Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Apr 2024, 08:05

Toate pasarile sunt la fel ?

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Toate pasarile sunt la fel ?

Mesajde testokick pe 31 Mai 2008, 15:31

Nu stiu daca este pus bine topicul, insa am gasit de cuviinta ca la vanat cu pene se poate incadra cel mai bine. Pentru ca aici pot gasi informatii utile, va adresez urmatoarele intrebari. Toate pasarile sunt bune de mancat ? Excluzand pasarile din cartile de vanatoare(rata, becatina, lopatar, lisita, dropie, prepelita etc.) , sa spunem cioara, graurul, cotofana si alte asemenea oratanii intra in categoria "mancabile"? Ma intereseaza din punctul de vedere al unui pasionat de supravietuire in natura. Nu vreau sa omor nici un animal, doar de dragul de a vedea daca e bun de mancat. Prefer sa intreb pe cei ce stiu mai multe ca mine.
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Mesajde ventura pe 31 Mai 2008, 19:57

Sigur.
Poti manca orice pasare(cioara,cotofana,condor,buha,randunica,pupaza,colibri...).
Unele ar putea sa-ti placa mai mult, altele mai putin.
Ar mai fi o problema; tre sa le prinzi... :lol:


PS: retete nu-ti postez(in natura le poti manca cel mult fripte)
Totusi iti recomand .............rabdari prajite :lol:
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Mesajde george_ciprian86 pe 31 Mai 2008, 20:06

Cred ca tot pe forum se vorbea de faptul ca puii de cioara sunt considerati o delicatesa.
Graurii stiu sigur ca se mananca.
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde testokick pe 02 Iun 2008, 14:27

Multumesc pentru informatii.
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Mesajde scirocco pe 03 Iun 2008, 09:44

@testokick

Vezi ca mai gasesti ceva raspunsuri la intrebarea ta si la rubrica "Retete culinare vanatoresti",acolo s-au mai dezbatut astfel de probleme.Daca nu ma insel se discuta de retete in componenta carora intra cioara,graurul,bizamul,etc.Pentru toate gusturile... :wink: :lol:
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde carpineanu flavio pe 04 Iun 2008, 14:04

graurii sunt exceptionali in periada cand mananca struguri altfel sunt acrii pt ca , consuma furnici !!
teoretic toate pasarile sunt comestibile mai putin "mancabile" cele carnivore. ca si animalele cu blana desigur.


am o carte cu retete vanatoresti si este o reteta cu tocanita de vrabii sau asa ceva.am sa incerc !!:D
flavio_carpi@yahoo.com-cel mai nobil sport
carpineanu flavio
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 14 Noi 2006, 17:57
Locaţie: turda-judetul cluj

Mesajde testokick pe 04 Iun 2008, 14:20

Va multumesc pentru informatii, insa nu retete vroiam. Ci intr-o situatie de supravietuire intr-o zona temperat continentala, toate pasarile pot fi consumate ? Cat despre animalele carnivore gen lup, vulpe, nu cred ca sunt prea "mancabile" dar intr-o situatie disperata mai bine crapa el decat eu. As dori sa inchei pentru ca deja e offtopic.
Never say never
Avatar utilizator
testokick
Membru important
 
Mesaje: 195
Membru din: 05 Mai 2008, 08:08
Locaţie: Bucuresti

Re:

Mesajde Tranan pe 19 Sep 2009, 22:12

carpineanu flavio scrie:graurii sunt exceptionali in periada cand mananca struguri altfel sunt acrii pt ca , consuma furnici !!
teoretic toate pasarile sunt comestibile mai putin "mancabile" cele carnivore. ca si animalele cu blana desigur.
am o carte cu retete vanatoresti si este o reteta cu tocanita de vrabii sau asa ceva.am sa incerc !!:D


Si la pasari este cam ca si la animale. Cele ierbivore sunt cele mai gustoase. Granita dintre ierbivore si carnivore la pasari insa, este mai neclara, intrucat multe din speciile asemanatoare becatinei, mananca si viermi, moluste etc. In principiu toate se pot manca, unele au insa un gust oribil (printre care cioara [cioara de semanatura insa este acceptabila], vulturii etc). Cele care se hranesc primordial cu cadavre e bine sa fie evitate, nu numai din cauza gustului foarte urat, dar si din pricina nenumaratelor boli pe care le transmit.
Pasari de genul: pitigoi, sticlete, bot gros, presura galbena, silviile, ciocarlanii, fasele, si multe alte dintre speciile mai mici, sunt insa chiar gustoase. In majoritatea cazurilor la pasarile mici si medii, se mananca cu tot cu oase, acestea fiind foarte hranitoare.

La vulturi, Vulturul pescar este destul de bun, pe cand cel plesuv, Zaganul, Codalbul nu-s de recomandat.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA


Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate