Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 15:54

Chematoare pentru cerb

Vanatoare de cerb la boncanit, trofeu si selectie, tehnici de vanatoare de cerb la boncanit, cele mai bune chematoare, cum invatam sa boncanim, discutii despre trofee de cerb, selectie la ciuta si tot ce are legatura cu regele muntilor, cerbul carpatin

Moderatori: Ghinda, CCM

Chematoare pentru cerb

Mesajde valpangica pe 20 Sep 2007, 14:51

Din experienta comenzilor la Bass Pro Shops am remarcat ca foarte lume din Forum comanda astfel de chematori mecanice pentru cerb . Ar fii interesant de stabilit daca , tinind cont si de conditiile de dezvoltare a vanatului din SUA cu cel din Romania , samd - daca aceste chematori chiar fac treaba ? E cineva din cei care au comandat si s-a folosit cu succes de chematorile obtinute ?
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde mch pe 21 Sep 2007, 10:01

Eu folosesc o chematoare din cauciuc verde de la frankonia si am avut rezultat in teren cam 60%. Am si o caseta care te invata diferite intonatii in functie de varsta cerbuli dar deocamdata incerc sa imit ce aud in teren.
Poti sa ma scoti din padure dar nu poti sa scoti padurea din mine!
Avatar utilizator
mch
Membru important
 
Mesaje: 132
Membru din: 14 Mar 2006, 11:08
Locaţie: Timisoara

Mesajde chris pe 25 Sep 2007, 07:47

Tinand cont ca boncanitul la cerb e in toi, asi putea afla si eu cum se poate achizitiona o astfel de chematoare ?
Cod produs, pret, timp de aducere, mod utilizare ?

Cu respect,
Cristian
C&C
Avatar utilizator
chris
Membru important
 
Mesaje: 199
Membru din: 12 Dec 2006, 09:20
Locaţie: iasi

Mesajde armi pe 07 Oct 2007, 11:25

Daca nu te superi ne poti explica ce inseamna rezultat 60%? adica din 10 iesiri in teren de 6 ori a venit cerbul?
merci!
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Mesajde amis pe 07 Oct 2007, 21:17

La Pitesti gasiti "scoica"-chematoare,costa 50 ron,nu va spun unde ca nu stiu daca e voie :roll:
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde greier99 pe 07 Oct 2007, 21:29

amis scrie:La Pitesti gasiti "scoica"-chematoare,costa 50 ron,nu va spun unde ca nu stiu daca e voie :roll:


:lol: :lol: Stiu eu, la iesire din Pitesti pe dreapta " la trotinete" dar sa nu fi vazut de police. :lol:... chemi in functie de ce ai in 'porfeu'.
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde armi pe 08 Oct 2007, 20:43

domn' greier alea sunt caprioare! ai autorizatiede selectiela asa ceva? :lol:
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Mesajde greier99 pe 09 Oct 2007, 20:50

armi scrie:domn' greier alea sunt caprioare! ai autorizatiede selectiela asa ceva? :lol:


Aha, acum ai inceput sa ma cunosti? :lol: :lol:
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde razvy pe 20 Oct 2007, 03:51

greiere vezi sa nu patesti ca omu...
Imagine :lol: :lol:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Alin3006 pe 24 Oct 2007, 15:43

Am fost acum cca 3 sapt la cerb cu un prieten care avea autorizatie. Paznicul avea o chematoare de cauciuc verde la care cerbul a raspuns.
Iesirea a avut succes, cerbul s-a impuscat si paznicul i-a taiat cu mare grija traheea, care arata EXACT ca si chematoarea ; spunea ca spalata si uscata e cea mai buna chematoare de cerb. Oricum e clar ca nu oricine stie sa cheme credibil . Am incercat si eu si suna a orice altceva. in schimb mosul facea exact ca cerbul ; daca ar fi fost in padure te duceai cu pusca peste el.
Cerbii boncaneau noaptea de te treceau fiori pe sira spinarii, ziceai ca e muntele viu. Am vazut de 2 ori ciute, odata un cerbulean semi-albinos si in sfarsit Maria Sa, care a cazut in foc. Cerbul putea a tap de trasnea, nu puteai sa stai langa el. Abia l-am scos din munte, ne-a rupt in doua ( a avut 120 de chile carcasa, fara cap, piele picioare si maruntaie). Una peste alta iesirea a fost de vis.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde greier99 pe 25 Oct 2007, 08:19

razvy scrie:greiere vezi sa nu patesti ca omu...
Imagine :lol: :lol:


Asta a avut noroc, eu era sa patesc asa ceva dar cu un urs. :shock: :lol: :lol:
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Mesajde armi pe 25 Oct 2007, 11:12

greier99 scrie:
razvy scrie:greiere vezi sa nu patesti ca omu...
Imagine :lol: :lol:


Asta a avut noroc, eu era sa patesc asa ceva dar cu un urs. :shock: :lol: :lol:


Cine? Tedy ti-a facut asa? :D
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Mesajde greier99 pe 26 Oct 2007, 08:26

armi,

nu-l mai am pe Tedy ... de mult
Imagine
asa arata in prima zi.
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Re: Chematoare pentru cerb

Mesajde plesaemil pe 17 Sep 2012, 09:53

Domnilor colegi de forum as vrea sa va intreb daca cineva dintre dvs. stie, a folosit vreodata sau chiar are chematoare de cerb care imita ciuta?
Daca da, v-as ruga tare mult sa imi scrieti si mie ce rezultate ati avut cu ea si de unde pot sa achizitionez o astfel de chematoare!
Va multumesc si va salut cu mult respect!!!
plesaemil
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 15 Mai 2010, 21:39

Re: Chematoare pentru cerb

Mesajde Alin3006 pe 19 Sep 2012, 15:23

Pana acum n-am vazut / auzit la nimeni. La ce vrei sa o folosesti de fapt? Ca la cerb nu e ca la caprior, daca vrei sa chemi cerbul, faci ca cerbul nu ca ciuta...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Chematoare pentru cerb

Mesajde vanatorul dibaci pe 20 Sep 2012, 11:36

plesaemil scrie:Domnilor colegi de forum as vrea sa va intreb daca cineva dintre dvs. stie, a folosit vreodata sau chiar are chematoare de cerb care imita ciuta?
Daca da, v-as ruga tare mult sa imi scrieti si mie ce rezultate ati avut cu ea si de unde pot sa achizitionez o astfel de chematoare!
Va multumesc si va salut cu mult respect!!!

Exista sigur ca da -de folosit nu am folosit -dar ce fac suedezi de la Nordik de regula dau rezultate excelente
http://www.nordikpredator.se/index.php? ... 16&lang=en
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Chematoare pentru cerb

Mesajde vanatorul dibaci pe 20 Sep 2012, 11:49

vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Chematoare pentru cerb

Mesajde Alin3006 pe 20 Sep 2012, 14:33

vanatorul dibaci scrie:http://www.youtube.com/watch?v=yW7vrFEDQgo -cam asta arm fi


Asta ar merge in Suedia poate, dat fiind ca imita ciuta de cerb Sika. La noi nu exista cerb Sika si atat femela cat si masculul de cerb Sika scot alte sunete decat cerbul si ciuta de carpatin.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Chematoare pentru cerb

Mesajde ferenczi444 pe 06 Apr 2013, 09:52

Stimaţi Colegi !
Vorba lui Alin, în primul rînd să aveţi şansă să chemaţi un cerb în perioada de boncănit , cu un chemător , să şi vină în apropierea ta ,să poţi evalua ,să ai posibilitate de a şi trage, de a şi nimeri şi să obţii la urmă şi trofeul ,este cum s-ar spune satisfacţia maximă . Însă folosirea chemători se învaţă . În Ungaria are mare tradiţie şi sînt cîţiva vînători care sînt chiar campioni în folosirea lui. Se organizează chiar concursuri internaţionale . Se folosesc de obicei, coarnele Taurului gri ,scoica de Triton, sticla de la lampa de petrol ,ţeava de la aspirator ,sau chiar flaconul de plastic de 0,5 - 1L . Depinde de calităţiile vînătorului cine îl foloseşte . Sînt DVD - uri cu sunetele ce trebuiesc imitate ,ca să ai şanse să dobîndeşti această meserie . Cel mai important însă ar fi să cumperi şi să foloseşti instalaţiile care sînt actuale din zona respectivă şi nu care sînt ieftine sau sînt folosite în alte ţări . În primul rînd să studiaţi Etologia vînatului respectiv . Şi acum vă întreb : Vorbiţi de autorizaţii obţinute şi despre participări la vînătoare individuală . SE permite deja aşa ceva ? Şi care sînt procedurile ? Vă rog să mă lămuriţi . Că eu ştiam, că doar în unele cazuri se permitea aşa ceva .
Cu Stimă V..... Janoş
ferenczi444
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 20 Oct 2010, 12:16

Re: Chematoare pentru cerb

Mesajde Alin3006 pe 08 Mai 2013, 19:50

Ianos, vanatoare individuala inseamna vanatoare insotit doar de paznic. Singur de capul tau in nici un caz, daca asta era intrebarea. Nu stiu daca am inteles exact daca la asta se refera intrebarea, sau la utilizarea chematoarei.
Daca se refera la chematoare, din ce stiu eu, cate bordeie, atatea obiceie. Nu am auzit de vreun paznic cate sa nu te lase sa utilizezi chematoarea la cerb, poate doar daca nu stii sa o folosesti de loc si zbieri ca un magar de sperii vanatul. :lol:
La noi spre exemplu, mai avem fix un paznic care sa stie sa boncaneasca, ceilalti care stiau s-au pensionat...tare pacat. Eu ma chinui de cativa ani si tot nu pot spune ca stiu...
Dar de lasat, te lasa toti sa chemi, cel putin la inceput; daca vad ca nu stii, probabil ca nu le convine nici lor se se plimbe cu tine degeaba...
Dar o lege clar in acest sens nu exista.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Chematoare pentru cerb

Mesajde adrian_ppp pe 02 Iul 2013, 09:25

Da, la noi, cum toata vanatoarea si cand spun vanatoare intelegem tot complexul de activitati conexe este la pamant, implicit si aceste traditii, pe care orice vanator ar trebui sa le cunoasca - ar trebui sa fie perpetuate.
Mai exact, chematul animalului, indiferent ca este vulpe, caprior, cerb sau ierunca.
Dar cu cine, vanatoarea de degradeaza, am cunoscut oameni de la care se poate invata, dar nu ii poti urni sa i aduni undeva intr un loc pe toti.
Multi sunt comozi si nu vor, altii nu au timp, altii chef si probabil cel mai multi nu au bani.
Ar fi super daca cineva cu potential, care e dispus sa face ceva ce nu s-a facut in Romania de cand ma stiu, si ar fi ceva de rasunet national, ceva ce va ramane in istoria vanatorii din Romania, sa finanteze un astfel de eveniment, sa i platesca/ asigure transport /cazare a tuturor paznicilor cat si a vanatorilor cu experienta, sa i stranga intr un loc, unde simultan, sa fie si cateva ceaune care sa sfaraie si sa faca un festival al chemarii vanatului, ceva complet complex si de rasunet.
Ma intristez cand vad ca AGVPS ul, ora 0 a vanatorii, ar putea sa ajute in astfel de actiuni, si nimeni nu face nimic.
Nu stim sa facem o expozitie de vanatoare, nu stim sa facem o expozitie de trofee, nu stim, nu vrem, nu putem.
Asta e vanatoarea in Romania, intr o drgradare continua si sustinuta, mai mult si zonele care erau cat de cat virgine, unde mai gasesai paznici ca din povestile lui Ionel Pop, au inceput sa dispara, paznicii fiind atrasi de gustul mult prea dulce al mierii.
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Chematoare pentru cerb

Mesajde Ghinda pe 03 Iul 2013, 07:43

Adi, corect ar fi ca ii doare fix in p----, pe cei carora le platiti din cotizatie bani ca sa va reprezinte. De fapt scuipa pe noi toti! Cu nonsalanta!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Chematoare pentru cerb

Mesajde adrian_ppp pe 03 Iul 2013, 08:25

Ghinda scrie:Adi, corect ar fi ca ii doare fix in p----, pe cei carora le platiti din cotizatie bani ca sa va reprezinte. De fapt scuipa pe noi toti! Cu nonsalanta!



Scuipa dar nu stiu cat vor mai scuipa, s-au cam dus vremurile in care veneau nemtii si austriecii la urs, cerb si capra neagra, ca tendinta generala asociactiilor - nu sunt bani, multi au fugit catre asociatii fantoma sa reduca din cheltuieli, altii ca sa poata tina armele.
Ar fi interesant sa vedem cu cat a scazut cifra incasa de RNP din vanatoare, global vorbind.
Tot acest cumul de factori vor directiona gestionarii catre 2 directii :
1. cei care au fond vor incerca sa rada tot ptr ca au crezut ca sa tii un fond nu implica mari cheltuieli
2. cei care constientizeaza si vor sa faca treaba, vor investi, gestiona corect si durabil
Cat despre cotizatii cred ca toti stim bine motivele ptr care platim la afiliate sau neafiliate, unii stau din inertie ptr ca sunt vanatori acolo de cand se stiu, altii ca le plac fondurile, altii ca le place modul in care se face vanatoare, altii ca sunt fonduri aproape de casa si deplasarea nu implica costuri mari etc.
E decizia fiecaruia unde plateste, dar cert este ca nu se intampla ceea ce ar trebui sa se intample.
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Vanatoarea de cerb

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Publicitate