Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:51

fazanul

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

fazanul

Mesajde flandra pe 02 Oct 2007, 16:42

Hello !!! Am deschis acest topic tinand cont de faptul ca fazanul, alaturi de potarniche, este o pasare mult cautata de impatimitii vanatorii cu cainele si nu numai.

Ieri s-a deschis sezonul la fazan si sigur ca nu am ratat ocazia de a merge la o vanatoare care mie personal imi aduce cele mai mari satisfactii si de la care raman cu cele mai frumoase amintiri.

O zi superba,un vanticel bun, o dimineata placuta de toamna, un partener plin de pofta de vanatoare, un teren ales cu grija si subsemnatul, au contribuit cu succes la o vanatoare in deschidere de sezon la fazan ca-n povesti din care nu a lipsit nimic: de la atat ravnitul aret la cocos pe miriste [albumimg]4344[/albumimg] si proba de 100 m in mai putin de 10 sec., pana la aport din apa.
http://it.youtube.com/watch?v=uj2YVlTXsoA

O vanatoare frumoasa la fazani...MERCI Ruby !!
:D :lol: :lol: [albumimg]4362[/albumimg] :D
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde wachtelfeld pe 03 Oct 2007, 10:49

frumoase imagini :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 03 Oct 2007, 13:06

frumos clipul.....putea-i sa intri si tu un pic in apa ca sa vedem si noi mai mult... :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde flandra pe 03 Oct 2007, 13:38

.. :lol: :lol: ...Merci...mi-a trecut prin cap dar ma alergase prea tare fazanul ala si de-abia mai puteam sa vorbesc da sa mai si inot.. :lol: :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Fazan tenebros la Sinesti

Mesajde valpangica pe 07 Oct 2007, 14:50

Astazi , impreuna cu Scirocco , am iesit la vanatoare de fazani pe fondul Sinesti . Deosebit de multumiti am fost de acest fazan tenebros , care se vede in imagine - o frumusete . Arma Lu Mar cal 12 bock - munitie RC de 36 grame , 2,9 mm .


Noi am plecat la rate si de fapt am ajuns sa vinam fazani fara caine . Daca aveam si un caine cu noi , era mult mai bine , pentru ca locul tinea fazan . Am vazut un cocos , prin binoclul , de la distanta - o frumusete ! Din pacate s-a ascuns la stuf si gata ! Am vazut si potarnichi si chiar ne-au fugit si ceva iepuroi printre picioare , deci peste 3 saptamini spera sa ii gasim tot acolo .
Ultima oară modificat de valpangica pe 29 Oct 2007, 10:57, modificat de 2 ori în total.
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde wachtelfeld pe 07 Oct 2007, 17:07

Deschiderea la fazan[albumimg]4387[/albumimg][albumimg]4386[/albumimg]LALA[albumimg]4388[/albumimg][albumimg]4389[/albumimg]MURA.Am vazut o gramada de lucruri pe care nu le credeam posibile legat de munca cainilor de vanatoare ,insa astazi tot sistemul de valori mi-a fost dat peste cap,batrina mea LALA mi-a aportat un fazan pe care NU CREDEAM VREODATA CA VREUN CAINE IL POATE GASI(si am vazut multe si grele aporturi).....un cocos care a luat in corp alica si a mai zburat inca250-300(reali) in stuf inal si des ca peria...cateaua a tinut cit a tinut ochii pe el ,apoi din cauza vegetatiei l-a pierdut din vedere insa a intrat in mlastina si a inceput sa caute ,A CAUTAT MAI MULT DE JUMATATE DE ORA,am fumat tigara de la tigara si tocmai ma pregateam sa o chem ,CONVINS 100% CA NU ARE CUM SA-L GASEASCA,cind o vad draga de ea cu fazanul in bot iesind din stuf.....nu cred ca voi mai avea vreodata un caine ca ea :!: :!: :!:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde flandra pe 08 Oct 2007, 09:00

wachtelfeld scrie:A CAUTAT MAI MULT DE JUMATATE DE ORA,am fumat tigara de la tigara si tocmai ma pregateam sa o chem ,CONVINS 100% CA NU ARE CUM SA-L GASEASCA,cind o vad draga de ea cu fazanul in bot iesind din stuf.....nu cred ca voi mai avea vreodata un caine ca ea :!: :!: :!:


Astea sunt momentele in care se umfla inima in tine: cand zici ca gata , asta e, nu mai poate fi recuperat, vrei sa chemi cainele si el apare cu vanatul in gura....ala e momentul maxim de satisfactie pe care-l atingi in ziua respectiva; poate gresesc , dar eu asa cantaresc lucrurile :) Felicitari...frumos !!
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Re: Fazan tenebros la Sinesti

Mesajde flandra pe 08 Oct 2007, 09:03

valpangica scrie:Astazi , impreuna cu Scirocco , am iesit la vanatoare de fazani pe fondul Sinesti . Deosebit de multumiti am fost de acest fazan tenebros , care se vede in imagine - o frumusete . Arma Lu Mar cal 12 bock - munitie RC de 36 grame , 2,9 mm .


Noi am plecat la rate si de fapt am ajuns sa vinam fazani fara caine . Daca aveam si un caine cu noi , era mult mai bine , pentru ca locul tinea fazan . Am vazut un cocos , prin binoclul , de la distanta - o frumusete ! Din pacate s-a ascuns la stuf si gata ! Am vazut si potarnichi si chiar ne-au fugit si ceva iepuroi printre picioare , deci peste 3 saptamini spera sa ii gasim tot acolo .


Frumos tenebrosul...de curiozitate, fara caine, cati fazani ati vazut pe fond?
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde flandra pe 08 Oct 2007, 09:14

Am fost si eu si sambata si duminica...sambata am vazut foarte multi fazani insa am vanat doar doi...nu mi-a placut cum a mers vanatoarea. Tata a vanat si el un tenebros...nu-i pun poza ca Ela a reusit sa-l lase fara coada :oops: :) .Duminica am fost un pic chinuiti de burlita dar densitatea de vanat a fost mai redusa sau mai bine zis vanatul a fost mai bine dispersat in teren...de data asta mult mai frumos, mai lejer si mai elegant. AM O NEDUMERIRE MARE !!!!! In doua zile de vanatoare am vazut doua gaini iar cocosi nu am suficiente degete....asa a fost si la voi?...sau a fost o intamplare la mine?...altfel nu pot decat sa-mi imaginez ca au cazut ca victime colaterale la pasaj :evil:

Numai bine !
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde scirocco pe 08 Oct 2007, 10:45

Intradevar si aici au fost mai multi cocosi iar gainuse nu am numarat decat doua sau trei maxim.In rest cocosi multi si ca o curiozitate am vazut 5-6 "tenebrosi" din care unul a cazut la datorie din pricina lui Val :wink: Daca am fi avut un caine macar, ar fi iesit o vanatoare cu multe victime,asa doar ce a sarit.Poate alta data! :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Keiler pe 08 Oct 2007, 12:52

Asta-i problema mare, lipsa unui caine. Din cauza asta eu cam resping iesirile la fazani, deoarece m-ar durea sufletul sa pierd un tenebros ca asta, ranit undeva in stuf. Cand e zapada e mai simplu. Urmaresti unde se lasa, iar daca lasa sange e ca si cum ai avea caine.
Nu mai povestesc de vremurile cand vanam singur si ma invarteam dupa fazani prin lastaris de ameteam, dar tot nu ma lasam pana puscam unul.
In terenurile de ses sunt mult mai multi decat la noi deci ai sanse de o zi cu piese vazute, macar.
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde flandra pe 08 Oct 2007, 14:16

scirocco scrie:Intradevar si aici au fost mai multi cocosi iar gainuse nu am numarat decat doua sau trei maxim.In rest cocosi multi si ca o curiozitate am vazut 5-6 "tenebrosi" din care unul a cazut la datorie din pricina lui Val :wink: Daca am fi avut un caine macar, ar fi iesit o vanatoare cu multe victime,asa doar ce a sarit.Poate alta data! :lol:


Daca fara caine ati vazut 5 tenebrosi, fara sa-i mai punem la socoteala pe cei comuni, nu pot decat sa-mi imaginez ce vanatoare faceati cu niste patrupezi :) ...in rest s-ar parea ca la pasaj s-au vanat si cateva rate cu coada lunga :cry:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde flandra pe 08 Oct 2007, 14:25

Keiler scrie:Asta-i problema mare, lipsa unui caine. Din cauza asta eu cam resping iesirile la fazani, deoarece m-ar durea sufletul sa pierd un tenebros ca asta, ranit undeva in stuf. Cand e zapada e mai simplu. Urmaresti unde se lasa, iar daca lasa sange e ca si cum ai avea caine.
Nu mai povestesc de vremurile cand vanam singur si ma invarteam dupa fazani prin lastaris de ameteam, dar tot nu ma lasam pana puscam unul.
In terenurile de ses sunt mult mai multi decat la noi deci ai sanse de o zi cu piese vazute, macar.


Keiler, ce pot sa spun...vanatoarea la fazan fara caine,...pentru mine asa ceva nu exista; daca Ruby e bolnav si nu poate sa mearga o luna, o luna nu ies nici eu. Iarna nu prea-mi place...te cam solicita...e frumos peisajul dar vanatoarea e mai frumoasa pana da prima zapada. De...iarna si tirul e mai greu...fazanii nu mai au miristi sa se ascunda si in multe cazuri ti-i ponteaza cainele pe langa maracini...cum a ridicat patrupedul fazanul nu de putine ori se intampla ca trebuie sa tragi la intalnire, avand fazanul foarte putin in campul vizual. Ai dreptate , aici sunt mai multi fazani...alergam mai putin dupa ei.

Numai bine Keiler !!
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Keiler pe 08 Oct 2007, 15:47

Ma mir ca nu-ti place zapada. Eu doar pe zapada ma simt bine. La fel ca si prietenii mei. Cand da primul pospai de zapada nu mai avem liniste, parca am fi catei, numai ca nu dam din coada de bucurie. :D De-aia suntem tristi ca nu mai prea sunt zapezile de alta data. Zapada este ca o carte deschisa in care citesti tot ce se-ntampla in teren.
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde wachtelfeld pe 08 Oct 2007, 17:49

Keiler scrie:Ma mir ca nu-ti place zapada. Eu doar pe zapada ma simt bine. La fel ca si prietenii mei. Cand da primul pospai de zapada nu mai avem liniste, parca am fi catei, numai ca nu dam din coada de bucurie. :D De-aia suntem tristi ca nu mai prea sunt zapezile de alta data. Zapada este ca o carte deschisa in care citesti tot ce se-ntampla in teren.

....e frumos tare pe zapada,dar mai frumos e acum ...mult mai greu in ghimpari,macese ,trandafiri salbatici,porumbe,acum simti ca muncesti ...
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde flandra pe 09 Oct 2007, 08:28

wachtelfeld scrie:
Keiler scrie:Ma mir ca nu-ti place zapada. Eu doar pe zapada ma simt bine. La fel ca si prietenii mei. Cand da primul pospai de zapada nu mai avem liniste, parca am fi catei, numai ca nu dam din coada de bucurie. :D De-aia suntem tristi ca nu mai prea sunt zapezile de alta data. Zapada este ca o carte deschisa in care citesti tot ce se-ntampla in teren.

....e frumos tare pe zapada,dar mai frumos e acum ...mult mai greu in ghimpari,macese ,trandafiri salbatici,porumbe,acum simti ca muncesti ...


Sigur ca-mi place zapada...asta este si motivul pentru care vine si doamna mea cu mine iarna la fazani...dar dpdv al vanatorii, nu e la fel de spectaculoasa...mie-mi place sa ma ud la picioare :lol: :lol: , sa simt mirosul de iarba uda, sa-mi scot cheile si telefonul din buzunarele pantalonilor ca sa nu se ude de la iarba inalta si plina de roua :wink: :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde flandra pe 20 Oct 2007, 11:35

Tocmai ce am picat si eu acasa de pe coclauri si trebuie sa spun ca nu am mai patit niciodata asa ceva...am intrat in teren alaturi de tatal meu, Ruby si Ela ( am fost la Roata - Lunca ) si imediat ne-am intalnit cu paznicul de vanatoare. Se facuse deja 08.30 cand ne spune ca am venit degeaba. Erau deja sase autorizatii ce fusesera onorate si colegii vanatori erau in teren de o ora...in fata nu avem vizibilitate decat max 100 m din cauza unui deal la baza caruia se scurgea Neajlovul; peste deal se intindea o lunca frumoasa cu o sumedenie de culturi. Eu cand am auzit, sa mi se faca rau...am crezut ca ma ia peste picior dar stand de vorba am ajuns pe culmea dealului si am putut sa vad cum mi se asterne in fata o armata de vanatori care mai de care mai energic :lol: ...la un astfel de tablou nu am mai avut putere decat sa rad. Am insistat totusi sa mai zabovim un pic pentru caini si am vanat doi cocosi batrani ce reusisera sa scape de primul val, apoi o potarniche si spre final Ruby a mai pontat o gaina ratacita ce a zburat in voie. Nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva..cam cum pescuia Razvy pe rau la somon asa si noi azi la vanatoare de fazani. Ne-am luat la revedere de la paznic si am plecat in alt loc unde de data asta am gasit liniste si pace...deee ...si eu sunt un fel de vulpoi :wink: A fost o zi frumoasa de vanatoare in ciuda faptului ca incepuse cu surprize !!!
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde paul pe 20 Oct 2007, 12:47

Autorizatie..... fazani.... sperante.... si cand colo surpriza "un camp plin de vanatori energici si vrednici (au venit cu noaptea in cap) sa fie in capu' locului cand se lumineaza. Draga Flavius cel putin ai remarcat cat de vrednici au fost? Cate facuri de arma ai numarat. Daca fondul a avut atribuita numai o cota de 30 cocosi de fazan inseamna ca doar la anul ne mai vedem pe Roata?
Imi pare rau, as fi vrut sa fiu langa voi doar sa va pot observa reactiile. Nu sunt rau si ma bucur ca pana la urma ati avut o zi frumoasa.
The Old Man and the dog
paul
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 09 Aug 2005, 21:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 20 Oct 2007, 17:21

paul scrie:Autorizatie..... fazani.... sperante.... si cand colo surpriza "un camp plin de vanatori energici si vrednici (au venit cu noaptea in cap) sa fie in capu' locului cand se lumineaza. Draga Flavius cel putin ai remarcat cat de vrednici au fost? Cate facuri de arma ai numarat. Daca fondul a avut atribuita numai o cota de 30 cocosi de fazan inseamna ca doar la anul ne mai vedem pe Roata?
Imi pare rau, as fi vrut sa fiu langa voi doar sa va pot observa reactiile. Nu sunt rau si ma bucur ca pana la urma ati avut o zi frumoasa.


Pai sa o iau pe rand:

1. Primele 4 focuri au venit la nici 2 min de cand ne-am dat jos din masina si lucrurile au evoluat cam in felul urmator: un Cielo a oprit in drum (efectiv pe asfalt), doi 'vanatori' s-au dat jos si POC POC, 4 focuri...un fazan si doua gaini au zburat spre noi si au poposit in padurea ce se desfasoara pe langa Neajlov...hopa repede sus in Cielo si dusi au fost (mai mult ca sigur ca au vazut fazanii traversand soseaua si ce s-au gandit...una mica nu strica)...de data asta insa norocul a fost de partea vanatului.
2. Apoi in 30 min. cat am mai zabovit noi acolo am mai auzit doua focuri (dubleu)...ceea ce de multe ori inseamna ca vanatul scapa...dar nu e o regula.
3. Legat insa de cat de vrednici au fost...pai lucrurile sunt simple aici: nu pleaca nimeni pana nu se face piesa (nu conteaza cum, important e sa se faca) si daca faci socoteala, la 6 autorizatii cu min 2 vanatori pe ele inseamna cel putin 12 fazani. SI POTI SA FI SIGUR CA SE FAC CEL PUTIN 12. Iar daca te gandesti ca cotizatia e 7 mil le dau si dreptate.
4. Buba e ca si maine s-au dat autorizatii...si daca s-au dat doar 4 sa zicem, mai adauga inca cel putin 8 fazani. Si aproape ca s-a facut cota...inca un weekend si gata....pusca la vaselina nene !!!
5. NO COMMENT !!!

NUMAI BINE !!!
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde geoapis pe 21 Oct 2007, 20:44

Astazi am facut deschiderea la fazani , tot pe un fond de la Lunca, vreme urita nu prea credeam la inceput ca o sa vedem fazanii , insa au sarit 4 cocosi si ceva mai putine gaini, s-au impuscat 2 cocosi.
In ceea ce priveste nr de vinatori nu am fost decit noi (2), altii nu au mai venit probabil din cauza vremii.
"Capitane sa faci o tara mindra ca soarele de pe cer"
geoapis
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 02 Aug 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 22 Oct 2007, 14:08

Am vrut sa merg si eu ieri dar nu am avut umbrela :lol: :lol: . Ia zi George, unde ai fost ? Ati avut si caine ? Banuiesc ca pe vremea asta nu ai scos catelusa...oricum e prea mica :)
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Ghinda pe 22 Oct 2007, 14:17

Ieri am fost cu un client, a tinut mortis sa mergem, poate totusi sta ploaia. Pana la urma am intrat, au sarit vreo 10 piese, dar era haios, cand saltau in juma de secunda erau la 30 m, ii lua vantul pe sus. S-au impuscat 2 cocosi si s-au ratat vreo 5 piese, sareau cam departe si in vant.. Cainii intrau in aret de la 50 m, ia-m cam chinuit, dar pe final toata lumea a fost fericita. Vin rosu fiert!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 22 Oct 2007, 15:01

Ghinda scrie:Ieri am fost cu un client, a tinut mortis sa mergem, poate totusi sta ploaia. Pana la urma am intrat, au sarit vreo 10 piese, dar era haios, cand saltau in juma de secunda erau la 30 m, ii lua vantul pe sus. S-au impuscat 2 cocosi si s-au ratat vreo 5 piese, sareau cam departe si in vant.. Cainii intrau in aret de la 50 m, ia-m cam chinuit, dar pe final toata lumea a fost fericita. Vin rosu fiert!


ha ha ha....asta e chiar tare...pana epolezi a disparut fazanul :lol: .Eheee...trebuie sa fi pistolar !!! Frumos pentru caini insa ! Vinul insa va uns pe suflet :wink:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Ghinda pe 22 Oct 2007, 15:05

Era fain cand salta in vant, ii dadea coada peste cap, ziceai ca-s lilieci. Am vazut si un atac de rapitoare in fazani dar si-a luat teapa, cred ca tot din cauza vantului.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde geoapis pe 22 Oct 2007, 22:32

flandra scrie:Am vrut sa merg si eu ieri dar nu am avut umbrela :lol: :lol: . Ia zi George, unde ai fost ? Ati avut si caine ? Banuiesc ca pe vremea asta nu ai scos catelusa...oricum e prea mica :)


Salut, am fost pe fondul Orbeasca, am avut si ciine dar nu a facut treaba f buna pt ca are cheta cam lunga si scotea fazanii departe dar oricum a fost frumos, fazani au fost si au mai si ramas destui.
Nu credeam ca vor sari asa de multi avind in vedere vremea de afara.
Catelusa este prea mica pt a o scoate in teren la vinatoare, o scot in teren deocamdata la plimbare si la mirosit vinat, a inceput sa gaseasca prepelita pe care o ascund in prealabil prin buruieni..
"Capitane sa faci o tara mindra ca soarele de pe cer"
geoapis
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 02 Aug 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 23 Oct 2007, 09:35

Orbeasca e ideal pentru potarniche...frumos fondul !! Ma bucur ca au fost fazani !!

Numai bine !!!
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Marius pe 23 Oct 2007, 11:40

Ghinda scrie: dar era haios, cand saltau in juma de secunda erau la 30 m, ii lua vantul pe sus.


Am avut la gasca situatia asta. Venea gasca contra vantului, greu tare, de-abia inainta. Cand ma ridicam din groapa si ma vedea, se lasa pe o aripa si in clipa urmatoare vantul o ducea la dracu, de nu mai apucam sa trag. :lol:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Keiler pe 23 Oct 2007, 12:10

Deltaplaniste! :lol:
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde geoapis pe 23 Oct 2007, 14:16

flandra scrie:Orbeasca e ideal pentru potarniche...frumos fondul !! Ma bucur ca au fost fazani !!

Numai bine !!!



Sa stii ca fata de alte fonduri acum pe Orbeasca este potirniche putina, pe alte fonduri am vazut mult mai multa, fondul este frumos mai ales pt mine care m-am nascut acolo . Strabunicul meu a vinat pe acest fond , mi s-a povestit ca urca in deal si in jumatate de ora venea cu 2-3 iepuri, alte vremuri prin anii 40 !!!
"Capitane sa faci o tara mindra ca soarele de pe cer"
geoapis
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 02 Aug 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 26 Oct 2007, 16:53

Tuturor celor ce maine si poimaine apuca calea coclaurilor: vanatori frumoase si povesti pe masura !!! :)
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Următorul

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate