Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:59

Fazanul tenebros

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Fazanul tenebros

Mesajde Marius pe 06 Apr 2007, 07:50

Nu stiu sigur daca se cheama chiar asa, dar noi asa ii zicem. E vorba de fazanul acela foarte inchis la culoare, aproape negru.
Ce stiti despre aceasta varietate, cat de des l-ati intalnit, etc? Eventual poze?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 06 Apr 2007, 08:13

Exact tenebros ii spune. Este selectionat la noi in crescatorii si in teren se intalneste mai ales datorita popularilor facute cu aceasta varietate. La data actuala, cam in fiecare fazanerie se intalneste acesta dar nu cred, din discutiile cu fazanarii, ca mai exista in linie pura. Se imperecheaza cu comunul fara probleme, urmasii rezultati sunt viabili si apti de reproducere(un timp s-a crezut ca este o alta specie). Specia este una si varietati o gramada, obtinute mai ales prin selectie in crescatorii. Este o pata de culoare intr-un tablou de vanatoare si parca esti o tara mai fudul cand impusti un tenebros fata de amaratii :D cu cocos comun.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde petrica pe 06 Apr 2007, 09:38

Da daca lovesti unul cu alb...atunci esti mai smecher. Avem unul impaiat acsa cu alb dar l-a impuscat cel care naturalizeaza si ni l-a facut cadou acum 22 de ani si arata foarte frumos inca.
La Salonta in teren am vazut si gaina inchisa la culoare,tot tenebros.Sunt frumosi asemenea fazani.
petrica
 

Mesajde tristan pe 06 Apr 2007, 19:04

Phasianus colchicus tenebrosus se trage din fazanul comun.Pe aici pe la mine i se zice fazanul negru dar de fapt mai mult e un verde inchis metalic si nu are niciodata gulerul acela alb.Se stie ca fazanul nu este fidel locului de trai,dar tenebrosul se zice ca este mult mai vagabond.Fara repopulari din crescatorii nu se mentine mult timp in teren.Dupa cum zicea si Ghinda se produc incrucisari cu urmasi apti de reproducere.Citisem un articol in Italia in care autorul spunea despre tenebros,bineinteles prin experimente,ca la aceste incrucisari urmasii mostenesc in procent mic caracterele ereditare de la tenebros(unde o fi Morgan cu legile ereditatii?).Probabil asa se explica numarul mic de exemplare din teren.Oricum e o aparitie incantatoare in tabloul de vanatoare.[/b]
J.M.BROWNING @ BRO
Guns,Pistols,Amunition @ Fishing Tackle
Avatar utilizator
tristan
Membru important
 
Mesaje: 123
Membru din: 04 Ian 2007, 22:47
Locaţie: Muntii Padurea Craiului

Mesajde peace pe 06 Apr 2007, 22:19

Daca tocmai era dupa o ploaie, te cred sa te fi inselat :P Eu am o platosa de tenebros si unul impaiat :wink: .Dar in ceva ani de vanatoare.
Peace
Avatar utilizator
peace
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 08 Mai 2006, 15:37

Mesajde Sharpshooter pe 07 Apr 2007, 16:01

am fazani in volierele din curte de cand ma stiu....am avut aproape toate speciile de exotici (aurii, argintii, diamant, regali etc) dar si comuni...

Tenebrosul e ceva mai mare decat comunul, nu are inelul alb in jurul gatului, se adapteaza mai usor conditiilor de mediu si este mai prolific in medie fata de comuni.... faptul ca nu il gasim in numar mare este datorat popularii in numar mic cu tenebros

Formozanul este o subspecie a comunului numai ca are tendinte verzui metalice, este mai mic la talie decat comunul si se adapteaza destul de greu, inmultirea e dificila is in captivitate...pe fd de vanatoare ma abtin

...nu stiu cati din voi au ani buni de vanatoare in urma, sau si ce in ce regiuni vanati, dar tin bine minte ca cel putin pe la inceputul anilor 80 ...fazanul comun (rosu) nu avea inel alb la gat, mai am 1 impaiat si mai multi prin poze vechi... evolution :wink:
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Mesajde petrica pe 08 Apr 2007, 22:34

..au fost...deja i-au mancat flamanzii!!!
petrica
 

Mesajde amis pe 10 Apr 2007, 16:59

Despre dumnealui vorbiti :?:
[img]

ImagineImagineImagine
[/img]
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde zeb stump pe 23 Apr 2007, 12:21

Am si eu unul(vezi in galeria personala),scuze pentru calitatea imaginii :oops:
Are o poveste aparte,l-am impuscat jos :oops: :oops: :oops: ,la o vinatoare de mistreti,dupa ce a trecut bataia,statea intr-o scobitura in zapada,a trecut un bataus puti pe linga el,am tras cu 5mm,teava stinga,la peste 80m,mai mult sa vad daca ia alice...A luat un singura in spate,dar a fost de ajuns...s-a ridicat cam 1 metru,si a cazut.
Nu a fost prea etic,dar,la inceput,mai facem si prostii...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Mesajde Marius pe 23 Apr 2007, 19:17

zeb stump scrie:Am si eu unul(vezi in galeria personala),scuze pentru calitatea imaginii :oops:
Are o poveste aparte,l-am impuscat jos :oops: :oops: :oops: ,la o vinatoare de mistreti,dupa ce a trecut bataia,statea intr-o scobitura in zapada,a trecut un bataus puti pe linga el,am tras cu 5mm,teava stinga,la peste 80m,mai mult sa vad daca ia alice...A luat un singura in spate,dar a fost de ajuns...s-a ridicat cam 1 metru,si a cazut.
Nu a fost prea etic,dar,la inceput,mai facem si prostii...


Greseala recunoscuta...
Probabil ca multi s-ar mandri de isprava...
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 23 Apr 2007, 20:41

Frate Zeb, care mi-a sters postarea? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Ca nu m-am legat de nimeni.
Mav, am gresit cu ceva? Vorbeam cu Zeb si atat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde the_mav pe 24 Apr 2007, 08:37

Ghinda scrie:Frate Zeb, care mi-a sters postarea? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Ca nu m-am legat de nimeni.
Mav, am gresit cu ceva? Vorbeam cu Zeb si atat.

nu ai gresit, dar nu cred ca isi aveau rostul incarcarea topicului asta cu discutii care nu erau la subiect. daca este necesar, mai facem un nou topic si la aceasta sectiune intitulat "Off topic".
Incerc pe cat posibil sa mentin topicurile la subiectele respective cat "mai la subiect", fara deviatii, ca altfel se duc razna.
Imagineaza-ti ca exista multi alti cititori de forum care intra fara a deveni membri ai formumului numai pt informatiile cuprinse in diverse topicuri. Si nu sunt putini acestia. Nu cred ca i-ar ajuta f mult daca ar gasi pagini de discutii pe langa subiectele topicurilor.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde petrica pe 24 Apr 2007, 09:41

Da mi se pare si mie corect sa fim la subiect! :wink:
petrica
 

Re: Fazanul tenebros

Mesajde Tranan pe 23 Mar 2010, 19:13

Eu nu eram de loc constient de existenta unei astfel de specii.
Este asadar o specie "fabricata" in fazanerii sau este una salbatica dar pe cale de disparitie? Mi-as dori tare mult sa pot vedea o astfel de specie.
In cartile de ornitologie despre pasarile Europei, nici nu e specificata de aceea ma intreb daca e considerata o specie salbatica sau nu si in cazul acesta, daca mai exista sau e exterminata. A mai vazut-o cineva in ultimii ani in salbaticie?
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re:

Mesajde Ursus2006 pe 23 Mar 2010, 19:58

Ghinda scrie:Frate Zeb, care mi-a sters postarea? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Ca nu m-am legat de nimeni.
Mav, am gresit cu ceva? Vorbeam cu Zeb si atat.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: OFF TOPIC: Mugurele, mai stii cand erai ' biban' ???
Ia de aici:

http://www.youtube.com/watch?v=ed_juAjX ... re=related
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Fazanul tenebros

Mesajde Marius pe 23 Mar 2010, 23:02

Tranan scrie: Mi-as dori tare mult sa pot vedea o astfel de specie.

In urma cu cateva zile am iesit in teren cu cateaua. Desi am mai vazut cocosi tenebrosi (chiar de foarte aproape :D ), de data asta am vazut unul absolut fantastic.
Cu toate ca in general nu am o prea mare consideratie fata de specie, asta m-a dat pe spate. Pe langa o coada enorma, oarecum obisnuita pentru un fazan batran, culorile metalice in lumina soarelui de dupa amiaza m-a lasat cu gura cascata.
Sper sa nu plece nicaieri pana in toamna, ca i-am pus gand rau. Il vreau pe perete!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Fazanul tenebros

Mesajde Tranan pe 24 Mar 2010, 00:30

Ce mi-as fi dorit sa fi vazut asa ceva! Il voi trece garantat pe lista mea de prioritati.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Fazanul tenebros

Mesajde razvan.orzescu pe 24 Mar 2010, 12:46

Daca vrei iti fac eu niste poze la fazanarie in Iasi si ti le trimit.
Sau unul natural, intepat :) prin posta
razvan.orzescu
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 30 Noi 2009, 23:14
Locaţie: Iasi

Re: Fazanul tenebros

Mesajde Tranan pe 24 Mar 2010, 13:32

Nu asa :D , vreau sa-l vad eu live si in salbaticie, altfel nu ma intereseaza.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Fazanul tenebros

Mesajde yoghi pe 25 Mar 2010, 02:43

[quote="Marius"] In urma cu cateva zile am iesit in teren cu cateaua. Desi am mai vazut cocosi tenebrosi (chiar de foarte aproape :D ), de data asta am vazut unul absolut fantastic.
Cu toate ca in general nu am o prea mare consideratie fata de specie, asta m-a dat pe spate. Pe langa o coada enorma, oarecum obisnuita pentru un fazan batran, culorile metalice in lumina soarelui de dupa amiaza m-a lasat cu gura cascata.
Sper sa nu plece nicaieri pana in toamna, ca i-am pus gand rau. Il vreau pe perete! [/quote]



pe unde te plimbi cu cainele ? :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Fazanul tenebros

Mesajde yoghi pe 25 Mar 2010, 02:51

vorbim de tenebros , dar de fazanul Regal ? (auriu cu coada de 1m-1,2m)
am impuscat unul prin '95-'96 dar dupa ce l-am impaiat un prieten m-a batut la cap doua saptamani ,de 2-3 ori pe zi si de disperare il facui cadou. deatunci nu am mai vazut decat la crescatorii.

nu ma pricep cu pozele dar fac cumva si pun niste poze cu tenebrosi.!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Fazanul tenebros

Mesajde razvan.orzescu pe 25 Mar 2010, 09:49

Tranan scrie:Nu asa :D , vreau sa-l vad eu live si in salbaticie, altfel nu ma intereseaza.


Aranjam un export :) dar nu stiu daca merita.
razvan.orzescu
Membru important
 
Mesaje: 124
Membru din: 30 Noi 2009, 23:14
Locaţie: Iasi

Re: Fazanul tenebros

Mesajde Marius pe 25 Mar 2010, 16:25

yoghi scrie:
Marius scrie: pe unde te plimbi cu cainele ? :mrgreen:

Sunt vanator la Ialomita, Diana si Constanta, dar mai merg si la alte asociatii.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Fazanul tenebros

Mesajde Tranan pe 25 Mar 2010, 23:29

yoghi scrie:vorbim de tenebros , dar de fazanul Regal ? (auriu cu coada de 1m-1,2m)
am impuscat unul prin '95-'96 dar dupa ce l-am impaiat un prieten m-a batut la cap doua saptamani ,de 2-3 ori pe zi si de disperare il facui cadou. deatunci nu am mai vazut decat la crescatorii.

nu ma pricep cu pozele dar fac cumva si pun niste poze cu tenebrosi.!


La noi aici, nu avem nici tenebros, nici regal. In Anglia insa, este o populatie salbatica destul de stabila de fazan regal. Ambele specii sunt extrem de interesante pt mine. Valoarea este sa le vezi in salbaticie, chiar daca initial s-au salbaticit dupa ce au evadat de la crescatorii. :D
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Fazanul tenebros

Mesajde Sly_Fox pe 08 Iun 2010, 19:01

In teren am vazut doar doua exemplare de tenebros, gaini amandoua. Cocos tenebros nu am vazut. Pe unele fonduri de vanatoare sunt destul de rari, pe altele se pot vedea mai des, depinde de zona.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Publicitate