Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 08:09

ATENTIE ANUL ACESTA LA DIROFILARIOZA

Puteti cere sfatului medicului veterinar in ceea ce priveste cresterea , hrana si afectiunile cainilor Dvs. Secţiune sponsorizată de clinica veterinară Trivetorex.

Moderator: mialxx

ATENTIE ANUL ACESTA LA DIROFILARIOZA

Mesajde wachtelfeld pe 04 Ian 2007, 23:03

Anul 2007 se preconizeaza a fii un an cald cu populatiile de tintari mari Am primit chiar astazi din Franta un material despre dinamica bolii si despre ariile pe care mai nou le cuprinde....Romania este inclusa,cu mari zone potential infectogene.Incepind din luna martie cea mai buna profilaxie este aplicarea lunara de STRONGHOLD pina in luna octombrie.
pt. date suplimentare va stau la dispozitie.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 07 Sep 2007, 13:21

ATENTIE MARITA :!: DEJA S-AU DIAGNOSTICAT CAZURI DE DIROFILARIE LA CAINII DE VANATOARE :!: :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde anda98 pe 07 Sep 2007, 14:33

STRONGHOLD PIPETE ANTIPARAZITARE PENTRU CAINI

Compozitie:

Stronghold pentru caini sub 2.5 kg : 15 mg selamectina
Stronghold pentru caini intre 2.6 si 5.0 kg : 30 mg selamectina
Stronghold pentru caini intre 5.1 si 10.0 kg : 60 mg selamectina
Stronghold pentru caini intre 10.1 si 20.0 kg : 120 mg selamectina
Stronghold pentru caini intre 20.1 si 40.0 kg : 240 mg selamectina
Forma farmaceutica:

Solutie pentru aplicare cutanata.

Indicatii:

Tratamentul si prevenirea infestatiilor cu purici produse de Ctenocephalides spp . prin administrarea unei pipete o data pe luna cu efect asupra stadiilor de adult si larva. Produsul are si efect ovocid peste 3 saptamani de la administrare. Se foloseste si in schema de tratament pentru dermatitele alergice produse de purici. Prevenirea bolilor cardiace produse de Dirofilaria immitis (viermi cardiaci) se face prin administrare lunara. Stronghold poate fi administrat fara probleme la animalele neinfestate cu viermi cardiaci, asadar este recomandat in acord cu practica veterinara adecvata, pentru cainii de 6 luni si peste aceasta varsta, care traiesc in tari unde exista vectori de transmitere, este necesara o testare pentru a depista infestatia cu Dirofilaria forma adulta inainte de a incepe tratamentul cu Stronghold. Stronghold nu are efect asupra formelor adulte de Dirofilaria. Se mai foloseste pentru:

tratamentul infestatiilor cu paduchi malofagi ( Trichodectes canis )
tratamentul raiei sarcoptice ( Sarcoptes scabiei )
tratamentul infestatiilor cu viermi cilindrici ( Toxocara canis )
Contraindicatii:

A nu se folosi la animalele sub varsta de 6 saptamani. A nu se folosi la pisici sau alte animale care sufera de aceleasi boli, sau la animale debile sau sub greutatea pentru care este indicat produsul.

Efecte nedorite:

In cazuri rare la locul aplicarii parul se aglutineaza temporar si/sau poate aparea o pudra alba care dispare in maxim 24 ore, acest lucru nu afecteaza eficienta produsului.

Este important ca aplicarea sa se faca in locurile indicate si cantitatea indicate pentru ca animalul sa nu se poate linge, daca accidental se linge poate aparea o hipersalivatie care este trecatoare.

Folosire in perioda de gestatie:

Stronghold poate fi folosit la catelele gestante sau in perioda de alaptare.

Administrare si dozare:

Se foloseste numai pentru uz extern pe piele.

Se aplica intre omoplati in partea unde incepe baza gatului. Administrea trebuie sa furnizeze minimi 6 mg de selamectina pe kg de animal. Spalare animalului dupa 2 sau mai multe ore de la aplicare nu influenteaza sau reduce eficienta produsului.

Pentru prevenirea infestatiilor cu purici produsul trebuie administrat la un interval de minim o luna, se poate folosi lunar mai ales in perioda cu risc de infestare (aprox. martie-septembrie) incepand cu o luna inainte ca puricii sa devina activi.

Pentru tratamentul viermilor intestinali se foloseste o singura data, se poate repeta de 4-5 ori pe an.

Pentru prevenirea infestatiei cu Dirofilaria se folosete lunar, tratamentul incepand cu o luna inainte de inceperea sezonului cald cand apar tantarii, si o luna dupa terminarea sezonului tantarilor.

Dozare: se aplica 1 pipeta corespunzatoare greutatii animalului (vezi tabel), pentru cainii de peste 40 de Kg se foloseste o combinatie intre doua pipete astfel sa se ajunga la greutatea respectiva. Pentru un caine de 48 de Kg se foloseste pipeta verde (240 mg) + pipeta maro (60 mg).

Caini (Kg) Culoarea tubului mg de selamectina Continutul tubului (ml)
≤ 2.5 Roz 15 0.25
2.6 – 5.0 Violet 30 0.25
5.1 – 10.0 Maro 60 0.5
10.1 – 20.0 Rosu 120 1.0
20.1 – 40.0 Verde 240 2.0
> 40 Combinatie de tuburi


Instructiuni de administrare:


1. Se scoate tubul din ambalajul de protectie. 2. Apasati capacul pentru a rupe sigiliul de protectie. 3. Se departeaza parul pana se vede pielea unde trebuie aplicat. 4. Se aplica direct pe piele tot continutul tubului.

Precautii:

Nu aplicati Stronghold pe blana uda.

Alte informatii:

Stronghold a fost testat fara reactii adverse la peste 100 de rase pure si metis, incluzand si Collie.

Produsul a fost administrat cu peste 10 ori doza recomandata la caini, 3 ori doza recomandata la catele gestante si in lactatie si de 5 ori doza la Collie (sensibil la ivermectine) si nu s-au observat efecte adverse sau secundare. In perioda testarii nu au aparut interactiuni intre medicamentele folosite in mod curent in medicina veterinara si produsul Stronghold. Daca apar efecte adverse anunta imediat veterinarul.

In timpul aplicarii nu fumati, nu mancati sau beti. Dupa aplicare spalati-va imediat cu sapun si apa. Nu lasati copii sa atinga animalul 30 de minute dupa aplicare sau pana se usuca parul la locul aplicarii. A nu se administra in canalul auricular. Selamectina afecteza pestii sau alte organisme pe care acestia le mananca din apa.

Intrebare:
Dca am folosit FRONTLINE mai este nevoie de acest tratament?
Se folosesc in paralel?
anda98
 
Mesaje: 14
Membru din: 03 Mai 2007, 07:47
Locaţie: Dambovita

Mesajde wachtelfeld pe 07 Sep 2007, 14:36

Va recomand FRONTLINE-COMBO.La formula clasica de FRONTLINE deja s-a creat rezistenta :!: Se poate folosi insa intre aplicatii diferenta de minim 10 zile....SI CHIAR ESTE RECOMANDAT :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde flandra pe 07 Sep 2007, 15:54

wachtelfeld scrie:Va recomand FRONTLINE-COMBO.La formula clasica de FRONTLINE deja s-a creat rezistenta :!: Se poate folosi insa intre aplicatii diferenta de minim 10 zile....SI CHIAR ESTE RECOMANDAT :!:


Pana acum am folosit numai Frontline si n-am avut probleme...dar paza buna trece primejdia rea...asa o sa fac !!!
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde wachtelfeld pe 07 Sep 2007, 16:16

Cel mai indicat in preventia dirofilariozei este STRONGHOLD.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde flandra pe 07 Sep 2007, 16:34

STRONGHOLD imi protejeaza cainii atat impotriva capusilor cat si a intepaturilor de tantari ?...anul trecut am avut o surpriza f. neplacuta...am schimbat de pe FRONTLINE pe STRONGHOLD si cand am ajuns acasa dupa o iesire pe camp Andreea ere sa lesine cand a vazut capusile pe Ruby (eu nu le observasem)...cand am facut inventarul erau 11 la numar...lui Ruby ii administrasem fiola cu 4 zile inainte. Oricum nici una dintre capusi nu se prinsese inca, doar se plimbau (mare lucru zic eu). Stronghold-ul era facut in Ungaria daca nu ma insel...dupa o luna am trecut din nou pe Frontline si a fost OK. Acum ce sa fac? Folosesc Frontline simplu si nu am probleme... :?: Multumesc
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde wachtelfeld pe 07 Sep 2007, 16:40

Frontline este pt capuse si purici ....Stonghold este insa numai pt. purici ,DAR si pt. o multime de alte minunatii...dar NU pt. capuse.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde flandra pe 07 Sep 2007, 17:08

wachtelfeld scrie:Frontline este pt capuse si purici ....Stonghold este insa numai pt. purici ,DAR si pt. o multime de alte minunatii...dar NU pt. capuse.


Asa am fost sfatuit la vremea respectiva. Insa daca folosesc Frontline pot sa folosesc in acelasi timp si Stonghold? (am vazut ca si Anda98 a intrebat acelasi lucru).

PS: nu postez doar de dragul de a posta si sunt absolut convins ca timpul chiar este f. important pt. dvs insa nu vreau sa fiu un ignorant...va asigur ca aveti toata aprecierea mea cu atat mai mult cu cat nu sunt singurul care are acces la aceste informatii...nu am stiut nimic de aceasta boala pana nu am citit pe forum.
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde wachtelfeld pe 07 Sep 2007, 17:24

Fara probleme ...interval de 10 zile intre administrari.CHIAR ITI RECOMAND. :!: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: ATENTIE ANUL ACESTA LA DIROFILARIOZA

Mesajde wachtelfeld pe 04 Feb 2010, 15:09

Anul acesta deja au fost diagnosticate cazuri de DIROFILARIOZA CU FORME MATURE!
ATENTIE MARITA SI INCEPETI DIN LUNA MARTIE- APRILE PROFILAXIA SPECIFICA ACESTEI BOLI !
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: ATENTIE ANUL ACESTA LA DIROFILARIOZA

Mesajde Ghinda pe 05 Feb 2010, 06:59

Cu ce se da?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ATENTIE ANUL ACESTA LA DIROFILARIOZA

Mesajde wachtelfeld pe 05 Feb 2010, 10:54

Ghinda scrie:Cu ce se da?

Se face lama la microscop intii si apoi se da cu .... :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: ATENTIE ANUL ACESTA LA DIROFILARIOZA

Mesajde wachtelfeld pe 05 Feb 2010, 10:55

...Stronghold si Advantix in fiecare luna.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: ATENTIE ANUL ACESTA LA DIROFILARIOZA

Mesajde Ghinda pe 05 Feb 2010, 15:11

Pai Advantix are lunar. Stronghold ala ce este?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ATENTIE ANUL ACESTA LA DIROFILARIOZA

Mesajde wachtelfeld pe 05 Feb 2010, 15:23

Ghinda scrie:Pai Advantix are lunar. Stronghold ala ce este?


...clei de oase de mistret cu lapte de musca vaduva si praf de picioare nespalate de vanator de capre negre... :lol: :lol: :lol: ...o solutie de pus pe ceafa,la fel ca si Advantix-ul.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: ATENTIE ANUL ACESTA LA DIROFILARIOZA

Mesajde Ghinda pe 08 Feb 2010, 22:13

Deci este suficienta una!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: ATENTIE ANUL ACESTA LA DIROFILARIOZA

Mesajde wachtelfeld pe 09 Feb 2010, 11:09

Ghinda scrie:Deci este suficienta una!


Nu Mugur, se pun amindoua lunar.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: ATENTIE ANUL ACESTA LA DIROFILARIOZA

Mesajde mopeka pe 26 Noi 2014, 20:20

wachtelfeld scrie:Anul 2007 se preconizeaza a fii un an cald cu populatiile de tintari mari Am primit chiar astazi din Franta un material despre dinamica bolii si despre ariile pe care mai nou le cuprinde....Romania este inclusa,cu mari zone potential infectogene.Incepind din luna martie cea mai buna profilaxie este aplicarea lunara de STRONGHOLD pina in luna octombrie.
pt. date suplimentare va stau la dispozitie.



Dupa 7 ani problema dirofilariozei ramane in actualitate.
Am mai multi caini cu diagnosticul de mai sus.
Cunoasteti o sursa de "Advocate" 4.0 ml ? :x
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: ATENTIE ANUL ACESTA LA DIROFILARIOZA

Mesajde gherman pe 26 Noi 2014, 21:48

AR trebui sa gasesti Advocate de 4 ml la Maravet. Incearca pe maravet.ro
In alta ordine de idei, carnivorele salbatice sunt un rezervor permanent ptr Dirofilaria in tara noastra (si nu numai)....am gasit in Tulcea, Buzau, Mehedinti....e si asta unul din motivele pentru care tot solicit eu, periodic, pe aici, cadavre ale acestor carnivore (lup, sacal, ras, pisica salbatica) vanate prin tara: studiul viermilor paraziti la acest grup de animale salbatice.
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
gherman
Membru activ
 
Mesaje: 72
Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
Locaţie: cluj napoca

Re: ATENTIE ANUL ACESTA LA DIROFILARIOZA

Mesajde mopeka pe 27 Noi 2014, 00:34

gherman scrie:AR trebui sa gasesti Advocate de 4 ml la Maravet. Incearca pe maravet.ro
In alta ordine de idei, carnivorele salbatice sunt un rezervor permanent ptr Dirofilaria in tara noastra (si nu numai)....am gasit in Tulcea, Buzau, Mehedinti....e si asta unul din motivele pentru care tot solicit eu, periodic, pe aici, cadavre ale acestor carnivore (lup, sacal, ras, pisica salbatica) vanate prin tara: studiul viermilor paraziti la acest grup de animale salbatice.


Maravet are preturi de "cocaina" ptr.madicamentul cautat de mine.Caut o sursa Ungaria sau Serbia unde se spune ca au preturi de criza. 8)
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara


Înapoi la Sfatul medicului veterinar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori

Publicitate