Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 00:11

Carnea de mistret

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Carnea de mistret

Mesajde carabina 30_06 pe 16 Feb 2008, 16:40

Voua va place carnea de vier???Eu toata carnea de la un vier de 150 kg iam facut pe caini fericiti.Imi place doar carnea de purcea sau vier sub 60 kg
carabina 30_06
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 18 Noi 2007, 19:44
Locaţie: ploiesti

Re: Carnea de mistret

Mesajde ADRIAN BURCEA pe 16 Feb 2008, 18:01

carabina 30_06 scrie:Voua va place carnea de vier???Eu toata carnea de la un vier de 150 kg iam facut pe caini fericiti.Imi place doar carnea de purcea sau vier sub 60 kg

Nu ti-a placut pentru ca avea,cu siguranta, acel miros pronuntat (de vier) care miros nu ar fi fost atat de pronuntat daca imediat dupa impuscare,vierul ar fi fost castrat.Carnea de purcea si bineinteles de vierus ( vier tanar,in jur de 60 kg ) nu prezinta acel miros datorita caruia unele persoane nu o pot manca.
Avatar utilizator
ADRIAN BURCEA
Veteran
 
Mesaje: 580
Membru din: 18 Mar 2007, 15:47
Locaţie: Constanta

Mesajde violiv pe 16 Feb 2008, 22:38

Carnea de vier (ca si de majoritatea masculilor ce-i putem vana dintre mamifere si nu numai) are un miros specific determinat de impregnarea organismului cu hormoni androgeni. Mirosul este mai pronuntat sau mai estompat si in functie de specie si in functie de perioada de activitate hormonala (reproducere in plina desfasurare) a respectivului animal. Disparitia mirosului specific se produce la o anumita perioada dupa incetarea productiei de androgeni. La animalul in discutiei, androgenii ajung la valori neglijabile la circa 2-3 luni si poate merge chiar pana la 6 luni de la castrare. Deci, daca doriti un vier cu carne de scrofita trebe sa-l castrati acum si sa-l impuscati la toamna.
Exista, intr-adevar, parerea si obiceiul ca mistretii sa fie castrati imediat dupa impuscare pentru a diminua mirosul specific al carnii. In lumina celor spuse mai sus este complet inutil. In fond, chiar daca s-ar varsa in organism cine stie ce din testicole, tot ar trebui transportata acea substanta pana in muschi iar transportul nu-l poate face decat sangele. Ori in animalul mort sangele nu mai circula :wink:
E greu sa schimbi o idee incetatenita adanc in mintea vanatorilor, transmisa de generatii dar eronata.
Cu sau fara castrare, carnea mistretului va avea mirosul specific in stransa dependenta de prezenta secretiei androgenice, adica de perioada de reproducere dar si de activitatea sexuala din ultima vreme a respectivului animal.

Imi pare rau ca nu pot sa va ofer un experiment care sa va demonstreze asta (poate doar, imediat dupa impuscare sa prelevati o bucata mare de carne apoi sa nu-l mai castrati, ulterior sa faceti un test comparativ al gustului celor 2 bucati - daca teoria din strabuni ar fi adevarata, carnea prelevata initial ar trebui sa n-aiba acel gust pregnant, in fond am scos-o de langa testicole :D ).

P.S. impuscam 75% din iepuri masculi. De 2-3 ani iernile blande favorizeaza debutul precoce al perioadei de reproducere si gasim masculii cu testiculele maaari. Unii chiar au si mirosul specific de vier (poate ati observat) dar la acestia nu ne grabim deloc sa-i castram.
Si masculii animalelor domestice prezinta aceasta particularitate, tocmai de aceea nu se sacrifica, in general, masculi in plina activitate sexuala ci la cateva luni dupa castrarea prealabila.

Cu parere de rau, nu exista o metoda confirmata de a scoate acel gust neplacut. De multe ori nici gatitul cu orice fel de arome nu-l poate elimina asa ca nu ramane decat sa ne obisnuim sau sa impuscam numa scroafe.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde carabina 30_06 pe 16 Feb 2008, 23:15

Domnul Viovil are dreptate,eu l-am castrat la 2 min dupa ce a picat jos si tot miroase carnea de nu poti sa o mananci.Porcul a fost impuscat exact pe data de 01.01.2008.Dupa parerea mea cea mai buna carne este de purcea pana in 140 kg si de vier in jur de 60kg(care nu a apucat sa viereasca).
carabina 30_06
Nou membru
 
Mesaje: 47
Membru din: 18 Noi 2007, 19:44
Locaţie: ploiesti

Mesajde sorry_nellu pe 17 Feb 2008, 22:47

:lol: Tare mai are dreptate domnul asta, Violiv.
@carabina 30_06: eu ii faceam si o l**a la mistretul ala si nu dadeam 150 kile la caini. Poate fac indigestie. :lol: :lol: :lol:
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Carnea de mistret

Mesajde carpineanu flavio pe 17 Feb 2008, 22:47

carabina 30_06 scrie:Voua va place carnea de vier???Eu toata carnea de la un vier de 150 kg iam facut pe caini fericiti.Imi place doar carnea de purcea sau vier sub 60 kg

:( deloc !!!!
flavio_carpi@yahoo.com-cel mai nobil sport
carpineanu flavio
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 14 Noi 2006, 17:57
Locaţie: turda-judetul cluj

Mesajde Vechio pe 18 Feb 2008, 11:29

Ţineţi carnea 3 zile în paiţ şi o gătiţi-consumaţi atunci când sunteţi răciţi cobză. Nu mai e nici o problemă. :wink:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Mesajde florin.t pe 18 Feb 2008, 15:27

Baitul si condimentele fac minuni. Nu stiu cum face maica-mea si sotia dar eu nu pot sa disting de ce e carnea, de scroafa sau de vier. Doar la purcei e mai cruda, in rest .... Am impuscat si tap batran, tinutul la bait 2-3 zile face carnea comestibila.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Ghinda pe 18 Feb 2008, 15:48

:lol: Eu nu ma bunghesc daca este de vanat, d-apoi intre sexe! La vier retezati pensonul cu tot cu penis si lasati coaiele in pace!Are o glanda smechera pe acolo si aia se pare ca mai vinovata de izul carnii! De la altii stiuta! Personal nu pun botul la nici-o varianta. Poate la aia cu coaiele, ca sa le salt si sa le halesc cu baietii! :wink:
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorry_nellu pe 18 Feb 2008, 21:25

@Ghinda:
Ca destept mai esti! Si doar nu esti politist! Am sa pun si eu botul la coaie, asa ca tine si am sa-i invat pe ceilalti sa puna botul la penson si la p**la. :lol: :lol: :lol:
"Decat sa dai pomana calicilor sambata, mai bine da ceva de baut mahmurilor, marta." I. Creanga
Avatar utilizator
sorry_nellu
Veteran
 
Mesaje: 623
Membru din: 10 Ian 2007, 09:36

Re: Carnea de mistret

Mesajde Clujeanul pe 16 Apr 2010, 09:03

Carnea de vier tocata se preteaza foarte bine la sarmale sau supa de ardei umpluti!!!
Este OK si pentru chiftele, ca dupa ce se racesc nu prea se mai simte mirosul specifc.

Chestie de gust...

Unii consuma cu placere si platosa(!!!), fiarta cumva (nu stiu exact cum o prepara, dar pe mine nu ma atrage deloc).
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carnea de mistret

Mesajde marius 45 pe 17 Apr 2010, 07:23

Pai ori e supa ori sunt ardei umpluti,cum e aia 'supa de ardei umpluti'?
Se poate face si "platosa"soricul ala gros de 2 degete...se parleste bine,se fierbe in zeama de varza pana se inmoaie bine,se scoate la zvantat si se condimenteaza bine cu usturoi,piper boia si orice doriti si daca se mai da un fum te lingi pe degete si nici nu stii ce mananci dar atentie sa nu fie lasat f mult la uscat ca nici cainii nu l mai pot manca.Toate bune si frumoase dar daca aveti probleme cu stomacul :roll: ies niste gaze de zici ca faceti concurs cu sconcsul :mrgreen: .
marius 45
Membru important
 
Mesaje: 253
Membru din: 07 Noi 2008, 17:01
Locaţie: PE GRINDURI

Re: Carnea de mistret

Mesajde 223/12 pe 17 Apr 2010, 10:58

Un vanator varstnic mi-a povestit urmatoarele.
Pe vremuri, dupa de impuscase un vier, pt ca mirosea a vier de "te trajnea" si profitand de o relatie "la Partid" a dus carnea la o celebra fabrica de mezeluri. Dupa procesare, a primit nu's cate (multe in orice caz) zeci de kg de salam "de Sibiu" - frumos, apetisant rau ...insa cu gust de vier de te "te trajnea" :lol:
N-a putut manca deloc din el si, in cele din urma, dupa ce i s-a facut indeajuns de greata, a dus "rudele" de salam in spatele casei, unde avea o polata, si le-a atarnat acolo, "la aer". Treaba asta se intimpla pe vremea porumbilor "in lapte" si, dupa ce si-a mai amintit de cateva ori de "vier" - scarba alungand iute ispita haina de a-l mai gusta :lol: - vanatorul a uitat complet de salam. A stat salamul sub acea polata, atarnat, pana in anul urmator, nu stiu exact pe ce vreme, in orice caz dupa topirea zapezilor, cand incepeau muncile agricole. Cautand ceva pe sub polata in care avea atarnate de toate - scule, unelte agricole etc. - omul a dat de salam. Se uscase de tot, "rudele" se subtiasera de parca erau niste carnati mai grosciori. Si-a facut vanatorul curaj sa mai guste o data "vierul", inainte de a arunca salamul la caini. Surpriza: nu mai mirosea deloc a vier, ba chiar avea avea un gust excelent, asa, condimentat puternic, iute si uscat cum era...
Vanatorul mi-a mai povestit ca acel salam era deosebit de satios: daca manca dimineata cateva felii, toata ziua avea senzatia ca este satul, ca nu-i e foame.

N-am incercat "reteta", v-am povestit doar ceea ce mi s-a povestit. :roll:
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Carnea de mistret

Mesajde Clujeanul pe 21 Apr 2010, 12:02

@marius 45
Pai ori e supa ori sunt ardei umpluti,cum e aia 'supa de ardei umpluti'?


sa fie ciorba de ardei umpluti?....oricum nu conteaza cum ii spui
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Carnea de mistret

Mesajde vasutcorneliu pe 09 Mai 2010, 08:00

La vieri in zona genitala, mai exact in jurul " pensulei", se afla glanda preputiala care contine urina alterata, celule moarte si alte surse de feromoni utilizate de mistret in timpul rutului. Daca in timpul manipularii sau prelucrarii se sparge aceasta glanda, carnea unde a ajuns acel lichid uleios va capata un gust extrem de neplacut si va fi improprie pentru consum.
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re:

Mesajde bogdanel pe 17 Sep 2010, 00:17

Cu parere de rau, nu exista o metoda confirmata de a scoate acel gust neplacut. De multe ori nici gatitul cu orice fel de arome nu-l poate elimina asa ca nu ramane decat sa ne obisnuim sau sa impuscam numa scroafe.[/quote]


Salutare Maestre.

dintr-o discutie cu "batranii" in ale vanatorii de prin partea Sibiului, intr-o discutie despre acel miros, ei fiind vanatori de vanat mare (cerb, urs uneori) samd ... veni vorba si despre miros, problema ridicata de mine, si ei au zis "stai linistit copile", se rezolva...
ei congeleaza carnea la -40grade pentru a scoate mirosul de mascul. cei drept e problema fiecaruia unde gaseste sa congeleze carnea la temp aceasta, da se pare ca exista o rezolvare.
toate cele bune.
Avatar utilizator
bogdanel
Membru important
 
Mesaje: 288
Membru din: 13 Oct 2009, 20:29
Locaţie: Bucuresti

Re: Carnea de mistret

Mesajde adigeo pe 17 Sep 2010, 09:46

Cred ca metoda asta e foarte greu de testat din cauza celor -40 C , depozitele lucreaza cu -18 -32 , nu stiu daca ai putea sa convingi pe cineva sa inghete tone de carne la -40 pentru un mistret :roll:
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Carnea de mistret

Mesajde violiv pe 17 Sep 2010, 12:18

vasutcorneliu scrie:La vieri in zona genitala, mai exact in jurul " pensulei", se afla glanda preputiala care contine urina alterata, celule moarte si alte surse de feromoni utilizate de mistret in timpul rutului. Daca in timpul manipularii sau prelucrarii se sparge aceasta glanda, carnea unde a ajuns acel lichid uleios va capata un gust extrem de neplacut si va fi improprie pentru consum.


Am patit o data sa "storc" din greseala, pe mana, cateva picaturi....nici dupa cateva zile de spalari continue nu trecuse mirosul. Mai rau a fost ca nu m-am prins de la inceput si-am atins carnea in mai multe locuri. Ca am ramas eu cu mirosul imposibil in nas sau ca a prins cu adevarat miros si carnea chiar nu stiu dar n-am vrut sa risc asa ca am bagat direct la bait toata carnea respectiva (bait fara otet, doar vin si condimente si carnea transata in bucati de cam 1 kg sau peste), am tinut-o asa o zi apoi am bagat-o la congelator (Bosh, model mai vechi, cu posibilitatea de -32 grade, setat numa la -28) unde a stat pana am uitat de ea, adica vreo 3 luni. N-a avut nicio problema la gatit si consum dar nici nu pot sa bag mana-n foc c-a fost meritul metodei pe o carne "contaminata" - e la fel de posibil sa nu fi avut nimic carnea, de la bun inceput.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Carnea de mistret

Mesajde stefan 3006 pe 17 Sep 2010, 21:53

vasutcorneliu scrie:La vieri in zona genitala, mai exact in jurul " pensulei", se afla glanda preputiala care contine urina alterata, celule moarte si alte surse de feromoni utilizate de mistret in timpul rutului. Daca in timpul manipularii sau prelucrarii se sparge aceasta glanda, carnea unde a ajuns acel lichid uleios va capata un gust extrem de neplacut si va fi improprie pentru consum.

Este foarte adevarat,tot patitu-i priceput.
Avatar utilizator
stefan 3006
Veteran
 
Mesaje: 544
Membru din: 07 Ian 2009, 18:28

Re: Carnea de mistret

Mesajde NightSirc pe 06 Noi 2010, 21:08

Vad ca nimeni nu da nici o metoda concreta(poate e o strategie si asta ca la fudulii/pensula sau -40 grade=glumita) :twisted:

O metoda cu rezultate foarte bune este cea aplicata de sotia/mama mea cu carnea de la un vier mare prins la sfarsit de octombrie(si asta mirosea de iti sucea nasu cand il taransai).

Carnea pusa separat pe categorii(oase, mushi, sunca-acesta avea ca a trait pe langa lanuri foarte mari de porumb nerecoltate nici pana astazi) apoi pusa fiecare categorie in saramura(cu timpi diferiti de sarare) urmat de o partida de scurs si una de fiert cu condimente clasice(pentru fragezire, am inteles ca si moarea de varza ar fi buna) dupa care un fum "fierbinte" de fag timp de cateva ore ca sa nu se usuce carnea, la sfarsit dupa gust si preferinte se condimenteaza suplimentar(noi am pus boia rosie, mai mult pentru aspect).

Rezultatul a fost ca nimeni din familie nu si-a dat seama ca e carne de vier.

Metoda e garantata, fiind testata recent.
Avatar utilizator
NightSirc
Veteran
 
Mesaje: 332
Membru din: 11 Noi 2008, 08:53
Locaţie: Furcitura nucului!

Re: Carnea de mistret

Mesajde mihai_tud pe 10 Noi 2010, 14:47

La noi in grupa noi lasam" bijuteriile" :lol: vierului unde sunt iar la transare scoatem cu totul testicolele+canal+penis (tot setul ..) fara a taia ceva din toate astea,asa mai pe departe.Am facut si ciorba din carnea de vier si niciodata nu a mirosit vre-un pic,spre deosebire de inainte cind i le scoteam imediat dar putea carnea de nu puteai sa o maninci!
Pofta buna! :D
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Carnea de mistret

Mesajde Sly_Fox pe 10 Noi 2010, 16:03

mihai_tud scrie:Am facut si ciorba din carnea de vier si niciodata nu a mirosit vre-un pic

Ciorba din carne de vier? Mama mama ce miros, la mine nici cainele nu a pus botul la asa ceva. :D
Cand i-am pus oala cu ciorba in fata a sarit ca ars, nu a mancat nici zeama nici carnea. La final am aruncat si ciorba si oala. Mirosea a sconcs. In schimb carnatii au iesit deliciosi, fara urma de miros neplacut.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Carnea de mistret

Mesajde mihai_tud pe 10 Noi 2010, 20:04

Te rog sa ma crezi ca nu este "vanatoreasca".Iar sotia mea (si soacra de altfel) are un simt olfactiv foarte dezvoltat (nu maninca nimic daca are chiar si un vag miros ciudat).Inainte cind scoteam outele afara carnea putea rau de tot.Acum de cind aplicam aceasta metoda nu am mai avut nici o problema!Si au fost citiva vieri rapusi in ceva ani ...Incearca metoda noastra...in fond ce ai de pierdut?!Nimic!
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 405
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Carnea de mistret

Mesajde doctoru pe 23 Feb 2011, 16:59

Violiv are mare dreptate referitor la mirosul de vier;poti sa-i scoti si testicole si penson si bidinea si amigdale catot miroase ca dracu mai ales daca e in activitate sexuala maxima si a trecut deja prin patutul citorva scrofite oachese.La porcul domestic mirosul carnii dispare dupa 40-50 zile de la castrare deci la mistretoi se lungeste periada.Dar cum la mistret nu se pune problema castrarii cred ca o metoda ar fi(testata de mine) sectionarea musculaturii in bucati cit mai subtiri (15cm diametru)si aerisirea foarte buna si pe o perioada de citeva zile a acestor bucati dupa care se pun la bait+ceva carne de batal+ceva gusa de porc domestic+condimente naturale(usturoi f.mult)=carnaciori facuti in mate de oaie si dupa afumare se pierde semnificativ mirosul de vier.Apropo nu a-ti puscat niciodata o scrofita in calduri sa vedeti acolo miros sexi ca te stie si vecinu de la etaju 10 cind faci friptura.
doctoru
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 16 Ian 2011, 10:51

Re: Carnea de mistret

Mesajde Vechio pe 23 Feb 2011, 19:19

Cum nu :lol: :lol: . Nu la etaju 10, da pe o rază de 4 case da!
Au venit aţă la festin :lol: :lol:
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Carnea de mistret

Mesajde vasutcorneliu pe 02 Mar 2011, 19:07

Se pune într-o oală smălţuită sau de inox (ca să nu oxideze) carnea tăiată în bucăţi cam de mărimea unui pumn. Peste carne se pune cât să acopere un amestec de vin alb sec care este mai acru, foi de dafin, cuişoare, nucşoară, felii julien ( "peştişori" foarte subţiri) de ceapă roşie (şi mai bun ar fi arpagicul mărunt de ceapă roşie), cam o jumătate de kg de tărâţe pusă la muiat 10 zile la 21 celsius, câteva boabe de ienupăr, două fire de busuioc si de mentă, opţional se poate pune şi câteva fire de pelin sau de peliniţă (pentru cei cu fierea sensibilă la ceapă) şi, obligatoriu, deasupra se pun câteva crenguţe de vişin fără frunze. Se pune recipientul la o temperatură între 2 si 6 celsius o săptămână, timp în care vom amesteca de 5-6 ori pe zi cu o lingură de lemn sau de inox (tot pentru prevenirea oxidării). Dupa ce s-au scurs cele 7 zile aruncăm recipientul cu tot cu carne şi vom mânca rămurelele de vişin dar nu înainte de a le face examenul trichinoscopic! :D
vasutcorneliu
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 13 Mar 2009, 22:07

Re: Carnea de mistret

Mesajde petru100 pe 14 Dec 2011, 19:06

Si cu cata atentie incepusem sa citesc! Of!!!
petru100
Nou membru
 
Mesaje: 39
Membru din: 30 Apr 2011, 07:32

Re: Carnea de mistret

Mesajde violiv pe 15 Dec 2011, 10:20

Gluma-i gluma da' numa pe jumate. Pentru cine stie sa citeasca printre randuri... :roll:
Sunt de acord cu reteta, cu niste exceptii:
- vinul alb sec - prea acru dupa gustul meu si prea aiurea gustul carnii la final; prefer ceva catre demi-dulce, cam ca de Murfatlar :lol:
- prea lung timpul de "marinare" - maxim 3 zile tinuta la frigider la sub 5 grade, mai bine doar doua si un pic mai mult la foc mic.
- amestecatul poate fi si numai de doua ori pe zi
- carnea poate fi taiata si felii de vreo doua degete grosime maxima si pusa in vas in straturi...amestecarea se va face schimband ordinea straturilor; in aceasta situatie merge si facuta la jaratec "moale" pe gratar sau pe placa de granit.


Taratele fermantate sunt un ingredient bun - fermentatia lor produce acid lactic, chestie care pre-digera fibrele de colagen si fragezeste carnea inaintea prepararii, similar procesului ce se intampla fara alte adoasuri in timpul fezandarii. Insa adaugarea lor ca atare la amestec face dificila indepartarea si nu-s bune de mancat.....mai bine se pun invelite intr-un tifon des ca-i suficienta doar "zeama" de la ele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Carnea de mistret

Mesajde gaby_81 pe 19 Dec 2011, 14:35

mihai_tud scrie:La noi in grupa noi lasam" bijuteriile" :lol: vierului unde sunt iar la transare scoatem cu totul testicolele+canal+penis (tot setul ..) fara a taia ceva din toate astea,asa mai pe departe.Am facut si ciorba din carnea de vier si niciodata nu a mirosit vre-un pic,spre deosebire de inainte cind i le scoteam imediat dar putea carnea de nu puteai sa o maninci!
Pofta buna! :D


SA TRAIESTI SA-NBATRANESTI... am facut asa cum ai spus si nici un miros nu am simtit cand am prajit carnea. este drept ca a fost un vier domestic care nu a avut activitate sexuala dar totusi cred ca a contat cum a fost transat. Multumesc pt. sfat. Numai bine si LA MULTI ANI!
gaby_81
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Dec 2011, 14:25

Re: Carnea de mistret

Mesajde Tragaciul pe 01 Mar 2019, 08:47

mihai_tud scrie:La noi in grupa noi lasam" bijuteriile" :lol: vierului unde sunt iar la transare scoatem cu totul testicolele+canal+penis (tot setul ..) fara a taia ceva din toate astea,asa mai pe departe.Am facut si ciorba din carnea de vier si niciodata nu a mirosit vre-un pic,spre deosebire de inainte cind i le scoteam imediat dar putea carnea de nu puteai sa o maninci!
Pofta buna! :D

Perfect adevarat ce scrie colegul nostru aici! Am verificat si asa este
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36


Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate