Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Mar 2024, 09:36

alegere arma de vanatoare

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

alegere arma de vanatoare

Mesajde alinboboc pe 05 Apr 2008, 18:01

Sunt nou in breasla;doresc sa cumpar o arma de vanatoare si habar nu am ce, pusca, carabina, et.Banii nu sunt o problema, dar as dori ca raportul calitate pret sa-mi satisfaca doleantele.
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 391
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Mesajde vanatorul dibaci pe 05 Apr 2008, 18:22

spunemi cu cine umbli ca sa -ti spun cine esti? cam asa am putea sti ce te-ar aranja :lol: trebuie sa sti cam ce vei vana cel mai mult (speci etc)si mai ales cu cine :idea: cat de indragostit esti de vanatoare si nu de portul armei .cand vei sti aceste raspunsuri ai sa Primesti f multe sfaturi ,de la acesti minunati oameni care sunt VANATORI :wink: oricum daca partea financiara nu te jeneaza ai de unde alege arme f bune care iti vor da satisfactie
..oricum bine ai venit in tagma
una este sa fi purtator de arma si alta VANATOR
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Mesajde Calin1987 pe 05 Apr 2008, 18:38

In orice caz, cred ca prima arma ar trebui sa fie un bock de 12. Producator.....Beretta, dar nici un Baikal nu cred ca s-ar face de rusine...
Calin1987
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 26 Apr 2006, 15:06
Locaţie: Beius

Mesajde violiv pe 05 Apr 2008, 23:22

Daca banii nu-s problema ia cate una din fiecare clasa mare, eventual si in calibre difrite, le incerci pe toate si pastrezi ce-ti place :roll:
Gluma-gluma da' sa stii ca-i serioasa. Daca nu esti foarte norocos cam asa ar trebui sa-ti alegi arma. Numa ca nu-i mortis sa le si cumperi pe toate, le poti incerca pe la prieteni. Mai bine decat asa nu-i nicio explicatie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: alegere arma de vanatoare

Mesajde adrian_ppp pe 06 Apr 2008, 10:01

alinboboc scrie:Sunt nou in breasla;doresc sa cumpar o arma de vanatoare si habar nu am ce, pusca, carabina, et.Banii nu sunt o problema, dar as dori ca raportul calitate pret sa-mi satisfaca doleantele.


Nu prea inteleg faza ca banii nu sunt problema.
Preturile bocurilor incep undeva de la 400 eur pana la 40 000 eur si mai urca.
Daca pentru mine banii nu ar fi o problema si mi-as permite mi as lua aceasta arma :
http://www.cabelas.com/cabelas/en/conte ... hyId=11891

In alta ordine de idei, iti trebuie o arma care sa ti se potriveasca .
Daca vanezi i zona de munte ia ti carabina daca vanezi la campie ia-ti un bock sau o semiautomata.
Eu daca ar fi sa mi achizitionez in cest moment o arma mi as lua ultimul model de bock de la Baikal nou sau o bereta, brwning,remington- second.
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde padurariu_catalin pe 06 Apr 2008, 10:02

Adriane,

La care model de la Baikal faci referire?
padurariu_catalin
Membru activ
 
Mesaje: 106
Membru din: 22 Oct 2007, 20:38
Locaţie: Botosani

Mesajde adrian_ppp pe 06 Apr 2008, 10:37

IZH 27 EM

cal 12 camera Magnum
selector , ejectoare socuri mobile
lungime teava 675 mm;
in jur de 3 kg greutate
tragaci unic
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 06 Apr 2008, 12:13

shi baikal are arme frumoase, pur shi simplu nu se aduc in romania!!! Dac s-ar gasi doritori, sigur se apuca cineva sa aduca ;)
Aceste arme nu se compara cu cele de serie, nici la calitate dar nici la pretz!!! :lol:
http://www.baikaldeluxe.com/gallery.php ... ollections
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Mesajde Calin1987 pe 06 Apr 2008, 12:36

Foarte frumoase, n-am ce zice.....dintr-o data a crescut Baikal in ochii mei. :D :D :D
Calin1987
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 26 Apr 2006, 15:06
Locaţie: Beius

Mesajde Cristi pe 06 Apr 2008, 18:19

ImagineImagineImagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde cybelle pe 06 Apr 2008, 19:16

adevarat despre baikal...test de anduranta...
am acel 27 mag bock cu dubla detenta .
fara probleme merg in poligon sau in teren cu niste cartoane, cu oricare si oricine cu orice arma bock de alte mii de eu si facem teste de grupaje..
fara discutii din pct de vedere al greutatiii si finisajelor vav de berrete sau altre beneliuri etc....
nu glumesc>>> as vrea sa fac acest test pt a inceta odata pt totdeauna discutioa cu ce arma e mai buna:
toate sunt la fel de bune, fac acelasi lucru la frel de bijne sau aproape la fel de bine...
diferenta e doar finisajul si greutatea..
atat si nimic mai mult....
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde cybelle pe 06 Apr 2008, 19:17

vai ce greasala am facut...
ar mai fi ceva :oops: :oops:
scuzati-ma..
celelalte(benelliuri berrete..) costa o avereeeee...
si vanatoarea nu e chiar biliard, mai zgarii rupi lovesti julesti, etc""" tacurile"""

:idea: :D
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde vanatorul dibaci pe 06 Apr 2008, 19:34

fiecare isi lauda potaia ian te uita ce ne scrie un cunoscator
Eu am un ij 27 EM-1 C sporting de doi ani.
Una din probleme la IJ este ca se cheama IJ si lumea crede ca este o arma ce tine la tavaleala. Cea mai mare greseala!
Eu ma impac bine cu ea , singura problema a fost cu socurile in mare din greseala mea si brumajul care este foarte prost, se sterge foarte usor la o frecare mai energica chiar si cu o carpa uscata "ai dat de alb". In rest trage bine isi face treaba pentru care a fost facuta. Ca orice arma, trage mai prost mai bine depinde de cine apasa pe tragaci. In mod cert nu este o arma de "salon" Laughing . Eu daca asi vinde arma acum nu asi avea curajul sa o vand unui prieten. Wink
_________________
Ionut S. se pare ca decati bani atata peste :lol: asa ca ij darmate pute pamantul lasatine fratilor cu ele sau macar nu le mai recomandati cu foc :oops: ca mai apoi va zice omul de dulce dupa ce le ia :wink:
una este sa fi purtator de arma si alta VANATOR
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Mesajde adrian_ppp pe 06 Apr 2008, 20:58

vanatorul dibaci scrie:fiecare isi lauda potaia ian te uita ce ne scrie un cunoscator
. Eu daca asi vinde arma acum nu asi avea curajul sa o vand unui prieten. Wink\\


de ce?
arma e luata de noua?
_________________
Ionut S. se pare ca decati bani atata peste :lol: asa ca ij darmate pute pamantul lasatine fratilor cu ele sau macar nu le mai recomandati cu foc :oops: ca mai apoi va zice omul de dulce dupa ce le ia :wink:
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 06 Apr 2008, 21:34

Nu fitzi naivi!!!! Eu cred ca nu face sa i-ai prima arma ceva scump...... e ca o mashina noua!!! In putzin timp o zgirii, o loveshti undeva.....................
Face sa i-ai o arma scumpa(repet -scumpa sau ieftina -ceia ce nu insemna buna sau rea), cind deja ai citziva ani de vinatoare, shi doreshti sa te dedici colectzionarii sau mergi la vinat 2-3 ori pe an :lol:
Prima arma am luat un IJ-58, apoi am inceput sa trec la ceva mai scump browning, remington, winchester..... shi oricum vinez mai mult cu IJ.
Pe la anul ma gindesc sa dau comanda de un IJ- de colectzie, sau o TULA- la fel de colectzie. Apoi daca ma v-a ajuta dumnezeu o sa ajung shi la vrio Famars de 49.000 eur :lol:
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Mesajde Ursus2006 pe 07 Apr 2008, 08:03

Mai, mai, ce va mai place sa " aburiti" omul. Parca n-ati sti ca piesa a patra conteaza !!!
Alinboboc, nu exista arma rea, doar om care nu stie sa traga. :wink:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde violiv pe 07 Apr 2008, 08:45

Din pacate pentru noi, care traim intr-o tara unde armele sunt ceva foarte exotic, mai exista un considerent foarte important la alegerea unei arme si anume: FIABILITATEA. Un pic mai la vest de noi, daca se strica o mica piesa (altfel esentiala in functionare) costa cativa banuti s-o schimbi pe loc. La noi, orice stiftulet, orice arcusor devin o problema greu de depasit. Stiu vreo doua locuri in B in care se repara semi-automate - o vizita acolo si te ingrozesti de-a dreptul de cate arme si ce marci renumite gasesti la reparat. Mai toate defectiunile sunt minore sau diverse piese pierdute la demontare dar te lasa fara pusca si cateva saptamani daca esti ghinionist rau.
Marea majoritate a armelor de azi sunt facute sa dureze multe mii de focuri fara uzuri semnificative ale pieselor esentiale dar, cu cat creste complexitatea mecanismului cu atat sansa de a se defecta ceva e mai mare ca si necesitatea de a le ingriji mai atent. O mica economie facuta de fabricant insemnand montarea unei piese din tabla stantata in loc de otel frezat, cu fiabilitate mai mica si sansa mai mare de uzura precoce inseamna pentru tine un adevarat munte de trecut in caz ca trebe schimbata, pe cand la ei e prilej de o mica tacla cu armurierul pana se rezolva.
Cel mai important la o arma cu care mergi la vanatoare, mai ales daca e singura, este sa fii sigur pe ea, sa stii ca nu va face mofturi, ca va functiona in toate conditiile intalnite in practica si ca nu te va lasa cand ti-e lumea mai draga. Din acest punct de vedere nimic nu intrece o clasica juxtapusa cu mecanism Anson sau un bock copiat "cinstit" dupa stramosul B 25. Iar daca totusi se intampla sa pice ceva, macar sa fie ceva ce poti remedia "pe genunchi". Din pacate, alegem arme frumoase, "de firma" fara sa ne gandim nicio clipa ca vor inceta sa functioneze sau vor incepe sa "scartaie" dupa mult mai putin de 25 ani iar dezamagirea ulterioara e mare. In fond, si armele nu-s decat o particica a economiei de consum de azi.
Bafta!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde cybelle pe 07 Apr 2008, 21:24

asta cu piesa a patra cam asa e .
ursus are dreptate.
piesa a patra tre'a fie de anduaranta....si apoi vin rezultatele..>>> :wink: :lol:
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1574
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Mesajde Aldebaran pe 19 Apr 2008, 05:50

Eugeniu Cerempei scrie:Nu fitzi naivi!!!! Eu cred ca nu face sa i-ai prima arma ceva scump...... e ca o mashina noua!!! In putzin timp o zgirii, o loveshti undeva.....................
Face sa i-ai o arma scumpa(repet -scumpa sau ieftina -ceia ce nu insemna buna sau rea), cind deja ai citziva ani de vinatoare, shi doreshti sa te dedici colectzionarii sau mergi la vinat 2-3 ori pe an :lol:
Prima arma am luat un IJ-58, apoi am inceput sa trec la ceva mai scump browning, remington, winchester..... shi oricum vinez mai mult cu IJ.
Pe la anul ma gindesc sa dau comanda de un IJ- de colectzie, sau o TULA- la fel de colectzie. Apoi daca ma v-a ajuta dumnezeu o sa ajung shi la vrio Famars de 49.000 eur :lol:


Parerea mea: un MTs bate orice la calitate si finisaj, si poti sa-l iei si cu $49,000 daca n-ai ce face cu $$$ii.
Pentru cei ce nu stiu ce este MTs, uitati-va aici:

http://www.kbptula.ru/eng/sphu/hunt/hunt1.htm

si aici

http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtop ... hlight=mts
Aldebaran
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 03 Dec 2007, 19:25

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 21 Apr 2008, 10:09

Pai de ele shi vorbeam!!!! MTs sau TULA e aceashi arma!!!! :lol:
Dar sa nu crezi ca-s ft ieftine MTs.... mai ales cele artistice :D
Am contactat baietzii de la fabrica Tula, shi mi-au propus o MTs109 Double-Barrel Shotguns la 18000 eur!!!!!!! are o pereche de tzevi lise 12 shi alta pereche in 9mm.
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Mesajde luca pe 21 Apr 2008, 13:25

Un boc "mai de serie" cat sa coste la ei :roll:
luca
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 30 Oct 2007, 14:31
Locaţie: GORJ

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 21 Apr 2008, 17:52

Vezi ce-tzi place, imi zici shi apoi itzi dau pretzul. Dar fac o arma cam in 6-8 luni..... :lol:
Da....... armele Toz sint facute tot de ei. :D
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 510
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Mesajde violiv pe 21 Apr 2008, 19:29

luca scrie:Un boc "mai de serie" cat sa coste la ei :roll:


Un TOZ 34 este de vanzare si pe forum cu 2000 lei - stiu arma pentru ca-i luata noua din Ct si a tras doar cateva cartuse. Tragaci dublu, ejectoare, tevi de 70 cm, camere de 70 mm. La acelasi pret mai este una in magazin in Ct, fara ejectoare, arma ce a fost folosita un pic la talere (discret, cateva zeci de cartuse pentru testarea unei masinarii de aruncat talere).
Tot la banii astia mai este una nou-nouta in cal 28!!! :shock:
Cu inca 100 lei iei un TOZ 120 nou-nout, modelul un pic mai nou de bock de la ei, pe mecanica traditionala B 25, tevi de 75 cm, camere de 76 mm (magnum), un singur tragaci cu selector al tevii la piedica de pe partea superioara a crosei. La banii astia sa nu te astepti la finisajele din pozele de mai sus - armele sunt cam la nivelul Ij-urilor noi, lemnul parca un pic mai OK. De mers, merg foarte bine toate.
Mai multe informatii gasesti in sectiunea de referate unde am "povestit" pe larg despre ele.

Poate-mi faci o vizita :roll:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Aldebaran pe 22 Apr 2008, 04:16

Eugeniu Cerempei scrie:Pai de ele shi vorbeam!!!! MTs sau TULA e aceashi arma!!!! :lol:
Dar sa nu crezi ca-s ft ieftine MTs.... mai ales cele artistice :D
Am contactat baietzii de la fabrica Tula, shi mi-au propus o MTs109 Double-Barrel Shotguns la 18000 eur!!!!!!! are o pereche de tzevi lise 12 shi alta pereche in 9mm.


Da, stiu; am corespondat cu ei, mi-au raspuns dupa 1 luna cu lista de preturi; aici nu se importa, KPB e sub embargo pentru ca fac rachete antitanc care au knock-off citeva Abrams la invazia Irakului si cele folosite de Hezbollah acum 2 ani au distrus citeva tancuri Merkava cind a fost conflictul cu Israelul.
Daca te uiti la linkul care l-am postat o sa vezi citeva exemplare de MTs. In Canada s-au importat cu citiva ani in urma.
Molot se vinde in afara CIS? Asi cumpara una ca arata destul de bine.
Dan
Aldebaran
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 03 Dec 2007, 19:25

Mesajde luca pe 24 Apr 2008, 10:55

Multumesc de raspunsuri! Trebuie sa tin in mana o arma inainte sa ma hotarasc s-o cumpar.
luca
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 30 Oct 2007, 14:31
Locaţie: GORJ

Mesajde costin.oproiu pe 29 Apr 2008, 16:07

violiv scrie:Cu inca 100 lei iei un TOZ 120 nou-nout, modelul un pic mai nou de bock de la ei, pe mecanica traditionala B 25, tevi de 75 cm, camere de 76 mm (magnum), un singur tragaci cu selector al tevii la piedica de pe partea superioara a crosei. La banii astia sa nu te astepti la finisajele din pozele de mai sus - armele sunt cam la nivelul Ij-urilor noi, lemnul parca un pic mai OK. De mers, merg foarte bine toate. Mai multe informatii gasesti in sectiunea de referate unde am "povestit" pe larg despre ele.


Christos a-nviat, m-ar interesa TOZ-ul 120, daca mai e disponibila as dori sa contactez proprietarul. Multumesc!
costin.oproiu
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Feb 2007, 08:22

Mesajde violiv pe 30 Apr 2008, 07:59

Dan Fatu, tel: 0740 824 866
La magazin: 0241 660 795
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde ventura pe 03 Mai 2008, 12:56

Tinere..., cumpara o arma lisa noua, ieftina, trage cateva mii de focuri, iar peste vreo 2 ani vei sti ce-ti trebuie.
Probabil vei pastra arma...
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Mesajde violiv pe 03 Mai 2008, 16:51

Cu parere de rau trebe sa te contrazic: lisa noua, ieftina, cu care sa tragi cateva mii (nu numai 2) de focuri in 1-2 ani si pe care s-o mai vrei nu prea mai exista.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Mesajde Dudex pe 23 Mai 2008, 14:06

Aline, ai primit sfaturi competente. Lasa banii multi pe arma peste cativa ani...., testeaza cat mai multe, vezi cat de bine te impaci cu ele, fixeaza-le in umar cat mai bine - epoleaza si apoi observi daca devii "un tot unitar cu arma". Vezi si "gatul" de la patul armei care in opinia mea este foarte important, trebuie sa fie cat mai subtire, sa nu te deranjeze. Iar daca vrei sa iti faci mana (am inteles ca esti nou in breasla) ia-ti o semiautomata Baikal - MP 153 cu pat sintetic (se poate urca pe patul armei si roata de la remorca de la tractor si nu pateste nimic), o sa te usture la cartuse pt ca ai posibilitatea sa tragi cel putin 5 + 1, dar macar o sa stabilesti pe viitor cum sa iei linia de tragere optima.
Dudex
Membru important
 
Mesaje: 285
Membru din: 09 Mai 2008, 22:33
Locaţie: BRAILA

Următorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 64 vizitatori

Publicitate