Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:52

fazanul

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Mesajde flandra pe 30 Ian 2008, 18:11

Frumoase poze Flavio...se vede treaba ca-ti cam place sa haladuiesti pe coclauri :lol: ...micsoreaza pozele inainte sa le pui ca ma dor ochii :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde carpineanu flavio pe 30 Ian 2008, 18:31

as vrea sa iau legatura cu tine poate ma inveti sa micsorez pozele si sa mai schimbam cateva povestiin a ne cunoaste mai bien.
flavio_carpi@yahoo.com
mail sau mes .mai bine pe mess
flavio_carpi@yahoo.com-cel mai nobil sport
carpineanu flavio
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 14 Noi 2006, 17:57
Locaţie: turda-judetul cluj

Mesajde flandra pe 30 Ian 2008, 18:43

Intra pe Album Foto, mergi la sectiunea care te intereseaza si da click pe ''Upload Pic''...incarci poza acolo si apoi dai copy paste la ''[albumimg..xxxx../albumimg] in postarea ta.
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Sibianu pe 31 Ian 2008, 08:45

Da frumoase poze, frumos si Bracul. :D
daca nu putem lungi viata, macar so facem lata!
Avatar utilizator
Sibianu
Membru activ
 
Mesaje: 71
Membru din: 12 Sep 2007, 16:01
Locaţie: Nürnberg

Mesajde scirocco pe 31 Ian 2008, 15:09

Frumoase poze Flavio,intradevar dar asa cum te au rugat si colegii nostri,am marea rugaminte sa le micsorezi .Eu am sa le mai las doua zile si pe urma le sterg.Nu trebuie sa te superi ci doar sa modifici pozele si la o marime rezonabila pot ramane fara probleme.Multumesc de intelegere!
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde carpineanu flavio pe 31 Ian 2008, 23:03

scirocco scrie:Frumoase poze Flavio,intradevar dar asa cum te au rugat si colegii nostri,am marea rugaminte sa le micsorezi .Eu am sa le mai las doua zile si pe urma le sterg.Nu trebuie sa te superi ci doar sa modifici pozele si la o marime rezonabila pot ramane fara probleme.Multumesc de intelegere!

nu ai putea tu sa le micsorezi in locul meu.te rog tare mult.eu nu ma pricep la asa ceva.micsoreaza le t si eu nu am sa mai postez altele decat dupa ce invat sa pun poze mici rezonabile.te rog .e pacat ca s frumoase si un vanator cu asta se lauda.cu povestile mai greu ca nu l crede nimeni!!
mersi tare mult
flavio_carpi@yahoo.com-cel mai nobil sport
carpineanu flavio
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 14 Noi 2006, 17:57
Locaţie: turda-judetul cluj

Mesajde Tanase Valentin pe 01 Feb 2008, 10:10

Flavio,inainte sa bagi pozele pe forum le poti trece printr-un program gen PhotoShop,acolo le poti da resize si salvare pt web unde le poti modifica marimea fisierului.
Till Death Comes!!!
Tanase Valentin
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 04 Mar 2006, 23:47

Mesajde cross67 pe 04 Feb 2008, 15:34

inceput de februarie la focsani
Imagine
Imagine
nu este pe lume placere mai mare.........
Avatar utilizator
cross67
Veteran
 
Mesaje: 419
Membru din: 04 Sep 2007, 09:28

Mesajde scirocco pe 04 Feb 2008, 17:12

Foarte frumos tablou si societate aleasa! :wink: :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde flandra pe 04 Feb 2008, 20:10

Frumos inceput de februarie :) ...si nici ''recolta'' nu-i rea...eu am alergat dupa un cocos zilele trecute juma' de fond :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde Marius pe 04 Feb 2008, 23:01

flandra scrie:eu am alergat dupa un cocos zilele trecute juma' de fond :lol:


Nu cumva l-ai cautat prin Mall?
Ce fond e ala, frate?! Pai pe o juma' de fond ca lumea cred ca-ti ajungea chiar si o prastie, nu mai zic de caine.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde carpineanu flavio pe 04 Feb 2008, 23:26

din pacate a sarit cu un cocos si nestiind si nevazand la noi in teren pina acuma tenebros....am tras.dubleu realizat dar cu regrette.e pacat.imi pare rau
Imagine
flavio_carpi@yahoo.com-cel mai nobil sport
carpineanu flavio
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 14 Noi 2006, 17:57
Locaţie: turda-judetul cluj

Mesajde flandra pe 05 Feb 2008, 19:13

Marius scrie:
flandra scrie:eu am alergat dupa un cocos zilele trecute juma' de fond :lol:


Nu cumva l-ai cautat prin Mall?
Ce fond e ala, frate?! Pai pe o juma' de fond ca lumea cred ca-ti ajungea chiar si o prastie, nu mai zic de caine.


