Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 09:58

sacalul - un nou element faunistic in Romania

Discutii despre vanatoarea de lup, ras, pisica salbatica, vulpe sacal, jder, dihor - in general tot ce inseamna vanat rapitor

Moderatori: Ghinda, CCM

sacalul - un nou element faunistic in Romania

Mesajde dnlanghel pe 24 Apr 2007, 21:06

Salutare tuturor!
Discutii despre sacal s-au tot purtat.As dori sa incercam abordarea problemei aparitiei sacalului in fondul cinegetic al Romaniei din punct de vedere stiintific si chiar educativ.Sunt un profesor de geografie din Oltenita si impreuna cu elevii am abordat aceasta problema inca de acum 5 ani si dorim aprofundarea acesteia.Intotdeauna, alaturi de noi in cadrul studiilor noastre au stat vanatorii ca excelenti cunoscatori ai naturii.Eu nu sunt vanator, dar cred ca pot gasi sprijin in dumneavoastra.Pentru inceput, ne-ar ajuta fotografii cu sacalii din Romania(chiar si vanati) si pozitionarea cat mai exacta a locatiilor unde au fost semnalati sacalii, in special pe Lunca Dunarii si arealele invecinate.
dnlanghel
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Apr 2007, 17:54
Locaţie: Oltenita

Mesajde violiv pe 25 Apr 2007, 09:42

In decembrie 2005, la locul de varsare al Siretului in Dunare, pe malul din judetul Galati am vazut o pereche - mascul si femela. In cursul zilei masculul a fost impuscat. In ziua respectiva, in acea zona se desfasura vanatoare la mistreti. Zona este un gen de lunca de o latime nu prea mare, maxim 250 m intre albia Siretului si digul de protectie; ca vegetatie este o plantatie veche de plop de balta salbaticita bine in ultimii 10 ani. Paznicul de vanatoare din zona ii vazuse si prin apropierea satului, la circa 3 km distanta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Marius pe 25 Apr 2007, 12:44

S-au inmultit peste masura. Am avut cateva intalniri, cu scorul favorabil lor, adica, de cele mai multe ori au scapat de pusca.
-iarna 2001-2002, Oltina (localitate langa Dunare), jud Constanta, vazut doi, colegul Bogdan a impuscat unul;
-iarna 2006-2007, Balta Ialomitei, dimineata si seara concert de urlete de sacali (3-4 buc minim), colegul Bobi a impuscat unul;
-marturii ale unor vanatori pt. aparitii frecvente in zona Giurgeni jud Ialomita, tot aproape de Dunare;
-am vazut si auzit sacali in mai multe randuri pe grindul Chituc jud Constanta;
-marturii ale unor vanatori privind existenta a numeroase exemplare de sacal in zona Murighiol - Mahmudia;
-din discutii cu personalul AJVPS Constanta, Ialomita si Calarasi, reiese ca pe judetele respective sunt multe exemplare.

Parerea mea este ca in ultimii 10 ani, populatiile de sacal au crescut semnificativ si au migrat din ce in ce mai mult spre nord. In urma cu 15-20 de ani, intalnirile cu sacalii erau f. rare. Astazi, daca te apuca seara in lunca Dunarii sau in Delta (in ianuarie-februarie), e aproape imposibil sa nu auzi haitele urland.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 25 Apr 2007, 12:46

petrica scrie:Atunci prietene poti trece unul ca si omorat prin luna februarie anul acesta,din pacate de ciobani in comuna Suplacul de Barcau,judetul Bihor. Eu zic ca e o aparitie interesanta in aceasta zona. Am vrut sa ii iau blana dar deja se petrecuse treaba de vreo saptamana si am mers pana acolo numai sa-l vad.


L-ai vazut? Nu cumva era caine enot? Daca era sacal, probabil ca e cea mai nordica aparitie la noi in RO.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 25 Apr 2007, 15:24

Sacalul este prezent in sudul Romaniei si in principiu va ocupa nisa lasata libera de catre lup. Este destul de greu de vanat la goana. Panda este o solutie si, nu vreau sa sariti in sus, proiectorul. Nu am participat :( , dar se pare ca sta ca la fotograf, din cele relatate. la panda am observat dar din pacate nu aveam armele la noi, faceam doar observatii la caprior. Anul acesta nu mai plec fara carabina.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Tanase Valentin pe 25 Apr 2007, 15:26

Nu prea are competitie in teren.Hrana este abundenta mai ales ca este o aparitie noua.In Lunca Dunarii cred ca au trecut sute de ani de cand nu a mai existat un animal care sa vaneze in haita,poate doar mai nou cainii salbaticiti dar acestia nu sunt la fel de eficienti.
Till Death Comes!!!
Tanase Valentin
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 04 Mar 2006, 23:47

aparitia sacalului

Mesajde dnlanghel pe 25 Apr 2007, 15:58

Sacalul (Canis aureus moreotica) este citat pentru prima oara in Romania de catre Raul Calinescu in 1929, la o vanatoare pe un ostrov al Dunarii din judetul Dolj (R.Calinescu,1930).In imprejurimile Oltenitei, sacalii au fost semnalati in numar de 5 in 1995(pentru prima oara oficial).
dnlanghel
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Apr 2007, 17:54
Locaţie: Oltenita

Mesajde Ghinda pe 25 Apr 2007, 21:19

Repet: fara carabina! Autorizatia, pentru cine nu cunoaste, este primul lucru :wink: !
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde claudiu pe 26 Apr 2007, 07:47

nicu.m scrie:...in ultimul timp, la noi in tara, in Moldova, putin mai la nord de Suceava.......


Putin mai la nord de Suceava este ... Bucovina de Nord care face parte din Ucraina.

Despre sacal in zona mea am mai scris intr-un topic anterior dedicat acestui animal ... s-a puscat unul acum vreo 10 ani. De atunci nu s-a mai semnalat ... posibil si datorita faptului ca pe timp ce trece hrana lui in zona noastra de cimpie e tot mai saraca(iepuri, capriori, etc). Posibil sa stea aproape de lunca Siretului si Prutului unde hrana este din abundenta si gaseste si ascunzis.

Am inteles ca face ravagii in populatiile de caprior si nu numai. Probabil e pe locul 2 dupa OM.
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

sacalul

Mesajde radubichis pe 26 Apr 2007, 11:00

In 1987 ca proaspat vinator la o vinatoare organizata in padurea de la Vadu judetul CT primul meu vulpoi s-a dovedit a fi un sacal cu o blana maron -aurie de toata frumusetea.Am mai impuscat sacali in Dolj la Segarcea ,Nedeia ,si Gighera Am mai vazut unul impuscat la o colectiva in zona Bechet si am mai auzit corul sacalilor pe malul Dunari la una din partidele de pescuit la crap din octombrie anul trecut(seamana cu risul isteric al unor betivani)
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Mesajde Marius pe 26 Apr 2007, 21:03

SCOOBY scrie:Asa e, Radu, sunt multi in Dolj...poate facem o combatere la sacal, combinata cu o gasca, la toamna ! :lol: :lol:


Cate gaste aveti in Dj in iernile cand sunt multe? Unde? Acolo in sud la Bistret?

Dar rate sunt multe? Cat de multe? Foarte aproximativ, desigur.

Scuze pt. off topic, imi puteti raspunde pe privat sau la pasaj la rate si gaste.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

sacalul

Mesajde radubichis pe 27 Apr 2007, 16:53

@Marius
Prefer varianta cu pasajul Oricum,Marius sint ani cind este multa rata si gisca mai ales in zona Plosca ,Bistret
Scooby locuind la 60 km distanta este cel mai in masura sa ne anunte iar de cazare nu e problema ,o rezolv eu ptem sta pina terminam patroanele
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Mesajde sepi pe 03 Mai 2007, 12:15

Ghinda scrie: Panda este o solutie si, nu vreau sa sariti in sus, proiectorul. .


Am vinat multe vulpi la proiector (intr-un mod "etic" daca se poate spune asa si anume cu glont 5,6/50RMag la distanta, foarte multe intre 120 - 170 metri).In zona Constanta am intilnit de 4-5 ori sacali si ca o caracteristica a lor, spre deosebire de vulpe, nu stau "ca la fotograf" cind pui lumina pe ei.Am un singur sacal impuscat, pe timp de zi la Oltina.Si aici nu a stat pe loc.
sepi
 
Mesaje: 13
Membru din: 22 Mar 2007, 15:26
Locaţie: Bucuresti

Re: sacalul - un nou element faunistic in Romania

Mesajde sepi pe 03 Mai 2007, 13:32

dnlanghel scrie:Salutare tuturor!
Discutii despre sacal s-au tot purtat.

au fost semnalati sacalii, in special pe Lunca Dunarii si arealele invecinate.


Cind am iceput sa vinez in 1985 in zona Constanta nu auzeam (si nu vedeam) deloc sacali.Anul trecut, pe grindul Chituc am ascultat (nu ptr. prima oara in ultimii ani) un concert sustinut de 7-10 sacali.Daca nu stii despre ce-i vorba sunetele sunt sinistre, ca un vaet de copil sau ceva similar cu miorlaitul pisicilor in calduri.Daca ai imaginatie poti vedea fantome trecind peste tine.
In alta ordine de idei, personal mi se pare sacalul mai precaut ca vulpea mai putin temator in contactul cu oamenii, capabil sa fenteze bataiasii.Din povestiri stiu ca este singurul dusman natural al vulpii.
sepi
 
Mesaje: 13
Membru din: 22 Mar 2007, 15:26
Locaţie: Bucuresti

Mesajde carabina 30_06 pe 30 Dec 2007, 22:24

eram acu 2 ani cu domnul Petre Roman la vanatoare la mistret(la draganesti).Mia iesit un sacal si nu am tras deoarece eram cu domnul Petre Roman(daca eram singur poate ca trageam).Si toti mi-au zis ca trebuia sa trag,inclusiv domnul Petre Roman,deoarece este foarte daunator.
carabina 30_06
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 18 Noi 2007, 19:44
Locaţie: ploiesti

Mesajde Marius pe 30 Dec 2007, 23:07

De curand am aflat de un paznic de vanatoare care a impuscat cu carabina 23 de sacali numai din vara pana acum.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Rapitoare cu par

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Publicitate