Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 06:45

dropii

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

dropii

Mesajde Frantz pe 23 Feb 2007, 00:07

Ia uitati aici ce-au facut baietii astia:
http://www.greatbustard.com/
In 2002 cand au inceput anglujii proiectul l-am contactat pe profesorul ce se ocupa cu asta. A zis ca-i foarte simplu: pune pe prietenii tai din RO sa ne caute si facem proiect impreuna... Sula! Ai nostri pe atunci lucrau la "rezervatie de dropii particulara" undeva in Baragan. Cred ca zicala aia: "Fa-te om de lume noua, sa furi closca de pe oua" e aplicabila si la dropii.
:lol: :lol:
Un singur lucru nu pricep: Cum de a vandut statul roman zeci de mii ha teren din patrimoniul fostelor IAS? Care a fost interesul statului aluia?
Frantz
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 31 Ian 2007, 17:25
Locaţie: Florida

Mesajde Frantz pe 23 Feb 2007, 00:17

Ia sa va cer si voua parerea, ca cica mai multe capete gandesc mai bine decat unul :lol:
In zona aia unde "cresteau" dropiile acum 30 de ani (in Timis) sunt acuma stapani niste italieni. Cand am trecut pe-acolo prin nov 2006 am avut cu mine o carte a lui Aldo Leopold sa le dau ca sa-i lamuresc sa faca agricultura ecologica. Dar am vazut ce fel de agricultura fac ei (de aia pustiitoare) si am zis ca nu merita efortul, o sa-mi dea cu ea in cap, sau o s-o arunce la gunoi, ca ei au alte interese pe-acolo, ii doare-n cot de dropii si de vanat in general.
Iar Tziriac nu-i in zona, el activeaza prin alte parti, nu stiu daca are rost sa scriem scrisoare...
Ce credeti?
Frantz
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 31 Ian 2007, 17:25
Locaţie: Florida

Mesajde eltorro pe 23 Feb 2007, 01:03

cei care au tras sforile ca italienii sa poata cumpara pamanturile alea au putere sa blocheze orice initiativa ce nu le-ar aduce beneficii. A vorbi impotriva italienilor - ca un tot- e gresit, asa ca vreau sa fie inteles la ce ma refer. Pacat ca pana se vor trezi romanii... va fi putin ramas din ce-a fost. Prietenii stiu de ce, si pe nimeni nu-l doare.
eltorro
 

Re: dropii

Mesajde Marius pe 23 Feb 2007, 08:22

Frantz scrie:Un singur lucru nu pricep: Cum de a vandut statul roman zeci de mii ha teren din patrimoniul fostelor IAS?


Terenurile fostelor IAS-uri, au revenit (cum era normal) in proprietatea persoanelor de la care au fost furate de catre comunisti.
Ulterior, unii proprietari si-au vandut aceste terenuri (italienilor respectivi, de exemplu), altii nu.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde petrica pe 23 Feb 2007, 08:34

Au mai ramas si o gramada de hectare prin toata tara, pe care nu le-a mai revendicat nimeni. Iar atunci unii au stiut ce trebuie facut cu ele,cum sa le vanda...si alte .si alte smecherii. De ce nu le-au dat sau tinut pentru asa incercari marete de exemplu. Sa aiba si ei o rezerva ceva. De marlanii cate s-au facut am putea scrie zeci de pagini.
petrica
 

Mesajde petrica pe 23 Feb 2007, 08:47

Iar despre Tiriac....vreau sa va zic urmatoarele:
- Acum 4 saptamani ,a lansat cateva sute de fazani in terenul AV-ului,pe care il detine. Nu au impuscat nici un sfert din cata au lasat.
- Dar cu restul ce credeti ca sa intamplat.....: in tot acest timp zeci de tarani colinda terenul de vanatoare cu catel,purcel ...ca doar,doar tot or prinde si ei cativa fazani...cu batu,cu mana,cu cainele. Doamne ce oameni :!: :!: :!: Iar daca ati vedea ce oameni traiesc in satele alea care ii impanzesc terenul de vanatoare ....zici ca suntem in epoca de piatra. Iar ce care ar trebui sa fie cu un ochi pe bunul mers al lucrurilor...sunt cei mai mari hoti si braconieri de acolo din zona. Si bine inteles ca nu tin cu patronul ,ci tot cu satenii lor. Daca ar avea coloana vertebrala,nu ar trebui sa tina cu nimeni ,doar cu dragostea fata de natura si vanat si vanatoare.
Iar in asa zone sa mai ai curaj sa te ocupi de dropii...pai ar culege astia tot:oua,pui..
Iar Tiriac pentru vanatoare si vanat ar culege oricand sute si mii de hectare. Probabil va reusi in 2010 sa mai puna mana pe ceva Av-uri din zona. Mai este unul frumos chiar in vest,unde traiau si dropiile.
Ar fi ceva...
Si in continuare ca sa arat cat de mult ma impresioneaza si iubesc aceasta pasare ,vreau sa postez o poza ,cu un tablou ,pe care il detin.
[albumimg]1633[/albumimg]
petrica
 

Mesajde mistretzul75 pe 23 Feb 2007, 11:21

a veste de 1000 de puncte. au aparut dropii in delta, in zona sireasa.
tir la zbor in filmul....."Pasarile"
mistretzul75
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 28 Iul 2006, 07:29
Locaţie: Tulcea

Mesajde petrica pe 23 Feb 2007, 11:25

...vai ce ma bucur.sper sa nu le bazaie nimeni.poate ar trebuie anuntat cei competenti sa le protejeze si sa le monitorizeze.
petrica
 

Mesajde the_mav pe 23 Feb 2007, 11:33

mistretzul75 scrie:a veste de 1000 de puncte. au aparut dropii in delta, in zona sireasa.

unde pe sireasa? si de cand au fost semnalate? are cineva vreo fotografie macar? :? :roll: :?

bine ar fi daca ar fi lasate in pace... :roll:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Marius pe 23 Feb 2007, 14:44

petrica scrie: Si in continuare ca sa arat cat de mult ma impresioneaza si iubesc aceasta pasare ,vreau sa postez o poza ,cu un tablou ,pe care il detin.


Triste imagini! Ingrozitor! N-as putea sa vad zilnic asta pe perete.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde silver pe 23 Feb 2007, 19:21

poate ca tabloul ala nu e pentru delectare, e pentru amintirea crudei realitati din acele vremuri si functioneaza ca un imbold pentru actiuni "pro-dropia".
zic!
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde petrica pe 23 Feb 2007, 20:29

Da , silver ai dreptate. De fiecare data ma uit, si nu imi vine sa cred ca cineva a fost instare de asa ceva . Revoltator....dar nici macar foamea nu trebuia sa duca la asa ceva.....iar in final iti spun ca sunt pentru dropii. :D
petrica
 

Mesajde mistretzul75 pe 26 Feb 2007, 08:17

au fost vazute de paznicul de vanatoare, acum 4 saptamani. nu cred ca au rezistat. eu am fost in fiecare weekend in zona si nu le-am mai vazut. dar este un inceput, poate o sa mai vina
tir la zbor in filmul....."Pasarile"
mistretzul75
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 28 Iul 2006, 07:29
Locaţie: Tulcea

Mesajde Ghinda pe 26 Feb 2007, 08:19

Sunt cumva din proiectul cu dropia demarat de o asociatie din Bucuresti in Baragan. Ca proiectul nu am mai auzit de el, dar am vazut masini frumoase :evil:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde mistretzul75 pe 26 Feb 2007, 08:19

din cate am citit eu despre dropii, pictura aceea este ireala. ca sa faci vanatoare la dropii cu pusca era greu, dar cu batul.......curios. ce spuneti?
tir la zbor in filmul....."Pasarile"
mistretzul75
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 28 Iul 2006, 07:29
Locaţie: Tulcea

Mesajde petrica pe 26 Feb 2007, 10:14

Cu pusca o fi greu sa faci vanatoare,dar ceea ce reprezinta acel tablou este inspirat din realitate.
Acum cativa ani intr-un numar din revista VPR,era un subiect despre vechile reviste ale timpului,si anume despre revisat Carpati care avea pe prima pagina aceasta imagine aproximativ. Eu am mers la un pictor ,i-am aratat poza ..si atat ca a mai introdus in peisaj doi oameni si dropia din lateral. Despre imaginea din revista Carpati nu stiu ce sa zic....coperta ori o fi fost fotografiata dupa un vechi tablou ,pictat de cineva,...sau pur si simplu a fost o schita de moment. Daca cineva cunoaste ceva despre acel tablou,eventual pictor..as fi curios de ceva detali...
Pentru @ mistretul75:
Despre acest tip de braconaj ,am citit nu o data in unele povestiri prin revistele si cartile de la noi. Uite cum se explica faptul:
- dropia nu are glanda uropigee,ca si alte pasari..asa ca nu ii sunt unse penele si apa adera la penaj cand ploua si o face leoarca.Cand mai da si o ploaie rece de noiembrie si toate penele care sunt pline de apa ,mai se transforma in sloiuri de gheata,cred ca iti dai seama ca nu mai pot sa isi ia zborul(asta se vede si pe pictura,adica o ploaie pe un cer intunecat)
Deci tot secretul ,adica dezavantajul dropiei...este glanda uropigee. :D
petrica
 

Mesajde amis pe 26 Feb 2007, 10:46

Eu cred ca pasnicul a facut o comfuzie,a vazut altceva...
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde silver pe 26 Feb 2007, 11:22

si eu am gasit in reviste si carti mai vechi faptul ca dropia se "vana" cu boata de tarani!
Avatar utilizator
silver
Veteran
 
Mesaje: 354
Membru din: 01 Feb 2007, 18:41
Locaţie: Timis, Brasov

Mesajde paul pe 26 Feb 2007, 20:12

@tabloul cu "combinele rurale" de recoltat dropii

Faptele redate sunt reale si daca mai are cineva colectia revistei Carpati (numerele din anii 1939 - 1941) sunt descrise pe larg astfel de fapte cu detalii legate de perioada - noiembrie, polei etc localitati nume de faptasi, decizii ale tibunalelor de plasa si confiscari de pasari gasite la localnici acasa. Imi amintesc ca intr-un articol este prezentat un caz cu 141 de exemplare gasite la tarani si mai mult de jumatate de sat condamnat.
Ghinda, poate ai ocazia sa verifici in biblioteca RNP colectia revistei si sa ne dai mai multe detalii.
The Old Man and the dog
paul
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 09 Aug 2005, 21:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ghinda pe 26 Feb 2007, 20:14

Nu cred ca biblioteca contine asa ceva. O sa sun sa ma interesez, poate mai degraba la ICAS la cercetare pe vanat.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde petrica pe 26 Feb 2007, 20:59

.....vai 141...atatea de am mai avea numai,ar fi super.....oare care era numarul populatiei de dropii de atunci. Satul ala trebuia aruncat in aer. :twisted:
petrica
 

Mesajde amis pe 26 Feb 2007, 21:48

Eu am colectia revistei "Carpatii".Am sa caut sa vad unde am citit despre acest mod de decimare al Dropiilor.Din pacate este adevarat.Am sa caut si prin insemnarile mele vechi.In tinerete am fost interesat de acest subiect.Cu stima.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde sorin flutur pe 07 Iun 2007, 00:11

singura si ultima dropie impuscata la mine in zona a fost in anii 80...cel care a puscat-o nu stia nici macar ce pasare este.
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde petrica pe 07 Iun 2007, 07:27

...asa a fost unul si la noi prin anii 90',a lovit una si nu stia ce este,a impaiat-o cineva ,si apoi i-au distrus-o cainii. Macar de o dadea la cineva.(un muzeu,o scoala ceva).
petrica
 

Mesajde Marius pe 07 Iun 2007, 12:53

sorin flutur scrie:cel care a puscat-o nu stia nici macar ce pasare este.


Nedemn! :evil:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 07 Iun 2007, 13:00

Ghinda scrie:Sunt cumva din proiectul cu dropia demarat de o asociatie din Bucuresti in Baragan. Ca proiectul nu am mai auzit de el, dar am vazut masini frumoase :evil:

....am fost contactat sa ma implic in povestea asta de acea asociatie :lol: ...insa mi-am dat seama ca este o tiganie la mijloc si am renuntat din fasa :cry: :evil: :twisted:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 07 Iun 2007, 23:00

Marius scrie:
sorin flutur scrie:cel care a puscat-o nu stia nici macar ce pasare este.


Nedemn! :evil:

nedemni sunt multi si azi ...daca intrebi despre alte pasari decat fazan, rata, si inca cateva :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde petrica pe 08 Iun 2007, 07:39

...si mai au tupeul sa se ia in gura cu tine ,pe diferite teme sau subiecte,chiar de nu stiu nimic......un mic exemplu in toamna cand am vazut 6 cormorani.....vai ce am putut sa aud din gura lor,niste pasari care poate nici nu au de a face numai cu mersul terestru :lol: ,sa nu mai vorbim de alte rate,pasari,urme ,etc
petrica
 

Mesajde Alin3006 pe 24 Oct 2007, 14:34

Topic vechi ...dar interesant.
Cred ca am mai scris undeva ....asta vara am batut insula mare a Brailei cu jeep-urile in lung si-n lat la vestea ca ar fi aparut dropii . N-am vazut decat o droaie de sacali si 2 vulpi. Eram cu 2 prieteni birdwatcheri ( astia sunt la fel de fanatici ca noi). Ca idee era cultivata rapitza peste tot ( din cate stiu dropia are mare bucurie la rapitza ). Poate ca totusi ??!
Ala se jura de mama focului ...ca le-a vazut . Or fi fost curcani cine stie? :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde Alin3006 pe 24 Oct 2007, 14:36

PS.
Am si eu revista Carpatii din 40 pana prin 60 . Am citit si eu ca le braconau pe polei . Mi-a povestit si strabunicul meu ( brailean ) cam aceeasi chestie. :evil:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

Publicitate