Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 07:20

sfatul medicului veterinar

Puteti cere sfatului medicului veterinar in ceea ce priveste cresterea , hrana si afectiunile cainilor Dvs. Secţiune sponsorizată de clinica veterinară Trivetorex.

Moderator: mialxx

Mesajde crysst pe 14 Aug 2007, 22:32

cusut sau nu........m-ar ajuta foarte mult sa stiu ca pe catel nu il doare..... deci..inca o data ...ce anestezic sa iau si cum sa il administrez in caz de accident grav
crysst
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 05 Aug 2006, 00:12
Locaţie: Alexandria

Mesajde sorin flutur pe 14 Aug 2007, 22:35

principalul e sa scape ....daca iti vezi cainele cu matele afara crezi ca mai ai timp sa te gandesti daca il doare?
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde crysst pe 15 Aug 2007, 08:05

CE ANESTEZIC SA IAU????????
crysst
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 05 Aug 2006, 00:12
Locaţie: Alexandria

Mesajde florin.t pe 15 Aug 2007, 08:09

crysst scrie:cusut sau nu........m-ar ajuta foarte mult sa stiu ca pe catel nu il doare..... deci..inca o data ...ce anestezic sa iau si cum sa il administrez in caz de accident grav


Discutam cu un prieten si zicea ca anestezicele nu se vand la farmacie, trebuie sa faci rost de la cineva de meserie si nu prea crede ca o sa primesti si mai zicea si ca daca-i administrezi tu s-ar putea sa nu-l injectezi si dozezi bine si cand ajungi cu el la cusut sa i se dezmorteasca rana si medicul nestiind ce ai facut si nevrand sa riste sa-l coase pe viu.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde paulvm pe 15 Aug 2007, 09:59

Pe viu,tata,asa am vazut ca se face :wink: .De aia nu m-am mai facut medic veterinar :lol:
paulvm
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 25 Apr 2007, 13:14

Mesajde wachtelfeld pe 16 Aug 2007, 12:00

florin.t scrie:
crysst scrie:cusut sau nu........m-ar ajuta foarte mult sa stiu ca pe catel nu il doare..... deci..inca o data ...ce anestezic sa iau si cum sa il administrez in caz de accident grav


Discutam cu un prieten si zicea ca anestezicele nu se vand la farmacie, trebuie sa faci rost de la cineva de meserie si nu prea crede ca o sa primesti si mai zicea si ca daca-i administrezi tu s-ar putea sa nu-l injectezi si dozezi bine si cand ajungi cu el la cusut sa i se dezmorteasca rana si medicul nestiind ce ai facut si nevrand sa riste sa-l coase pe viu.

fLORIN ARE DREPTATE :!: ESTE CONSIDERAT TRAFIC DE STUPEFIANTE SI DROGURI CEEA CE MA TOT INTREABA COLEGUL DE FORUM CRYSST :!: De aceea nu am sa numesc substantele anestezice ,pe care de altfel NUMAI UN MEDIC VETERINAR LE POATE MANEVRA SI NU ORICARE MEDIC CI DOAR CEL CARE ARE SPECIALIZARE PE ASA CEVA PLUS UN AVIZ CARE II PERMITE ACEST LUCRU. :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 16 Aug 2007, 12:06

paulvm scrie:Pe viu,tata,asa am vazut ca se face :wink: .De aia nu m-am mai facut medic veterinar :lol:

...FA-L PE VIU DACA ASA ITI FACE PLACERE :!: ....am vazut zeci de plagi cusute la fata locului de catre vanatori,din ele poate 1-2 % din caini au supravietuit....mai ales in cazuri de evisceratie NICIODATA ,REPET NICIODATA SA NU VA APUCATI SA LE COASETI VOI ...CEL MULT REINTRODUCETI MASA INTESTINALA IN ABDOMEN ,APOI UN PANSAMENT COMPRESIV SA LE TINA ACOLO PINA AJUNGETI LA MEDIC. :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 16 Aug 2007, 12:12

crysst scrie:CE ANESTEZIC SA IAU????????

tI-AM SCRIS INTR-O POSTARE :XILOCAIN SPRAY :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde paulvm pe 16 Aug 2007, 14:14

@wachtelfeld
[/quote]...FA-L PE VIU DACA ASA ITI FACE PLACERE :!: [/quote]
Ce cusaturi am vazut eu pe viu se intamplau acum 10-15 ani,poate 20,cand 1,1% din medicii veterinari foloseau anestezice.Iar ce vedeam eu erau facute de catre un medic veterinar.
P.S.Nu imi face placere,tocmai de aia nu m-am facut veterinar :!: Dar am mai scris-o!
paulvm
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 25 Apr 2007, 13:14

Mesajde wachtelfeld pe 16 Aug 2007, 14:36

paulvm scrie:@wachtelfeld
...FA-L PE VIU DACA ASA ITI FACE PLACERE :!: [/quote]
Ce cusaturi am vazut eu pe viu se intamplau acum 10-15 ani,poate 20,cand 1,1% din medicii veterinari foloseau anestezice.Iar ce vedeam eu erau facute de catre un medic veterinar.
P.S.Nu imi face placere,tocmai de aia nu m-am facut veterinar :!: Dar am mai scris-o![/quote]
....aia nu sunt medici veterinari ,sunt macelari.....din pacate foarte multi fac numele profesiei de ris :!: :(
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde crysst pe 16 Aug 2007, 19:39

Foarte multumesc pentru raspuns..... in caz de accident cel mai important lucru pentru mine va fi sa salvez cainele...daca asta se poate face cu cat mai putina suferinta din partea lui cu atat mai bine.... am retinut toate sfaturile si cred ca am prins ideea.
crysst
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 05 Aug 2006, 00:12
Locaţie: Alexandria

Mesajde wachtelfeld pe 16 Aug 2007, 21:11

TRUSA MEDICALA PT. MISTRETARI

-TIFON METRAJ
-FESE
-LEUCOPLAST.....cit mai lat.
-CLORAMINA:pt. facut solutie cu ser fiziologic si lavaj masa intestinala in caz de evisceratie.
-BETADINA(dezinfectant local)
-APA OXIGENATA(actiune dezinfectanta si bactericida)
-ANTIBIOTIC :de preferat solutie injectabila care poate fii folosita dupa caz si pt. lavaj
-XYLOCAIN SPRAY(anestezic local de contact)
-2-3 PENSE HEMOSTATICE KOCHER
-I FOARFECA
-1PENSA CHIRURGICALA
-1 FLACON SER FIZIOLOGIC
-SERINGI DE 5 ML DE 10ML SI NU STRICA SI 1 DE 50ML.

CAM ASA ARATA O SUMARA TRUSA PT. CAZURILE DE CARE S-A VORBIT MAI SUS.
Ultima oară modificat de wachtelfeld pe 17 Aug 2007, 22:51, modificat 1 dată în total.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde crysst pe 16 Aug 2007, 22:40

suna bine....
Daca nu cer prea mult... se poate cateva cuvinte despre fiecare...la ce foloseste, cum se foloseste si cand se foloseste? Explicatia daca se poate....asa ca pentru un copil de clasa a 4-a :D .. asta ca sa nu apara vre-un cuvant-expresie pe care sa nu o inteleg....
Multumesc
crysst
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 05 Aug 2006, 00:12
Locaţie: Alexandria

Mesajde flandra pe 28 Aug 2007, 11:57

Hello !! Am o problema care ma depaseste efectiv. Ruby a fost operat pe genunchiul piciorului drept din spate (unde a avut un neg la care se tot ranea de la firele de iarba, stuf,etc si sangera ). Acum as vrea sa stiu ce pot face pt. a proteja zona respectiva...orice bandaj cade in 5 min...m-a exasperat ! Merci Wachtelfeld !
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde wachtelfeld pe 28 Aug 2007, 12:28

flandra scrie:Hello !! Am o problema care ma depaseste efectiv. Ruby a fost operat pe genunchiul piciorului drept din spate (unde a avut un neg la care se tot ranea de la firele de iarba, stuf,etc si sangera ). Acum as vrea sa stiu ce pot face pt. a proteja zona respectiva...orice bandaj cade in 5 min...m-a exasperat ! Merci Wachtelfeld !

Iti trebuie un leucoplast bun sau un capsator de piele....sau da o fuga cu el pina la mine si iti arat cum.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde flandra pe 28 Aug 2007, 12:48

quote]
Iti trebuie un leucoplast bun sau un capsator de piele....sau da o fuga cu el pina la mine si iti arat cum.[/quote]

Multumesc ! Miercuri sau joi intre 19 si 20 va gasesc la cabinet?
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde wachtelfeld pe 28 Aug 2007, 15:58

Vorbim la telefon.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde chris pe 29 Aug 2007, 09:03

wachtelfeld scrie:Vorbim la telefon.


Vedeti ! Faina de calitate si in regim de urgenta tot la Bucuresti se macina ! :wink:

Cu respect,
Cristian
C&C
Avatar utilizator
chris
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2006, 09:20
Locaţie: iasi

Mesajde wachtelfeld pe 29 Aug 2007, 18:12

chris scrie:
wachtelfeld scrie:Vorbim la telefon.


Vedeti ! Faina de calitate si in regim de urgenta tot la Bucuresti se macina ! :wink:

Cu respect,
Cristian

Rogu-te explica-mi si mie ce ai vrut sa spui?....chiar nu am inteles...insa daca cumva faci aluzie ca imi iau clienti de pe net te inseli ,pe Ruby il stiu de cind era mic,iti poate confirma stapinul.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde flandra pe 30 Aug 2007, 17:20

wachtelfeld scrie:
chris scrie:
wachtelfeld scrie:Vorbim la telefon.


Vedeti ! Faina de calitate si in regim de urgenta tot la Bucuresti se macina ! :wink:

Cu respect,
Cristian

Rogu-te explica-mi si mie ce ai vrut sa spui?....chiar nu am inteles...insa daca cumva faci aluzie ca imi iau clienti de pe net te inseli ,pe Ruby il stiu de cind era mic,iti poate confirma stapinul.


:lol: :lol: cam de pe vremea in care mai facea pipi pe covor :lol: :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde chris pe 06 Sep 2007, 07:30

wachtelfeld scrie:
chris scrie:
wachtelfeld scrie:Vorbim la telefon.


Vedeti ! Faina de calitate si in regim de urgenta tot la Bucuresti se macina ! :wink:

Cu respect,
Cristian

Rogu-te explica-mi si mie ce ai vrut sa spui?....chiar nu am inteles...insa daca cumva faci aluzie ca imi iau clienti de pe net te inseli ,pe Ruby il stiu de cind era mic,iti poate confirma stapinul.


Nici pe departe sa fie vorba de ce credeti dvs. Nu era deloc o aluzie ci doar o constatare si aia in sensul bun al cuvantului.
Chiar daca pe forum nu regasesc decat un singur iesean pe care din pacate nu il cunosc, nu pot sa nu constat cu placere ca numarul mare de bucuresteni aflati pe forum ii determina sa beneficieze de un sfat, ajutor, ... in timp real si eficient din partea colegilor.
E dragut ( la modul real ) sa ceri un sfat si el sa vina cu ajutor cu tot !! :wink:
Cat despre racolarea clientilor, d-le doctor nu mi-asi face in locul dvs. asa multe probleme pentru ca piata e libera iar metodele sunt cele mai diverse, deci implicit ca pot fi gasiti clienti chiar si de pe forum. Consider ca asi avea mai mare baza intr-un doctor pe care l-am ascultat pe net vorbind de profesia sa, sesizand daruirea si aplecarea sincera catre problemele colegilor decat fata de medicul de la colt de strada care are poate cel mai dotat cabinet dar de care nu stiu nimic. :wink:

Deci cand spun " Cu respect,... " cu adevarat respect pe cei de pe forum si nu imi permit sa insinuez, sau fer. Dumnezeu sa supar. Pace voua !

Cu respect,
Cristian
C&C
Avatar utilizator
chris
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2006, 09:20
Locaţie: iasi

Mesajde chris pe 06 Sep 2007, 07:39

Aaaaa am uitat ceva !
Mai astept vreo 2 luni sa cresca si Ax al meu (brac g.-1,3 luni) dupa care cu permisiune dvs., tot pe dumneavostra d-le doctor am sa va plictisesc cu intrebari ( eventul contra cost).
Deci ati mai gasit un potential client pe forum :wink:
:D :D :D :D


Cu respect,
Cristian
C&C
Avatar utilizator
chris
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2006, 09:20
Locaţie: iasi

Mesajde Ghinda pe 24 Oct 2007, 08:06

S-a racit afara. Tasa le cam dardaie. Am mica parere ca cainele si mata sunt pentru afara, nu sa stea in casa. Tasa s-a furisat intr-o zi in casa si s-a facut colac dupa calorifer sub perdea. Am dibuit-o dupa oftatul de placere. Si desi mereu explic cu nu este voie da buzna in casa, fie prin efractie :lol: fie de fata cu mine. Dau la comenzi cu nu este voie si afara de obosesc. Ce trebuie sa ii pun la cotet ca boarfele le taraie prin curte mereu. Este periculos sa raceasca da ca sta afara sau se va cali?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 25 Oct 2007, 15:37

Ghinda scrie:S-a racit afara. Tasa le cam dardaie. Am mica parere ca cainele si mata sunt pentru afara, nu sa stea in casa. Tasa s-a furisat intr-o zi in casa si s-a facut colac dupa calorifer sub perdea. Am dibuit-o dupa oftatul de placere. Si desi mereu explic cu nu este voie da buzna in casa, fie prin efractie :lol: fie de fata cu mine. Dau la comenzi cu nu este voie si afara de obosesc. Ce trebuie sa ii pun la cotet ca boarfele le taraie prin curte mereu. Este periculos sa raceasca da ca sta afara sau se va cali?


Incearca cu niste paie...tin foarte bine de cald si in plus au avantajul ca permit catelului sa si le aranjeze asa cum vrea el...si nu costa nimic.
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Ghinda pe 25 Oct 2007, 15:56

Multumesc! Am facut asta ieri si nu mai iese din cotet :lol: :lol: :lol:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7685
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 26 Oct 2007, 10:04

Sa vezi ce bezele o sa primesti acum de la Tasa :)
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Dima pe 29 Oct 2007, 12:13

Bracul de 6 luni urineaza colorat si nu mai e vioi. Ce se intampla? Multumesc.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 29 Oct 2007, 12:47

Dima scrie:Bracul de 6 luni urineaza colorat si nu mai e vioi. Ce se intampla? Multumesc.

Te rog detaliaza ,este destul de greu cu o astfel de sumara descriere.... :cry:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Dima pe 29 Oct 2007, 13:32

Prompt ca de obicei, dle dr. Burcescu. Urina are coloratia tincturii de iod si miroase urat. Nasul si urechile sunt reci, nu se atinge de mancarea din castron, nu e binedispus si jucaus la fel ca inainte.
Dima
Veteran
 
Mesaje: 411
Membru din: 28 Oct 2005, 13:02
Locaţie: Bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 29 Oct 2007, 14:02

Rapid la medic :!: Analiza de urina si singe :!: Posibil o cistita agravata,nefrita...banuiesc ca sunt complicate infectios deja.Cam atit iti pot spune la momentul asta dar clar nu este de joaca si stat .
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sfatul medicului veterinar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate