Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 10:20

Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

O noua moda - posibil o noua provocare pe masura trecerii vremii si schimbarii legilor . Cei care se cred urmasii lui Robin Hood au acum un thread special pentru ei .

Moderatori: Sly_Fox, Mihutz23

Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Mesajde Mihutz23 pe 05 Sep 2008, 12:18

Salut la toata lumea,

Pe aceasta cale doresc sa anuntam oficial faptul ca a luat fiinta Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania (am rezolvat aproape toata partea de "hartogareala"), asociatie care, incepand cu 1 August, sa afiliat la EBA (European Bowhunting Association), devenind astfel membru cu drepturi depline al EBA, acceptand obiectivele formulate de catre EBA, si alaturandu-se misiunei Asociatiei Europene a Vanatorilor cu Arcul, de a promova vanatoare cu arcul si sageata.

Am demarat aceasta actiune acum 3 luni, si am beneficiat de sprijinul consistent si nepretuit al catorva prieteni, care au devenit si membrii fondatori, si pe care vreau sa-i enumar mai jos, multumindu-le din suflet pentru sprijinul acordat.

Lui Dragos Apostol - Presedinte al SCI Romania, vreau sa-i multumesc, in primul rand, pentru ajutorul pe care l-am primit la redactarea statutului si al actului constitutiv si pentru articolul aparut in Revista de Vanatoare, revista la care va invit sa va abonati (www.revistadevanatoare.ro).....lui Ancuta Bradu si lui Ovidiu, care m-au indrumat si care m-au pus in legatura cu EBA....lui Horia Cioflan si Bundoi Claudiu care au avut ideea infiintarii acestei asociatii.....lui Paul Buduru, Palasca Costel si Silvestru Ionel care m-au sprijinit in obtinerea actelor necesare.

Asadar, membrii fondatori ai Asociatiei Vanatorilor cu Arcul sunt:

Mihu Bobi Romulus
Dragos Apostol
Ancuta Bradu
Ovidiu Farcasel
Silvestru Ionel
Horia Cioflan
Bundoi Claudiu Mihai
Palasca Costel
Paul Buduru

In acest moment am demarat si discutiile pentru realizarea unui site (aici multumiri lui Alin3006 care, prin firma sa Brandfactory, se va ocupa de realizarea lui), in acest scop am achizitionat si domeniile vanatoarecuarcul.ro, romanianbowhunting.ro si bowhunting.ro.

Cu alte cuvinte "viitorul suna bine".....daca se va legaliza (sper, anul acesta) vanatoarea cu arcul, putem spune ca avem deja un start foarte bun.

Va invit sa aruncati o privire pe www.vanatoarecuarcul.ro (este doar o pagina provizorie), unde puteti citi o parte a articolului aparut in Revista de Vanatoare.

Romulus Mihu (mihutz23)
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Mesajde Alin3006 pe 05 Sep 2008, 13:24

Doamne ajuta cu legea! Mult succes si in continuare!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde ankasylva pe 05 Sep 2008, 16:06

Felicitari noua - tuturor vanatorilor cu arcul....si mai ales celor care au avut curajul de a demara actiunea...Ma bucur ca am fost de folos si sper ca legatura cu EBA sa aduca cat mai repede rezultatele dorite.
Inscrierile si primirea noilor membri se va face dupa intrunirea membrilor fondatori, cand vom stabili detaliile finale si-i dam drumul la treaba !!!! Right ?
Sper ca prima actiune a vanatorilor cu arcul din RO sa aiba loc in Spania ....
Aviz amatorilor !!!!
Avatar utilizator
ankasylva
Membru important
 
Mesaje: 158
Membru din: 28 Mai 2007, 14:54
Locaţie: Roman,NEAMT

Mesajde cristi.a pe 08 Sep 2008, 11:24

Super, felicitari.
Pana la urma cum e cu legea? Poti sa-ti cumperi arc in Ro?
Imi cer scuze pentru banalitatea intrebarii, dar sunt chiar neinitiat in domeniu.
Avatar utilizator
cristi.a
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 22 Sep 2007, 20:17
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Mihutz23 pe 10 Sep 2008, 13:07

cristi.a scrie:Super, felicitari.
Pana la urma cum e cu legea? Poti sa-ti cumperi arc in Ro?
Imi cer scuze pentru banalitatea intrebarii, dar sunt chiar neinitiat in domeniu.


Salut,

Bineinteles ca poti sa-ti cumperi arc in Romania....eu l-am cumparat din Romania....daca il achizitionezi de la magazinele de arme procesul este la fel ca si pentru o arma cu gaz.....trebuie sa aduci de la Politie autorizatie de cumparare dupa ca il trece intr-o foaie A4 (nu se mai adauga in permisul de arma)....din cate stiu (dar nu sunt foarte sigur), nu te prea poti "misca" cu el peste tot....mai exista si varianta (eu asa am procedat) de a te inscrie la un club de tir cu arcul de unde obtii permis de sportiv si deci te poti plimba oriunde cu arcul de tir, pentru tir.....fara aprobare de la Politie.

Atunci cand se va legaliza vanatoarea cu arcul, am sa-l inregimentez si eu la Politie.
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Mesajde SAMURAI pe 18 Sep 2008, 19:00

Sal Mihutz ! cum ma pot inscrie si eu in clubul arcasilor ,adica daca ma primiti !!!....... am vrut sa zic ! :roll:
SAMURAI
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 30 Oct 2007, 22:04

Mesajde Costi pe 19 Sep 2008, 00:00

8) tinteste sus
Costi
semper fidelis
Costi
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Aug 2008, 21:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Mihutz23 pe 19 Sep 2008, 11:02

SAMURAI scrie:Sal Mihutz ! cum ma pot inscrie si eu in clubul arcasilor ,adica daca ma primiti !!!....... am vrut sa zic ! :roll:


Salut,

Ii vom primi pe toti cei ce vor sa intre in Asociatie....mai avem putin de lucru, dupa care vom anunta oficial ca dam drumul la inscrieri.
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Mesajde SAMURAI pe 19 Sep 2008, 17:30

DOMO ARIGATO GOZAIMAS !SENSEI MIHUTZ astept cu nerabdare !!!! sa vanam odataaaaaaaa !!!!!!!!!!!
:P
SAMURAI
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 30 Oct 2007, 22:04

Mesajde SAMURAI pe 30 Sep 2008, 19:17

MIHUT MAI ESTI ,CA NU MAI DAI NICI UN SEMN ITI LAS UN NR DE TELEFON DACA DORESTI APASA UN FIR 0740-978926
SAMURAI
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 30 Oct 2007, 22:04

Mesajde ankasylva pe 01 Oct 2008, 23:28

:wink: E busy in Spania.....
Avatar utilizator
ankasylva
Membru important
 
Mesaje: 158
Membru din: 28 Mai 2007, 14:54
Locaţie: Roman,NEAMT

Mesajde Mihutz23 pe 02 Oct 2008, 12:54

ankasylva scrie::wink: E busy in Spania.....


Salut la toata lumea,

Multumesc Anca, si scuze ca nu am reusit sa iau legatura cu Mugur...vineri am avut multe de facut...
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Mesajde george_ciprian86 pe 02 Oct 2008, 13:04

Trebuie sa ai permis de arma ca sa detii arc?
Avatar utilizator
george_ciprian86
Veteran
 
Mesaje: 1225
Membru din: 15 Mar 2006, 12:32

Mesajde Mihutz23 pe 02 Oct 2008, 22:42

ankasylva scrie::wink: E busy in Spania.....


Anca,

Am inteles de la Alin ca ai sagetat ceva....super!!!!....si felicitari Alin pentru cerb....
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Mesajde Alin3006 pe 03 Oct 2008, 11:38

Multumesc Mihutz!

Asteptam filmuletul... :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde Mihutz23 pe 08 Oct 2008, 21:01

SAMURAI scrie:MIHUT MAI ESTI ,CA NU MAI DAI NICI UN SEMN ITI LAS UN NR DE TELEFON DACA DORESTI APASA UN FIR 0740-978926


Salut,

Imi cer scuze, dar am fost plecat in Spania....si pentru vanatoare....inca nu am pus la punct sistemul pentru inregistrarea celor dornici in AVAR....dar vom anunta asta in curand.....pana atunci fii atent la anuntul pentru cursul pe care il punem la punct cu cei de la European Bowhunting association.
Mihutz23
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 09 Sep 2005, 09:33
Locaţie: Luxembourg

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Mesajde edysniper pe 27 Dec 2009, 02:57

Ce se intampla cu detinatorii de arbalete? Se pot inscrie si ei in asociatie?
One Shot.One Choice.
Avatar utilizator
edysniper
 
Mesaje: 19
Membru din: 25 Noi 2009, 20:40
Locaţie: Alba Iulia

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Mesajde 223/12 pe 27 Dec 2009, 17:47

Desi ma intereseaza si pe mine "ce se intimpla cu detinatorii de arbalete" (nu, n-am inca arbaleta :roll: ) m-ar interesea si mai mult cum se mai simte "Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania". E bine, sanatoasa? Ca dupa anunturile optimiste din urma cu un an n-am mai aflat nimic...
„Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
223/12
Veteran
 
Mesaje: 471
Membru din: 07 Ian 2008, 14:54
Locaţie: Locu' din care sare iepurele...

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Mesajde OVI762 pe 05 Feb 2010, 09:11

salut,
cum ati facut de ati ales denumirea de AVAR cand vanatoarea cu arcul este ilegala?este ca si cum ai infiinta ASOCIATIA SOFERILOR FARA PERMIA DAR CARE CIRCULA PE DRUMURI PUBLICE.poate va mai ganditi la denumire.
cu drag,
ovidiu.
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Mesajde Ghinda pe 05 Feb 2010, 15:12

Prietene, nu ai de lucru?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Mesajde Iov Claudiu Ionut pe 07 Feb 2010, 23:39

salutari la toata lumea
si mai ales membrilor fondatori
felicitari
si apropo spuneti -mi va rog unde sa trimit ( DAMIGEANA CU PALINCA DE ZALAU)? pentru cei care au pus umarul la aceasta treaba exceptionala.
asa cum zicea un coleg mai sus nu mai auzisem nimic de un an de treaba asta .
acuma pe bune mare surpriza ne-ati facut.
SA tineti va rog cont de colegi care scriu primi ca vreau sa se inscrie in asociatie .
numele asociatiei e ok se vine manusa si nu vad cum ar fi trebuit astfel sa ii ziceti .
SI EU ASTEPT CU NERABDARE RESPUNSURI DE LA VOI PE ACEASTA TEMA SI NEAPARAT VREAU SA MA INSCRIU SI EU .
DOAMNE AJUTA
Clau Hunter
Iov Claudiu Ionut
Membru important
 
Mesaje: 203
Membru din: 25 Mar 2009, 00:06

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Mesajde Ghinda pe 08 Feb 2010, 22:17

Crezi ca s-a facut?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Mesajde Iov Claudiu Ionut pe 09 Feb 2010, 14:46

Salutare Ghinda
scuze nu am inteles intrebarea si nu stiu daca mie ni-a fost adresata
numa bine
Clau Hunter
Iov Claudiu Ionut
Membru important
 
Mesaje: 203
Membru din: 25 Mar 2009, 00:06

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Mesajde Ghinda pe 09 Feb 2010, 20:22

Adica asociatia cu pricina. Nu neaparat, poate stie careva ca eu nu am auzit.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7668
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Mesajde Ihunt pe 16 Sep 2010, 10:30

Salut,
Din cate stiu eu (surse sigure)s-a facut dar din pacate numai pe hartie.Cred ca asa o sa ramana mult si bine cata vreme vanatoarea cu arcul in Ro e interzisa.Pana atunci nu ne ramane decat mirajul unei organizatii si speranta ca poate..........dupa ani si ani.....
Numai bine
Ihunt
Membru activ
 
Mesaje: 70
Membru din: 30 Aug 2009, 21:31

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Mesajde Falke pe 27 Feb 2015, 22:45

Dragi membrii...dupa ani si ani...Astazi a trecut legea vanatorii cu arcul si pasari de prada .asteptam sa apara in monitorul oficial sa vedem cum poate fi pusa in practica.Conducerea asociatiei TRECETI LA TREABA.Aveti pagina pe internet pentru cei interesati?Faceti acest pas pentru a avea noi membri..Numai bine.
Falke
 
Mesaje: 10
Membru din: 01 Iun 2013, 21:46

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Mesajde Falke pe 27 Feb 2015, 22:51

Arcuri se pot cumpara fara autorizatie de cumparare de la magazinele de specialitate.Arbaletele sunt trecute la categoria D si trebuie luate in evidenta la politie.
Falke
 
Mesaje: 10
Membru din: 01 Iun 2013, 21:46

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Mesajde OVI762 pe 27 Feb 2015, 23:13

M-as mira sa va lase astia sa vanati cu arcul sau cu pasarile de prada;daca o sa o faca totusi nu reprezinta decat un pas spre normalitate,zic eu.Totusi,cateva intrebari se ridica:
-Poti vana cu arcul pe baza unui permis de vanatoare permanent,la fel cum faci cu pusca,sau vorbim de un permis special?
-Trebuie sa urmezi toti pasii pe care acum ii urmezi pentru a devenii vanator cu arma?
-Arcurile ''de vanatoare'' vor avea regim special deoarece ma gandesc cum ca fiind arme letale ,ceva,cumva va incerca organilii?
-Pasarile de vanatoare trebuiesc declarate/inregistrate/crotaliate/recunoscute pe undeva ca facand obiectul actiunii ce va fi sa fie?
Mai sunt si alte probleme dar pe rand...Din partea mea,multa bafta si sa va auzim mai devreme de 5 ani.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Mesajde blackcrotal pe 28 Feb 2015, 19:08

OVI762 scrie:M-as mira sa va lase astia sa vanati cu arcul sau cu pasarile de prada;daca o sa o faca totusi nu reprezinta decat un pas spre normalitate,zic eu.Totusi,cateva intrebari se ridica:
-Poti vana cu arcul pe baza unui permis de vanatoare permanent,la fel cum faci cu pusca,sau vorbim de un permis special?
-Trebuie sa urmezi toti pasii pe care acum ii urmezi pentru a devenii vanator cu arma?
-Arcurile ''de vanatoare'' vor avea regim special deoarece ma gandesc cum ca fiind arme letale ,ceva,cumva va incerca organilii?
-Pasarile de vanatoare trebuiesc declarate/inregistrate/crotaliate/recunoscute pe undeva ca facand obiectul actiunii ce va fi sa fie?
Mai sunt si alte probleme dar pe rand...Din partea mea,multa bafta si sa va auzim mai devreme de 5 ani.


Salut @Ovi762,
Am sa raspund eu intrebarilor tale pentru ca am studiat mult aceasta problema si am adunat multe informatii.
In primul rand trebuie sa impartim sectiunea de raspunsuri in doua parti distencte:
1. ROMANIA
2. Alte tari din Europa si din lume.

1. Pentru Romania raspunsul este simplu, vanatoarea cu arcul ca si cea cu pasari de prada este INTERZISA deci nu avem ce discuta pe aceasta tema.
2. Pentru alte tari din Europa am sa vorbesc de Bulgaria , Ungaria si Rusia deoarece sunt tari vecine noua.
In Ungaria vanatoarea cu arcul este permisa celor care au un permis special de vanatoare cu arcul . Pt ca sa capete acel permis cetatenii maghiari care sunt vanatori cu pusca ( deci au permis de vanatoare cu pusca ) fac un curs de vanatoare cu arcul si la absolvirea acelui curs capata permisul de vanatoare cu arcul si dreptul de a vana cu arcul.
In Rusia se vaneaza la greu cu arcul deci nu sunt probleme.
Acum 2 zile am aflat ca si in Bulgaria vanatoarea cu arcul este permisa, mai mult s-au infiintat zone speciale unde se poate vana cu arcul si sunt chiar si crescatorii de curcani special amenajate pentru vanatoare cu arcul.
Acum cateva luni am aflat ca exista Federatia Europeana de vanatoare cu arcul ( EBF ) organizeaza cursuri in urma carora se elibereaza un permis international de vanatoare cu arcul ( mai multe despre acest subiect puteti sa gasiti aici : viewtopic.php?f=42&t=14260 )

Sigur ca se pot pune intrebari logice cum ar fi :
- Daca in Romania nu se poate vana cu arcul , pt ce sa ma apuc sa fac un curs , sa iau un permis ( brevet ) pe care autoritatile noastre sa nu-l recunoasca . Raspunsul este simplu dupa parerea mea , pentru ca acest brevet este recunoscut si-ti permite sa vanezi in alte tari unde ai si conditii si linistea necesara pentru acest tip de vanatoare. Pana la urma cand un om se duce cu arcul sa vaneze iepuri, fazani, rate, capriori, mistreti, cerbi etc. datorita conditiilor specifice trebuie sa se apropie de vanat, sau sa-l faca pe vanat sa se apropie de vanator la distante cuprinse intre maxim 70 m pana la cat mai aproape.
Exclus sa se traga la goana pentru ca arcurile de vanatoare cu performante de varf si cu preturi pe masura lanseaza sageata cu viteze de maxim 360 fps ( in mod curent se folosesc arcuri care lanseaza sageti la viteze intre 320 fps pana la 340 fps ) . Sistemele de ochire sunt foarte departe in urma fata de cele mai rudimentare lunete.
In aceste conditii un vanator cu arcul eu cred ca este un nebun sau un poiet visator care chiar doreste sa vada natura, si pe care vanatoarea in sine il intereseaza mult mai putin.

referitor la arcuri de Vanatoare si altfel de arcuri nu este chiar asa . Din marea categorie a arcurilor se desprind 3 categorii principale :
- Arcuri Traditionale
- Arcuri Recurve
- Arcuri Compound
Arcurile folosite la vanatoare sunt arcurile compound dar aceleasi arcuri compound sunt folosite si la concursuri sportive . Practic caracteristicile arcurilor compound sportive se intrepatrund cu arcurile folosite la vanatoare singura diferenta fiind facuta de varfurile sagetilor care din motive lesne de inteles sunt diferite cele sportive de cele de vanatoare.
Deci arcurile in sine nu necesita permis sa le achizitionezi in Romania.
Este adevarat ca tot pentru vanatoare se mai folosesc si arbaletele si ca arbaletele care depasesc o anumita putere necesita o autorizare de cumparare , ceva de genul armelor cu aer comprimat dar cam atat.
respect,
razvan
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Asociatia Vanatorilor cu Arcul din Romania

Mesajde Falke pe 01 Mar 2015, 00:33

Draga Razvan.Nu te cunosc dar imi place punctul tau de vedere,referitor la comparatia intre vanatoarea cu arma si cea cu arcul.Se vede ca ai experienta si ai studiat problema.Nu stiu cat te pricepi la oameni dar consider ca ai exagerat spunand ca un vanator cu arcul este un nebun,dar te-ai apropiat spunand ca este un poet care vrea sa admire natura.Pentru unii oameni nu conteaza cantitatea ci calitatea.Sa nu rapim unor oameni trairile si experientele, care doresc sa-si etaleze abilitatile de vanator cu arcul,pentru faptul ca nu vor putea tinti la 150 metri.Sigur nu vor avea rezultatele unui vanator cu arma,dar frumusetea vietii sta in diferente si detalii iar satisfactiile le vor avea si unul si celalalt.Numai bine.
Falke
 
Mesaje: 10
Membru din: 01 Iun 2013, 21:46

Următorul

Înapoi la Vanatoarea cu arcul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate