2010, 14:34

eu sunt de parere ca e mai buna carnea cruda....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: harna pentru caini ....

Mesajde wachtelfeld pe 20 Iul 2010, 14:43

Katalin scrie:Am rezolvat problema altfel zic eu si mult sanatos. Nu i mai dau hrana uscata... dar in skimb ii asigur tot ce ii trebuie din mancare pe care i o fac.

M am descurcat la un abator si iau de acolo niste resturi foarte bune de vita: gatlej cu zgarci si carne si un pic de grasime ...pe care i o fierb cu orez si cu ce se mai gaseste prin casa.

E foarte sanatoasa, plina de energie, si luceste paru pe ea..

Nu am nimic impotriva hranei industriale...doar ca avand aceasta posibilitate ...eu zic ca i mai bine ..cel putin pt mine.

Sanatate,
Catalin



Sanatoasa nu este din pacate , dar este o varianta
Fiertura de carne este CEA MAI NENOROCITA COMBINATIE POSIBILA pentru a hrani un caine.!!!
In timp va crea tot felul de probleme hepatice , renale, dermatologice , ce-i mai rau este ca in prima faza INSEALA , cainele o maninca bine , ii luceste blana , se ingrasa, arata bine , iar dupa 10 luni -1 an poate 1 an si jumatate incep vizitele la veterinar .
Sfatul meu este sa va orientati spre o mancare uscata de calitate, din care puteti gestiona starea generala a cainelui functie si de utilitatea evidenta pe care acesta o are .
Fiecare insa este liber sa aleaga.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: harna pentru caini ....

Mesajde cosmin p pe 20 Iul 2010, 16:27

Nu vreau sa contrazic pe nimeni si nici sa fac pe atotstiutorul.
@wachtelfeld are foarte mare dreptate in discutia de aici. Si o sa va spun si de ce:
Am fost mandrul proprietar timp de 4 ani jumate al unui sarmos minunat cu care D-zeu mi-a dat minunate clipe la vanatoare. In urma cu vreo 3 ani am inceput (la sfatul sefului de grupa care avea si el un brac), sa ii dau carne fiarta. Uneori in ciorba alteori decat fiarta (80% era carne fiarta cu ciorba, 20% fiarta decat). Ii dadeam in principiu de vita. Tot de la un abator luam si eu: inima, plamani, etc. Dupa i-am luat si de porc: oase, inima, plamani, etc. Timp de vreo jumate de an i-am dat decat asa ceva. Dupa episodul asta, cainele s-a schimbat brusc. In prima instanta nu mai asimila nimic. M-am speriat si am fost la 3 doctori toti din Craiova. Cu cel din urma am avut o relatie Medic - Pacient (caine) de vreo cateva luni, incercand mai multe tratamente. Tot aici am aflat ca problemele hepatice pe care le avea erau foarte severe. In ultima luna de viata eram decis sa merg la clinica din HD, pentru un tratament acolo. Nu a mai fost cazul, deoarece s-a stins, rapus de boala. Slabise atat de mult incat nu se mai putea tine pe picioare.
Cu riscul ca ma repet, nu incerc sa fac pe lupul moralist, insa daca va iubiti cainii, ascultati de oameni care se ocupa cu asa ceva (nu ma refer aici, la nea Gheorghe de la grupa care a avut caini de cand se stie si le-a dat numai spalaturi si nu i-a murit nici unul) si dati-le hrana care trebuie. Poate la unii tine si nu li se intampla nimic. Insa in cazul meu, am luat o mare palma. Si spun asta pentru ca imi permit sa cumpar orice tip de mancare pentru animalul, meu, insa am preferat sa plec urechea la oameni care nu au nici in clin nici in maneca cu cresterea cainilor.
In concluzie, va rog Dl. Doctor sa imi recomandati un tip de mancare pe care sa il administrez Springer-itei mele pe care o mai am, avand in vedere ca e un caine de vanatoare si il si folosesc ca atare.
Va multumesc.
Cosmin.
cosmin p
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Aug 2007, 11:28
Locaţie: craiova

Re: harna pentru caini ....

Mesajde wachtelfeld pe 20 Iul 2010, 21:05

Buna seara,

Ma bucur foarte tare pentru sustinerea pe care mi-o acordati si pe care o acordati in primul rand cainilor. Imi pare rau de pierderea pe care ati suferit-o , stiu bine ce inseamna !
Ca si medic veterinar si crescator , recomand in primul rand o relatie cat se poate de strinsa cu un medic veterinar practician , care pe baza unor seturi de analize de biochimie si pe baza profilului metabolic al cainelui sa poata alege varianta cea mai buna de hranire .Aceasta este varianta cea mai buna si viabila .
Totodata va atrag tuturor atentia ca 80% din cazuistica unei clinici veterinare din Romania , din cauza lipsei de informare dar si de educatie a proprietarilor de caini , o constituie bolile de nutritie si metabolism
Daca ar fi sa recomand "la orb" in acest moment o firma, ar fi in primul rand HILL'S apoi TOP ENERGY, Akana, Orijen.
Recomand aceste firme din statisticile efectuate pe un esantion de 2128, la care s-au luat analize de biochimie si s-au facut profile metabolice.
Va repet , recomand si in calitate de medic veterinar dar si in calitate de crescator de braci germani de vanatoare !


Va multumesc si eu la randu-mi pentru aceasta oportunitate.

Dr med.vet. Mihai Burcescu
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: harna pentru caini ....

Mesajde dabija pe 21 Iul 2010, 14:27

hrana uscata ... poate si din comoditate, pentru ca nu am timp sa-i pregatesc / depozitez hrana gatita.
Pentru ca sunt constient ca hrana industriala cu toate plusurile ei nu e chiar hrana naturala a unui caine m-am documentat putintel asupra diverselor sortimente ce se gasesc in comertul romanesc. si am ales doua sortimente - Orijen cotata la 6 stele si Artemis la 5 stele conform unui site american http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/
La 1 sau 2 stele sunt celebrele marci mult laudate in romania RC sau Hill's
Orijen e o mancare ce nu contine cereale deloc si are un procent foarte mare de proteine.
Cainele meu primeste doua treimi Orijen si o treime Artemis iar ca junior a mancat Orijen junior in combinatie cu Purina ProPlan junior. Ca supliment stropesc "crantanelele" cu ulei de somon salbatic si din cand in cand mai primeste oarece vitamine. Peste zi mai primeste cateva bucatele de mar sau morcov crud - uneori mai adaug orez fiert, branza dulce sau iaurt si carne de vita cruda - carne de vita nu burta sau plamani. Pentru ros primeste oase de vita afumate. Ca si nivel de activitate are parte cam de 3 ore de plimbare zilnic, doua iesiri la parc pe saptamana unde alearga cam doua ore iar la fiecare sfarsit de saptamana 3 - 4 ore de plimbare / alergare / joaca pe deal, in padure sau la rau la inot.
Este foarte vioi si energic chiar daca este o rasa mica (10kg) = Jack Russell Terrier

el este Rocco

Imagine
CZ 200S+luneta Bushnell 6-24X50
revolver Gamo R77 Combat
www.d-petre.ro
Avatar utilizator
dabija
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 17 Ian 2006, 19:47
Locaţie: Resita, Caras Severin, www.d-petre.ro

Re: harna pentru caini ....

Mesajde sorin flutur pe 21 Iul 2010, 16:09

Cine este nr.1 in chinologia mondiala..lucru sau show...Italia...ma intrebati cine produce cea mai buna mancare pt. caini?
...Ferrari :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: harna pentru caini ....

Mesajde madalin122582 pe 27 Dec 2010, 12:04

Pentru "recompensa" ce recomandati? Eventual, o marca, un producator, daca se poate
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: harna pentru caini ....

Mesajde sorin flutur pe 27 Dec 2010, 22:52

o bucatica de carne fiarta...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: harna pentru caini ....

Mesajde jaguar44 pe 18 Feb 2011, 17:45

ROYAL CANINE e mancarea pe care o recomand
Trebuie sa strângi pietrele ce ţi se aruncă; sunt începutul unui piedestal. (Hector Berlioz)
Avatar utilizator
jaguar44
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 04 Dec 2010, 20:52
Locaţie: constanta

Re: harna pentru caini ....

Mesajde Clujeanul pe 08 Mai 2013, 16:05

Mancarea uscata sub forma de boabe sau batoane nu se poate prepara si acasa? Sa nu se foloseasca ingrediente super ciudate sau de negasit si nici aparatura sau tehnologie exagerat de complicata?
De exemplu, cam cum s-ar putea deshidrata un produs cu ingrediente de genul: carne,faina de peste,fulgi de cereale,branza de vaca,zarzavat?
Un veterinar eventual ar putea corecta reteta cu precizarea dozajelor. Eu sunt curios cum se poate face deshidratarea cu tehnologie "domestica". De conservat cred ca se conserva bine prin vidare si congelare.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: harna pentru caini ....

Mesajde wachtelfeld pe 09 Mai 2013, 12:31

Clujeanul scrie:Mancarea uscata sub forma de boabe sau batoane nu se poate prepara si acasa? Sa nu se foloseasca ingrediente super ciudate sau de negasit si nici aparatura sau tehnologie exagerat de complicata?
De exemplu, cam cum s-ar putea deshidrata un produs cu ingrediente de genul: carne,faina de peste,fulgi de cereale,branza de vaca,zarzavat?
Un veterinar eventual ar putea corecta reteta cu precizarea dozajelor. Eu sunt curios cum se poate face deshidratarea cu tehnologie "domestica". De conservat cred ca se conserva bine prin vidare si congelare.



Nu ai cum, e mult prea laborios, plus nu vei putea niciodata echilibra mancarea.Si sa nu creada nimeni ca un producator isi da retata vreodata... :D :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: harna pentru caini ....

Mesajde Clujeanul pe 10 Mai 2013, 07:15

De curiozitate, o sa incerc sa folosesc un aparat de deshidratat. Ma intereseaza sa vad la ce pret ar iesi kilogramul de mancare uscata preparata "in casa" din ingrediente de buna calitate.
Mi se pare cam dubioasa mancarea uscata ce se vinde cu 3-4 lei kg.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori

Publicitate