Nu-ti imagina ca am batut 500 ha :lol: ...cat a durat vanatoarea am vazut doar 2 cocosi...nici nu ma asteptam sa vad mai multi...e sfarsit de sezon ... acum inep sa mai apara si astfel de vanatori...stiu unde sunt fazanii dar stau cu masina in service de o luna...acum sunt la mila sotiei si-mi aleg fondurile cu grija...cu un Opel Astra nu ajungi prea departe :)...adica cam 3-4 m din sosea :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 06 Feb 2008, 11:01

flandra scrie:
Marius scrie:
flandra scrie:eu am alergat dupa un cocos zilele trecute juma' de fond :lol:


Nu cumva l-ai cautat prin Mall?
Ce fond e ala, frate?! Pai pe o juma' de fond ca lumea cred ca-ti ajungea chiar si o prastie, nu mai zic de caine.


Nu-ti imagina ca am batut 500 ha :lol: ...cat a durat vanatoarea am vazut doar 2 cocosi... :lol:


flandra.....ai fost cumva la bragadiru?............ca acolo mai sunt cred 3-4 cocosi pe tot fondul........
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde flandra pe 06 Feb 2008, 19:08

:) ...nu am fost la Bragadiru...nu-mi place fondul (atat cat il cunosc)...fazanii de care vorbesti tu cred ca-i mai gasesti doar in marginea raului cam pe unde sunt gunoaiele...pentru un cocos nu bag cainele prin cioburile alea...
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde carpineanu flavio pe 08 Feb 2008, 23:29

inca 3 poze pt voi . sper sa v a placa
prietenul meu vanator Iosif
Imagine
cu seful de grupa Farcat Dorel , director Masca Marius si eu
Imagine
de la stanga la dreapta : Eci , Anca Adrian cu cainii , Metea Dan si eu cu Aris
Imagine
flavio_carpi@yahoo.com-cel mai nobil sport
carpineanu flavio
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 14 Noi 2006, 17:57
Locaţie: turda-judetul cluj

Mesajde carpineanu flavio pe 08 Feb 2008, 23:58

http://www.youtube.com/watch?v=c8ToueZc ... re=related

e unul dintre cele mai tari filme cu fazani.fazani la greu si impuscaturi de asemenea.dar ar trebii sa traga mai bine :P
pt alte filme cu vanatoare de fazani , alte sute de filme intrati pe youtube si dati la cautare pheasant hunt

ca sa nu mai postez si la celelalte topicuri ca sa v a spalati ochii cu filme de vanatoare cautati tot pe youtube :
1 reabit hunt
2 duck hunt
3 goose hunt
4 pig hunt
5 deer hunt
6 lion hunt
7 antilopa hunt
etc etc
mii de filmulete bestiale
flavio_carpi@yahoo.com-cel mai nobil sport
carpineanu flavio
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 14 Noi 2006, 17:57
Locaţie: turda-judetul cluj

Mesajde luca pe 20 Mar 2008, 10:04

Toamna lui `96, pe Jiu lacul de acumulare in zona orasului Turceni, ma intorceam cu Sasha la picior de la pasajul de dimineata, cand observ la 300 m in aval niste rate la o distanta abordabila.
Cobor digul si incerc apropierea printr-un ocol cu cainele la picior. Cand ma pregateam sa urc digul pe directia ratelor, observ cateva in zbor la o distanta apreciabila. Pana la urma mi-am dat seama ca erau ratele mele. Dezamagit le urmaream cum se departau cand din spate se aude un carait de cocos cu bataia de aripi caracteristica. Pivotez, epolez, cocosul zboara perpendicular spre malul opus aflat la vreo 300 m. Am o ezitare, neuronii mei asociau rata aportata de pe balta nu fazanul, imi revin,dau drumul la foc cand fazanul deja era pe la 6o m, face o volta dupa care cade pe apa la vreo 80-90 m si statea linistit exact ca o rata .
Sasha innebunita chefnea si nu se hotara in ce directie s-o apuce dupa comanda aport. Cobor digul la mal langa Sasha aleg vreo doua pietre si arunc spre fazan care in continuare statea impasibil pe luciul apei simtindu-se probabil in siguranta la distanta aia. Cand mi-am dat seama ca Sasha a luat urma fazanului urc digul sa observ mai bine spectacolul.
Cocosul n-a dat nici un semn de agitatie pana cand dupa 20 m parcursi de Sasha, ne intoarce coada si ata spre malul opus cu siaj in urma lui. Eu :shock: :shock: :shock: . Bai pluteste, imi zic, dar sa si innoate in halul ala, nu-i posibil asa ceva, ma frec la ochi dar nu visez, Sasha mea nu prea recupereaza din distanta ce-i separa :shock:
Gluma se-ngroasa Sasha e deja la mijlocul lacului chefneste non stop de ciuda ca nu ajunge cocosul, eu deja imi faceam probleme daca mai are suflu sa se si-ntoarca, distanta dintre ei nu o mai puteam aprecia din cauza faptului ca deveneau din ce in ce mai mici. Ce mai, ma incercau un amalgam de senzatii. Teama sa nu se innece Sasha, admiratia ca am un caine pasionat care nu renunta usor, bucuria dobandirii unui vanat si nu in ultimul rand consternarea si admiratia fata de cocos care lupta din greu pentru viata lui.
L-a prins cand mai avea sub 10 m de malul opus si cand am vazut-o intorcandu-se cu el in gura am stiut ca-i sigura pe conditia ei fizica. Ce sa mai zic dupa ce mi l-a predat de bucurie o apucase si giumbuslucurile. Va dati seama ce pupaturi si cuvinte de lauda i-am adresat :D
Poate pentru altcineva un fazan nu reprezinta trofeu, am dobandit si eu si alte animale mai mari cu par si pene , totusi in 13 ani de vanatoare n-am incercat bucurie mai mare ca atunci cand Sasha mi-a predat in maini, viu fara nici o urma de muscatura, un cocos de fazan dupa o urmarire de 600 m pe luciul unui lac de acumulare. Mi-a mai adus un iepure de pe malul celalat la Gilort, la fel trecut raul innot si inapoi cu iepurele-n gura dar a fost mai putin ca si timp cat si ca grade in termometru. :)
Deci, sa inchei mai la subiect, trofeul meu nr 1 ramane acel fazan dobandit cu 12 ani in urma.
Ce ziceti retraieste clipele petrecute impreuna acum 12 ani (si nu numai pe acelea)?!
Imagine
luca
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 30 Oct 2007, 14:31
Locaţie: GORJ

Mesajde Marius pe 20 Mar 2008, 10:26

Fain!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Dudex pe 27 Aug 2008, 19:25

Flavio, frate, cu ce trageau aia, vedeam fazanii parca la 100 de metri, si ei ii dadeau jos?! :shock: :o :?
Inseamna ca la noi este forta gravitationala mai mare de nu se duce alica cum am vazut la ei :lol:
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde sorin flutur pe 27 Aug 2008, 21:41

iluzie optica din cauza camerei....
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde Dudex pe 27 Aug 2008, 22:34

Am luat si asta in calcul Sorine, dar parca....... M-am uitat si la umarul vanatorului, sa vad reculul........, nu stiu ce sa zic......
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde ventura pe 28 Aug 2008, 07:27

in unele filmulete cameramanul era destul de departe de vanator....asa ca distanta de la camera la fazan era si mai mare...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Mesajde cybelle pe 28 Aug 2008, 17:56

camera mai aproape sau mai departe..
ma rog..
cert e ca fazanii din film, zburau destul de sus..
sunt impuscati mai susu decayt de obicei..
cel putin asa cred eu.. :wink:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde Dudex pe 28 Aug 2008, 18:37

Am urmarit cu atentie de cateva ori.
Iluzia optica o da si modul de filmare al cameramanului, care filmeaza de jos in sus, de la nivelul solului......... si mai sunt inclusiv copacii inalti care iti creaza impresia de inaltime.
Dar, la un moment dat (nu prea inteleg) parca spune ceva de "put double magnum dumi". Sa fie cartuse cu incarcatura magnum?
Totusi, raman la parerea mea - in afara de primul, pe toti ceilalti i-a luat la peste 50 de metri. Postarea e super oricum
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde cybelle pe 28 Aug 2008, 20:07

coresct..
fara discutie nu sunt impuscati cu 24-28 gr..
eventual 2,5mm..
asta nu

parerea mea..min 36gr..min3,5mm.... :wink: :roll:

respect
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde Dudex pe 28 Aug 2008, 21:25

Da .........., cartuse pt vanatoare........, nu ce ni se livreaza noua.....
Stiti cum se zice - restul e can can :lol: :lol:
Exact ca la masini - pt Europa de Est si pt Europa de Vest :twisted:
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Mesajde flandra pe 04 Sep 2008, 18:12

Daca ce am vazut eu in filmulet se cheama vanatoare la fazani, eu sunt mecanic de locomotiva :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde flandra pe 30 Sep 2008, 16:43

Inca in antrenament...de maine la vanatoare :)

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde cat pe 01 Oct 2008, 12:10

Chiar stie cineva cand se deschide la fazan, caci in Constanta si Tulcea nimic..........
cat
Nou membru
 
Mesaje: 28
Membru din: 27 Sep 2005, 06:49
Locaţie: constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate