Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:11

Cerbul

Vanatoare de cerb la boncanit, trofeu si selectie, tehnici de vanatoare de cerb la boncanit, cele mai bune chematoare, cum invatam sa boncanim, discutii despre trofee de cerb, selectie la ciuta si tot ce are legatura cu regele muntilor, cerbul carpatin

Moderatori: Ghinda, CCM

Cerbul

Mesajde Mircea-29 pe 06 Sep 2006, 13:59

Dar despre cerbii nostrii nu vorbeste nimeni?Nu vaneaza nimeni dintre noi cerb?Sau sunt rezervati ca si pana acum doar strainilor?
Stiu ca poate e prea devreme dar sa nu uitam pe cand va fi momentul!
vanat in cuiul catarii
Mircea-29
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 05 Sep 2006, 16:54
Locaţie: Arad

Mesajde adrian vrabie pe 06 Sep 2006, 14:13

nu sunt rezervati dar nu se vaneaza asa multi.de acum incepe boncanitul asa ca e o perioada buna ca sa-i vezi in actiune dar e mai greu sa iei autorizatie.anul trecut am fost la o asemenea vanatoare,am umblat dupa el vreo 3 zile si a reusit sa ne pacaleasca si au iesit la pusti numai ciutele iar el a iesit mai sus de pusti.
Avatar utilizator
adrian vrabie
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 21 Mai 2006, 20:23

Mesajde lynx_lynx pe 06 Sep 2006, 14:15

Pai nu mai e mult.
Deja am vorbit sa iau o autorizatie undeva in muntii Ciucului. Se dau autorizatii, cum sa nu, in limita cotei de recolta. Strainii au cota lor. Cota care de cele mai multe ori este empirica. Intr-un an nu s-au dat autorizatii ca nu era cota dar cerbii urlau de numa numa in septembrie pe toate vaioagele si in majoritatea palcurilor de padure din zona. Anul asta au o cota de doi cerbi si o ciuta in conditiile in care anul trecut deabia s-au auzit 2-3 cerbi boncaluind.
Sper sa-l "fac" anul asta. Taxa e de 7 mil doar pt trofeu.

In general numarul cerbilor din zona cu pricina s-a redus. Asta pentru ca deranjul din teren e din ce in ce mai mare. Oameni, masini, drujbe, atelaje... e o forfota in varful muntilor vara, de numa' numa'. Zonele linistite sunt din ce in ce mai rare si mai reduse ca suprafata. Si atunci de unde piese daca nu sunt conditii?
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

Mesajde Mircea-29 pe 06 Sep 2006, 21:52

Poate cineva sa-mi spuna care sunt taxele la vanarea cerbului?In plata autorizatiei intra un anumit punctaj iar ce este in plus se plateste?Scuze pentru doza de nestiinta ,dar nu am vanat cerb si ma intereseaza.Poate...in viitor...
vanat in cuiul catarii
Mircea-29
Nou membru
 
Mesaje: 52
Membru din: 05 Sep 2006, 16:54
Locaţie: Arad

Mesajde lynx_lynx pe 07 Sep 2006, 08:34

Se plateste in plus pentru punctaj. Pretul acolo unde merg eu pleaca de la 700 RON trofeul. Carnea e 11 RON/KG.
lynx_lynx
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 29 Noi 2005, 16:27
Locaţie: Ilfov

Mesajde iondumitru pe 14 Sep 2006, 08:38

Au fost niste prieteni.Inca nu s-a stabilizat si au vazut cateva exemplare seara care a doua zi nu mai erau in aceiasi zona.Oricum ideea este ca circula....
taz
iondumitru
Nou membru
 
Mesaje: 44
Membru din: 25 Iul 2006, 13:12

Mesajde mch pe 15 Sep 2006, 13:48

Si la noi pe langa Timisoara de o saptamana a inceput boncanitul,inca nu e asa in toi dar dimineata ii da destul de bine. Din pacate cota e mica asa ca ramanem cu ascultatul si cu privitul ca pana la urma tot cu asta ramanem. Stie cineva din zona retezatului daca a inceput boncanitul pe acolo ?
Avatar utilizator
mch
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 14 Mar 2006, 11:08
Locaţie: Timisoara

Mesajde Vechio pe 19 Sep 2006, 12:08

La noi venit-au strainii la cerb, dar boncaluit - OHA :lol: :lol: :lol: .
Sa vezi nervi :D
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde razvy pe 22 Sep 2006, 10:57

In ce zona te-i dus ? Data viitoare iati la tine o chemetoare care imita ciuta atubci sa vezi spectacol .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde jagermeister pe 26 Sep 2006, 17:20

Si la noi a inceput boncanitul,iar weekend-ul am de gand sa-l petrec impreuna cu un prieten,inginer silvic,in mijlocul padurii,insotiti doar de camera video si binoclu,unde speram sa putem fi martorii unei particele din magnificul spectacol al naturii ! Mai ales ca am norocul sa locuiesc intr-o zona renumita prin calitatea trofeelor cerbilor de aici...
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde george_ciprian86 pe 09 Oct 2006, 15:06

Un raspuns la intrebarea : " De ce oi fi auzit decat un cerb ?" ar putea fi " Ca nu prea mai sunt " In Arges la mine oricum nu prea i-am auzit pe padurari vaitandu-se , ba dimpotriva.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde adrian vrabie pe 29 Ian 2007, 14:33

din pacate anul acesta cerbul l-am gasit abia saptamina trecuta.
Avatar utilizator
adrian vrabie
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 21 Mai 2006, 20:23

Mesajde paul pe 30 Ian 2007, 22:35

de ce "din pacate" ...... aveai cu tine numai arma pasararului??? :D :D :D
The Old Man and the dog
paul
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 09 Aug 2005, 21:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde paul pe 30 Ian 2007, 22:36

iar cerbul era o cerboaica si probabil de selectie 8) :oops:
The Old Man and the dog
paul
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 09 Aug 2005, 21:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 31 Ian 2007, 13:45

Pacatul este ca nu mai este sezon la tauri :(
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde adrian vrabie pe 02 Feb 2007, 11:34

aveam tot ce imi trebuie dar de ce sa trag cand o sa il gasesc la anu in sezon daca am noroc
Avatar utilizator
adrian vrabie
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 21 Mai 2006, 20:23

Mesajde adrian vrabie pe 02 Feb 2007, 11:37

de asta e vanatoarea frumoasa,nu stii niciodata peste ce dai in teren si faptul ca vezi un animal frumos ar trebui sa bucure pe toata lumea.
Avatar utilizator
adrian vrabie
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 21 Mai 2006, 20:23

Mesajde Lau. pe 11 Feb 2007, 20:48

Toamna trecuta am vazut un cerb foarte frumos. Ii stiam traseul pe unde vine si pleaca insa nu am ajuns destul de des ca sa-l pot fotografia mai bine, si era tare sensibil la apropiat. O poza i-am facut dar nu e prea clara, se poate vedea la mine in galerie.
Nu l-am auzit boncanind, probabil din cauza ca l-am descoperit cam tarziu. Era cu doua ciute.
De curand, mi-a povestit un om din partea locului ca l-a mai vazut si dimineata si seara in aceasi zi, in acelasi loc de trecere pe unde mergea si in toamna. Este acolo padure multa, si rara si deasa. Ma gandesc ca pe acolo isi duce traiul mereu si ca daca e speriat de vreo eventuala goana la mistret...tot acolo se intoarce. Acum imi sta in gand sa merg sa cercetez cat de bine pot zona respectiva, poate ii gasesc coarnele.
Cine are experienta la gasit coarne de cerb? Ati gasit pana acum vreodata? Am auzit ca daca nu sunt gasite repede, sunt roase de diferite animale ce le gasesc. Ma gandeam sa caut incepant din martie, ar trebui sa ii cada pana atunci.
Stie cineva mai multe despre asta?
Avatar utilizator
Lau.
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 15 Noi 2006, 21:20
Locaţie: Sibiu

Mesajde violiv pe 12 Feb 2007, 09:03

Vezi ca, dupa lege, trebe predate la filiala coarnele gasite! 8)
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Lau. pe 12 Feb 2007, 09:47

.... ca le-oi preda sau nu...prima data ar fi bine sa le gasesc. :)
Interesanta metoda cu plopul. Nu stiu daca in zona aia sunt plopi si nu o sa merg sa tai vreunul, insa o sa merg sa ma plimb pe acolo....cine stie. Nu de putine ori am avut noroc in cazuri in care probabilitatea era extrem de mica. Din cate am mai auzit, cica le-ar cadea coarnele in locuri insorite, ca au nevoie de caldura ca sa le cada mai usor(repede). Stiu pe cineva care a gasit un corn intr-o coasta insorita, cu padure de stejar nu prea mare. La o luna dupa ce l-a gasit pe primul, l-a gasit si pe al doilea, la mica distanta, tot din intamplare. Insa erau mici si nu erau frumoase. Un caine dresat pentru asa ceva ar fi bun....dar nu este.
Avatar utilizator
Lau.
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 15 Noi 2006, 21:20
Locaţie: Sibiu

Mesajde greier99 pe 12 Feb 2007, 11:42

N-as crede, ca dreseaza cineva caine pentru a gasi coarne de cerb. :shock:
Nu trebuie sa insisti la cautat, ca nu gasesti decat din noroc.Daca cumva ai gasit un corn, cauta in acelasi loc si pe al doilea, ca in maxim 150 m trebuie sa fie si celalalt(numai daca cerbul nu avea decat unul).La noi gonacii au cele mai multe sanse. :) :)
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde Marius pe 12 Feb 2007, 12:32

greier99 scrie:Daca cumva ai gasit un corn, cauta in acelasi loc si pe al doilea, ca in maxim 150 m trebuie sa fie si celalalt(numai daca cerbul nu avea decat unul).La noi gonacii au cele mai multe sanse. :) :)


Eu am gasit unul, si l-am cautat pe al doilea de mi-a venit rau. Degeaba. Ulterior am auzit ca poate trece o zi sau chiar mai mult pana sa-i cada al doilea, asa ca nu-i musai sa-l gasesti aproape.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde george_ciprian86 pe 12 Feb 2007, 14:20

Eu am gasit unul iarna trecuta dar era mancat rau ( de soareci, mistreti, lupi - ce or fi fost ei. Mai era din el cam o palma de la rozeta in sus. Era destul de gros. Probabil ar fi fost un trofeu frumos.
Deasemenea am gasit un corn de tap intact in frunzis in padure, asa ca nu stiu cat de adevarata e treaba cu zonele insorite.
Probabil ca in zona insorita exista si mai multa mancare, cerbul petrecand-si mai mult timp acolo, astfel s-a intamplat ca in aceea zona sa le si piarda.
In plus normal ca ar fi preferat un loc de dormit insorit nu unul cu umbra daca ne gandim si la acest aspect.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde Lau. pe 12 Feb 2007, 15:11

M-am gandit si eu ca legatura cu locul insorit ar trebui sa fie faptul ca acolo le place sa stea mai bine decat la umbra. In mod normal in perioada asta ar trebui sa mai fie frig. Dar am zis ce stiam sau ce mi s-a spus.
Coarne de tap am gasit de mai multe ori si daca stau sa ma gandesc erau cam in locurile unde stateau ei mai bucurosi.
Dar, mai exact la cerbi, care ar fi perioada in care le cad coarnele? Eu stiu ca cerbilor cu trofeu mare le cad mai devreme, deci prin februarie (dar nu stiu daca la sf sau cand) iar cei cu coarne mici...le cad mai incolo. Sulitarilor le vine randul la urma, bine inspre primavara.
Asa este?
Avatar utilizator
Lau.
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 15 Noi 2006, 21:20
Locaţie: Sibiu

Mesajde Lau. pe 12 Feb 2007, 15:44

petrica scrie:@ lau.
Pregatestete.....Tie au sa iti cada coarnele din avatar cam pe la sfarsitul lui februarie,iar eu cred sa le mai pot tine pe avatar pana prin martie. :lol: :lol: :lol: ...dar mie imi ramane crucea :D


:lol: :lol: :D :lol: o sa cada. Trebuie sa am grija, macar pe astea sa le gasesc. :wink: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Lau.
Membru activ
 
Mesaje: 109
Membru din: 15 Noi 2006, 21:20
Locaţie: Sibiu

Mesajde greier99 pe 12 Feb 2007, 16:55

@petrica
Coarnele greierelui din avatar cand o sa-i pice(dupa cum se vede inca hiberneaza) :?: :lol: :lol: :lol:
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde george_ciprian86 pe 12 Feb 2007, 18:31

Astea de greier trebuie predate sau le putem pastra? :D
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde todohunter pe 12 Feb 2007, 20:13

Umblu in padure de ceva timp, dar nu mi s-a intamplat decat odata sa gasesc corne de cerb si le-am gasit pe amandoua (sunt pereche) in acelasi loc la distanta de nici un metru. Le-am gasit intregi , la suprafata,si neroase, la sfarsitul lunii iulie. Si le-am gasit ca m-am impiedicat de ele, cand alergam la un concurs. Nicidecum nu eram la plimbare sau la observare. Le-am gasit intr-o zona destul de deasa, departe de orice luminis, ce-i drept pe o muchie. Nu sunt mari ,nici groase si au 4 ramuri. Sunt putin decolorate de ploi si umezeala, dar atat. Coarne de cerb nu am mai gasit, doar de caprior, si unele erau mancate de viermi, si intrate in putrezire, cu gaurele, albe ca varul si cu varfurile tocite bine de tot.
Legat de caderea cornelor s-a vorbit, dar in ceea ce priveste cainii special dresati pentru gasirea cornelor cazute, am auzit ca ar fi, si am intalnit o persona care avea mai multe astfel de coarne prin casa si sustinea ca are un catel care i le aduce. Dar nu l-am vazut la lucru si nu ma pot pronunta mai mult decat atat.
Coarnele cazute le pastrez pentru manere de cutit, manere de bastoane, nasturi, sau pentru cateva sculpturi modeste. Se poate vedea in foto alaturat si un model de panoplie realizat din coarne cazute.(A fost primit)
[albumimg]1884[/albumimg]
si de caprior...
[albumimg]1887[/albumimg] [albumimg]1888[/albumimg]
243 win e o bijuterie pentru tap ...
Avatar utilizator
todohunter
Membru important
 
Mesaje: 207
Membru din: 15 Ian 2007, 20:43
Locaţie: Brasov

Mesajde Vechio pe 13 Feb 2007, 05:21

Borat!,
Cum reuşiţi să identificaţi propietarul de drept şi de fapt al coarnelor lepădate?
Teste ADN?
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde Emi pe 14 Feb 2007, 16:14

Salutare tuturor!
Personal am gasit un corn de cerb cu un an in urma dar total intamplator; chestia cu a le cauta cel putin dupa mine are sanse mici de reusita. Cornul gasit e unul superb, cu 5 ramuri dar perechea nu a fost de gasit.
In alta ordine de idei am vazut cerbi al inceputul lunii martie carora nu le cazusera inca coarnele!
Emi
 
Mesaje: 8
Membru din: 09 Oct 2006, 22:01

Următorul

Înapoi la Vanatoarea de cerb

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate