Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 19 Mar 2024, 13:28

autorizatie cumparare arma

Sectiune dedicata informatiilor cinegetice de larg interes , care merita sa fie cunoscute de toti userii nostri

Moderatori: biriuck, the_mav

autorizatie cumparare arma

Mesajde cristian pe 21 Oct 2006, 15:13

Am un prieten care este de curind membru vanator si caruia i s-a cerut de catre cei de la serviciul arme, la eliberarea autrizatiei de cumparare a armei , sa prezinte o factura care sa dovedeasca ca si-a cumparat din .......STORE fiset pentru arme.Oare asa trebuie???? Lamuriti-ma si pe mine daca este corect sau nu.
cristian
Veteran
 
Mesaje: 328
Membru din: 12 Iun 2006, 19:19
Locaţie: Bucuresti

Re: autorizatie cumparare arma

Mesajde geoapis pe 21 Oct 2006, 16:22

cristian scrie:Am un prieten care este de curind membru vanator si caruia i s-a cerut de catre cei de la serviciul arme, la eliberarea autrizatiei de cumparare a armei , sa prezinte o factura care sa dovedeasca ca si-a cumparat din .......STORE fiset pentru arme.Oare asa trebuie???? Lamuriti-ma si pe mine daca este corect sau nu.


Nu trebuie sa prezinte factura , daca are fisetul cumparat trebuie sa solicite politiei sa vina la domiciliu sa vada fisetul si sectoristul va face o adresa catre serviciul arme cum ca exista cutia.
"Capitane sa faci o tara mindra ca soarele de pe cer"
geoapis
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 02 Aug 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jagermeister pe 21 Oct 2006, 17:30

Pana la urma,pentru detinerea armelor si munitiei este necesar un fiset tip,omologat,sau orice fel de cutie metalica prevazuta cu incuietori ?
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde geoapis pe 21 Oct 2006, 19:15

jagermeister scrie:Pana la urma,pentru detinerea armelor si munitiei este necesar un fiset tip,omologat,sau orice fel de cutie metalica prevazuta cu incuietori ?



Trebuie sa fie un fiset , nu neaparat omologat care sa aiba doua compartimente , unul pt arma si unul pt munitie, fiecare compartiment neaparat sa aiba cite doua incuietori tip "yala". Eu de curind am cumparat unul, mi la confectionat cineva.Trebuie sa fie prins in perete.
"Capitane sa faci o tara mindra ca soarele de pe cer"
geoapis
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 02 Aug 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde viorel pe 21 Oct 2006, 19:27

Dupa noile reglementari dulapul de arme trebuie sa fie prevazut cu 3 compartimente:pt.arma,pt.munitie si pt.antepat sau inchizator.
Avatar utilizator
viorel
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 01 Iun 2005, 14:59
Locaţie: Oradea

Mesajde geoapis pe 21 Oct 2006, 19:42

viorel scrie:Dupa noile reglementari dulapul de arme trebuie sa fie prevazut cu 3 compartimente:pt.arma,pt.munitie si pt.antepat sau inchizator.


Acum 2 saptamini a venit politaiul acasa si a spus ca este bun asa cum l-am descris mai sus.
"Capitane sa faci o tara mindra ca soarele de pe cer"
geoapis
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 02 Aug 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde jagermeister pe 21 Oct 2006, 20:54

Ale mele sunt tot confectionate de cineva,din tabla de 3 mm.Intr-unul tin arma (rupta,fara antepat),iar in celalalt antepatul (pana) si munitia.Cel pentru arma are 3 incuietori,celalalt 2 si ambele sunt fixate in perete de beton.
"Nu este pe lume,placere mai mare..."
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde vlad_rzv pe 31 Oct 2006, 09:16

si al meu e "manufacturat" dar pe langa incuietori l-am bagat intr-un dulap de mobila, parca e ceva safe secret din james bond 8) , pana acum nimeni nu si-a dat seama ca in acel dulap e un dulap de arme :lol:
Born to hunt, forced to work...
Avatar utilizator
vlad_rzv
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 18 Sep 2005, 15:00
Locaţie: Baia Mare ,Maramures plai cu flori

Mesajde geoapis pe 31 Oct 2006, 10:47

vlad_rzv scrie:si al meu e "manufacturat" dar pe langa incuietori l-am bagat intr-un dulap de mobila, parca e ceva safe secret din james bond 8) , pana acum nimeni nu si-a dat seama ca in acel dulap e un dulap de arme :lol:



eu l-am pus tot in dulapul cu haine , nimeni nu stie ce este acolo.
"Capitane sa faci o tara mindra ca soarele de pe cer"
geoapis
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 02 Aug 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde geoapis pe 31 Oct 2006, 10:50

dan_22 scrie:pana acuma............. :lol: :lol: :lol:


asa este :D :D :D
"Capitane sa faci o tara mindra ca soarele de pe cer"
geoapis
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 02 Aug 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Vechio pe 31 Oct 2006, 17:30

Promit sa nu spun la altii :mrgreen: :lol:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde Ursus2006 pe 31 Oct 2006, 21:35

Las' ca citeste comisarul Flutur postarile si v-ati ars :lol:
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde geoapis pe 31 Oct 2006, 21:55

Ursus2006 scrie:Las' ca citeste comisarul Flutur postarile si v-ati ars :lol:


De ce , nu este voie sa le tinem acolo?
"Capitane sa faci o tara mindra ca soarele de pe cer"
geoapis
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 02 Aug 2006, 21:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde vlad_rzv pe 31 Oct 2006, 22:57

Ursus2006 scrie:Las' ca citeste comisarul Flutur postarile si v-ati ars :lol:

pai o sa ne ardem dulapurile de lemn, ca sa ramana alea de fier sa le vada si comisaru' ca altfel ii trebuie instructiuni sau harta... :lol:
Born to hunt, forced to work...
Avatar utilizator
vlad_rzv
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 18 Sep 2005, 15:00
Locaţie: Baia Mare ,Maramures plai cu flori

Mesajde violiv pe 01 Noi 2006, 20:56

1. Daca ai cetatenie romana:
-Daca vrei sa o aduci tu, trebuie (dupa lege) sa fi obtinut inainte autorizatia de cumparare, tradusa in limba tarii de unde vrei s-aduci arma, mergi, o cumperi, vanzatorul scrie pe traducere ce trebuie, la vama agentul vamal care raspunde de circulatia armelor completeaza aurorizatia romaneasca, platesti ce mai ai de plata, iei arma si autorizatia si mergi la politie.
-Daca ti-o trimite cineva n-o poti ridica din vama decat cu autorizatia de cumparare
2. Daca nu esti cetatean roman iti trebuie o invitatie personala din partea unei asociatii de vanatori, a unui colectionar sau a unei asociatii de tir, pe baza careia ceri de la consulatul Romaniei de unde esti o hartie care va cuprinde numarul de arme/cartuse pe care le poti aduce. Nu poti aduce arme interzise in RO.

In orice situatie, daca vrei sa introduci in RO o arma fara sa o declari la transport si te prinde faci parnaie, daca nu te prinde poti doar s-o ingropi pentru ca de inregistrat nu se mai poate.

Pentru lamuriri mai pe larg vezi Legea armelor si Normele de aplicare
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8508
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Ionut pe 10 Noi 2006, 21:49

daca sunteti interesati de dulapuri omologate gasiti la Uzina Mecanica Rm-Valcea , eu personal mi-am cumparat unul pentru 11 arme la pretul de 700 lei noi iar cele pentru 5 arme sunt mai ieftine. Daca vreti detalii si poze va stau la dispozitie la adresa trofeevanatoare@yahoo.com
Ionut
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 19 Mai 2006, 17:30
Locaţie: Gorj

Mesajde ankasylva pe 26 Oct 2007, 14:27

Am depus hartiile pentru autorizatie de vreo 3 saptamani. Am platit taxa de urgenta-mi-au spus ca in 3 zile imi dau autorizatia. Apoi am mai facut drumuri Roman-Piatra Neamt in fiecare zi,timp de 4 zile ca nu-i gaseam pe aia la birou.Cand,in sfarsit am dat de ei,mi-au spus ca imi trebuie inca o semnatura de la politia din orasul meu.Cale-ntoarsa....m-am rugat 1 saptamana de astia sa-mi semneze tidula.Au zis "ok" dar intai trebuie sa verifice la vecini ca nu sunt violenta si nu am conflicte cu cineva.Faza e ca vecinii nu ma cunosc,eu locuind mai mult in strainatate si nimeni nu le poate da nici o informatie.
In timpul asta mi-am comandat si alte arme pe langa cele pe care mi le aduc din Luxemburg.
La arme si munitii imi spun ca in vama imi trebuie o foaie de autorizare de la ANCEX pentru importul armelor,ANCEX-ul imi spune ca imi trebuie factura din Luxemburg de la armurier. Cand ma duc in Luxemburg dupa factura astia de la noi din vama imi spun ca de fapt nu trebuie nici o autorizatie de la ANCEX.
Vin si cu factura,am si dulap, autorizatia mea nu mai iese....Ieri mi-au venit si celelalte arme pe care le comandasem. Acum...ce sa fac : stau cu armele si in vama si la armurier....de 3 saptamani de stat pe la usi,rugaminti si drumuri...
Voi intelegeti ceva ca eu ma dau batuta.... :cry: !?
Avatar utilizator
ankasylva
Membru important
 
Mesaje: 158
Membru din: 28 Mai 2007, 14:54
Locaţie: Roman,NEAMT

Mesajde florin.t pe 26 Oct 2007, 14:39

Daca ai platit taxa de urgenta in 15 zile trebuie sa ti-o dea. Nu e obligatia ta sa umbli pe la seful de post sau mai stiu eu unde dupa recomandari ci a lor. Daca n-ai primit-o mergi la seful lor si prezinti situatia (frumos , fara scandal). Daca nici asta nu-ti da dreptate o iei ierarhic.
Nu trebuia sa-ti comanzi arme pana nu ai hartia (hartiile) la mana.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde florin.t pe 26 Oct 2007, 14:52

De al ANCEX trebuie aprobare numai pentru arme cu tevi ghintuite.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Ghinda pe 26 Oct 2007, 14:53

Anca, Anca!!!!!!!!!!!!! Ce ti-a povestit Mugurel despre circuitul asta cu actele de la politie?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde ankasylva pe 26 Oct 2007, 15:08

La Otopeni am intrebat de 5 ori si au spus ca nu am nevoie de nimic de la ANCEX....Pe ei nu-i intereseaza....
Mugurel,nu mai stiu ce mi-ai povestit,nu mai stiu nici cum ma cheama....mi-e doar o mare scarba si lehamite de tot !!!
Avatar utilizator
ankasylva
Membru important
 
Mesaje: 158
Membru din: 28 Mai 2007, 14:54
Locaţie: Roman,NEAMT

Mesajde Ghinda pe 26 Oct 2007, 15:09

Multe de arme!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde ankasylva pe 26 Oct 2007, 15:15

cred ca vin maine seara...daca nu pe duminica seara si luni...Eu veneam ca mi-au spus politarii astia ca-mi dau autorizatia azi si-mi luam si eu armele...Acum,nu mai stiu,...oricum,daca nu vin te sun maine...
Ma doare capul si sunt plina de draci !!!Ce tara....in Luxemburg cand am luat arma mi s-a cerut doar buletinul iar pentru permis de vanatoare in Germania mi s-a cerut doar sa trimit copie dupa permisul romanesc si o poza...
De ce oare numai la noi e asa?
Avatar utilizator
ankasylva
Membru important
 
Mesaje: 158
Membru din: 28 Mai 2007, 14:54
Locaţie: Roman,NEAMT

Mesajde Ghinda pe 26 Oct 2007, 15:18

Bine! Pentru ca la noi a fost lovitura de stat si le este teama acum si pentru inca nu s-au spalat toti banii negrii!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Keiler pe 26 Oct 2007, 22:51

Bai, dar Ghinda este genial de intuitiv :!: :!: :!: :D :D :D :D
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde Keiler pe 26 Oct 2007, 23:04

Am uitat ceva: Anca, sa nu te lasi! Imi pare rau ca n-am posibilitatea sa te ajut.
Avatar utilizator
Keiler
Veteran
 
Mesaje: 466
Membru din: 06 Iun 2007, 10:44
Locaţie: Brasov

Mesajde george_ciprian86 pe 27 Oct 2007, 09:57

Anca si tatalui meu i-a trebuit o autorizatie pt cumpararea celei de-a 3-a arme. A vrut ca autorizatia sa fie eliberata in regim normal.

Dupa expirarea zilelor s-a dus sa ia autorizatia. Aceasta bineinteles ca nu era gata. Din spusele celui de la biroul respectiv autorizatia nu ajunsese la seful lui sa fie semnata. Culmea este ca biroul sefului era chiar alaturat cu biroul politistului respectiv, ba mai mult aveau si o fereastra in pertetele despartitor pentru transferul actelor.

Pana nu le-a facut scandal nu a iesit nici o autorizatie. Ei tot asteapta sa primeasca ceva.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde florin.t pe 29 Oct 2007, 08:47

Pentru fiecare arma iti trebuie o autorizatie de cumparare. Cand ai prima autorizatie mergi sa ceri si pentru celelalte arme.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde ankasylva pe 30 Oct 2007, 11:59

Ieri...din nou pe drumuri ...Inghetat de frig prin fata usii,zeci de telefoane...chestii normale.Cei din Roman au spus ca au dat avizul favorabil de vineri dar ca nu pot eu duce scrisoarea ,au trimis-o ei cu "posta lor secreta "- care face 3 zile pana la destinatie (30 min cu masina de la mine pana in Piatra).
Nu mai suport....Razvy,nu ai nevoie de cineva care sa-ti mature curtea acolo?
Avatar utilizator
ankasylva
Membru important
 
Mesaje: 158
Membru din: 28 Mai 2007, 14:54
Locaţie: Roman,NEAMT

Mesajde Ghinda pe 30 Oct 2007, 12:12

Regula cu posta este peste tot in Romania. Toata corespondenta de la politie si armata se poarta prin curieratul lor.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7652
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Utilitare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Mircea-B şi 3 vizitatori

Publicitate