Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:43

Presa

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Presa

Mesajde bigdaddy pe 10 Ian 2007, 15:30

La cateva zile de la integrare, presa europeana nu conteneste sa ne arate cu degetul. De data aceasta, Bucurestiul este sfatuit sa profite de frumusetile Romaniei, si nu de bogatiile ei, pentru a-si promova turismul.

Romania este portretizata de catre ziarul francez La Liberation ca "paradisul vanatorilor europeni". Un diplomat occidental aflat la Bucuresti ne transmite ca partidele de vanatoare nu trebuie socotite drept obiective turistice. "In societatea noastra, vanatoarea este privita ca un act gratuit de cruzime impotriva animalelor. Ar fi pacat ca Romania, care dispune de un potential turistic magnific, sa fie cunoscuta in Europa numai pentru partidele de vanatoare organizate de oameni de afaceri occidentali care cauta animale pentru a le vana", a declarat diplomatul sub protectia anonimatului.

CONTESTARI. In fiecare an, mii de nemti, francezi sau italieni vin in Romania sa vaneze ursi, lupi, porci mistreti, vulpi. De cele mai multe ori, vanatorii isi termina partidele de impuscat animale ajungand pe prima pagina a ziarelor romanesti. De pilda, scrie Liberation, "in urma cu doi ani, in timpul unei partide organizate de bogatasul Ion Tiriac, la care au participat oameni de afaceri straini si fostul premier Adrian Nastase, au fost ucisi 185 de porci mistreti in doua zile. ŤMasacru!ť au titrat ziarele locale. ŤNicidecumť, le-a raspuns Tiriac, care a tinut sa precizeze ca in rezervatia sa se aflau 600 de porci mistreti, cu 200 mai multi decat ar fi fost normal. ŤEu organizez o singura partida de vanatoare pe anť", a mai spus Ion Tiriac.

Un alt caz de notorietate s-a intamplat in 2004, cand regele Spaniei, Juan Carlos, aflat in vizita in Romania, a ucis cinci ursi si doi porci mistreti la o singura partida de vanatoare.

Din pacate, in Romania nu a reactionat decat presa. Ca de fiecare data, Guvernul de la Bucuresti a tacut malc. Reactia s-a lasat asteptata chiar si dupa interventia actritei franceze Brigitte Bardot, care a acuzat Executivul roman ca incurajeaza uciderea speciilor amenintate. Si presedintele Frantei, Jacques Chirac, s-a sesizat, purtand chiar o discutie pe aceasta tema cu fostul premier Nastase. Chirac s-a aratat ingrijorat de amploarea pe care a luat-o turismul vanatoresc in Romania, existand riscul tot mai mare ca unele specii sa dispara complet din Carpati. Nastase s-a rezumat in a comenta ca, de fapt, strainii sunt de vina: "Asociatiile ecologiste straine ne dau sfaturi in legatura cu ursii, desi in tarile lor aceste animale au disparut de mult timp". In radiografia publicata de

Liberation se aminteste ca Romania a propus Frantei sa primeasca gratuit cinci ursi pentru a popula Muntii Pirinei, dar Parisul a preferat niste specii slovene de ursi. Orice motiv ar fi avut Franta, cert este ca nu a fost impiedicata de numarul de ursi din tara noastra. Pentru ca – scrie Liberation, citandu-l pe fostul secretar de stat in Ministerul Agriculturii, Vasile Lupu – in Romania traiesc 6.700 de ursi, numar care reprezinta "cu 60% mai mult decat numarul optim" ce ar trebui sa ne populeze padurile. Parerile sunt insa impartite.

UN GEST IRESPONSABIL
Fara sa contrazica cifrele, rectorul Universitatii de Ecologie din Bucuresti, Mircea Dutu, incearca sa schiteze realitatea, afirmand ca in ultima vreme comportamentul ursilor a devenit tot mai agresiv la adresa oamenilor. "Inainte, ursul fugea de om." Pe de alta parte, dupa 1989, au fost retrocedate terenurile cu paduri. Ceea ce a permis ca omul sa patrunda "in habitatul natural al ursului brun, construindu-si cabane in paduri", sustine Dutu. Comportamentul agresiv al ursilor se poate observa an de an la Brasov, unde s-au inregistrat chiar si atacuri mortale la adresa oamenilor. Animalele sunt "atrase de turistii care le ofera mancare. Este un gest iresponsabil!", opineaza profesorul.
bigdaddy
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 07 Noi 2004, 16:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde the_mav pe 10 Ian 2007, 15:53

topic mutat la mass media
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 10 Ian 2007, 19:07

am citit si eu articolul..............dar ca mai toate articolele din presa romana dedicate vanatori sunt total lipsite de surse credibile de informare si profesionalism.................propaga in continuare idee ca suntem doar niste ucigasi care cauta sa omoare cat mai mult...........pacat.............nu cred ca ne vom schimba niciodata
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde Cristi pe 16 Iul 2007, 16:38

Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde violiv pe 17 Iul 2007, 07:29

Frumos!
Dar ucenici nu are? Sau nu vrea sa mai stie nimeni meseria lui?
Pentru un mester de valoarea lui ar trebui sa deschida scoala.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Cristi pe 26 Iul 2007, 22:30

Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde lorand pe 27 Iul 2007, 10:33

Cred ca si in articolul asta e o mica problema.

Deci, cea mai mare antilope in lume este Taurotragus derbianus (nu stiu cum se spune romaneste.)
Antilopul asta are doua subspecie. Taurotragus derbianus de vest care e foarte protejata, si traieste in Senegal si Bissau- Guinea. A mai trait in Ghana, Mali, Togo dar acuma nu au nici un exemplar.
Al doile subspecie (si asta e putin protejat )este Taurotragus derbianus de est , care traieste in Kamerun, Sudan, Kongo, Nigeria, deci centrul Africii, deci daca vanatorul a fost in Sud Africa atunci nu cred ca a intilnit cu "cea mai mare antilop"....eu cred ca aradeanul a impuscat un eland obisnuit, care e al doilea ca marime intre antilop.
lorand
Membru important
 
Mesaje: 173
Membru din: 20 Mai 2005, 20:27
Locaţie: Cristuru-Secuiesc

Mesajde scirocco pe 27 Iul 2007, 10:40

Parca pe la Muzeul Militar se gasea un aruncator de 375 mm! L-o fi imprumutat pentru vanatoare,mai stii? :lol: :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde paulvm pe 27 Iul 2007, 12:46

L-am cunoscut pe domnul din ziar la un chef/inchidere sezon.Am stat o seara intreaga povestindu-mi.Este un adevarat vanator pasionat.I-am vazut si albumul cu expeditia din Africa de atunci-era acum doua sezoane.
Singura lui(a lor-era cu doamna) tristete era ca nu avea cui sa-i transmita pasiunea........ :cry:
paulvm
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 25 Apr 2007, 13:14

Mesajde scirocco pe 27 Iul 2007, 14:25

@paulvm

Noi ne amuzam de stilul in care este scris articolul si de "informatiile" transmise, cat despre domnul respectiv...toata stima.
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde paulvm pe 27 Iul 2007, 15:03

Ei,ma bagam si eu in seama :) .
Cat despre meseriasii astia din presa,daca am sta sa analizam ce si cum scriu,am lua-o razna 8)
paulvm
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 25 Apr 2007, 13:14

Mesajde puscasumarin pe 31 Iul 2007, 09:47

lorand scrie:Cred ca si in articolul asta e o mica problema.

Deci, cea mai mare antilope in lume este Taurotragus derbianus (nu stiu cum se spune romaneste.)
Antilopul asta are doua subspecie. Taurotragus derbianus de vest care e foarte protejata, si traieste in Senegal si Bissau- Guinea. A mai trait in Ghana, Mali, Togo dar acuma nu au nici un exemplar.
Al doile subspecie (si asta e putin protejat )este Taurotragus derbianus de est , care traieste in Kamerun, Sudan, Kongo, Nigeria, deci centrul Africii, deci daca vanatorul a fost in Sud Africa atunci nu cred ca a intilnit cu "cea mai mare antilop"....eu cred ca aradeanul a impuscat un eland obisnuit, care e al doilea ca marime intre antilop.

I se mai spune Lord Derby Eland.
La care se adauga Taurotragus oryx - elandul comun - raspandit in sudul si estul africii (exemplarul din foto apartine acestei subspecii) si care are de fapt dimensiuni mai mari decat Derby :shock: (masculul de eland comun poate depasi 1000 kg, spre deosebire de Derby - 8-900 kg).
Problema este cu articolul, intradevar, mai ales cu ineptiile scrise de anti-vanatori.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde paulvm pe 31 Iul 2007, 15:24

Iata un film interesant:
http://www.realitatea.net/playlive2.php ... itlulive=Vânătoarea%20de%20la%20Balc
paulvm
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 25 Apr 2007, 13:14

Mesajde the_mav pe 31 Iul 2007, 16:28

de fapt paul, eu l-as numi un reportaj tv. facut chiar cu bun simt si decenta.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde adi_hunter pe 01 Aug 2007, 09:31

pai asta-i si ideea............sa prezinte opiniei publice partea plina a paharului.oricum reportajul e frumos.la mai multe
moartea e in folosul vietii
Avatar utilizator
adi_hunter
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 06 Mar 2007, 20:17
Locaţie: banat

Mesajde paulvm pe 01 Aug 2007, 10:34

Am vrut sa arat ca exista si oameni care pot sa faca un reportaj/articol de presa fara a incerca sa evidentieze senzationalul (nu de la Senzationescu :wink: :lol: ) si pot sa se pastreze impartiali,fara a incerca sa influenteze cititorul,consumatorul de news.Este treaba fiecaruia de a aprecia dupa cum il duce capul reportajul respectiv
paulvm
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 25 Apr 2007, 13:14

Mesajde paulvm pe 01 Aug 2007, 13:54

@Petrica
Un pic de romantism nu strica niciodata.Dar de ce nu ne povestesti tu cum e acolo,ca am inteles ca ai participat?
paulvm
Membru important
 
Mesaje: 163
Membru din: 25 Apr 2007, 13:14

Mesajde Cristi pe 20 Aug 2007, 11:51

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde puscasumarin pe 20 Aug 2007, 11:59

Cred ca erau la predeschidere.
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde jon2004 pe 20 Aug 2007, 12:44

Un articol fara forma si continut, bazat pe vorbe auzite la a cincea ureche!Un ziarist serios ar fi prezentat niste fotogtafii cu barca respectiva , niste declaratii ale martorilor etc.
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde sorin flutur pe 20 Aug 2007, 22:55

ziaristul e bun ca berea :twisted:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde george_ciprian86 pe 20 Aug 2007, 23:46

http://www.observatorargesean.ro/index. ... deasa.html


Si asta e continuuarea. Sunt sigur ca or sa fie prinsi. :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde Cristi pe 28 Aug 2007, 16:49

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Ahotnic pe 29 Aug 2007, 10:28

Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde Ghinda pe 29 Aug 2007, 10:37

Profesor daca a vanat lup, ras si jder. Mai ales ras. Si daca organiza vanatoare ilegala cu potop de lume, stiau toti: paznici, asociatia sau rnp, politie etc.
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Ahotnic pe 29 Aug 2007, 10:43

este clar ca buna ziua ca a fost turnat ...
probabil nu a vrut sa mai presteze cat trebuia :wink:
Ultima oară modificat de Ahotnic pe 29 Aug 2007, 10:46, modificat 1 dată în total.
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde adi_hunter pe 29 Aug 2007, 10:44

pe braconier l-a turnat vreun partener nemultumit de parte,probabil
asta e singura explicatie.din moment ce a fost condamnat mai avea drept de detinere pt arme?eu stiam ca nu
in acest caz..............................nu e singur
parerea mea
moartea e in folosul vietii
Avatar utilizator
adi_hunter
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 06 Mar 2007, 20:17
Locaţie: banat

Mesajde george_ciprian86 pe 10 Sep 2007, 04:16

Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde Ahotnic pe 26 Noi 2007, 21:36

eu nu inteleg un lucru ... de fapt nu inteleg presa asta ... cica "Exista doua categorii principale de arme de vanatoare: cu alice sau cu tevi lise" :lol:
exagerat zic eu ...

http://www.sfin.ro/articol_5769/___nu_e ... re___.html
Lucrurile bune se intampla celor care stiu sa astepte!
Ahotnic
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 18 Ian 2007, 22:27
Locaţie: Timisoara

Mesajde jagermeister pe 27 Noi 2007, 00:09

Ahotnic scrie:eu nu inteleg un lucru ... de fapt nu inteleg presa asta ... cica "Exista doua categorii principale de arme de vanatoare: cu alice sau cu tevi lise" :lol:
exagerat zic eu ...

http://www.sfin.ro/articol_5769/___nu_e ... re___.html

Dupa care s-a continuat : "...si arme de vanatoare cu glont (carabine),cu teava ghintuita".
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Următorul

Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate