Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:01

Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Rase de caini de vinatoare permise de AGVPS, discutii despre VANATOAREA cu caini , dresaj aplicat , performante in teren , poze cu vanat si caini , samd . Pentru alte performante legate de caini de vanatoare va rugam sa accesati threadul de mai jos .

Moderator: mialxx

Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde florin.t pe 02 Iul 2007, 10:40

In Romania sunt admise la vanatoare urmatoarele rase de caini (grupa, subgrupa, rasele, utilizare) :


I. PREPELICARI

A. Prepelicari pontatori

1. insulari

- Pointer
- Setter
La vânatul mic, cu predilectie cel cu pene, dar si cu păr, la câmp si baltă


2. continentali
- Brac
- Vijla
- Pudel Pointer
- Munsterlander
- Epagneul Breton
Aceeasi utilizare de mai sus, la care se adaugă si utilizarea la vânători colective, în terenuri împădurite, colinare si de munte


B. Prepelicari scotocitori
- Cocker Spaniel
- Springer Spaniel
- Wachtel Hund
La vânatul mic cu pene si cu păr, cu predilectie la baltă

II. GONITORI

- Copoi ardelenesc
- Beagle
- Jagd Terrier
- Fox Terrier
- Teckel
- Terrier Irlandez
- Airedale Terrier
- Basset Hound
La vânatul negru si prădători cu păr si la vizuină, cu exceptia raselor: Copoi ardelenesc, Beagle, Airdale Terrier si Basset Hound



- Metis
Numai la vânatul negru

III. LIMIERI - RETRIEVERI

- Ridgeback (Limier rhodezian)
- Blood Hound

La găsirea vânatului mare, rănit, pe urmă de sânge


- Labrador - Retriever
- Golden Retriever
La recuperarea vânatului mic, împuscat
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Ghinda pe 02 Iul 2007, 11:22

Doar atat Florin?
Astea sunt scoase de prin vre-un ordin de ministru? Parca mai sunt si alte soiuri, ex. la limieri?
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 02 Iul 2007, 12:10

Doar atat, vezi Ordinul 94/2003 publicat in M.Of. 156/11.03.2003.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde wachtelfeld pe 02 Iul 2007, 13:50

Cine a facut lista asta a cainiilor de vanatoare admisi in Romania,a dat dovada de o mare "cunoastere a vanatorii",dar mai ales a cainiilor de vanatoare.....o mai mare imbecilitate legat de subiectul asta nu am vazut....TOTAL RUSINOS. :!: :!: :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Ghinda pe 02 Iul 2007, 14:12

Mult si asa. :?
Sa tot vanezi. Ma gandesc la cei care se pricep la caini si citesc dracovenia, cred ca se sfarma de ras sau isi fac cruci.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde zeb stump pe 02 Iul 2007, 17:00

Deci grifonii nu pot fi legel folositi...Nici field-spaniel,nici altii...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 589
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Mesajde naie pe 03 Iul 2007, 17:59

De ce ne miram sincer nu stiu;de teckel au auzit?; de limier de Hanovra?
etc,etc;am mai scris-o si probabil ,desi nu vreau sa ma repet cu tot dinadinsul,cred ca o s-o mai fac:uitati-va la cei ce conduc tara si la cat de competenti sunt;cititi legea armelor si vedeti ce se intampla cu 308 W:este prea mic la mistret,dar 6,5X57R,care desi un calibru f.bun nu are nici pe departe energia 308-ului este permis(scuze ptr.off-topic).de unde provin cei mai multi paznici de vanatoare?din cei ce au ramas fara slujbe dupa 90 sau oricand;cati au pregatire silvica si/sau cinegetica?sunteti siguri ca toti cei de la Arme cunosc dpdv tehnic cu se mananca o arma sau ce stie ea sa faca in afara de bumm?si atunci ne miram ca niste "alti
experti" au scos asa ceva?ganditi-va cati vanatori au caine si sincer cati cunosc multe rase de caini?(spunea Violiv mai deunazi ca cei mai multi stiu ca o arma are tevi pe unde se incarca si tragaci de care se trage,si noi vorbim de densitate sectionala sau back-bored,etc,etc)trebuie sa avem puterea de a recunoaste ca cel putin in acest sector(AL CAINILOR DE VANATOARE)nu prea avem traditie si in afara de cativa pasionati,suntem departe si de unguri,sa nu mai vorbim de nemti,englezi,etc(ganditi-va la problema ciobanescului doar)
naie
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 18 Dec 2006, 15:20
Locaţie: BUCURESTI,STR.DR.JUVARA NR13 SECTOR 6

Mesajde sorin flutur pe 05 Iul 2007, 15:59

deci numai despre rasele mentionate avem voie sa vorbim pe forum iar despre celelalte....asa mai pe din dos? :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde florin.t pe 10 Iul 2007, 10:27

Se poate vorbi despre orice rasa de caini care se foloseste la vanatoare in lume, dar trebuie precizat ca nu este admisa la noi la vanatoare. Cineva poate ca va urma calea legala in sensul omologarii acesteia pentru vanatoare. Sunt foarte multe rase care ar merge bine la noi dar dupa cum se vede nu sunt permise cum de fapt nu sunt permisi cainii fara pedigree decat la mistret.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde sorin flutur pe 10 Iul 2007, 20:52

cati vanatori au caini cu pedigree...10%?...nu, cred ca mai putin.... :shock: ....
tot nu am inteles Florine....cand povestesc ca am fost cu alpenlandische dachsbracke la mistreti trebuie sa mentionez...ATENTIE! nu faceti ca mine ca este ilegal....la noi isi arunca la tomberon copii noi nascuti si voi vreti sa vorbim numai despre etic si legal...viata este mult mai complicata...daca vreti sa transformati forumul intr-un club de maicute spuneti ca sa nu imi mai rod unghiile pe tastatura....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde florin.t pe 11 Iul 2007, 08:50

sorin flutur scrie:....cand povestesc ca am fost cu alpenlandische dachsbracke la mistreti trebuie sa mentionez...ATENTIE! nu faceti ca mine ca este ilegal....


E legal, la mistreti sunt admisi si metisii. Daca n-are cainele pedigree e chiar f. bine :lol: :wink:

Nu vrea nimeni sa faca forumul manastire ci doar sa se respecte niste reguli (in majoritate de bun simt) ca sa nu avem iar certuri si scandaluri.
Ultima oară modificat de florin.t pe 12 Iul 2007, 10:28, modificat 1 dată în total.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Gica pe 12 Iul 2007, 10:09

Pina la urma este limier Rodezian sau brac Rodezian va rog sa ma lamuriti si pe mine.Oricum lista este o rusine,dar cred ca daca aduce alte rase in tara putem sa le declaram metisi ca nu are cine descoperi minciuna .
Gica
Membru important
 
Mesaje: 201
Membru din: 03 Ian 2007, 23:34
Locaţie: Arad

Mesajde florin.t pe 12 Iul 2007, 10:26

Grea intrebare ... Ma mira ca nu intra limierul hanoveran la limieri ... mai ales ca a fost singura rasa care s-a folosit la noi ca si limier ... e mai mic , mai usor de intretinut ... cred ca ar fi mai tentant pt. vanatorul roman ca si blood hound-ul.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde sorin flutur pe 12 Iul 2007, 15:52

un hanoveran are 30-40 kg si mananca o galeata de mancare pe zi :lol: ...nu l-au bagat pentru ca este nr.1 in topul cainilor de urma de sange :lol:...esti sigur florin de lista de limieri?...pentru ca rhodesianul o fi folosit de bosimani pe urma de sange iar bloodhoundul este folosit mai mult de politie....hanoveranul, bavarezul si alpenlandische dachsbracke sunt printre cei mai folositi la vanatoare si nu sunt mentionati in lista agvps...ala care a facut lista o fi vreun crescator renumit de caini de companie :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde wachtelfeld pe 12 Iul 2007, 20:09

Una peste alta ,de fapt cred ca meritam o astfel de lista......de fapt asta este nivelul chinologiei de vanatoare in Romania. :!: :cry:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde adi_hunter pe 12 Iul 2007, 20:11

Gica scrie:Pina la urma este limier Rodezian sau brac Rodezian va rog sa ma lamuriti si pe mine.Oricum lista este o rusine,dar cred ca daca aduce alte rase in tara putem sa le declaram metisi ca nu are cine descoperi minciuna .



la noi in multe carti reviste de gen apare si denumirea de brac si de limier.in restu lumii i se spune simplu RHODESIAN RIDGEBACK
adica cainele cu creasta pe spate din rhodesia(africa de sud)
africanii folosecs RR de la prepelite pina la leu.aport,goana,limier.
este laudat ca fiind unul dintre cei mai buni caini de vinatoare ''universali'' sau specializati.pretul insa il face inabordabil
moartea e in folosul vietii
Avatar utilizator
adi_hunter
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 06 Mar 2007, 20:17
Locaţie: banat

Mesajde Gica pe 16 Oct 2007, 12:23

Mersi pt. raspuns hunter eu eram curios ce-i brac sau limier pt.cultura mea generala, dar daca este asa de universal nu-s curios deloc nici daca se fac cadou celor care intreaba.
Gica
Membru important
 
Mesaje: 201
Membru din: 03 Ian 2007, 23:34
Locaţie: Arad

Mesajde sorin flutur pe 16 Oct 2007, 15:43

rhodezianul este un gonitor...adica copoi...ce fac europenii cu el este treaba lor...asa si eu am folosit teckelul la orice...n-am avut incotro...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde valpangica pe 16 Oct 2007, 15:50

Gica scrie:Mersi pt. raspuns hunter eu eram curios ce-i brac sau limier pt.cultura mea generala, dar daca este asa de universal nu-s curios deloc nici daca se fac cadou celor care intreaba.


Gica , defineste bracul - te rog . Daca intelegem prin brac , caine de aret universal - apoi rhodesianul numai asa ceva nu este , tine de specificul zonei in care se vaneaza ( savana ) . Nu cred ca cineva poate spune ca a vazut vreun rhodesian in aret sau cu vreun aport la leu ! :lol: :lol:
Rhodesianul este un caine in principal pentru goana si urma de singe la vanat mare ( ca la ei in Africa nu e negru vanatul mare :lol: ) . Cam asta face rhodesianul bine de tot - goneste si urmareste vanatul , indiferent de talia lui . Exista pe site - la sectiunea caini de vanatoare - un articol care lamureste foarte bine ce este si ce face un Rhodesian . Vezi ca ai un buton mai sus si gasesti acolo o scurta prezentare despre el .

Mai mult decit atit , aceasta universalitate cred ca e data de lipsa informatiilor si observatiilor noastre personale despre acest caine . Citim pe ici si pe colo si nu prea ne lamurim ce e cu cainele asta ! Prin Romania nu stiu sa existe - dar sa stii ca m-au sunat multi sa le vinad un pui de rhodesian ( de parca eu eram crescator si nu vanator simplu ) . Sorin a pus punctul pe I - ce credem noi despre el e altceva decit face saracul caine .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Gica pe 24 Oct 2007, 13:47

Prima data am vazut la o expo. Rodezian si mi sa spus :cu ciinele asta se vineaza lei,dupa aceia am vazut cred ca pe discoveri bracul Rodezian,aici am gasit limierul Rodeziansi mai aud ca-i ciine gonitor asa ca eu nu mai stiu ce sa cred.
Gica
Membru important
 
Mesaje: 201
Membru din: 03 Ian 2007, 23:34
Locaţie: Arad

Mesajde florin.t pe 24 Oct 2007, 14:43

Am vazut pe Animal Planet o emisiune dedicata Rhodesianului si este un caine cu care altadata vanau leii, un copoi . De fapt brac inseamna la origini (germana) copoi . La noi denumirea de brac au capatat-o rasele germane de aret ( german pointer cum zic englezii sau kurzhaar, drahthaar, etc dupa cum zic germanii) o denumire improprie dupa cum se vede. Unii folosesc in continuare (depinde si cine traducea) denumirea de brac (corect de altfel) pentru copoi .
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Gica pe 25 Oct 2007, 16:40

Copoi in limba germana este bracke si cred ca nu are nici o legatura cu bracul.
Gica
Membru important
 
Mesaje: 201
Membru din: 03 Ian 2007, 23:34
Locaţie: Arad

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde ing. Paul Jung pe 16 Noi 2008, 21:34

Vä salut in forum. Complimente tuturor celor care incearcä sä lämureascä traduceri incarnate in limbaj. Bracul cum se foloseste uzual in RO este inpropriu. Este vorba de "pontator german cu pärul scurs, lung sau sirmos " dupä caz. Notiunea de brac ( la origine bracke) este de copoi in mod corect in RO. Clasificarea se face dupä modul in care vineazä un ciine. ( De ex: cu voce sau färä, Dacä da : dä glas la vedere, la urma proaspätä sau la vinat rämit. Vineazä cu nasul pe sus sau cu nasul pe urmä? etc. Deci bracul ( pontator german) nu are nimic comun cu bracul din nomenclatura germanä. ( copoi) ca de ex. Deutsche bracke( copoi german )westfälische dachsbracke, brandlbracke, steirische bracke,etc. Despre dresajul si utilizarea copoiului pärerile sint diferite. Nemtii si autriecii ,de altfek si skandinavii ( cu hamilton stövare, tot un copoi minunat) pun valoare pe calitatea educatä de a nu lucra pe urma de cäprior, cerb. Doar iepure de pädure, mistret. Practicienii vineazä cervide cu succes dar examensele sint severe dpdv a urmei. La fel copoii se folosesc pe urma vinatului ränit cu succes pe lingä limierii clasici ( bavarez, hanoveran, alpenländische dachsbracke..)
Referitor la RR. Ciinele a fost "creat" in timpul sclavagismului(!!) Nu scriu detalii pe ce urmä a mers si ce a vinat. La vinat in sudul continentului african ( Namibia, africa de sud, botswana, zimbabwe etc) se foloseste in haitä de pinä la 10 ciini pentru a "stopa" animale ränite de turisti vinätori. dar sistemul devine din ce in ce mai rar: etica vinätoreascä.

Referitor la lista oficialä a raselor de vinätoare. Fiecare tarä are o astfel de listä. Este importantä de ex in germania austria elvetia pentru asiguräri, examene de dresaj, dirijarea crescätorilor spre anumite tendinte etc. oriunde este de ris liste. De ex copoii scandinavi ( stövare) suedezi si finlandezi in germania nu sint recunoscuti ca si ciini de vinätoare. Ca atare nu pot face examene si färä examen nu e ciine de vinätoare. In concluzie nu poate fii asigurat la o vinätoare si in concluzie poate fii impuscat ca un ciine hoinar. ( ceea ce este interzis pentru rasele de vinätoare recunoscute. Existä o vorbä: Rasa sau culoarea nu vineazä. Doar ciinele.
ing. Paul Jung
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 16 Noi 2008, 21:02

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde Alin3006 pe 16 Noi 2008, 23:54

Bun venit pe forum!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde grigguti pe 19 Noi 2008, 21:22

domnilor, ca un ignorant (pana acum) si neinitiat in arta vanatorii alaturi de un caine, ce ma aflu, vin si va intreb:
de ce se poate vana numai cu anumite rase de caini?
adica, vreau sa spun, daca am un caine metis, dresat insa, ce face aport din apa si de pe camp fara pb la comanda, de ce nu-l pot folosi la vanatoarea de fazan spre exemplu? sau la prepelita, sau la iepure? sau nu am inteles eu bine?
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde florin.t pe 21 Noi 2008, 14:32

Trebuia reglementata si aceasta iar acele rase sunt printre cele mai bune pentru anumite specii. Problema ta cu cainele e o problema aproape generala la noi. Sunt foarte multi caini care se folosesc la vanatoare fara sa aiba pedigree (legal pot fi folositi doar la mistret) pentru ca inca la noi nu prea se gasesc caini cu pedigree iar cei care se gasesc sunt la preturi prohibitive si de multe ori de calitate indoielnica. Pana acum ceva timp exista posibilitatea sa obtii la AChR pedigree tip B dar nu se mai poate. Pe de alta parte puteai sa inscrii cainele la asociatia vanatoreasca de care apartii si sa primesti de la ei un certificat dar nici asta nu mai e posibil pentru ca AGVPS a facut o intelegere cu cei de la AChR ca numai acestia din urma sa elibereze cerificate de origine. Ca sa obtii drept de monta si pedigree de la AChR e o cale lunga si costisitoare (concursuri, etc, etc) de aceea cred ca in viitorul apropiat se va merge la vanatoare tot cam ca si acuma adica cu ce ai sau fara caine.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde grigguti pe 21 Noi 2008, 15:17

florin.t scrie:Trebuia reglementata si aceasta iar acele rase sunt printre cele mai bune pentru anumite specii. Problema ta cu cainele e o problema aproape generala la noi. Sunt foarte multi caini care se folosesc la vanatoare fara sa aiba pedigree (legal pot fi folositi doar la mistret) pentru ca inca la noi nu prea se gasesc caini cu pedigree iar cei care se gasesc sunt la preturi prohibitive si de multe ori de calitate indoielnica. Pana acum ceva timp exista posibilitatea sa obtii la AChR pedigree tip B dar nu se mai poate. Pe de alta parte puteai sa inscrii cainele la asociatia vanatoreasca de care apartii si sa primesti de la ei un certificat dar nici asta nu mai e posibil pentru ca AGVPS a facut o intelegere cu cei de la AChR ca numai acestia din urma sa elibereze cerificate de origine. Ca sa obtii drept de monta si pedigree de la AChR e o cale lunga si costisitoare (concursuri, etc, etc) de aceea cred ca in viitorul apropiat se va merge la vanatoare tot cam ca si acuma adica cu ce ai sau fara caine.


Iertati-ma, dar in situatia asta, cred ca legislatia noastra este de ... rahat. La AChR am dat numai de ignoranti ce nu fac decat sa accepte si sa promoveze rasele crescute de canisele lor si de canisele acolitilor lor.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde florin.t pe 21 Noi 2008, 20:18

Legislatia e cum e, iar AChR nu se ocupa numai de caini de vanatoare. In timp s-au facut tot felul de asociatii ai crescatorilor de caini din rase de vanatoare. Se pare nu mai au activitate ca nu i-am mai vazut de mult postand pe aici.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde ssteffan pe 21 Noi 2008, 23:49

... parca legile comuniste asa comuniste cum erau ele erau facute cu cap.... stiau ce vor in schimb astia nu fac legi decat atunci cand au interese sau sunt fortati de imprejurari... un proiect de lege iesit din tartacuta cine stie cui senator care a visat noaptea urat trece de comisia legislativa si este votat fara prea multe comentarii... exemple sunt 1000.... Se trezesc in schimb sa comenteze modificarile legislative solicitate de oamenii care lucreaza cu legea, care se lovesc de absurditati si inadvertente, practic NOI, eu si colegii mei ne intalnim zilnic cu asa ceva si totusi trebuie sa respectam litera legii... calcam in picioare oameni si destine... DE CE? din cauza unor insomniaci cu exces de zel sau a unor tembeli corupti... toti o apa si un pamant.... :evil:
ssteffan
Veteran
 
Mesaje: 855
Membru din: 04 Apr 2008, 21:10
Locaţie: Giurgiu

Re: Rasele de caini admise la vanatoare in Romania

Mesajde grigguti pe 22 Noi 2008, 12:34

ssteffan scrie:... parca legile comuniste asa comuniste cum erau ele erau facute cu cap.... stiau ce vor in schimb astia nu fac legi decat atunci cand au interese sau sunt fortati de imprejurari... un proiect de lege iesit din tartacuta cine stie cui senator care a visat noaptea urat trece de comisia legislativa si este votat fara prea multe comentarii... exemple sunt 1000.... Se trezesc in schimb sa comenteze modificarile legislative solicitate de oamenii care lucreaza cu legea, care se lovesc de absurditati si inadvertente, practic NOI, eu si colegii mei ne intalnim zilnic cu asa ceva si totusi trebuie sa respectam litera legii... calcam in picioare oameni si destine... DE CE? din cauza unor insomniaci cu exces de zel sau a unor tembeli corupti... toti o apa si un pamant.... :evil:


Asa este, ai mare dreptate. Iar in tot acest timp oamenii se confrunta cu diferite probleme, care mai de care mai grele. Iar unii dintre noi trebuie chiar sa joace rolul de calai ai unor institutii conduse de incapabili ironici.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Caini de vanatoare la ..... vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate