Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 18 Apr 2024, 10:44

lever-action calibru 30-30 winchester la MISTRETI

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

lever-action calibru 30-30 winchester la MISTRETI

Mesajde Ionica M pe 23 Ian 2008, 17:40

Se zice ca acest calibru(30-30 win) nu este recomandat la vinatoarea de mistreti, datorita faptului ca lungimea tubului de 51 cm este sub limita legala(57 cm).
In teren situatia este alta. Glontul, chiar daca se zice ca este cam puturos, are suficient stopping power pentru un mistret de 150 kg la 120-140 m. (eu nu am tras mai departe)
sa nu mai vorbim de faptul ca arma este foarte rapida, fiind apreciata de vinatorii din regiunea de deal
Eu am o arma cu acest calibru si pot spune ca merge brici la mistret.
daca ar fi sa aleg o arma cu glont pentru goana la mistret, as alege un lever-action, calibrul 30-30 win.
Ionica M
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 08 Ian 2008, 14:16
Locaţie: Pincota

Mesajde marcel64 pe 23 Ian 2008, 17:48

sunt de acord cu tine
Ultima oară modificat de marcel64 pe 23 Ian 2008, 17:51, modificat 1 dată în total.
30-30win
Avatar utilizator
marcel64
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 18 Iun 2007, 17:00
Locaţie: arad

Mesajde marcel64 pe 23 Ian 2008, 17:50

ce arma ai? Si eu am un Winchester94AE cal.30-30 an 2005 si sunt foarte multumit de el,vezihttp://www.winchesterguns.com sectiunea Trophy Case search Onaga Marcel
30-30win
Avatar utilizator
marcel64
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 18 Iun 2007, 17:00
Locaţie: arad

Mesajde Ionica M pe 24 Ian 2008, 10:06

eu am un Marlin 336, dar sunt foarte multumit de el.
l-am luat din Ungaria anul trecut.
pe a ta(dumneavoastra) am vazut-o in poze
Ionica M
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 08 Ian 2008, 14:16
Locaţie: Pincota

Mesajde Ionica M pe 24 Ian 2008, 10:14

cu ce munitie tragi?
eu trag cu winchester Silvertip.
Ionica M
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 08 Ian 2008, 14:16
Locaţie: Pincota

Re: lever-action calibru 30-30 winchester la MISTRETI

Mesajde dtdpuu pe 26 Ian 2008, 00:49

Ionica M scrie:Se zice ca acest calibru(30-30 win) nu este recomandat la vinatoarea de mistreti, datorita faptului ca lungimea tubului de 51 cm este sub limita legala(57 cm).
In teren situatia este alta. Glontul, chiar daca se zice ca este cam puturos, are suficient stopping power pentru un mistret de 150 kg la 120-140 m. (eu nu am tras mai departe)
sa nu mai vorbim de faptul ca arma este foarte rapida, fiind apreciata de vinatorii din regiunea de deal
Eu am o arma cu acest calibru si pot spune ca merge brici la mistret.
daca ar fi sa aleg o arma cu glont pentru goana la mistret, as alege un lever-action, calibrul 30-30 win.


Am vazut capra de ~50 kg si mistret de ~100kg luat cu 30-30. De asemenea am tras in poligon citeva zeci de cartuse 30-30 cu carbina lever action, precum si citeva focuri la tinte de oportunitate (adica bolovani de citeva kg). Nici mistretul n-a mai mers prea mult si nici capra cu pricina. Bolovanii loviti s-au "multiplicat prin diviziune" fara sa faca nazuri ca au fost loviti de 30-30. Precizia in poligon....asa si asa...cam 2-3 MOA. Munitia in schimb trebuie este ieftina ( nu stiu daca se gaseste in Romania).

Dupa parerea mea cu munitie adecvata pe distante mici pina la 50m (poate un pic mai departe) poti sa iei si un porc-zilla. Daca reusesti sa pui mina pe noua munitie LeveRevolution (produsa de Hornady) probabil ca distanta se dubleaza.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Mesajde marcel64 pe 26 Ian 2008, 19:52

Munitia folosita de mine este tot Winchester 170gr.Silvertip,dar mai folosesc cu succes Remington 170gr.Express Core-Lokt iar la caprior sau la panda la distante de 125-150 m Winchester 150gr Power-Point.
Fata de 30-06 la 30-30 am observat ca inclusiv la distante mici 25-40m glontul nu iese din vanat
30-30win
Avatar utilizator
marcel64
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 18 Iun 2007, 17:00
Locaţie: arad

Mesajde marcel64 pe 26 Ian 2008, 20:38

la mistret de la 14-15 metri cam asa se comporta glontul 30-30win[albumimg]4811[/albumimg],[albumimg]4575[/albumimg]
30-30win
Avatar utilizator
marcel64
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 18 Iun 2007, 17:00
Locaţie: arad

Mesajde dtdpuu pe 26 Ian 2008, 21:27

marcel64 scrie:Munitia folosita de mine este tot Winchester 170gr.Silvertip,dar mai folosesc cu succes Remington 170gr.Express Core-Lokt iar la caprior sau la panda la distante de 125-150 m Winchester 150gr Power-Point.
Fata de 30-06 la 30-30 am observat ca inclusiv la distante mici 25-40m glontul nu iese din vanat


Parereile sint impartite daca glontul e bine sau nu sa iasa. Oricum cert este ca daca nu iese, toata energia se disipa in .... mistret. Simplificat vorbind, daca energia este suficienta pentru mistret (la distanta de lovire), si ramine toata in el, si glontul se turteste suficient cit sa produca o cavitate mare...atunci eu zic e ideal. Problema cu 30-30 ar fi ca nu are atit de multa energie, dar dupa cum am zis, dupa parerea mea are suficienta la distanta mica cu lovitura bine plasata.

Eu personal, nu m-as simti "timid" la mistret cu 30-30 la distante mici.


Apropo, se gaseste munitie LeverRevolution in Romania? Stie cineva?
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Mesajde Ionica M pe 28 Ian 2008, 09:15

Cu Remington am avut un mare rateu si de atunci nu am mai tras cu ele.
La noi, Remington este cu 6 lei bucata, iar in Ungaria sunt cu 2,9 lei dar iti trebuie ceva autorizatie speciala ca sa iei cartuse de acolo.

As vrea sa incerc si eu Winchester Power Point 150 gr, dar in Arad nu am vazut decat Silvertip 170 gr
Daca am luneta si schimb tipul de proiectil( mai greu sau mai usor), nu trebuie reglata iar?
Ionica M
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 08 Ian 2008, 14:16
Locaţie: Pincota

Mesajde dtdpuu pe 29 Ian 2008, 01:05

Ionica M scrie:Cu Remington am avut un mare rateu si de atunci nu am mai tras cu ele.
La noi, Remington este cu 6 lei bucata, iar in Ungaria sunt cu 2,9 lei dar iti trebuie ceva autorizatie speciala ca sa iei cartuse de acolo.

As vrea sa incerc si eu Winchester Power Point 150 gr, dar in Arad nu am vazut decat Silvertip 170 gr
Daca am luneta si schimb tipul de proiectil( mai greu sau mai usor), nu trebuie reglata iar?


Ba da trebuie sa o reglezi din nou. Dar exists metode sa faci asta cu un numar mic de cartuse. Uite cum:
- ochesti tinta intr-un punct fix si tragi un foc de reglare
- cu noua munitie probabil ca n-o sa lovesti unde ai ochit, dar pe aproape (daca lovesti unde ai ochit nu mai trebuie sa faci nimic)
- ocheste in acelas punct fix in care ai ochit cind ai tras primul foc de reglare, dupa car fixeaza arma in pozitia respectiva (ideal prinde-o in menghina de armurier).
- regleaza elevatia si windage-ul (cu arma in pozitia pre-fixata, e ff important arma sa fie fixa) in asa fel incit sa faci reticulul lunetei sa se suprapuna cu gaura focului de reglare din tinta. Nu uita ca ajustarile acum sint pe dos fata de ce scrie pe butoanele de reglare. Adica daca scrie "up" si rotesti butonul de elvatie in directia respectiva luneta se misca in jos si nu in sus.
- odata ce ai suprapus gaura cu reticulul, teoretic esti din nou reglat, dar pentru ca realitatea nu e geometrie simplificata, mai trage un foc de reglare si reajusteaza dupa caz

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Mesajde marcel64 pe 30 Ian 2008, 20:53

problema reglarii lunetei este mai simpla sau poate mai putin complicata decat cred unii.La cal.30-30win cum foarte bine stiti balistica lasa de dorit la distanta mare,dar la fiecare tip de munitie este data balistica la reglaj distanta scurta(punct ochit -punct lovit la 100yds.) sau distanta lunga (150yds) .Aceasta este numita si reper zero fata de care se regleaza luneta.Eu folosesc un dispozitiv optic(rusesc militar) care se introduce pe teava armei si arata la distanta dorita axa tevii.Pentru reglaj folosesc o menghina montata pe masa in poligon,panou cu tinta fixata la 90m (100yds-91,44m).Tinta este o coala format A4 avand in centru doua linii perpendiculare si o bulina cu diametrul de 3cm.Grosimea liniilor este 3-4mm ,culoare negru.Dupa fixarea lunetei pe arma fixez arma in menghina si prin dispozitivul optic fixez axa tevii in centrul tintei.Fara a mai misca arma,reglez luneta astfel incat sa apara centrul tintei in centrul lunetei.Din aceasta pozitie trag un foc ochind centrul tintei.Tinand cont de balistica si inaltimea suportilor lunetei,precum si paralelismul axei lunetei fata de axa tevii atat pe verticala cat si pe verticala ,lovitura nu va fi in centrul tintei.Dupa executarea focului verific din nou fixarea armei in mengina(dispozitiv fixare)cu ajutorul dispozitivului optic si luneta astfel incat acestea sa vizeze centrul tintei.Acest lucru fiind realizat,dinsuruburile de reglaj ale lunetei reglez luneta vizand amprenta glontului in tinta.Daca vreau sa am arma reglata la 100yds procesul de reglare se incheie aici.Daca vreau sa reglez la distanta mai mare actionez suruburile de reglaj ale lunetei conform inscriptionarilor de pe fiecare tip de luneta si devierea glontului la distanta dorita conform balisticii date de fabricant.Sincer vorbind al doilea foc l-am tras doar cand mi-am reglat prima data mie arma (la arma nu am montaj rapid pentru luneta).Fara a impresiona pe cineva ,la al doilea foc tras din pozitia rezemat glontul a lovit tinta in bulina cu diametrul de 3cm (asta la 100yds)
30-30win
Avatar utilizator
marcel64
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 18 Iun 2007, 17:00
Locaţie: arad

Mesajde Ionica M pe 13 Feb 2008, 16:46

Pana la ce distanta ziceti ca este eficace calibrul 30-30 win la mistret?
Pana la 120-130 m am tras si cade porcul, dar mai departe????????
Ionica M
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 08 Ian 2008, 14:16
Locaţie: Pincota

Mesajde dtdpuu pe 13 Feb 2008, 20:58

Ionica M scrie:Pana la ce distanta ziceti ca este eficace calibrul 30-30 win la mistret?
Pana la 120-130 m am tras si cade porcul, dar mai departe????????


In opinia mea la 30-30 exista doua probleme, una este energia si alta este precizia. In opinia mea energia ar fi suficienta pina pe la 150-180 m, dar precizia e o problema. Din cauza gloantelor boante, balistica si precizia sint slabe la distante de 200m. Spre exemplu un 30-30 cade aproape 25 cm la 200m (0 la 100m). Eu m-as limita la 150m din cauza balisticii si preciziei

Exista o noua munitie pentru 30-30 facuta de Hornady, numita LeveRevolution. Nu stiu daca se gaseste in Ro. Gloante LeverRevolution au o forma ascutita, mai aerodinamica, deci nu cad atit de mult, si au si precizie ma buna. LeveRevolution mareste distanta efectiva la armele 30-30 lever action de cca ~1.6 ori. Spre exemplu energia la 180m este 1.64 de ori mai mare fata de 30-30 clasice si caderea este doar de ~15 cm (cu 0 la 100m). Si mai bine, daca reglati 0 la 180m urcarea la 100m e de vreo 7.5 cm. Adica a-ti putea trage pina pe la 220-240 m. Si precizia ar fi buna.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Mesajde Ionica M pe 13 Feb 2008, 23:42

Vreau Hornady, LeveRevolution!!!!!!!!!!!!

In Romania nu am vazut. Sau cel putin NU in Arad. Sunt acelea cu bucata ascutita de cauciuc in varf nu :?:
Pana ce apar si pe la noi, tragem cu astea boante si ne limitam la distanta de 150 m, sau schimbam arma si calibrul.
Dar daca stau bine sa ma gandesc, imi este suficient daca trag pana la aceasta distanta.
Ionica M
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 08 Ian 2008, 14:16
Locaţie: Pincota

Mesajde dtdpuu pe 14 Feb 2008, 00:36

Ionica M scrie:Vreau Hornady, LeveRevolution!!!!!!!!!!!!

In Romania nu am vazut. Sau cel putin NU in Arad. Sunt acelea cu bucata ascutita de cauciuc in varf nu :?:
Pana ce apar si pe la noi, tragem cu astea boante si ne limitam la distanta de 150 m, sau schimbam arma si calibrul.
Dar daca stau bine sa ma gandesc, imi este suficient daca trag pana la aceasta distanta.


Adevarul este ca majoritatea vinatorilor cu lever action, isi limiteaza loviturile la 150 in special din cauza ca vineaza in desis, si zone impadurite unde oricum 150m vizibilitate e mult. Stii cum se zice in SUA, lever action e arma care a cucerit vestul, si pe buna dreptate.

Da este vorba de cartusele cu virf de polimer.
Imagine

LeverRevolution sper sa apara si in Romania intr-o vreme. Pretul nu e foarte diferit fata de Hornady 30-30 boante, cam 2 USD la 20 de bucati. Din pacate nu stiu alt fabricant care sa produca ceva similar si aprope sigur ca Hornady are drepturi legal pe idee.
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: lever-action calibru 30-30 winchester la MISTRETI

Mesajde greenhorn01 pe 23 Feb 2011, 11:06

ceva noutati legat de: Hornady, LeveRevolution calibru 30 30,au aparut la noi?Si daca da unde?
Multumesc!
Avatar utilizator
greenhorn01
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 25 Noi 2010, 10:32
Locaţie: Arges

Re: lever-action calibru 30-30 winchester la MISTRETI

Mesajde Bill pe 23 Feb 2011, 12:45

LeveRevolution este o gaselnita desteapta pentru a oferi un coeficient balistic superior la munitia care se trage din armele cu magazie tubulara. .30-30 are de regula glontul cu varf plat tocmai ca sa evite percutarea accidentala a cartusului din magazie de catre glontul din spate care se sprijina cu varful pe capsa. Fabricantul recomanda pentru tipul acesta de munitie un nou tip de "follower", adica pe romaneste cred ca ii putem spune impingator si deasemenea ca munitia sa nu fie tinuta timp indelungat in magazie pentru a nu se deforma cauciucul din varf.. Binenteles ca la noi nu e cazul fiindca dupa fiecare vanatoare arma se descarca.
Bill
Membru important
 
Mesaje: 294
Membru din: 01 Apr 2005, 19:18
Locaţie: Oradea


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate