Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:48

Decalibrare carabina?

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Mesajde violiv pe 30 Ian 2007, 10:11

Sincer, nici eu n-am constientizat asta. Datele le-am preluat si eu de la alti 'mai destepti'. Pe undeva aveam si niste poze facute in timpul tragerilor (e drept, cu pistol) unde se vedea aceasta deviatie. Le caut si le pun.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Marius pe 30 Ian 2007, 10:19

violiv scrie: Pe undeva aveam si niste poze facute in timpul tragerilor (e drept, cu pistol) unde se vedea aceasta deviatie. Le caut si le pun.


Sunt chiar curios. Am tras intr-un poligon indoor cu 9mm si cu .38, atat cu pistol cat si cu revolver.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde FlorinG25 pe 11 Oct 2007, 17:59

Daca folosesc acele gloante argintii, de ex.ID clasic (fostul TIG) de la RWS; credeti ca risc sa uzez teava mai repede decat in cazul folosirii unor gloante cu camasa de tombac :?: Mentionez ca arma mea ( un Mauser cal. 7x57) este un second, deci are deja un grad de uzura :(
FlorinG25
Membru activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Locaţie: Arad

Mesajde Bill pe 11 Oct 2007, 20:06

Uitati-va aici

http://www.kurzzeit.com/

La More videos
mai ales la .45 ACP Video 6
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea

Re: Decalibrare carabina?

Mesajde CristiZ pe 01 Iun 2016, 22:37

Mi-ati putea spune, colegii cu experienta, cum anume se curata teava pentru rodaj? Adica ce solutii, ulei, perii trebuie folosite? Dl @violiv spunea ca la primele focuri se va curata dupa fiecare proiectil. Multumesc!
CristiZ
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 19 Ian 2015, 09:59

Re: Decalibrare carabina?

Mesajde GeKados pe 03 Iun 2016, 14:33

Salut,

Chestia cu rodajul tevii este o zona gri unde gasim o multime de pareri si metodologii. Unii recomanda un rodajul tevilor unde se folosesc in jur de 50 cartuse sau mai mult, altii mai putine cartuse si alta metodologie, etc. ! Intr-o alta categorie sunt unii fabricanti de tevi care nu considera necesar un rodaj al tevii.

Oricum scopul principal rodajului este de a uniformiza suprafetele interioare ale unei tevi in urma prelucrarilor mecanice din procesul de productie.

Tevile de azi sunt destul de bine prelucrate dar daca vrei sa fii tu impacat poti aplica o metoda destul de eficienta:

- 1 foc
- curatare
- repetare de 5 ori ( 5 focuri)
- 3 focuri
- curatare
- 5 focuri
- curatare
- spor la tras in continuare :lol:

Procedura de curatare frecventiala :
- 1-2 tampoane cu solvent (prentru inlaturare carbonului + usor decuprant ex: Shooters Choise, Boretech Eliminator, Hoppe no.9, M-Pro 7, Robla Solo, etc ) trecut prin teava => pauza 5 min
- tampon uscat
- tampon cu solvent , pauza 5 min
- 1-3 treceri cu perie plastic bronz cu solvent ( merge si ce de bronz dar recomand peria de plastic)
- 1-2 tampoane uscate
- tampon cu solvent
- 2-4 tampoane uscate


Mijloace utilizate:
- tija
- ghid
- perii plastic / bronz
- suporti tampon ( jag)
- tampoane
- solventi

PS:
1.Inainte de a trage prima data, trece prin teava 1-2 tampoane cu solvent si apoi cateva uscate ca sa te asiguri ca teava este in ordine!!!
2. Foloseste o tija dintr-o singura bucata!!!

3. Uita de Ballistol [-x sau orice alt "solvent" de genul asta!

Sper ca iti este de folos....
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Decalibrare carabina?

Mesajde CristiZ pe 03 Iun 2016, 14:51

Multumesc!

Daca la rodaj se procedeaza asa, la o curatare normala, cum se intampla? :) Intreb serios, chiar sunt atatea pareri incat... vreau sa imi dau seama cat mai clar ce am de facut!
CristiZ
Nou membru
 
Mesaje: 27
Membru din: 19 Ian 2015, 09:59

Re: Decalibrare carabina?

Mesajde GeKados pe 03 Iun 2016, 15:06

La o curatare normala mai trebuie insistat putin la perie, cel putin inca un ciclu cu solvent si la final ungere cu ulei, inspectie /stergere/ungere inchizator...etc.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Decalibrare carabina?

Mesajde pipabh pe 03 Iun 2016, 18:47

GeKados scrie:Salut,

Chestia cu rodajul tevii este o zona gri unde gasim o multime de pareri si metodologii. Unii recomanda un rodajul tevilor unde se folosesc in jur de 50 cartuse sau mai mult, altii mai putine cartuse si alta metodologie, etc. ! Intr-o alta categorie sunt unii fabricanti de tevi care nu considera necesar un rodaj al tevii.

Oricum scopul principal rodajului este de a uniformiza suprafetele interioare ale unei tevi in urma prelucrarilor mecanice din procesul de productie.

Tevile de azi sunt destul de bine prelucrate dar daca vrei sa fii tu impacat poti aplica o metoda destul de eficienta:

- 1 foc
- curatare
- repetare de 5 ori ( 5 focuri)
- 3 focuri
- curatare
- 5 focuri
- curatare
- spor la tras in continuare :lol:

Procedura de curatare frecventiala :
- 1-2 tampoane cu solvent (prentru inlaturare carbonului + usor decuprant ex: Shooters Choise, Boretech Eliminator, Hoppe no.9, M-Pro 7, Robla Solo, etc ) trecut prin teava => pauza 5 min
- tampon uscat
- tampon cu solvent , pauza 5 min
- 1-3 treceri cu perie plastic bronz cu solvent ( merge si ce de bronz dar recomand peria de plastic)
- 1-2 tampoane uscate
- tampon cu solvent
- 2-4 tampoane uscate


Mijloace utilizate:
- tija
- ghid
- perii plastic / bronz
- suporti tampon ( jag)
- tampoane
- solventi

PS:
1.Inainte de a trage prima data, trece prin teava 1-2 tampoane cu solvent si apoi cateva uscate ca sa te asiguri ca teava este in ordine!!!
2. Foloseste o tija dintr-o singura bucata!!!

3. Uita de Ballistol [-x sau orice alt "solvent" de genul asta!

Sper ca iti este de folos....


Nu-ti fie cu suparare dar ce are Balistol-ul?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Decalibrare carabina?

Mesajde GeKados pe 05 Iun 2016, 17:18

Nu-mi e.. :)
Ballistol doar unge .... si ... cam atat ;)
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Re: Decalibrare carabina?

Mesajde pipabh pe 05 Iun 2016, 19:58

Da, de acord ca doar unge.
Dar de uns , unge bine!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1656
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Decalibrare carabina?

Mesajde GeKados pe 05 Iun 2016, 21:06

Sunte de acord... :D

Noi vorbeam despre solventi, care curata ... si nu doar ung.
Avatar utilizator
GeKados
Veteran
 
Mesaje: 773
Membru din: 07 Sep 2010, 23:00

Anterior

Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate