Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:40

Arme cu aer comprimat

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Mesajde Marius pe 23 Apr 2007, 19:42

Eu zic ca ar fi bine sa cera permis si pentru prastie, arc, freesbee, bumerannguri, cutite de bucatarie, pietre din caldaram, etc. :evil: :twisted:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Cristi pe 23 Apr 2007, 20:10

Sharpshooter scrie:
Cristi scrie:ACisti, vi se pregateste ceva!
Tocmai au anuntat la TV ca politia va introduce conditii restrictive in noua lege a armelor, pentru detinerea fara inregistrare a armelor AC, astfel ca vei face puscarie de la 2 la 5 ani pentru o arma AC , cu gaze sau bila detinuta "ilegal", si nu vei mai fi pedepsit contraventional, ca pana acum. Se revine la permisele si autorizatiile de inainte de 1989! :x Frica mare! 8)
PS In UE se vand la liber!


sincer sa fiu mie mi se pare o idee foarte buna :!:

puteti sa aruncati cu rosii stricate, oua si ce mai gasiti la indemana dar adevarul e ca in RO oamenii nu au educatia si responsabilitatea necesara pt a detine nici macar o arma AC. vedeti cate cazuri de ochi scosi, tras in picior sa vad daca trece de piele, accident, joaca etc pana si jafuri s-au incercat cu astfel de arme... sa nu mai vb de latura cealalta, totii copii care prind asa ceva in mana incep sa se creada mari vanatori si trag dupa tot ceva vad...si problema mai grava nu e ca omoara o pasare ci faptul ca nu o omoara, doar ranesc, si nu una ci cate apuca (sa nu mai pomenesc de un copil tembel care a fugarit capra vecinului pe strada si a alicato bine)
stiu ca si eu am fost copil...dar aveam un scop cand impuscam un gugustiuc sau 2-3 vrabii... aveam un Vinturel de hranit :wink:

ca in UE se dau la liber...bravo lor, merita daca sunt civilizati :wink:


Tu consideri ca ai acea responsabilitate si educatie de a detine o arma? Sau doar restrictiile impuse de lege te impiedica sa tragi in vecini, sa schilodesti animale sau sa jefuiesti banci? Ti se pare corect ca SIMPLA DETINERE a unei arme cu AC fara permis sa fie pedepsita cu 5 ani de puscarie, la fel ca un viol?Este usor sa zici ca romanii sunt incapabili sa detina responsabil o arma. Mai bine sa nu detina de loc! Si lumea orwelliana devine realitate! In loc sa faci educatie, mai bine interzici! Imagine Imagine
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Sharpshooter pe 23 Apr 2007, 21:33

sper sa nu fi jignit pe nimeni cu ce am spus, si tot la fel sper sa nu o ia nimeni personal, nu am nimic cu nimeni ci numai incerc sa imi exprim parerea din punctul meu de vedere :roll:

Tu consideri ca ai acea responsabilitate si educatie de a detine o arma?

sincer ...cred ca da. am fost crecut de mic cu ele, sitotul depinde si de cine iti da voie sa o folosesti. imi aduc bine aminte de 3 "evenimente" din copilarie care au fost lectii invatate din greseli ce e drept dar fara consecinte negative si nu s-au repetat
1.aveam vreo 12 ani, era pe vremea lu ceauselu si am vazut arma, Slavia 531, o bijuterie, nu am rezistat tentatiei si am iesit cu ea in gradina sa impusc ceva gugustiuci, am stat tupilit pe acolo dar m-am plictisit si am uitat-o proptita de un copac, seara cand sa dat stingerea si a lipsit arma...nu vreau sa dau detalii :oops:
2. pe la 14 ani ma pus zmeul sa o uit incarcata si un preten de familie a vrut sa demonstreze ca si el a facut armata si stie, a tras si a dat gaura prin geam, norocul ca nu a indreptat-o spre nimeni ca era multa lume in camera....bataie cat cuprinde, fara numar si 3 luni arma in dulap!
3.ma pus naiba sa trag dupa niste porumbei straini, care coincidenta erau ai vecinilor, 1 a cazut la ei in curte! show asigurat...si atunci mi-a promis tata-meu ca la prima abatere, el va fi primul care se va opune sa fiu primit ca vanator in grupa pt ca nu sunt responsabil de faptele mele :cry:


Ti se pare corect ca SIMPLA DETINERE a unei arme cu AC fara permis sa fie pedepsita cu 5 ani de puscarie, la fel ca un viol?


in nici un caz!!!! nu asta era punctul. parerea mea e ca nu ar fi rau ca inainte de a vinde o arma fie si cu aer comprimat, arc arbaleta sau alte "arme" din categoria asta...sa se faca un permis de evidenta, ca un fel de membership, nu mare grozavie, dar sa incerce sa transmita ideea de a constientiza ca trebuie sa fie responsabili, sa se ceara cazier si test psiho inainte de a da "jucaria" unui copil de 18 ani...nu cred ca e atat de grav sau ca i se incalca omului nu stiu ce drepturi de libertate

Este usor sa zici ca romanii sunt incapabili sa detina responsabil o arma.

nu e cazul sa generalizam, poate nu m-am exprimat suficient de coerent in postarea de mai sus :roll: asa nu am mai fi vanatori, sportivi de tir, personal inarmat...etc etc

sunt doar parerile mele, nu ma astept ca toata lumea sa fie de acord cu ele, de aceea avem dreptul si oportunitatea de a discuta liber si deschis
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Mesajde Eugen pe 24 Apr 2007, 08:02

8x57 scrie:Nu vreu sa dau idei cum se braconeaza cu un AC dar stim ca e foarte eficace la vinatul mic si daca mai ai si un ciine bunicel nu mai lasi nimic vinatorilor cu acte in regula.
Idea de a tine in evidenta armele cu aer comprimat nu mi se pare aberanta si eu tin armele mele inclusiv AC-ul in dulap de fier, neincarcata si copii nu au acces la arme.
Aberatile sint restrictile si pedepsele care in general nu sint in echilibru cu "greselile" ce se pot face cu AC-ul.Aici apare necunoasterea problemei din partea legiuitorilor.

Ce inseamna vanat mic? Cred ca braconajul cu AC e pe locul din coada mai ales cu pliciurile de pe piata de la noi! Nici macar gugustiucii nu cad in foc imediat! Imi pare rau dar primele locuri la braconaj cred ca si-l disputa vanatorii cu localini care cunosc zonele si care braconeaza cu latzuri mult mai eficace decat cu un AC cu care nu poti decat ranii vanatul. Eu care stau la bloc in oras cum as putea bracona?? Ma duc de nebun cu masina, opresc langa o padure, ma bag in tufis si astept sa vina vanatul nu??? E chiar hazliu!
Iar satenii cu pusti AC (caci de pistol Ac nu cred ca pica decat vrabia impuscata la 3-5m) ce fac? Impusca si ei gugustiuci pe sarmele de telefoane de pe strada si-i fac ciulama. Ce mare pierdere este?
E mult mai ieftin si de nustiu cate ori mai eficace sa puna laturi si sa-si faca drum de cateva ori pe zi sa vada daca sa prins ceva decat sa stea in teren la panda toata ziua cu ditamai pusca, care e greu de bagat pe sub haine, sa vaneze ... vanat! Chiar daca se intampla asa ceva sunt cazuri izolate! Nu cred ca sunt izolate cazurile in care vanatorii au autorizatie la ceva si ... stiti dumneavoastra!
De cand lumea si pamantul cel care a avut painea si cutitul in maini sia taiat o felie mai groasa pt el! Si aici e la fel, mai ales ca traim intr-o tara imputzit de corupta!

8x57 ce arme AC ai?
Eugen
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 09 Ian 2006, 23:12
Locaţie: Ploiesti

Mesajde violiv pe 24 Apr 2007, 08:39

E foarte greu de recastigat 'civilizatia armelor'. Imi povestea tata ca, acasa la bunicii lui, arma statea in cui pe perete, cartusiera plina agatata alaturi si copiii nu puneau mana. Era deajuns o demonstratie din partea bunicului cu ce face si poate sa produca arma, o lectie (sau mai multe) si, in capul copilului se instituia respectul pentru un obiect la fel de periculos ca focul sau un cutit mare de bucatarie.
Am crescut in casa in care erau arme si munitii (in dulap) si cred ca sa nu umblu singur la dulapul cu arme a fost singura regula pe care n-am incalcat-o toata copilaria - cheile nu erau nicidecum pitite prin cie stie ce cotlon (oricum, cat si unde poti sa ascunzi intr-o casa de un coplil?).
Avem o mare raspundere, noi cei care avem deja arme, sa reinstituim educatia in privinta lor.

Interzicerea sau inmatricularea n-au fost niciodata o solutie. Sa ajungi, ca in Italia, sa dai testarea psihologica in fiecare an pentru ca un dement, o data, s-a suparat pe univers si a iesit pe straga tragand in stanga si in dreapta mi se pare la fel de aberant - asta in conditiile in care, in aceeasi tara, accesul la un pistol cu glont este aproape la fel de restrictionat ca la noi iar criminalitatea produce mult mai multe victime (ca oriunde) decat victimele produse de cei care detin legal arme.
Si apoi, daca se revine la inmatricularea armelor AC, de ce nu se liberalizeaza si armele cu putere mai mare (permise si in UE numai cu autorizatie), de ce nu liberalizeaza si vanatoarea cu A.C? De ce numai restrictii si nicio libertate noua (pentru noi) :?:

Apropo de noile pedepse, ele se refera la cei care n-au ajuns inca sa-si inmatriculeze armele AC cumparate cu ani in urma (cand era la liber) sau la folosirea ilegala sau abuziva a celor de auto-aparare.
Stiati ca, in Romania zilelor noastre, din cele peste 30 cazuri de folosire ale unor pistoale cu gaz sau bile care au ajuns sa fie anchetate de politie niciunul nu a fost 'in conditiile legii'? Si asta fara a fi aplicata ultra excesiv legea. Marea majoritate a celor ce le detin nu le-au folosit niciodata pentru scopul pentru care au fost cumparate - oamenii 'cu capul pe umeri' stiu cum sa evite situatiile critice. Cei care le-au folosit sunt cei carora le lipseste educatia elementara nu educatia in materie de arme.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde silver pe 24 Apr 2007, 08:47

violiv scrie:Avem o mare raspundere, noi cei care avem deja arme, sa reinstituim educatia in privinta lor.

foarte bine punctat! subscriu!
mi-e unul de mic mi s-a spus sa am grija cu armele(de ce natie or fi ele), sa nu ma joc cu ele, pentru ca proiectilul cauta omul !
" Unde este vointa se gaseste si posibilitate ! "
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde zeb stump pe 24 Apr 2007, 09:05

Ma gindesc totusi ca o evidenta ar trebui tinuta,pt.,ca unii s-au trezit sa le incerce pe oameni,si,in lipsa oricarei evidente,nici nu sti cum sa incepi cercetarea...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Mesajde Cristi pe 24 Apr 2007, 11:06

In prezent sunt aproape 39000 de detinatori de arme neletale inregistrati , conform declaratiilor IGP din presa.Datorita "numeroaselor incidente"(cate au fost, 10, 20?)a fost initiat acest proiect.
"Mai bine pedepsim o suta de nevinovati, decat sa scape un vinovat" zicea I V Stalin. :wink:
Ultima oară modificat de Cristi pe 24 Apr 2007, 11:29, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Argusz pe 24 Apr 2007, 12:43

violiv scrie:Stiati ca, in Romania zilelor noastre, din cele peste 30 cazuri de folosire ale unor pistoale cu gaz sau bile care au ajuns sa fie anchetate de politie niciunul nu a fost 'in conditiile legii'?


Asta pentru ca 90% din cei care cumpara arme de autoaparare sunt de fapt cei impotriva carora ar trebui folosite. Putin sunt cei care dau atatia bani pe un pistol pentru ca intradevar le trebuie sa se apere. De regula sunt oameni care mai bine mai pun o yala la usa, sau isi schimba traseul de mers acasa, dacat sa foloseasca o arma. De cand s-a dat liber la pistoalele cu gaz sau bila, ele au devenit motiv de fala pentru "smecherasi", la fel cum erau telefoanele mobile cand au aparut.
Adrian ROMAN

CZ200S cal .22, Tasco 3-9x40 IR
Slavia 630 cal .177
Revolver Crosman 357 cal .177
Avatar utilizator
Argusz
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Noi 2006, 22:01
Locaţie: Timisoara, Romania

Mesajde Cristi pe 29 Mai 2007, 08:23

Imagine Imagine

Ce pusca AC este asta? Cal 4,5mm, singurul marcaj pe teava un triunghi inscris in cerc. Alica se introduce vertical pe teava intr-un bloc rotativ, actionat de o parghie laterala . Armarea se face din levierul de sub teava, care are alura unei baionete rabatate.
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Marius pe 29 Mai 2007, 13:52

:?: :?:
Cred ca e gicitoare, ca daca nici tu nu stii, slabe sanse... :lol:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ahotnic pe 29 Mai 2007, 14:41

pare a fi un hatsan dar model mult mai vechi.... cred nu sunt sigur ... dar ce pot sa zic e ca patul armei este identic cu cel de la hatsan
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde Cristi pe 29 Mai 2007, 15:25

Marius scrie::?: :?:
Cred ca e gicitoare, ca daca nici tu nu stii, slabe sanse... :lol:

Nu stiam, Marius , ce e , dar prietenul nostru forumist Eugen Netoiu de la www.clubairguns.ro a gasit-o :Se numeste Relum Tornado si e facuta in Ungaria
http://www.chambersgunmakers.co.uk/Relu ... 20plan.htm
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde dabija pe 30 Mai 2007, 18:24

:lol: concurs trucat ... asa ca intre ploiesteni :lol:

interesanta arma ...
CZ 200S+luneta Bushnell 6-24X50
revolver Gamo R77 Combat
www.d-petre.ro
Avatar utilizator
dabija
Membru important
 
Mesaje: 133
Membru din: 17 Ian 2006, 19:47
Locaţie: Resita, Caras Severin, www.d-petre.ro

Mesajde Cristi pe 17 Oct 2007, 07:17

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 02 Noi 2007, 13:32

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dKO6LK5LgEw&NR=1[/youtube]
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 06 Ian 2008, 13:38

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5SvaJAsECow&feature=related[/youtube]

Asta e doar ca sa nu va mirati daca va pica vreo cioara in cap! :D
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde valpangica pe 06 Ian 2008, 14:10

Ce tare e faza cu cioara aia care cade pe cos ! :lol: :lol:
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde padurariu_catalin pe 06 Ian 2008, 14:27

Ce arma cu AC avea ala de tragea in distanta aia? Snipereala in toata regula nu gluma...

Recunosc ca am practicat si eu metoda cu trasul din masina la ciori, dar nu in asemenea distante.
padurariu_catalin
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 22 Oct 2007, 20:38
Locaţie: Botosani

Mesajde Cristi pe 06 Ian 2008, 14:56

padurariu_catalin scrie:Ce arma cu AC avea ala de tragea in distanta aia? Snipereala in toata regula nu gluma...

Recunosc ca am practicat si eu metoda cu trasul din masina la ciori, dar nu in asemenea distante.


Nu recunoaste nimic! :wink: :D :D Probabil carabina e o PCP
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde 223/12 pe 20 Ian 2008, 11:33

Cristi scrie:[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5SvaJAsECow&feature=related[/youtube]

Asta e doar ca sa nu va mirati daca va pica vreo cioara in cap! :D


Multumesc mult pentru fimulet, Cristi, abia acum l-am vazut, ca nu prea m-au interesat armele cu AC ...
Mi-a amintit de doua lucruri:
1. asa faceam si eu ''in tinerete'' la ciori si cotofene cu 22 Lr
2. in armata pe care am facut-o era un deliciu sa radem de cei carora noaptea, in timp ce erau de garda, le cadeau ciori inghetate in cap. Erau stoluri intregi de ciori si, la geruri de -20 Celsius, picau din copaci ca bolovanii. Unu' m-a sunat la corpul de garda si mi-a reclamat speriat ca „suntem atacati din exterior, da cineva cu pietre de dincolo de gardul unitatii''... :lol:
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Mesajde Ahotnic pe 20 Ian 2008, 23:17

super filmuletul .... arma este una dintre cele mai bune si mai puternice carabine PCP din lume ... este vorba de EDGUN .. o firma din Karelia la granita cu finlanda (mai pe romaneste la mama dracu`) ... am vrut sa achizitionez si eu una acum 2 ani.. chiar am vorbit si cu producatorul ei .... dar din pacate cand am tras linie am constat ca ajung undeva pe la 2500 euro .... oricum arma este super buna pt o arma cu aer comprimat ... poti vana cam orice cu ea pana la vulpe (daca sar putea vana cu ea :lol: dar este INTERZIS!)
cand stai si te gandesti ca acel rezervor de la arma se incarca la aproape 300 atm poti fi sigur ca ai ceva power

aici un link cu producatorul www.edgun.ru
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde razvy pe 05 Feb 2008, 08:17

Astazi ma duc dupa una la magazin si cumpar alta ::)) sa intimplat si voua ? :lol: :lol:
deci : azi pe balta ramin fara viermi sar in masina, ma duc la magazin ..... dupa ce iau viermi din frigider imi sare-n ochi o arma cu aer comprimat ... $19.90 :shock: am zis ca nu vad eu bine, am pus mina pe eticheta sa vad daca nu cumva sa curatat vre-un zero sau sa mutat zecimala .. NUUU ! pipai arma .. o ciocanesc cu cheile de la masina, pat de lemn ,teava te fier,inaltator reglabil , catare , gaura data pe teava ,, tot dichisul , adica PUSCA ,, ma uit mai bine vad si luneta $7.90 ,, BA ! nu se poate zic eu, ce dracu o cutie cu virmusi(50 buc) costa $2.99 un pachet de tigari $7 . NU se poate mi-am zis eu .. Ma uit in stinga ,.. in dreapta nu era nici tipenie de om sa intreb, imi zic eu , daca nu o cumpar nu ma crede amicul cu care eram la peste si ma grabeam sa ma intorc ca-mi lasasem sculele pe gheata, asa dar am luat o pusca si o luneta si am fugit cu ea la casa. Nu mai aveam timp de intrebari sau de alte discutii, am platit exact cit am spus mai devreme singura intrebare a fost : Pretul este corect ? raspunsul a fost : DA!
Dupa ce a ajuns inapoi i-am spus prietenului si nu ma crezut (normal),pina cind am ajuns la masina pe-nserat . Simbata isi cumpara si el una ::))

Arma e inca in cutie nu am apucat sa o scot dar miine ii fac si poze ,,, Inca nu pot sa-mi revin sub 20 de dolari ,,/?? a!! am uita sa mentionez e fabricata in China , dar chiar daca ,, chit ca nu trage o pun pe perete in garaj ::))
Numai cutia merita $5 ::)))) Sa vad cit or costa alicele :? mai mult ca arma :twisted: ............
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde razvy pe 06 Feb 2008, 08:49

Asa cum am promis poza face cit 100o de cuvinte , pretul este si online pe cutie este o adresa de web intrati acolo si scrieti la search PELLET RIFLE
Imagine
Ce parere aveti ? Nenorocirea trage am incercat-o si chiar bine :)) Cind am ceva vreme am sa ii pun si luneta .
Intrebare : Cine are astfel de arme care e procedura corecta de curatare , trebuie vreu-n ulei special ? Banuiesc ca are garnituri la piston , nu ? Pe teava se curata ca o carabina normala ? Trebuie sa ii iau vergea speciala sau o sirma e deajuns , nu am avut astfel de arma si nu am nici un fel de experienta cu ele.
Nu am nici-o problema sa o pun linga o carabina care a costat de 125X mai mult ::)))))) si linga o luneta care a costat de 175x mai mult :roll: A! am uitat luneta are lentilele din sticla am crezut ca sint din plastic ::)) si are si puterea 4 si inele de montat :shock: adica . te rog frumos . Trebuie sa am o discutie serioasa cu Amis ca el trebuie sa stie cunoasca amanunte la natia asta de oameni si cum pot ei sa vinda o arma sub $20 . Cred ca fabrica mai mult de $8 nu a luat pe ea.
Deabia asteapta veveritele mele sa o cunoasca pe Matilda . In trecut cu 22 am avut probleme este putin ilegal sa tragi intr-o zona rezidentiala , am incercat eu cu sticle de coca cola si cu 22 CB dar degeaba se aude , dupa care mi-am luat un pistol cu gaze cu butelie su BB ( bilute) dar ale dracu de veverite nu au nici pe dracu ,poate daca le trag in dinti sa l esparg dantura sa nu mai roada :lol: acuma cu Matilda cred ca se schimba putin situatia .
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde ionutz2008 pe 06 Feb 2008, 19:17

Am si eu una la fel cu a ta , diferenta la a mea este putin la pat si la foita inaltator. Acum nu o mai folosesc pentru ca i s-a slabit arcul si nu mai are forta si nu se potrivesc arcurile de la Gamo. Nu am apucat sa trag cu ea cand era noua ca sa stiu exact ce precizie are dar daca gasesc arc i l-as schimba sa vad cum trage. Dupa marimea camerei de aer si cursa levierului de armare cred ca pelletul atinge undeva la 180-190 m/s. Sa o folosesti cu placere si sa te bucuri de grupaje cat mai stranse cu ea.
vor veni si zile mai bune ?
ionutz2008
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Ian 2008, 15:06
Locaţie: Iasi

Mesajde Ahotnic pe 06 Feb 2008, 20:47

dar unde montezi luneta? trebuie sa dai jos inaltatorul ca sa poti monta luneta? sau cum
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde razvy pe 07 Feb 2008, 06:10

multam Ionut . \ da Ahotnic trebuie sa-i dau inalatatorul jos sa ii pun luneta , nu m-am ocupat inca de ea dar ii va venii si ei rindul . Am prea multe proiecte.
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde luca pe 07 Feb 2008, 10:15

Am vazut ce efect are o arma la fel de 4,5mm, acum cativa ani la o vanatoare de iepuri acum cativa ani.
Vanatoarea se desfasura la picior in semicerc, intre vanatori mai aveam cate un gonas, unul dintre ei avea si o jucarie din asta cu aer comprimat. N-a avut nimeni nimic de comentat, am zis si noi ca trage si el acolo la o gaita, la o cotofana, dupa ce servim masa facem un concurs etc.
Totul s-a desfasurat in felul urmator:
Incepe un caine sa chefneasca, unul dintre gonasi care participa pentru prima data la o vanatoare:
-Iepurele-n fata, iepurele-n fata... cainele dupa el, cainele dupa el, s-a urcat in pom, s-a urcat in po....... :shock: :oops: :lol:
Nu toti am vazut faza, iarba era inalta si trebuia sa ocolim un gard format de porumbari, se auzea doar cainele latrand in draci. Cand ocolim porumbarii ce sa vezi "iepurele" in porumbar sasaia de zor la caine si incerca niste crosee, atunci cand in saritura cainele ajungea la o palma de ea. Era exact ca atunci cand Jerry din pom momea dulaul cu Tom agatat in undita.
Dupa o deliberare scurta privind viitorul martanului domestic, tipul cu puscociul cu aer comprimat ne roaga sa-l lasam ca-l rezolva el :wink: . Am privit unii la altii :) :roll: ...be our guest :!:
Nu mai face nici un metru in plus, erau minim 20 m, noi deja ne dadeam coate. La primul foc a sarit in sus o juma de metru cu un miorlait dar la aterizare treaba tot cu cainele avea. Noi de colo:"-Cred ca l-a piscat tare!" El mai trage o data de levier, incarca, ocheste, trage... martanul lat in porumbar... noi :shock: :shock: . El 8).
Asa de tare m-a enervat faza ca m-am apucat sa-l jupoi, amandoua alicele erau trecute in cutia toracica, nu ne venea sa credem. De atunci privesc cu alti ochi pufaitoarele astea!
luca
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 30 Oct 2007, 14:31
Locaţie: GORJ

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 07 Feb 2008, 12:23

Am shi eu una! Nici un shobolan nu scapa ;) E Norica Marvic Gold, cal 4.5, tragaci de 2 timpuri, regulat la 400gr. Puncte de ochire in fibra optica. Viteza de ieshire 305mt/s....... numai ca e cam grea, la 117.5 cm are 3.3 kg :lol:
Pisicile tot nu prea fug :lol:

[albumimg]4858[/albumimg]
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 07 Feb 2008, 12:33

Iata cu ce trag in pisici...... la 20 mt face cam aceleashi "stricaturi" ca un .22!!!! O cutie de 150 buc.- 4,7 eur
[albumimg]4859[/albumimg]
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate